Unikalne i sprawdzone teksty

Jak napisać dialog – wskazówki, przykład

Z dialogiem czytelnik czy też odbiorca danego dzieła zdaje się mieć do czynienia bezustannie. Rozmowa pomiędzy bohaterami może pełnić szereg funkcji, które nie tylko wpłyną pozytywny odbiór dzieła, ale i na rozwój i wartość przedstawianej sytuacji. Chcąc napisać dobry dialog warto kierować się kilkoma zasadami:

- W dialogu muszą brać udział przynajmniej dwie osoby.

- Dialog musi zawierać przekaz, o charakterze obustronnym. Wypowiedzi nie powinny pozostawać bez rekcji, nawet odpowiedzi monosylabami są dla odbiorcy wskazówką i mówią wiele o osobowości oraz podejściu poszczególnych bohaterów.

-Dobrze gdy dialog umieszczony jest w jasnym kontekście. Nakreślenie całości sytuacji pozwala na właściwy odbiór rozmowy.

- Warto pamiętać o możliwościach, które daje dialog. Zamiast charakteryzować bohatera jako osobę hardą warto zastanowić się czy krótka sprzeczka nie ukaże problemu w lepszy i bardziej pełny sposób.

- Chcąc wyjaśnić pewne zajścia warto zastanowić się czy poprzez przedstawienie ich za pomocą dialogu nie uzyska się lepszego efektu niż poprzez opisowe przedstawienie sytuacji.

- Dialog powinien być naturalny, warto pamiętać o dopasowaniu słownictwa do charakteru oraz wieku postaci. Nastolatka wyrażająca się zbyt kwieciście może wydawać się nieautentyczna, podobnie jak dystyngowana staruszka używająca sformułowań slangowych.

Przykład dialogu:

Zapadał zmierzch, cała rodzina zasiadła do kolacji. Kasia usiadła obok mamy i westchnęła. Wiedziała, że nadszedł czas na przyznanie się do winy.
- Mamo... - zaczęła zaniepokojona.
- Tak, Kasiu? Coś się stało?
- Właśnie... muszę ci się do czegoś przyznać. Nie będziesz zadowolona, ale nie wiem, jak inaczej mam o tym powiedzieć... Dostałam dziś kolejną jedynkę z matmy. - Kasia wyrzuciła z siebie ostatnie zdanie jednym tchem. Zamarła przestraszona i czekała na wyrok.
- Kasiu, raczej nie mam powodu, żeby cię chwalić. Martwią mnie twoje oceny i chyba nadszedł czas na radykalne kroki. Od dzisiaj grasz na komputerze co drugi dzień, a czas, który uzyskasz, poświęcasz na korepetycje. - Mama jak zwykle była zasadnicza.
- Mamo, ale ja się poprawię! -obiecała dziewczynka.
- Nie zaczynaj, Kasiu, znowu! Proszę jeść kolację i nie dyskutować. Czas byś wzięła się do nauki!