Streszczenie Batoniki Always miękkie jak deszczówka Rozdział I – Mieć zwariowaną mamę Dokładnie nie wiadomo kiedy zaczęło się pofyrtanie mamy narratorki. Można jednak przypuszczać że miało to miejsce w czasie jej drugiej ciąży (w wyniku pierwszej przyszła na świat Magilla... Więcej »
Więcej »Gnój Streszczenie Wszystkie postacie i wydarzenia pojawiające się na kartach tej książki są fikcyjne a ich ewentualne podobieństwo do faktów lub osób istniejących w rzeczywistości jest przypadkowe. Przedtem Ojciec starego K. wybudował ten dwupiętrowy dom z myślą o swoich... Więcej »
Więcej »Streszczenie Przedmówka – Wymówka Autor informuje czytelników że tak naprawdę nie ma potrzeby aby poprzedzać tę niewielką książeczkę przedmową gdyż czytelnicy znają już bohaterów z poprzedniej części. Sowa Przemądrzała wymyśliła więc że skoro w... Więcej »
Więcej »Streszczenie skrótowe W roku 1801 pan Lockwood (jeden z narratorów powieści zamożny gentleman z południa Anglii) przybył do Yorkshire gdzie wynajął posiadłość Drozdowe Gniazdo (Thrushcross Grange) by odpocząć nieco od wielkomiejskiego życia. Będąc w odwiedzinach u właściciela... Więcej »
Więcej »Streszczenie Historię Wielkiego Gatsby’ego opowiada czytelnikom Nick Carraway który był sąsiadem tytułowego bohatera. Latem 1922 r. Nick Carraway przeprowadził się z Minnesoty do Nowego Yorku na Long Island. Absolwent Yale chciał jak najszybciej rozwinąć swoją karierę sprzedawcy... Więcej »
Więcej »Streszczenie Rozdział I - Piotruś wkracza na widownię Gdy Wendy miała dwa lata przyszła do swojej mamy i przyniosła jej piękny kwiatek. Musiała wtedy wyglądać szczególnie pięknie gdyż usłyszała że mogłaby zostać taka na zawsze. No i właśnie tym sposobem uświadomiła sobie... Więcej »
Więcej »Geneza Już w czasie pierwszej wojny światowej liczący nieco ponad 20 lat Tolkien który od dzieciństwa pasjonował się baśniami i legendami stworzył pierwsze zręby Środziemia - fantastycznego świata ludzi elfów krasnoludów hobbitów goblinów itp. Właśnie... Więcej »
Więcej »Streszczenie skrótowe Mieszkający w wiosce Longbourn państwo Bennetowie mieli pięć córek - Jane Elżbietę Mary Katarzynę (Kitty) i Lidię. Ich ojciec oraz właściciel majątku - pan Bennet - był człowiekiem inteligentnym i oczytanym lecz równocześnie stroniącym od ludzi... Więcej »
Więcej »Geneza Powieść zatytułowana „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” po raz pierwszy opublikowana została w 1920 r. Można się jednak domyślać że sam jej zamysł powstał znacznie wcześniej. Postać potrafiącego rozmawiać ze zwierzętami doktora po raz pierwszy pojawiła się w listach... Więcej »
Więcej »Puddleby Doktor Jan Dolittle mieszkał na skraju niewielkiego miasteczka Puddleby. Jego dom nie był zbyt wielki ale za to otaczał go rozległy i przepiękny ogród. Doktor dzielił dom z siostrą o imieniu Sara która pomagała mu w wypełnianiu codziennych obowiązków. A tych... Więcej »
Więcej »Geneza Pierwsza powieść Astrid Lindgren której bohaterką była Pippi Pończoszanka ukazała się w roku 1945. Sam pomysł tej postaci narodził się jednak kilka lat wcześniej a jego powstanie miało związek z chorobą córki autorki. Pippi była bowiem postacią która rozweselała... Więcej »
