Wypracowania.pl Unikalne i sprawdzone teksty

Joseph Bédier – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Joseph Bédier urodził się 1 styczna 1864 roku w Paryżu jako syn Adolphe'a Bédiera prawnika pochodzącego z Bretanii. Dzieciństwo spędził na wyspie Réunion na Oceanie Indyjskim będącej zamorskim departamentem Francji. Joseph Bédier zasłynął jako wybitny... Więcej »

Joseph Conrad - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Joseph Conrad (Józef Teodor Konrad Korzeniowski) urodził się w 1857 roku w Berdyczowie na terenie dzisiejszej Ukrainy. Był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego i Ewy z Bobrowskich. W 1861 roku rodzice Conrada znaleźli się na zesłaniu w Wołogdzie za działalność niepodległościową.... Więcej »

Józef Baka

Biografia Józef Baka przyszedł na świat w roku 1707 lub 1706 na terenie dzisiejszej Białorusi. Wywodził się on z zamożnej rodziny szlacheckiej - wiadomo iż jego ojciec skarbnikiem mścisławskim właścicielem Śliżyna i Januszewicz. Przyszły poeta związał swoje życie z zakonem jezuitów... Więcej »

Józef Czechowicz – biografia i charakterystyka twórczości

Józef Czechowicz należy do szczególnych postaci polskiej poezji. Nie cieszy się on obecnie taką sławą jak Czesław Miłosz Wisława Szymborska czy Zbigniew Herbert. Wielu młodszym czytelnikom może być wręcz nieznany. Jednak jego nazwisko przewija się we wszystkich opracowaniach... Więcej »

Józef Ignacy Kraszewski

Biografia Urodził się w Warszawie 28 lipca 1812 roku. Dorastał pod opieką babki oraz prababki w Romanowie. Jego ojciec był chorążym. Zdobywał wykształcenie w różnych szkołach maturę zdał w roku 1829. W tym samym okresie rozpoczął się ważny dla niego czas studiów. Kraszewski... Więcej »

Józef Wybicki

Józef Wybicki należy do wyjątkowych postaci polskiego panteonu narodowego. „Mazurek Dąbrowskiego” którego był autorem stał się hymnem Rzeczypospolitej i nie będzie przesadą stwierdzenie iż zna go każde polskie dziecko. Mimo popularności utworu często nie zwraca... Więcej »

Julia Duszyńska – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Julia Duszyńska to polska pisarka autorka książek i czytanek dla dzieci. Przyszła na świat 24 kwietnia 1898 r. w Wolsku w Rosji. Zmarła natomiast 16 listopada 1948 r. w Otwocku. Pochodziła z zamożnej rodziny herbu Prus. Jej ojciec był budowniczym kolei a matka –Józefa... Więcej »

Julian Przyboś – biografia i charakterystyka twórczości

Julian Przyboś urodził się w 1901 roku w Gwoźnicy Dolnej. Pochodził z rodziny chłopskiej a korzenie owe zaznaczyły się wyraźnie w jego twórczości – zarówno w jej filozoficznym aspekcie jak i w wątkach autobiograficznych odwołujących się do lat spędzonych na wsi. Co... Więcej »

Julian Tuwim – biografia i charakterystyka twórczości

Julian Tuwim urodził się w Łodzi w 1894 roku. Pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej – jest to bardzo istotny fakt dla zrozumienia poety ponieważ zmagał się on całe życie ze swego rodzaju rozdwojoną tożsamością narodową. W wierszu „Matka” pisał: Jest na łódzkim... Więcej »

Julian Ursyn Niemcewicz

Do Juliana Ursyna Niemcewicza z pewnością odnieść można powiedzenie iż doświadczeniami swojego życia mógłby obdarzyć kilka osób. Urodził się w 1757 roku w niezbyt zamożnej rodzinie szlacheckiej w Skokach niedaleko Brześcia nad Bugiem. Udało mu się jednak zostać adiutantem... Więcej »

Juliusz Słowacki - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 r. w Krzemieńcu. Pochodził z inteligenckiej rodziny szlacheckiej (herbu Leliwa). Jego ojciec - Euzebiusz Słowacki - był profesorem literatury. Opiekę nad synem sprawowała głównie matka - Salomea z Januszewskich. Przyszły poeta... Więcej »

Juliusz Verne

Juliusz Verne urodził się w 1826 roku w Nantes w rodzinie prawnika. Jako dziecko zafascynowany był opowieściami nauczycielki o jej mężu który zaginął w czasie morskiej podróży. Pasjonował go też widok wspaniałych żaglowców zawijających do francuskich portów... Więcej »

Kai Herrman, Horst Rieck – biografie

Kai Hermann – to niemiecki pisarz i publicysta a także autor książek dla dzieci i młodzieży. Urodził się 29 stycznia 1938 r. w Hamburgu. Ukończył historię i nauki polityczne na kilku uniwersytetach (studiował w Tybindze Hamburgu Vancouver i Harvardzie). Swoją pracą przyczynił się... Więcej »

Karol Wojtyła – biografia i charakterystyka twórczości

Czy można napisać coś więcej o Karolu Wojtyle? Przecież chyba wszyscy posiadamy pewną wiedzę o Janie Pawle II – najbardziej znanym Polaku XX wieku świętym Kościoła Katolickiego. Poświęcono mu niezliczoną liczbę biografii filmów i utworów artystycznych. Jego pomniki... Więcej »

Kazimiera Iłłakowiczówna – biografia i charakterystyka twórczości...

