Unikalne i sprawdzone teksty

Paweł Zuchniewicz – biografia i charakterystyka twórczości

Paweł Zuchniewicz urodził się w 1961 roku. Jest dziennikarzem i działaczem katolickim. Skończył studia dziennikarskie w 1986 roku. Uczył się również w Instytucie Studiów nad Rodzinna Akademii Teologii Katolickiej – pracował też w tamtejszej bibliotece w latach osiemdziesiątych.... Więcej »

Więcej »

Pierre Corneille

Corneille’a zaliczany bywa do najwybitniejszych dramatopisarzy XVII-wiecznej Francji zajmując miejsce obok Racine’a i Moliera. Urodził się on w 1606 roku w rodzinie prawniczej w Rouen. Sam również odebrał wykształcenie w tej dziedzinie – ale warto podkreślić iż ciągoty... Więcej »

Więcej »

Piotr Skarga

Piotr Skarga był jednym z najwybitniejszych w Polsce przedstawicieli kontrreformacji – katolickiego ruchu religijnego stanowiącego odpowiedź na reformację – i prawdopodobnie najbardziej znanym rodzimym kaznodzieją. Skarga urodził się w 1536 roku w rodzinie drobnej szlachty (wbrew... Więcej »

Więcej »

Rafał Wojaczek – biografia i charakterystyka twórczości

Rafał Wojaczek należy do wręcz mitycznych postaci polskiej literatury. Trudno się temu dziwić – awanturnicze życie problemy psychiczne samobójcza śmierć w młodym wieku. Wszystko to w zestawieniu z ponurymi turpistycznymi wierszami pisanymi przezeń sprawiało że czytelnicy przez... Więcej »

Więcej »

Rene Goscinny – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Rene Goscinny – francuski pisarz i autor scenariuszy komiksowych. Twórca m. in. znanych serii o Lucky Luke’ u i Asteriksie. W Polsce zasłynął przede wszystkim jako autor popularnej serii powieści o Mikołajku. Pisarz urodził się 14 sierpnia 1926 r. w Paryżu jako... Więcej »

Więcej »

Roald Dahl – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Roald Dahl – to brytyjski pisarz publicysta i scenarzysta pochodzenia norweskiego. Na świat przyszedł 13 września 1916 r. w Llandaff (Walia). Zmarł w 1990 r. w Oxfordzie. Znany jest przede wszystkim jako autor ciekawych powieści dla dzieci. Roald imię dostał na cześć norweskiego... Więcej »

Więcej »

Roman Bratny – biografia i charakterystyka twórczości

Roman Bratny urodził się w Krakowie w 1921 roku jako Roman Mularczyk. Pochodził z zamożnego domu a jego bratem był Andrzej – później znany filmowiec autor scenariusza do filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”. Roman debiutował w prasie konspiracyjnej w czasie wojny. Początkowo... Więcej »

Więcej »

Roman Pisarski – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Roman Pisarski – polski pisarz nauczyciel autor książek dla dzieci i młodzieży któremu największą sławę przyniosło zwłaszcza opowiadanie pt. „O psie który jeździł koleją” opisujące przygody niezwykłego psa podróżnika imieniem Lampo. Pisarz... Więcej »

Więcej »

Rudyard Kipling – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Rudyard Kipling to żyjący na przełomie XIX i XX wieku pisarz który pracował także jako dziennikarz. Mężczyzna na świat przyszedł w 1865. Miejscem jego urodzenia był Bombaj. Tam też mieszkał do ukończenia szóstego roku życia kiedy to rozpoczął naukę w Anglii.... Więcej »

Więcej »

Ryszard Kapuściński – biografia i charakterystyka twórczości

Ryszard Kapuściński to jeden z niewielu współczesnych polskich pisarzy którzy doczekali się nie tyle nawet uznania co olbrzymiej popularności na całym świecie. Początkowo niewiele zapowiadało tę przyszłą karierę. Kapuściński przyszedł na świat w 1932 roku w Pińsku –... Więcej »

Więcej »

Safona

Biografia Safona żyła na przełomie VII VI w. p.n.e. Była grecką poetką uznaną za mistrzynię liryki miłosnej i twórczynię tzw. pieśni eolskich o których wspomina Horacy w swych utworach. Pochodziła z arystokratycznego rodu. Ojciec prawdopodobnie zmarł wcześnie osierocając... Więcej »

Więcej »

Seweryna Szmaglewska – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Seweryna Szmaglewska urodziła się w 1916 roku w Przygłowie niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Pochodziła z rodziny urzędniczej jej ojciec Antoni Szmaglewskiej był sekretarzem gminy. Przyszła pisarka ukończyła żeńskie Seminarium Nauczycielskie im. Królowej Jadwigi w Piotrkowie... Więcej »

Więcej »

Siergiej Michałkow – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Siergiej Władimirowicz Michałkow to wybitny poeta i bajkopisarz rosyjski; autor licznych książek i wierszy dla dzieci a także tekstu hymnu ZSRR i hymnu Rosji. Urodził się 13 marca 1913 r. w Moskwie. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Miał dwie żony i był ojcem dwóch... Więcej »

