Pieśń Filaretów – interpretacja i analiza, streszczenie

Streszczenie

Pieśń rozpoczyna zwrot do braci, który zawiera w sobie zachętę do wspólnej zabawy. Podkreślając, że żyje się tylko raz, osoba mówiąca zachęca do skorzystania z tego, co znajduje się w czarze. Kolejne strofy wychwalają polskość oraz polski miód. Zgromadzeni zachęcani są do wspólnego świętowania.

Wiersz zawiera w sobie zachętę do zabawy na wzór greckiego świętowania, a także strofę o prawnikach oraz osobach zajmujących się chemią, która jest zachętą do wspólnego picia. Kolejne strofy odwołują się do innych dziedzin nauki, zachęcając do pomiaru sił na zamiary. Podkreślona zostaje rola serca, uczucia, które zmienia miary. Po raz kolejny pojawia się zachęta do wspólnej zabawy. Ostatnia strofa jest przestrogą przed przemijającym czasem, pojawia się także sformułowanie odwołujące się do Filaretów.

Analiza i interpretacja

Pieśń stanowi nawołanie do wspólnej zabawy, które podkreślone jest już w pierwszej spośród czternastu strof. Treść pełna jest wykrzyknień oraz bezpośrednich zwrotów do braci, które podkreślają więź łącząca biesiadników. Istotnym elementem pieśni są liczne porównania i metafory, które pozwalają w treści odnaleźć odwołania do poszczególnych profesji oraz nauki jako takiej. Pojawia się typowa dla romantyzmu podniosła rola uczucia, które zdaje się nakładać nowe miary na świat. Całość utrzymana jest w wesołym, zabawowym tonie, jednakże przekazuje także wartości ważne dla zgromadzenia Filaretów. Poza poczuciem wspólnoty oraz ukazaniem cech romantycznych, warto także zauważyć zwrócenie uwagi na polskość miodu i wspomniene, że jest on najlepszym z możliwych. Jest to bezpośrednie odwołanie do patriotyzmu.