Streszczenie Batoniki Always miękkie jak deszczówka Rozdział I – Mieć zwariowaną mamę Dokładnie nie wiadomo kiedy zaczęło się pofyrtanie mamy narratorki. Można jednak przypuszczać że miało to miejsce w czasie jej drugiej ciąży (w wyniku pierwszej przyszła na świat Magilla... Więcej »
Więcej »Gnój Streszczenie Wszystkie postacie i wydarzenia pojawiające się na kartach tej książki są fikcyjne a ich ewentualne podobieństwo do faktów lub osób istniejących w rzeczywistości jest przypadkowe. Przedtem Ojciec starego K. wybudował ten dwupiętrowy dom z myślą o swoich... Więcej »
Więcej »Streszczenie Przedmówka – Wymówka Autor informuje czytelników że tak naprawdę nie ma potrzeby aby poprzedzać tę niewielką książeczkę przedmową gdyż czytelnicy znają już bohaterów z poprzedniej części. Sowa Przemądrzała wymyśliła więc że skoro w... Więcej »
Więcej »Streszczenie skrótowe W roku 1801 pan Lockwood (jeden z narratorów powieści zamożny gentleman z południa Anglii) przybył do Yorkshire gdzie wynajął posiadłość Drozdowe Gniazdo (Thrushcross Grange) by odpocząć nieco od wielkomiejskiego życia. Będąc w odwiedzinach u właściciela... Więcej »
Więcej »Streszczenie Historię Wielkiego Gatsby’ego opowiada czytelnikom Nick Carraway który był sąsiadem tytułowego bohatera. Latem 1922 r. Nick Carraway przeprowadził się z Minnesoty do Nowego Yorku na Long Island. Absolwent Yale chciał jak najszybciej rozwinąć swoją karierę sprzedawcy... Więcej »
Więcej »Streszczenie Rozdział I - Piotruś wkracza na widownię Gdy Wendy miała dwa lata przyszła do swojej mamy i przyniosła jej piękny kwiatek. Musiała wtedy wyglądać szczególnie pięknie gdyż usłyszała że mogłaby zostać taka na zawsze. No i właśnie tym sposobem uświadomiła sobie... Więcej »
Więcej »Geneza Już w czasie pierwszej wojny światowej liczący nieco ponad 20 lat Tolkien który od dzieciństwa pasjonował się baśniami i legendami stworzył pierwsze zręby Środziemia - fantastycznego świata ludzi elfów krasnoludów hobbitów goblinów itp. Właśnie... Więcej »
Więcej »Streszczenie skrótowe Mieszkający w wiosce Longbourn państwo Bennetowie mieli pięć córek - Jane Elżbietę Mary Katarzynę (Kitty) i Lidię. Ich ojciec oraz właściciel majątku - pan Bennet - był człowiekiem inteligentnym i oczytanym lecz równocześnie stroniącym od ludzi... Więcej »
Więcej »Geneza Powieść zatytułowana „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” po raz pierwszy opublikowana została w 1920 r. Można się jednak domyślać że sam jej zamysł powstał znacznie wcześniej. Postać potrafiącego rozmawiać ze zwierzętami doktora po raz pierwszy pojawiła się w listach... Więcej »
Więcej »Puddleby Doktor Jan Dolittle mieszkał na skraju niewielkiego miasteczka Puddleby. Jego dom nie był zbyt wielki ale za to otaczał go rozległy i przepiękny ogród. Doktor dzielił dom z siostrą o imieniu Sara która pomagała mu w wypełnianiu codziennych obowiązków. A tych... Więcej »
Więcej »Geneza Pierwsza powieść Astrid Lindgren której bohaterką była Pippi Pończoszanka ukazała się w roku 1945. Sam pomysł tej postaci narodził się jednak kilka lat wcześniej a jego powstanie miało związek z chorobą córki autorki. Pippi była bowiem postacią która rozweselała... Więcej »
Więcej »Geneza „Kubuś Puchatek” A. A. Milne’a wydany został w roku 1926. Historia Misia o Bardzo Małym Rozumku miała swój początek w codziennym życiu autora. Christopher Robin Milne będący pierwowzorem Krzysia syn Alana Aleksandra miał w swoim posiadaniu najzwyklejszą w świecie... Więcej »
Więcej »Streszczenie Rozdział I – Nieproszeni goście W pewnej wyjątkowo starannie urządzonej i szczególnie wygodnej norze mieszkał pewien hobbit. Bilbo Baggins bo tak się nazywał należał do szanowanej i cieszącej się powszechnym uznaniem rodziny która od niepamiętnych lat żyła... Więcej »
