Unikalne i sprawdzone teksty

Antoni Libera – biografia i charakterystyka twórczości

Antoni Libera to wyjątkowa postać polskiej literatury. Uchodzi powszechnie za osobę która pisze niewiele i publikuje rzadko – ale za to każde jego dzieło warte jest tym szczególniejszej uwagi. Libera urodził się w 1949 roku w warszawskiej rodzinie inteligenckiej. Już jako... Więcej »

Więcej »

Oskar i Pani Róża – streszczenie problematyka charakterystyka Oskara...

Streszczenie Główny i tytułowy bohater „Oskara i pani Róży” to ciężko chory na białaczkę chłopiec który będąc w szpitalu zaprzyjaźnia się z pewną wolontariuszką i nazywa ją „ciocią”. Oskar choć ma dopiero dziesięć lat to ma za sobą bagaż... Więcej »

Więcej »

Dziecko Noego – streszczenie, problematyka

Streszczenie Akcja powieści „Dziecko Noego” toczy się w okupowanej Belgii podczas wojny i faszystowskich represji. Poznajemy Josepha – siedmioletniego chłopca o żydowskim pochodzeniu. W trosce o jego bezpieczeństwo rodzice oddają go na wychowanie i pod opiekę szlacheckiej rodziny... Więcej »

Więcej »

Jak Wojtek został strażakiem – streszczenie, problematyka

Streszczenie Siedmioletni Wojtek od zawsze marzył aby zostać strażakiem. Podziwiał bohaterstwo wykonujących ten zawód a także niezwykłą odwagę z jaką ratowali życie innych narażając przy tym siebie na niebezpieczeństwo. Pierwszą rzeczą jaką zrobił w celu zrealizowania swego... Więcej »

Więcej »

Legenda o przerwanym hejnale

Dawno temu przed wiekami ziemie polskie były grabione przez okrutnych bezlitosnych Tatarów. Kraków również znajdował się w poważnym niebezpieczeństwie. Zatrważające były wieści o napaści Tatarów na pobliskie miasto – Sandomierz. Nad rankiem na wieżę mariacką... Więcej »

Więcej »

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Dawno temu do pięknych ziem i nieprzebytych borów nad Wisłą przywędrowały plemiona słowiańskie by tu się osiedlić. Dowodzili nimi trzej rodzeni bracia. Byli to Czech Lech i Rus. Długo wędrowali aż w końcu dotarli do puszczy po przekroczeniu której ich oczom ukazała się... Więcej »

Więcej »

Legenda o smoku wawelskim

Dawno temu w Krakowie będącym pod rządami króla Kraka pojawił się smok który ulokował się na wzgórzu wawelskim w jamie pod zamkiem. Był straszliwym ogromnym potworem o zielonej skórze długim ogonie i ziejącej ogniem paszczy. Miał też ostre zęby którymi... Więcej »

Więcej »

Legenda o poznańskich koziołkach

W 1551 r. po wielkim pożarze miasta odbudowywano ratusz a wykonanie specjalnego zegara na wieżę ratuszową zlecono mistrzowi – niejakiemu Bartłomiejowi z Gubina. Ponieważ było to dla miasta niezwykle ważne wydarzenie rada miejska zorganizowała huczną uroczystość na którą mieli... Więcej »

Więcej »

Spotkanie nad morzem – opracowanie, problematyka, bohaterowe

Geneza Powieść Jadwigi Korczakowskiej pt. „Spotkanie nad morzem” jest jedną z najpopularniejszych książek w dorobku pisarki. Ukazała się w 1962 r. natomiast w 1994 r. została zekranizowana. Głównym jej zagadnieniem są przeżycia wewnętrzne Danusi – jednej z bohaterek... Więcej »

Więcej »

Spotkanie nad morzem – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie „Cieszyć się czy nie?” Główną bohaterką utworu jest Danusia Gawlikówna. Bardzo chciała pojechać na wakacje nad morze do pani Ady Rudzkiej. Rodzice mieli pewne obawy ale po długich naleganiach córki ostatecznie zezwolili jej na wyjazd. Uszczęśliwiona... Więcej »

Więcej »

Marcin Kozera – streszczenie plan wydarzeń charakterystyka Marcina...

Streszczenie Wydarzenia ukazane w powieści dzieją się w Londynie na krótko przed wybuchem pierwszej wojny światowej. W Towarzystwie Polskim uczą się dzieci emigrantów którzy przybyli właśnie tutaj w celu poprawienia swego losu. Bawią się teraz rzucając liśćmi w drewnianego... Więcej »

Więcej »

Łysek z pokładu Idy – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Łysek – główny bohater opowiadania – to gniady koń który pracuje w kopalnianym szybie i pomaga w ten sposób górnikom. Teraz czeka właśnie na zwiezienie do podziemnych korytarzy. Pracujący z nim górnicy traktują go jak dobrego kompana... Więcej »

Więcej »

