Streszczenie
Pewien Anglik, młody John Newsom niedługo po śmierci rodziców, opuścił Londyn. Przybył do Montrealu. Tutaj, będąc człowiekiem inteligentnym i wykształconym, szybko zdobył posadę zarządcy w Wabinosh House. Ożenił się tu również z piękną indiańską księżniczką Minnetaki – córką wodza Wabigoona. Wkrótce potem na świat przyszedł ich syn Wabi, a także córka, która odziedziczyła imię po matce.
Dzieci odebrały staranne wykształcenie, a młodego Wabiego rodzice wysłali na dobrą uczelnię w stanach – do Detroit. Wabigoon nie był z tego powodu zadowolony, ponieważ jako pełnokrwisty Indianin kochał dziką przyrodę, niezmierzone kanadyjskie lasy i nieodkryte przestrzenie.
Przebywanie w tym wielkim mieście i żmudna nauka okazały się znośniejsze dzięki temu, że Wabi poznał tu niejakiego Rodericka Drew, z którym od razu się zaprzyjaźnił. Rod nie miał ojca i od wielu już lat samotnie wychowywała go matka. Z powodu problemów finansowych matka Rodericka przystała na propozycję rodziców Wabiego, by razem z synem spędziła tę zimę w Kanadzie.
W końcu wyjechał tylko Roderick. Wabi był bardzo uszczęśliwiony i postanowił spędzić z Rodem zimę na polowaniu na wilki. Dzięki temu mogliby trochę zarobić, gdyż kanadyjski rząd obiecywał 15 dolarów od skóry wilka.
Przyjaciele od razu zabrali się do pracy i wyruszyli na łowy ze starym Indianinem Mukoki, który był doskonałym myśliwym. Była mroźna zima, lecz trzej nieustraszeni traperzy wędrowali dalej w głąb nieprzeniknionej kanadyjskiej głuszy. Zewsząd atakowały ich wilki, których wielkie stada krążyły po całej okolicy. Polowania na wilki były bardzo niebezpieczne i w ich trakcie bohaterowie przeżyli wiele dramatycznych przygód.
Interesowały ich jednak nie tylko skóry wilków – poszukiwali też zwierząt futerkowych, będących głównym przedmiotem handlu. Niebezpieczne przygody (nieraz byli nawet bliscy śmierci) umacniały przyjaźń chłopców, którzy stawali się sobie jeszcze bardziej bliscy.
Wędrówki były również okazją do rozmów i poznawania historii swoich rodzin. Rod poznał tajemnicę Wabiego – jego rodzina od lat byłą zwaśniona z innymi plemionami indiańskimi. Spór ten trwał od momentu, kiedy ojciec Wabiego – John Newsom rywalizował o rękę pięknej Minnetaki z wodzem o imieniu Woonga.
Uczuciem do siostry Wabiego – pięknej Minnetaki (imię odziedziczyła po matce) zapałał również sam Roderick. Minnetaki była kruczowłosą pięknością o oczach jak gwiazdy, nic więc dziwnego, że Roderick obdarzył ją wielkim uczuciem.
Oprócz polowań na wilki bohaterowie biorą też udział w walkach z plemieniem Woonga, co jeszcze bardziej zbliża Roda do ukochanej.
W trakcie wędrówki po kanadyjskich lasach trójka bohaterów przypadkowo natrafiła na chatę zbudowaną niegdyś przez poszukiwaczy złota. Pozostawili oni po sobie mapkę, gdzie było zaznaczone miejsce znalezienia złota. Obok chatki znajdowała się nieczynna, dawna kopalnia kruszcu.
Podczas polowań Wabi, Rod i Mukoki musieli ściśle ze sobą współpracować i spieszyć sobie z pomocą w najbardziej dramatycznych, zagrażających ich życiu sytuacjach. Przyjaźń i uczucie, jakie ich połączyło okazało się nieocenione i wielokrotnie to dzięki niemu udawało się im przetrwać w nieprzeniknionej, srogiej kanadyjskiej głuszy.
Tak naprawdę byli oni zahartowanymi, twardymi traperami, wykazującymi się wielokrotnie niezwykłą wytrzymałością, odwagą i sprytem. Po zakończonej wyprawie Rod od razu postanowił wrócić niebawem w te strony, by jeszcze raz przeżyć te niezapomniane chwile i móc obcować z tak piękną, nieokiełznaną przyrodą.
Problematyka
Powieść „Łowcy wilków” została wydana w 1908 r. (w Polsce w 1926 r.). Jej autor – James Olivier Curwood był znanym pisarzem amerykańskim, półkrwistym Indianinem, co wiele tłumaczy jeśli chodzi o cechy wykreowanych przez niego postaci (żona Johna Newsoma była indiańską księżniczką, Wabi – pół – Indainem, a stary Mukoki – Indianinem).
