Unikalne i sprawdzone teksty

Antoni Libera – biografia i charakterystyka twórczości

Antoni Libera to wyjątkowa postać polskiej literatury. Uchodzi powszechnie za osobę która pisze niewiele i publikuje rzadko – ale za to każde jego dzieło warte jest tym szczególniejszej uwagi. Libera urodził się w 1949 roku w warszawskiej rodzinie inteligenckiej. Już jako... Więcej »

Więcej »

Oskar i Pani Róża – streszczenie problematyka charakterystyka Oskara...

Streszczenie Główny i tytułowy bohater „Oskara i pani Róży” to ciężko chory na białaczkę chłopiec który będąc w szpitalu zaprzyjaźnia się z pewną wolontariuszką i nazywa ją „ciocią”. Oskar choć ma dopiero dziesięć lat to ma za sobą bagaż... Więcej »

Więcej »

Dziecko Noego – streszczenie, problematyka

Streszczenie Akcja powieści „Dziecko Noego” toczy się w okupowanej Belgii podczas wojny i faszystowskich represji. Poznajemy Josepha – siedmioletniego chłopca o żydowskim pochodzeniu. W trosce o jego bezpieczeństwo rodzice oddają go na wychowanie i pod opiekę szlacheckiej rodziny... Więcej »

Więcej »

Jak Wojtek został strażakiem – streszczenie, problematyka

Streszczenie Siedmioletni Wojtek od zawsze marzył aby zostać strażakiem. Podziwiał bohaterstwo wykonujących ten zawód a także niezwykłą odwagę z jaką ratowali życie innych narażając przy tym siebie na niebezpieczeństwo. Pierwszą rzeczą jaką zrobił w celu zrealizowania swego... Więcej »

Więcej »

Legenda o przerwanym hejnale

Dawno temu przed wiekami ziemie polskie były grabione przez okrutnych bezlitosnych Tatarów. Kraków również znajdował się w poważnym niebezpieczeństwie. Zatrważające były wieści o napaści Tatarów na pobliskie miasto – Sandomierz. Nad rankiem na wieżę mariacką... Więcej »

Więcej »

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Dawno temu do pięknych ziem i nieprzebytych borów nad Wisłą przywędrowały plemiona słowiańskie by tu się osiedlić. Dowodzili nimi trzej rodzeni bracia. Byli to Czech Lech i Rus. Długo wędrowali aż w końcu dotarli do puszczy po przekroczeniu której ich oczom ukazała się... Więcej »

Więcej »

Legenda o smoku wawelskim

Dawno temu w Krakowie będącym pod rządami króla Kraka pojawił się smok który ulokował się na wzgórzu wawelskim w jamie pod zamkiem. Był straszliwym ogromnym potworem o zielonej skórze długim ogonie i ziejącej ogniem paszczy. Miał też ostre zęby którymi... Więcej »

Więcej »

Legenda o poznańskich koziołkach

W 1551 r. po wielkim pożarze miasta odbudowywano ratusz a wykonanie specjalnego zegara na wieżę ratuszową zlecono mistrzowi – niejakiemu Bartłomiejowi z Gubina. Ponieważ było to dla miasta niezwykle ważne wydarzenie rada miejska zorganizowała huczną uroczystość na którą mieli... Więcej »

Więcej »

Spotkanie nad morzem – opracowanie, problematyka, bohaterowe

Geneza Powieść Jadwigi Korczakowskiej pt. „Spotkanie nad morzem” jest jedną z najpopularniejszych książek w dorobku pisarki. Ukazała się w 1962 r. natomiast w 1994 r. została zekranizowana. Głównym jej zagadnieniem są przeżycia wewnętrzne Danusi – jednej z bohaterek... Więcej »

Więcej »

Spotkanie nad morzem – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie „Cieszyć się czy nie?” Główną bohaterką utworu jest Danusia Gawlikówna. Bardzo chciała pojechać na wakacje nad morze do pani Ady Rudzkiej. Rodzice mieli pewne obawy ale po długich naleganiach córki ostatecznie zezwolili jej na wyjazd. Uszczęśliwiona... Więcej »

Więcej »

Marcin Kozera – streszczenie plan wydarzeń charakterystyka Marcina...

Streszczenie Wydarzenia ukazane w powieści dzieją się w Londynie na krótko przed wybuchem pierwszej wojny światowej. W Towarzystwie Polskim uczą się dzieci emigrantów którzy przybyli właśnie tutaj w celu poprawienia swego losu. Bawią się teraz rzucając liśćmi w drewnianego... Więcej »

Więcej »

Łysek z pokładu Idy – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Łysek – główny bohater opowiadania – to gniady koń który pracuje w kopalnianym szybie i pomaga w ten sposób górnikom. Teraz czeka właśnie na zwiezienie do podziemnych korytarzy. Pracujący z nim górnicy traktują go jak dobrego kompana... Więcej »

Więcej »