Więcej »Streszczenie Pippi przenosi się do Willi Śmiesznotki Na skraju pewnego miasteczka znajdował się stary zapuszczony ogród. W ogrodzie tym stał sobie stary dom. W domu tym mieszkała Pippi Pończoszanka. Miała ona 9 lat i mieszkała tam zupełnie sama. Mamusia Pippi zmarła dawno temu ale... Więcej »
Więcej »Streszczenie Rozdział I Piękni jak dzień Dom leżał o trzy mile od stacji. Na jego widok dzieci niemal jednogłośnie wydały osąd że wygląda naprawdę przyzwoicie. Budynek stał na niewielkim wzniesieniu. Był cały biały a z zewnątrz otaczał go wielki ogród. Nic więc dziwnego że... Więcej »
Więcej »Streszczenie Alba był chłopcem który uciekł z domu dziecka. Na swoje nowe miejsce zamieszkania wybrał on niewielki domek w lesie. Wkrótce żyjącemu w samotności chłopcu udało się nawiązać znajomość z Marcinem i Kostkiem. Po jednej ze wspólnych wypraw na grzyby gdy... Więcej »
Więcej »Streszczenie Przedmowa We fragmencie tym autor wyjaśnia pochodzenie imienia tytułowego bohatera. Pierwszy człon - Kubuś - zaczerpnięty został od jednego z niedźwiadków zamieszkujących miejskie zoo. Drugi - Puchatek - to imię pewnego łabędzia którym przed kilkoma laty bawił... Więcej »
Więcej »Streszczenie Było sobotnie popołudnie. Jim spoglądał na Tristana i rozmyślał nad tym co właśnie powiedział mu przyjaciel. „Reniston” to naprawdę dobra i elegancka restauracja. Może nawet zbyt wykwintna na spotkanie z Helen. Siedzący w swoim ulubionym fotelu Tristan nie przestawał... Więcej »
Więcej »Streszczenie Książeczka Małgorzaty Strzałkowskiej jest zbiorem wdzięcznych i zabawnych wierszyków z morałami. W pełniącym rolę wstępu tekście poetyckim autorka uświadamia odbiorcom że każdy człowiek ma jakieś wady a najłatwiej zacząć to zmieniać od siebie.. Może potem...... Więcej »
Więcej »Streszczenie 1. Skąd się wzięła Piątka z Zakątka Zanim narrator przedstawi czytelnikowi skład bandy pragnie wyjaśnić że najważniejszym jej członkiem jest Bobik rudowłosy jamnik absolutnie nadzwyczajny pies. Pierwszą osobą tworzącą Piątkę z Zakątka jest Kaśka piegowata dziewczynka... Więcej »
Więcej »Analiza Utwór to wiersz zbudowany na zasadzie kontrastów które uwydatnione są za pomocą paralelizmów składniowych widocznych w poszczególnych...
Krzysztof Kamil Baczyński znany jest przede wszystkim jako sztandarowy poeta pokolenia Kolumbów – Polaków urodzonych w okolicach 1920 roku którzy...
Geneza „Buszujący w zbożu” (powieść J. D. Salingera wydana w 1951 r.) ma formę pamiętnika spisywanego przez Holdena Caulfielda (gł. bohatera) a utrzymana jest...
Akcja powieści toczy się w XIX wieku w małym mieście na północy Francji. Stefan przybywa do Montsou w poszukiwaniu pracy. Dociera do nędznego górniczego osiedla...
Czas i miejsce akcji W powieści Marii Krüger pt. „Karolcia” trudno sprecyzować czas akcji. Pod względem gatunkowym utwór przypomina baśń stąd czas...
Kłamstwo uchodzi za wyjątkowo paskudny czyn. Ludzie oburzają się gdy okazuje się że polityk kłamał w czasie kampanii wyborczej zakochani często nie są w stanie wybaczyć...
Streszczenie Pierwszym z wieków ludzkości był wiek złoty. Przypadał on na czas panowania Kronosa. Był to okres niezwykle dobry dla ludzi. Mieli oni czas na uczty...
Geneza czas i miejsce akcji „Panny z Wilka” to opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza pochodzące z 1932 roku. W chwili pisania utworu sam autor zbliżał się do czterdziestego...
Streszczenie Jest zima. Bill i Henry przez zaśnieżone góry transportują trumnę z nieznanym nieboszczykiem. Ich zaprzęg jest wyposażony w szóstkę psów...