Szkoła ateńska, Rafael Santi - opis i interpretacja obrazu

„Szkoła ateńska” to fresk, który został stworzony przez artystę o nazwisku Rafael Santi. Dzieło powstało w epoce renesansu. Znajdujący się w Pałacu Watykańskim fresk jest szesnastowiecznym dziełem, które w znakomity sposób oddaje renesansowe zainteresowanie starożytnością.

Na obrazie przedstawiony został zbiór postaci, wszystkie z nich to starożytni filozofowie. Całą grupa uwieczniona została za pomocą barw takich jak zieleń, niebieski, żółć czy też biały. Namalowani zostali na jasnym tle, które stanowi zobrazowanie wnętrza budynku.

Postaciami, które najbardziej rzucają się w oczy odbiorcy obrazu są z pewnością Arystoteles oraz Platon, którzy uwiecznieni zostali na szczycie schodów. Platon jest osobą, która wskazuje na niebo. Jest to odwołanie do koncepcji filozofa, który między innymi głosił istnienie świata idei. Arystoteles, w przeciwieństwie do niego, wskazuje ręką w dół.

Po dwóch stronach filozofów znajdują się osoby, które prezentować mają ich zwolenników oraz uczniów. Inne ważne osoby, które zostały uwiecznione na obrazie to między innymi trzymający otwartą księgę Pitagoras czy siedzący na schodach Diogenes. Poniżej niego widoczna jest postać Heraklita. Ważnym filozofem, który został przedstawiony na obrazie jest także Epikur. Odnaleźć można również Sokratesa.

Całość jest nie tylko wyrazem renesansowego zainteresowania starożytnością. Choć o tym połączeniu świadczyć może nie tylko tematyka, ale i obdarzenie Heraklita twarzą Michała Anioła czy uwiecznienie Platona z twarzą Leonarda da Vinci. Jest także przedstawieniem różnorodności i pochwałą rozumu. Filozofia jako nauka wydaje się godna pochwały i uwiecznienia. Prezentowane poglądy nie zostały poddane hierarchizacji. Współistnieją one obok siebie.

Łatwym jest opisanie i odnalezienie poszczególnych postaci. Szczegółowość przedstawienia oraz obdarzenie ich poszczególnymi atrybutami jest bezpośrednim odwołaniem do starożytnych filozofów. Świadczy ono nie tylko o niezwykłym kunszcie artysty, ale i o jego znajomości tematyki, którą uwiecznił.