Solaris – streszczenie, problematyka

Streszczenie Przybysz Psycholog Kris Kelvin - główny bohater powieści - przybywa na pokładzie Prometeusza na stację Solaris. Opuściwszy statek dzięki specjalnej maszynie dostaje się do wnętrza stacji. Już od początku jego niepokój budzą niemały bałagan i brak jakiegokolwiek... Więcej »

Więcej »

Opowieści o pilocie Pirxie – streszczenie, interpretacja

Streszczenie „Test” Kadet Pirx zbliżał się do końca czteroletniego kursu dla kosmonautów. Pomimo problemów z koncentracją i niezbyt skorej do wchłaniania kosmicznych paragrafów głowy co nierzadko wywoływało radość innych kursantów i złość instruktora... Więcej »

Więcej »

Dzienniki gwiazdowe – streszczenie skrótowe, interpretacja

Streszczenie skrótowe „Dzienniki gwiazdowe” Stanisława Lema są zbiorem opowiadań które przedstawiają perypetie Ijona Tichego pochodzącego z Ziemi kosmicznego podróżnika. W dwóch tomach opisanych zostało 15 podróży głównego bohatera i narratora... Więcej »

Więcej »

Bajki robotów – streszczenie skrótowe tomu, opracowanie ogólne

Streszczenie skrótowe cyklu „Bajki robotów” Stanisława Lema to cykl dwunastu krótkich opowiadań. Trzej elektrycerze Pewien konstruktor wynalazca zapragnął połączyć w jedno śmierć z życiem. By zrealizować swój niesamowity zamiar tchnął energię w... Więcej »

Więcej »

Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Pasją potężnego króla Boludara było kolekcjonowanie osobliwości. W swych zbiorach miał m. in. tańczące zegary wypchane stwory z najodleglejszych zakątków Wszechświata oraz - największy powód do dumy - bardzo rzadką istotę zwaną Homosem Antroposem która... Więcej »

Więcej »

Bajka o królu Murdasie – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Po Heliksandrze władcy powszechnie uważanym za dobrego na tronie zasiadł Murdas. Fakt ten zmartwił nieco poddanych gdyż wiadomo było iż nowy król to postać niezwykle ambitna a zarazem bardzo strachliwa. Bał się on niemal wszystkiego - wosku (woskowana podłoga to ryzyko... Więcej »

Więcej »

Wielkie lanie – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Przed domem konstruktora Klapaucjusza stała brzuchata czteronożna maszyna. Jak sama powiedziała - była Maszyną Do Spełniania Życzeń którą przysłał przyjaciel imieniem Trurl. Klapaucjusz wcale nie był tym zachwycony nie uważał przecież Trurla za swego przyjaciela i... Więcej »

Więcej »

Przyjaciel Automateusza – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Pewien robot mając wyruszyć w daleką drogę postanowił wyposażyć się w elektrycznego przyjaciela. W tym celu udał się do wynalazcy o którym słyszał że zajmuje się tworzeniem takich maszyn. Gdy do niego przybył zobaczył garść niewielkich ziarenek podobnych całkiem... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Ludzie bezdomni – opracowanie...

Geneza „Ludzie bezdomni” to powieść Stefana Żeromskiego opublikowana po raz pierwszy w roku 1900. Autor zyskał nią wielki szacunek ówczesnego społeczeństwa...

Schyłek wieku – interpretacja...

„Schyłek wieku” to wiersz Wisławy Szymborskiej z tomu „Ludzie na moście” (1986). Autorka napisała go pod koniec XX stulecia i zawarła w nim swoiste...

Pan Cogito – opracowanie cyklu...

Geneza „Pan Cogito” to jeden z najbardziej znanych tomów poetyckich Zbigniewa Herberta. Został on wydany w 1974 roku. Bohater liryczny – pan Cogito...

Kamizelka – opracowanie problematyka...

Czas i miejsce akcji „Kamizelka” to utwór który posiada ciekawie zbudowaną akcję. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zawarcie dwóch...

Na zdrowie - interpretacja i analiza...

We fraszce podmiot liryczny zwraca się do zdrowia zauważając że jest ono potrzebne by cieszyć się jakimikolwiek radościami życia. Bez niego nie dają szczęścia ani...

Lubię kiedy kobieta... - interpretacja...

„Lubię kiedy kobieta…” to jeden z najbardziej znanych erotyków Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Poeta w odważny sposób przedstawia w nim akt miłosny...

Harry Potter i kamień filozoficzny...

Streszczenie Wydarzenia ukazane w powieści rozpoczynają się w 1991 r. Główny bohater – Harry Potter ma wówczas jedenaście lat i zamieszkuje w domu ciotki...

Z legend dawnego Egiptu – streszczenie...

Streszczenie Ramzes – potężny władca Egiptu który liczył sto lat umierał. Leżał osłabiony fizycznie czasem odchodził od zmysłów. Zmęczony tą sytuacją...

Kochankowie z ulicy Kamiennej –...

„Kochankowie z ulicy Kamiennej” to wiersz Agnieszki Osieckiej wykonywany jako piosenka przez Sławę Przybylską. To utwór tyleż interesujący i wzruszający...