Więcej »

Sławomir Mrożek – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Sławomir Mrożek - jeden z najchętniej czytanych polskich autorów - przyszedł na świat 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie wsi leżącej w powiecie brzeskim. Był synem Antoniego Mrożka kierownika poczty i Zofii z domu Kędzior córki przedsiębiorcy z branży mleczarskiej.... Więcej »

Więcej »

Sofokles

Sofokles urodził się prawdopodobnie w 496 p.n.e w Kolonos zmarł w 406 p.n.e w Atenach. Źródła dowodzą że pochodził z majętnej rodziny kupców. W okresie młodzieńczym został wybrany na kierownika chóru chłopców mających za zadanie oddanie czci po zwycięstwie... Więcej »

Więcej »

Stanisław Barańczak – biografia i charakterystyka twórczości

Stanisław Barańczak należał do najbardziej wszechstronnych ludzi kultury w XX-wiecznej Polsce. Trudno wskazać która dziedzina jego aktywności przyniosła mu większą sławę – czy poezja czy twórczość naukowa czy wreszcie działalność translatorska? A przy tym nie należy... Więcej »

Więcej »

Stanisław Grochowiak – biografia i charakterystyka twórczości

Stanisław Grochowiak należy do najbardziej znanych polskich artystów okresu powojennego. Obecnie pamięta się go przede wszystkim jako poetę chociaż do jego spuścizny należą również utwory prozatorskie oraz dramaty. Grochowiak przyszedł na świat w Lesznie w 1934 roku. Łatwo... Więcej »

Więcej »

Stanisław Ignacy Witkiewicz – biografia i charakterystyka twórczości...

Biografia Stanisław Ignacy Witkiewicz przyszedł na świat 24 lutego 1885 r. w Warszawie. Był synem Stanisława Witkiewicza - cenionego malarza pisarza i architekta propagatora stylu zakopiańskiego - oraz Marii z Pietrzkiewiczów nauczycielki muzyki. Pierwsze lata życia spędził w Warszawie... Więcej »

Więcej »

Stanisław Korab-Brzozowski – biografia i charakterystyka twórczości...

Biografia Stanisław Korab-Brzozowski urodził się w 1876 roku w Latakii w Syrii. Miał korzenie artystyczne – jego ojciec Karol Brzozowskiego oraz brat Wincenty Korab-Brzozowski byli poetami. Po ukończeniu szkoły średniej twórca studiował filozofię i prawo na Uniwersytecie we Lwowie.... Więcej »

Więcej »

Stanisław Lem – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie. Był synem Samuela Lehma lwowskiego lekarza który w młodości podejmował całkiem udane próby literackie i Sabiny Woller. Już od najmłodszych lat odznaczający się niezwykłą inteligencją chłopiec (poświadczały... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Jacob i Wilhelm Grimm - biografia...

Biografia Jacob i Wilhelm Grimm (właśc. Wilhelm Karl Grimm i Jacob Ludwik Karl Grimm) – dwaj rodzeni bracia; uczeni i pisarze niemieccy. Większość swych dzieł publikowali...

Dante Alighieri – biografia i...

Biografia Dante Alighieri urodził się w maju 1265 roku we Florencji w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej. Niewiele wiadomo na temat poszczególnych członków...

Wojciech Kuczok – biografia i...

Biografia Wojciech Kuczok – polski prozaik krytyk filmowy scenarzysta a także poeta i speleolog ( z zamiłowania). Przyszedł na świat 18 października 1972 r. w Chorzowie....

Antoine de Saint-Exupery – biografia...

Biografia Antoine de Saint-Exupery urodził się w 1900 roku w Lyonie. Pochodził z rodziny arystokratycznej z tytułem hrabiowskim. Odebrał wychowanie katolickie kształcił...

Eric-Emmanuel Schmitt – biografia...

Biografia Eric-Emmanuel Schmitt – francuski powieściopisarz i dramaturg a także doktor filozofii. Od 2002 r. mieszka w Brukseli. Urodził się 28 marca 1960 r. w Sainte-Foy-lès-Lyon....

Adam Naruszewicz

Adam Naruszewicz urodził się w 1733 roku w Pińsku. Wcześnie osierocony związał się z Jezuitami i przyjął święcenia. Wiek XVIII nie był sprzyjający dla następców...

Jonathan Swift

Jonathan Swift urodził się w Dublinie w 1667 roku. Jego rodzina przybyła z Anglii gdzie jednak straciła majątek w czasie wojny domowej. Ojciec Swifta zmarł kilka miesięcy...

Małgorzata Musierowicz – biografia...

Biografia Małgorzata Musierowicz (z domu Barańczak) – polska pisarka autorka książek dla dzieci i młodzieży jak również ilustratorka. Najbardziej znana z...

Edith Nesbit – biografia i charakterystyka...

Biografia Edith Nesbit – wybitna angielska poetka i pisarka autorka literatury fantastycznej klasyk literatury dziecięcej znana głównie ze słynnego cyklu na który...