Kazimiera Iłłakowiczówna to poetka o bogatym życiorysie. Jej losy z pewnością nie pasują do stereotypu intelektualisty spędzającego całe życie w bibliotece lub swoim gabinecie. Życie nie oszczędzało poetki – chociaż pochodziła ze znanej rodziny wieleńskiej rodziny Zanów... Więcej »

Kazimierz Moczarski – biografia i charakterystyka twórczości

Kazimierz Moczarski należy do rzadkiego rodzaju pisarzy którzy opublikowali tylko jedną znaczącą książkę – jednak tą jedną książką zapisali się w annałach literatury światowej. Moczarski urodził się w 1907 roku w Warszawie w inteligenckiej rodzinie (rodzice byli nauczycielami).... Więcej »

Kazimierz Przerwa-Tetmajer – biografia i charakterystyka twórczości...

Biografia Kazimierz Przerwa-Tetmajer urodził się w 1865 roku na Podhalu w Ludźmierzu. Był synem Adolfa Tetmajera marszałka powiatu nowotarskiego i Julii z Grabowskich. Jego przyrodnim bratem (pochodzącym z pierwszego małżeństwa ojca) był Włodzimierz Tetmajer artysta malarz i poeta. Kazimierz... Więcej »

Kazimierz Wierzyński – biografia i charakterystyka twórczości

Kazimierz Wierzyński należał do najbardziej aktywnych polskich twórców XX wieku – przy czym podkreślić trzeba że ta aktywność nie ograniczała się wyłącznie do pisania wierszy. Wierzyński był popularnym dziennikarzem również sportowym nie stronił też od działalność... Więcej »

Ken Kesey – biografia i charakterystyka twórczości

Ken Kesey to z pewnością jedna z najbarwniejszych postaci amerykańskiej literatury może nawet najbarwniejsza. A pamiętać trzeba że wśród literatów z USA nie brakowało tak interesujących figur jak choćby Ernest Hemingway. Ale nawet on nie trafił do więzienia za upozorowanie... Więcej »

Konstanty Ildefons Gałczyński – biografia i charakterystyka twórczości...

Konstanty Ildefons Gałczyński urodził się w 1905 roku w Warszawie. W tym mieście zmarł też w 1953 roku jednak związany był również z wieloma innymi miejscami – między innymi z Wilnem Moskwą (gdzie mieszkał w czasie I wojny światowej) czy Berlinem (gdzie był attaché... Więcej »

Losowe tematy

Andrzej Frycz Modrzewski

Andrzej Frycz Modrzewski należy do najbardziej interesujących postaci polskiego Złotego Wieku (XVI wiek). Sekretarz królewski współpracownik prymasa a zarazem...

Andrzej Melaszka – biografia i...

Biografia Andrzej Melaszka – polski reżyser i scenarzysta; pisarz twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej. Przyszedł na świat 3 marca 1955 r. w Poznaniu....

Marta Fox – biografia i charakterystyka...

Biografia Marta Fox - poetka powieściopisarka i felietonistka - przyszła na świat 1 stycznia 1952 r. w Siemianowicach Śląskich. Zanim poznały ją rzesze czytelników...

Dorota Terakowska – biografia...

Dorota Terakowska to pisarka szczególna. Rzadko kiedy bowiem autor potrafi równie przekonująco zwracać się do czytelnika dojrzałego i do młodzieży. Tymczasem...

Jack London – biografia i charakterystyka...

Biografia Jack London (prawdziwe nazwisko John Griffith Chaney) – amerykański pisarz urodził się 12 stycznia 1876 r. w San Francisco natomiast zmarł 22 listopada 1916...

Stanisław Grochowiak – biografia...

Stanisław Grochowiak należy do najbardziej znanych polskich artystów okresu powojennego. Obecnie pamięta się go przede wszystkim jako poetę chociaż do jego spuścizny...

Anakreont

Biografia Anakreont prawdopodobnie żył w latach 570 – 485 p.n.e. Był greckim lirykiem autorem pieśni satyr elegii a przede wszystkim epigramatów. Pochodził...

Arthur Conan Doyle – biografia...

Biografia Arthur Conan Doyle - twórca postaci doskonale znanego Sherlocka Holmesa - przyszedł na świat 22 maja 1859 r. w Edynburgu. Wywodził się z rodziny o irlandzkich...

Krzysztof Kamil Baczyński – biografia...

Krzysztof Kamil Baczyński to bodaj najbardziej znany autor z pokolenia „Kolumbów”. Przyszedł na świat w Warszawie w 1921 roku w rodzinie inteligenckiej....