Streszczenie Jan Baptysta Grenouille (z franc. „żaba”) przyszedł na świat w 1738 r. w Paryżu. Był on nieślubnym synem handlarki rybami kobiety której nos wytworzył w sobie zupełną odporność na jakiekolwiek zapachy. Tego gorącego letniego dnia kiedy Grenouille po raz pierwszy... Więcej »
Więcej »Streszczenie NIKT KTO TU WCHODZI NIE WYJDZIE NIEZMIENIONYNIEUPRAWNIONYM WSTĘP WZBRONIONYPOD KARĄ OBRÓCENIA W KAMIEŃ Rozdział pierwszy - Obowiązkowe wakacje Rodzice Setha i Kendry Sorensonów wyruszali właśnie na darmowy rejs dookoła Skandynawii który trwać miał aż 17... Więcej »
Więcej »Część pierwsza: Momo i jej przyjaciele W niewielkim miasteczku znajdowała się ruina starego amfiteatru. Nie była to jedna z tych najwspanialszych budowli lecz niewielka nieszczególnie interesująca sterta kamieni. Mieszkańcy miasteczka nie zwracali na nią uwagi aż do momentu w którym... Więcej »
Więcej »Streszczenie 1 Wypracowanie pt. „Jak spędziłam ostatnie dni wakacji” które w klasie odczytała Janeczka wywarło na nauczycielce niemałe wrażenie. Córka państwa Chabrowiczów postarała się jak najdokładniej oddać rzeczywistości i opisała „narady produkcyjne”... Więcej »
Więcej »Streszczenie 1973 Akcja książki zaczyna się 21 marca 1973 r. Pierwszego dnia wiosny narratorka zrobiła coś zupełnie dla siebie - wzorowej uczennicy - niewyobrażalnego: poszła na wagary. Rozkoszując się wolnością wstąpiła do jednej z miejskich knajpek. Wewnątrz poznała dwóch charakterystycznie... Więcej »
Więcej »Streszczenie Tylko w milczeniu słowo tylko w ciemności światło tylko w umieraniu życie:na pustym niebiejasny jest lot sokoła. Pieśń o stworzeniu Ea 1. Wojownicy we mgle Wyspa Gont która leżała na Morzu Pólnocno-Wschodnim słynęła z czarnoksiężników. Niejeden mistrz... Więcej »
Więcej »Streszczenie Skandal w Czechach I Drogi Watsona i Sherlocka Holmesa chwilowo rozeszły się gdy pomocnik wybitnego detektywa wziął ślub. Dla tego typu mężczyzny który reprezentował rezydujący przy Baker Street pasjonat kryminalnych zagadek wpuszczenie do głowy myśli o kobiecie oznaczałoby... Więcej »
Więcej »„Sto lat samotności” to najgłośniejsze dzieło Gabriela Garcii Marqueza. Opowiada o ponad wieku istnienia pewnej południowoamerykańskiej familii. Założycielami rodu stają się José Arcadio Buendía i Úrsula Iguarán. Są bliskimi kuzynami co powoduje kontrowersje.... Więcej »
Więcej »Geneza „Sto lat samotności” uchodzi za największe arcydzieło literatury iberoamerykańskiej. Książka otoczona jest prawdziwym kultem – zarówno przez czytelników jak i przez krytyków. Nadzwyczaj interesująca jest sprawa genezy powieści. Gabriel Garcia Marquez... Więcej »
Więcej »Geneza czas i miejsce akcji „Alchemik” uchodzi do dziś za najgłośniejsze dzieło brazylijskiego pisarza Paulo Coehlo. Z pośród wszystkich jego książek właśnie ta stała się największym bestsellerem – a przyznać trzeba że miała sporą konkurencję skoro powieści... Więcej »
Więcej »„Alchemik” to powieść która potwierdziła pozycję Paulo Coehlo na rynku literackim. Mimo negatywnych głosów krytyki wielu ludzi bardzo ceni rady zawarte w tym dziele. Bohaterem książki jest prosty pasterz o imieniu Santiago. Pewnego razu chłopak zasypia pod drzewem... Więcej »
Więcej »Geneza „Doktor Żywago” uchodzi powszechnie za opus magnum Borysa Pasterna. Pisarz poświęcił powieści kilkadziesiąt lat pracy – jednak najistotniejszy jest końcowy okres pisania który przypadł lata pięćdziesiąte tuż po śmierci Stalina. Powieść miała stanowić... Więcej »