Solaris – streszczenie, problematyka

Streszczenie Przybysz Psycholog Kris Kelvin - główny bohater powieści - przybywa na pokładzie Prometeusza na stację Solaris. Opuściwszy statek dzięki specjalnej maszynie dostaje się do wnętrza stacji. Już od początku jego niepokój budzą niemały bałagan i brak jakiegokolwiek... Więcej »

Więcej »

Opowieści o pilocie Pirxie – streszczenie, interpretacja

Streszczenie „Test” Kadet Pirx zbliżał się do końca czteroletniego kursu dla kosmonautów. Pomimo problemów z koncentracją i niezbyt skorej do wchłaniania kosmicznych paragrafów głowy co nierzadko wywoływało radość innych kursantów i złość instruktora... Więcej »

Więcej »

Dzienniki gwiazdowe – streszczenie skrótowe, interpretacja

Streszczenie skrótowe „Dzienniki gwiazdowe” Stanisława Lema są zbiorem opowiadań które przedstawiają perypetie Ijona Tichego pochodzącego z Ziemi kosmicznego podróżnika. W dwóch tomach opisanych zostało 15 podróży głównego bohatera i narratora... Więcej »

Więcej »

Bajki robotów – streszczenie skrótowe tomu, opracowanie ogólne

Streszczenie skrótowe cyklu „Bajki robotów” Stanisława Lema to cykl dwunastu krótkich opowiadań. Trzej elektrycerze Pewien konstruktor wynalazca zapragnął połączyć w jedno śmierć z życiem. By zrealizować swój niesamowity zamiar tchnął energię w... Więcej »

Więcej »

Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Pasją potężnego króla Boludara było kolekcjonowanie osobliwości. W swych zbiorach miał m. in. tańczące zegary wypchane stwory z najodleglejszych zakątków Wszechświata oraz - największy powód do dumy - bardzo rzadką istotę zwaną Homosem Antroposem która... Więcej »

Więcej »

Bajka o królu Murdasie – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Po Heliksandrze władcy powszechnie uważanym za dobrego na tronie zasiadł Murdas. Fakt ten zmartwił nieco poddanych gdyż wiadomo było iż nowy król to postać niezwykle ambitna a zarazem bardzo strachliwa. Bał się on niemal wszystkiego - wosku (woskowana podłoga to ryzyko... Więcej »

Więcej »

Wielkie lanie – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Przed domem konstruktora Klapaucjusza stała brzuchata czteronożna maszyna. Jak sama powiedziała - była Maszyną Do Spełniania Życzeń którą przysłał przyjaciel imieniem Trurl. Klapaucjusz wcale nie był tym zachwycony nie uważał przecież Trurla za swego przyjaciela i... Więcej »

Więcej »

Przyjaciel Automateusza – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Pewien robot mając wyruszyć w daleką drogę postanowił wyposażyć się w elektrycznego przyjaciela. W tym celu udał się do wynalazcy o którym słyszał że zajmuje się tworzeniem takich maszyn. Gdy do niego przybył zobaczył garść niewielkich ziarenek podobnych całkiem... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Faraon – streszczenie plan wydarzeń...

Streszczenie Wstęp We wstępie Prus zawarł najważniejsze informacje które przybliżają czytelnikowi sposób życia w starożytnym Egipcie. Rytm działania jego...

Wichrowe wzgórza – streszczenie...

Streszczenie skrótowe W roku 1801 pan Lockwood (jeden z narratorów powieści zamożny gentleman z południa Anglii) przybył do Yorkshire gdzie wynajął posiadłość...

Iliada Homer – streszczenie plan...

Księga I. Mór. Gniew. Gniew Achillesa który wywołany jest sporem z królem Agamemnonem naczelnym wodzem wyprawy wojsk achajskich przeciwko Troi to główny...

Stary człowiek i morze – streszczenie...

„Stary człowiek i morze” to najbardziej znana z powieści Ernesta Hemingwaya. Akcja rozgrywa się na Kubie zapewne na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych...

Przypowieść o zagubionej owcy...

Streszczenie Wokół pewnego mężczyzny zgromadzili się grzesznicy by słuchać jego słowa. Powiedział im że ktoś kto ma 100 owiec i zaginie mu jedna zostawia 99...

Gdy tu mój trup – interpretacja...

„Gdy tu mój trup” to wiersz Adama Mickiewicza który zaliczany jest do grupy tzw. liryków lozańskich. Teksty te powstawały najprawdopodobniej...

Do króla - interpretacja i analiza...

Adresatem satyry Ignacego Krasickiego „Do króla” jest Stanisław August Poniatowski. Możemy to poznać nie tylko po tym że to on rządził Polską w czasach...

Smutno mi Boże – interpretacja...

Wiersz Antoniego Słonimskiego „Smutno mi Boże” pochodzi z lat dwudziestych XX wieku. Tytuł i treść nawiązują do „Hymnu” Juliusza Słowackiego (znanego...

Łowcy wilków – streszczenie...

Streszczenie Pewien Anglik młody John Newsom niedługo po śmierci rodziców opuścił Londyn. Przybył do Montrealu. Tutaj będąc człowiekiem inteligentnym i wykształconym...