Więcej »Geneza „Kubuś Puchatek” A. A. Milne’a wydany został w roku 1926. Historia Misia o Bardzo Małym Rozumku miała swój początek w codziennym życiu autora. Christopher Robin Milne będący pierwowzorem Krzysia syn Alana Aleksandra miał w swoim posiadaniu najzwyklejszą w świecie... Więcej »
Więcej »Streszczenie Rozdział I – Nieproszeni goście W pewnej wyjątkowo starannie urządzonej i szczególnie wygodnej norze mieszkał pewien hobbit. Bilbo Baggins bo tak się nazywał należał do szanowanej i cieszącej się powszechnym uznaniem rodziny która od niepamiętnych lat żyła... Więcej »
Więcej »Streszczenie Pippi przenosi się do Willi Śmiesznotki Na skraju pewnego miasteczka znajdował się stary zapuszczony ogród. W ogrodzie tym stał sobie stary dom. W domu tym mieszkała Pippi Pończoszanka. Miała ona 9 lat i mieszkała tam zupełnie sama. Mamusia Pippi zmarła dawno temu ale... Więcej »
Więcej »Streszczenie Rozdział I Piękni jak dzień Dom leżał o trzy mile od stacji. Na jego widok dzieci niemal jednogłośnie wydały osąd że wygląda naprawdę przyzwoicie. Budynek stał na niewielkim wzniesieniu. Był cały biały a z zewnątrz otaczał go wielki ogród. Nic więc dziwnego że... Więcej »
Więcej »Streszczenie Alba był chłopcem który uciekł z domu dziecka. Na swoje nowe miejsce zamieszkania wybrał on niewielki domek w lesie. Wkrótce żyjącemu w samotności chłopcu udało się nawiązać znajomość z Marcinem i Kostkiem. Po jednej ze wspólnych wypraw na grzyby gdy... Więcej »
Więcej »Streszczenie Przedmowa We fragmencie tym autor wyjaśnia pochodzenie imienia tytułowego bohatera. Pierwszy człon - Kubuś - zaczerpnięty został od jednego z niedźwiadków zamieszkujących miejskie zoo. Drugi - Puchatek - to imię pewnego łabędzia którym przed kilkoma laty bawił... Więcej »
Więcej »Streszczenie Było sobotnie popołudnie. Jim spoglądał na Tristana i rozmyślał nad tym co właśnie powiedział mu przyjaciel. „Reniston” to naprawdę dobra i elegancka restauracja. Może nawet zbyt wykwintna na spotkanie z Helen. Siedzący w swoim ulubionym fotelu Tristan nie przestawał... Więcej »
Więcej »Streszczenie Książeczka Małgorzaty Strzałkowskiej jest zbiorem wdzięcznych i zabawnych wierszyków z morałami. W pełniącym rolę wstępu tekście poetyckim autorka uświadamia odbiorcom że każdy człowiek ma jakieś wady a najłatwiej zacząć to zmieniać od siebie.. Może potem...... Więcej »
Więcej »Streszczenie 1. Skąd się wzięła Piątka z Zakątka Zanim narrator przedstawi czytelnikowi skład bandy pragnie wyjaśnić że najważniejszym jej członkiem jest Bobik rudowłosy jamnik absolutnie nadzwyczajny pies. Pierwszą osobą tworzącą Piątkę z Zakątka jest Kaśka piegowata dziewczynka... Więcej »
Więcej »Streszczenie Jan Baptysta Grenouille (z franc. „żaba”) przyszedł na świat w 1738 r. w Paryżu. Był on nieślubnym synem handlarki rybami kobiety której nos wytworzył w sobie zupełną odporność na jakiekolwiek zapachy. Tego gorącego letniego dnia kiedy Grenouille po raz pierwszy... Więcej »
Więcej »Streszczenie NIKT KTO TU WCHODZI NIE WYJDZIE NIEZMIENIONYNIEUPRAWNIONYM WSTĘP WZBRONIONYPOD KARĄ OBRÓCENIA W KAMIEŃ Rozdział pierwszy - Obowiązkowe wakacje Rodzice Setha i Kendry Sorensonów wyruszali właśnie na darmowy rejs dookoła Skandynawii który trwać miał aż 17... Więcej »