Więcej »„Doktor Żywago” uchodzi za najważniejsze dzieło Borisa Pasternaka. Książka jest panoramą życia rosyjskiej inteligencji w pierwszej połowie XX wieku. Akcja powieści rozpoczyna się w 1905 roku. To znamienna data w historii cesarstwa. Trwa krwawa wojna z Japonią rosną niepokoje... Więcej »
Więcej »Opracowanie „Blaszany bębenek” to pierwsza powieść niemieckiego noblisty Gunthera Grassa. Zarazem pozostaje ona najgłośniejszym dziełem słynnego pisarza jego opus magnum. Książka ukazała się w 1959 roku i doczekała się przekładów na wiele języków. W 1979 roku... Więcej »
Więcej »„Blaszany bębenek” to debiutancka a zarazem najgłośniejsza powieść niemieckiego noblisty Gunter Grassa. Bohatera poznajemy gdy ma około trzydziestu lat i jest pacjentem kliniki dla nerwowo chorych. Oskar Matzerath bo tak nazywa się nasz bohater w wieku trzech lat zdecydował że... Więcej »
Więcej »„Weronika postanawia umrzeć” to jedna z najpopularniejszych powieści Paulo Coehlo bestsellerowego pisarza z Brazylii. Wydana została w 1998 roku zaś w roku 2009 doczekała się filmowej ekranizacji. Bohaterką jest tytułowa Weronika. Dziewczyna ma dwadzieścia cztery lata i pochodzi... Więcej »
Więcej »„Malowany Ptak” pozostaje najsłynniejszą powieścią Jerzego Kosińskiego. Tuż po premierze w 1965 roku książka stała się prawdziwym wydarzeniem literackim do czego umiejętnie przyczynił się sam autor nie zaprzeczając jej domniemanemu autobiograficznemu charakterowi. Powieść... Więcej »
Więcej »„Dzień i noc czarownicy” to książeczka Doroty Terakowskiej przeznaczona dla młodszego czytelnika. Składa się ona z dwóch opowiadań zatytułowanych „Jeden dzień czarownicy” i „Jedna noc czarownicy”. Bohaterką pierwszego jest wiedźma z baśni. Pewnego... Więcej »
Więcej »„Samotność bogów” uchodzi za najbardziej niezwykła powieść Doroty Terakowskiej. Książka ukazała się w 1998 roku. Pisząc ją autorka czerpała mocno z różnych mitologii a także z fantastyki z wątkami religijnymi (twórczość C. S. Lewisa i J.R. R. Tolkiena).... Więcej »
Więcej »„Samotność bogów” to powieść Doroty Terakowskiej. Akcja rozpoczyna się w niesprecyzowanym czasie i miejscu. Pewne szczegóły i nazwy nasuwają nam skojarzenia z Polską sprzed chrztu albo tuż po nim. Jednak nie jest to powieść historyczna autorka specjalnie decyduje... Więcej »
Więcej »Geneza „Stary człowiek i morze” pozostaje do dziś najbardziej rozpoznawalnym dziełem Ernesta Hemingwaya. Powieść zapewniła mu literacką Nagrodę Nobla i z...
Fraszki to wszystko – mówi poeta. Fraszka nie oznacza jednak lubianej przez Kochanowskiego formy literackiej a coś nieistotnego pozbawionego większego znaczenia....
StreszczenieNowela rozpoczyna się opisem dziecka które przyszło na świat. Chłopiec wydaje się być niezwykle słabym wydawać by się mogło że niebawem umrze. Mimo...
„W niebie” to wiersz księdza Jana Twardowskiego. Utwór opowiada o człowieku który dostaje się do nieba lub tylko obserwuje je z oddali (nie jest...
Utwór pt. „Słodki bój” możemy zaliczyć do pieśni typowej dla Anakreonta. Została ona nazwana „anakreontykiem” i charakteryzowała się...
W 1789 roku francuski wynalazca Jean-Pierre Blanchard odbył nad Warszawą lot balonem. Wydarzenie to zainspirowało Adama Naruszowicza do napisania ody – z dzisiejszego...
Geneza czas i miejsce akcji Akcja noweli ma miejsce na wyspie koło Panamy a jej czas to koniec wieku XIX na co wskazywać mogłaby historia opowiedziana przez latarnika dotycząca...
Geneza „Makbet” napisany został przez Szekspira najprawdopodobniej ok. 1606 r. Opowiedziana w dramacie historia ma swoje źródła w wydarzeniach historycznych...
Streszczenie 1. Cudaczek – Wyśmiewaczek i panna Obrażalska W pewnym miasteczku żył sobie mały jak igiełka stworek o imieniu Cudaczek – Wyśmiewaczek. Dokładnie...