Tytułowymi „Łowcami wilków” są trzej przyjaciele, traperzy: Wabi, Rod oraz Mukoki. Ten ostatni jest doskonałym myśliwym, świetnie orientującym się w nieprzeniknionej, dziewiczej przyrodzie kanadyjskich lasów. Bohaterowie postanawiają spędzić zimę, polując na wilki, na czym zamierzają też nieźle zarobić (rząd kanadyjski wypłacał 15 dolarów od skóry).
W trakcie polowań przyjaciele przeżywają wiele dramatycznych i niesamowitych przygód. Wyruszając w odludne, dzikie tereny, muszą wykazać się odwagą, sprytem i wytrwałością. Przede wszystkim to jednak silna więź, która ich łączy sprawia, że mogą na siebie liczyć i wielokrotnie wyjść obronną ręką z niemałych tarapatów (nieraz ocierają się nawet o śmierć).
Bohaterowie mają też okazję poznać historię swoich rodzin. Rod dowiaduje się o krwawej rywalizacji ojca Wabiego – Johna Newsoma o rękę pięknej Minnetaki z wodzem innego plemienia. Konflikt ten mimo upływu lat nie jest zakończony, lecz został przeniesiony na kolejne pokolenie. Z tego powodu bohaterowie muszą mieć się na baczności nie tylko przed atakującymi ich wilkami, ale również z powodu czyhających na nich wrogich Indian.
Powieść „Łowcy wilków”, której akcja toczy się na północy amerykańskiego kontynentu zdradza i odsłania największą pasję autora – Jamesa Oliviera Curwooda, którą było przemierzanie rozległych terenów St. Zjednoczonych i Kanady, a następnie ich opisywanie. Pisarz w wielu swych utworach podejmował tematykę życia ludności w surowych warunkach. Inspirację do swych książek czerpał z własnych wypraw po rozległych terenach północnej Kanady. Uczył się wtedy zasad polowania na dzikie zwierzęta, a także wszystkich umiejętności, jakimi musi wykazać się traper na zaśnieżonych, mroźnych terenach.
Ta ciepła i sentymentalna książka obfituje w zaskakujące sytuacje i niesamowite, mrożące krew w żyłach przygody. Przede wszystkim ukazuje jednak surowe i bezkompromisowe warunki życia w świecie fauny, gdzie to człowiek jako istota najbardziej silna i inteligentna decyduje o losie i życiu mieszkających tu zwierząt. I nie ma przy tym w cale żadnych skrupułów.
Książka choć pisana ponad 100 lat temu, wciąż zachwyca pięknym, elokwentnym językiem i użyciem słów dziś już nieobecnych w języku polskim. Z całą pewnością może być interesującą lekturą, a wszyscy, którzy chcieliby zgłębić dalsze losy i przygody bohaterów powinni sięgnąć do kontynuacji powieści, czyli do „Łowców złota”.
Wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Fotografia” jest bardzo krótki liczy około dwudziestu słów. Pochodzi on z okresu fascynacji autorki japońską...
Geneza Ostateczna wersja „Emancypantek” ukształtowała się w roku 1903. Trzynaście lat wcześniej w „Kurierze Codziennym” ukazywała się powieść...
„Alchemik” to powieść która potwierdziła pozycję Paulo Coehlo na rynku literackim. Mimo negatywnych głosów krytyki wielu ludzi bardzo ceni rady...
Krzysztof Kamil Baczyński poświęcił dużą część swojej twórczości na rozważanie losu swojego i swoich rówieśników. Należał on do tak zwanego...
„Stary człowiek i morze” to najbardziej znana z powieści Ernesta Hemingwaya. Akcja rozgrywa się na Kubie zapewne na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych...
Geneza „Pan Wołodyjowski” ukazywał się w latach 1887 - 1888 w warszawskim „Słowie” a z niewielkim opóźnieniem w „Czasie” i „Dzienniku...
Satyra „Żona modna” Ignacego Krasickiego opowiada o szlachcicu Piotrze. Spotyka on swojego znajomego który gratuluje mu że udało mu się ożenić. Piotr...
Czasem zdarza się że postać literacka urasta do rangi symbolu który staje się punktem odniesienia dla całej generacji czytelników. Niewątpliwie takim przypadkiem...
„Księga Psalmów” od wieków należała do szczególnie popularnych części Pisma Świętego. Dość powiedzieć że odwołują się do niej jeszcze...