Więcej »Część pierwsza: Momo i jej przyjaciele W niewielkim miasteczku znajdowała się ruina starego amfiteatru. Nie była to jedna z tych najwspanialszych budowli lecz niewielka nieszczególnie interesująca sterta kamieni. Mieszkańcy miasteczka nie zwracali na nią uwagi aż do momentu w którym... Więcej »
Więcej »Streszczenie 1 Wypracowanie pt. „Jak spędziłam ostatnie dni wakacji” które w klasie odczytała Janeczka wywarło na nauczycielce niemałe wrażenie. Córka państwa Chabrowiczów postarała się jak najdokładniej oddać rzeczywistości i opisała „narady produkcyjne”... Więcej »
Więcej »Streszczenie 1973 Akcja książki zaczyna się 21 marca 1973 r. Pierwszego dnia wiosny narratorka zrobiła coś zupełnie dla siebie - wzorowej uczennicy - niewyobrażalnego: poszła na wagary. Rozkoszując się wolnością wstąpiła do jednej z miejskich knajpek. Wewnątrz poznała dwóch charakterystycznie... Więcej »
Więcej »Streszczenie Tylko w milczeniu słowo tylko w ciemności światło tylko w umieraniu życie:na pustym niebiejasny jest lot sokoła. Pieśń o stworzeniu Ea 1. Wojownicy we mgle Wyspa Gont która leżała na Morzu Pólnocno-Wschodnim słynęła z czarnoksiężników. Niejeden mistrz... Więcej »
Więcej »Streszczenie Skandal w Czechach I Drogi Watsona i Sherlocka Holmesa chwilowo rozeszły się gdy pomocnik wybitnego detektywa wziął ślub. Dla tego typu mężczyzny który reprezentował rezydujący przy Baker Street pasjonat kryminalnych zagadek wpuszczenie do głowy myśli o kobiecie oznaczałoby... Więcej »
Więcej »„Sto lat samotności” to najgłośniejsze dzieło Gabriela Garcii Marqueza. Opowiada o ponad wieku istnienia pewnej południowoamerykańskiej familii. Założycielami rodu stają się José Arcadio Buendía i Úrsula Iguarán. Są bliskimi kuzynami co powoduje kontrowersje.... Więcej »
Więcej »Geneza „Sto lat samotności” uchodzi za największe arcydzieło literatury iberoamerykańskiej. Książka otoczona jest prawdziwym kultem – zarówno przez czytelników jak i przez krytyków. Nadzwyczaj interesująca jest sprawa genezy powieści. Gabriel Garcia Marquez... Więcej »
Więcej »Geneza czas i miejsce akcji „Alchemik” uchodzi do dziś za najgłośniejsze dzieło brazylijskiego pisarza Paulo Coehlo. Z pośród wszystkich jego książek właśnie ta stała się największym bestsellerem – a przyznać trzeba że miała sporą konkurencję skoro powieści... Więcej »
Więcej »„Alchemik” to powieść która potwierdziła pozycję Paulo Coehlo na rynku literackim. Mimo negatywnych głosów krytyki wielu ludzi bardzo ceni rady zawarte w tym dziele. Bohaterem książki jest prosty pasterz o imieniu Santiago. Pewnego razu chłopak zasypia pod drzewem... Więcej »
Więcej »Geneza „Doktor Żywago” uchodzi powszechnie za opus magnum Borysa Pasterna. Pisarz poświęcił powieści kilkadziesiąt lat pracy – jednak najistotniejszy jest końcowy okres pisania który przypadł lata pięćdziesiąte tuż po śmierci Stalina. Powieść miała stanowić... Więcej »
Więcej »„Doktor Żywago” uchodzi za najważniejsze dzieło Borisa Pasternaka. Książka jest panoramą życia rosyjskiej inteligencji w pierwszej połowie XX wieku. Akcja powieści rozpoczyna się w 1905 roku. To znamienna data w historii cesarstwa. Trwa krwawa wojna z Japonią rosną niepokoje... Więcej »
Więcej »Opracowanie „Blaszany bębenek” to pierwsza powieść niemieckiego noblisty Gunthera Grassa. Zarazem pozostaje ona najgłośniejszym dziełem słynnego pisarza jego opus magnum. Książka ukazała się w 1959 roku i doczekała się przekładów na wiele języków. W 1979 roku... Więcej »
Więcej »„Blaszany bębenek” to debiutancka a zarazem najgłośniejsza powieść niemieckiego noblisty Gunter Grassa. Bohatera poznajemy gdy ma około trzydziestu lat i jest pacjentem kliniki dla nerwowo chorych. Oskar Matzerath bo tak nazywa się nasz bohater w wieku trzech lat zdecydował że... Więcej »
Więcej »„Weronika postanawia umrzeć” to jedna z najpopularniejszych powieści Paulo Coehlo bestsellerowego pisarza z Brazylii. Wydana została w 1998 roku zaś w roku 2009 doczekała się filmowej ekranizacji. Bohaterką jest tytułowa Weronika. Dziewczyna ma dwadzieścia cztery lata i pochodzi... Więcej »
Więcej »„Malowany Ptak” pozostaje najsłynniejszą powieścią Jerzego Kosińskiego. Tuż po premierze w 1965 roku książka stała się prawdziwym wydarzeniem literackim do czego umiejętnie przyczynił się sam autor nie zaprzeczając jej domniemanemu autobiograficznemu charakterowi. Powieść... Więcej »
Więcej »„Dzień i noc czarownicy” to książeczka Doroty Terakowskiej przeznaczona dla młodszego czytelnika. Składa się ona z dwóch opowiadań zatytułowanych „Jeden dzień czarownicy” i „Jedna noc czarownicy”. Bohaterką pierwszego jest wiedźma z baśni. Pewnego... Więcej »
Więcej »„Samotność bogów” uchodzi za najbardziej niezwykła powieść Doroty Terakowskiej. Książka ukazała się w 1998 roku. Pisząc ją autorka czerpała mocno z różnych mitologii a także z fantastyki z wątkami religijnymi (twórczość C. S. Lewisa i J.R. R. Tolkiena).... Więcej »
Więcej »„Samotność bogów” to powieść Doroty Terakowskiej. Akcja rozpoczyna się w niesprecyzowanym czasie i miejscu. Pewne szczegóły i nazwy nasuwają nam skojarzenia z Polską sprzed chrztu albo tuż po nim. Jednak nie jest to powieść historyczna autorka specjalnie decyduje... Więcej »
Więcej »Geneza czas i miejsce akcji Hanna Krall w latach siedemdziesiątych przygotowywała reportaż poświęcony operacjom serca. Przy tej okazji poznała kardiochirurga Marka Edelmana....
We fraszce podmiot liryczny zwraca się do zdrowia zauważając że jest ono potrzebne by cieszyć się jakimikolwiek radościami życia. Bez niego nie dają szczęścia ani...
Streszczenie Motto Do błędów nagromadzonych przez przodków dodali to czego nie znali ich przodkowie - wahanie się i bojaźń - i stało się zatem że zniknęli...
„Hymn do maszyny mego ciała” to bodaj najsłynniejszy utwór Tytusa Czyżewskiego a zarazem jedno z najbardziej znanych dzieł polskiego futuryzmu. Już na...
Tren IX jest rozliczeniem Kochanowskiego z filozofią stoicką. Stoicy uważali że człowiek może stać ponad cierpieniem i nędzą gdy posiądzie mądrość wyjaśniającą...
Jan Kochanowski był człowiekiem głębokiej pobożności i fakt ten znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości. Do najbardziej znanych utworów w których...
Streszczenie Akcja opowieści toczy się w historycznym mieście położonym na Litwie. U wrót zamku Litawora pojawiają się Krzyżacy którzy chcą spotkać się...
„Schyłek wieku” to wiersz Wisławy Szymborskiej z tomu „Ludzie na moście” (1986). Autorka napisała go pod koniec XX stulecia i zawarła w nim swoiste...
Tyrteusz stworzył poezję która z czasem nazwana została tyrtejską. Utrzymana była w duchu patriotyzmu i zagrzewała do walki o dobro ojczyzny. Ideę tego nurtu doskonale...