Unikalne i sprawdzone teksty

Formy wypowiedzi

Jak napisać esej – wskazówki, przykład eseju

Jak napisać esej? 1. Znajdź temat problem czy zjawisko które chcesz poddać subiektywnej interpretacji. Problematyka eseju powinna mieć charakter ogólny a więc taki który pozwoli autorowi na swobodne dywagacje. Jednocześnie dobrze aby temat eseju był odpowiednio wyważony... Więcej »

Więcej »

Esej - definicja, wyznaczniki

Esej to prozatorski gatunek z pogranicza literatury i nauki o rodowodzie renesansowym. Sama nazwa wywodzi się od francuskiego słowa essai które znaczy tyle co „próba” „szkic”. Początkiem eseju były „Próby” M. Montaigne’a (1580 r.).... Więcej »

Więcej »

Jak napisać reportaż – wskazówki i przykład reportażu

Dostajemy zadanie „napisać reportaż” i zapewne od razu chwytamy się za głowę. Ja mam napisać reportaż? Przecież dobry reporter powinien udać się do jakiegoś dalekiego i egzotycznego kraju najlepiej takiego w jakim trwa wojna. Na przykład Ksawery Pruszyński wyruszył w 1936... Więcej »

Więcej »

Reportaż – definicja, wyznaczniki

Reportaż to gatunek dziennikarstwa polegający na przedstawianiu wydarzeń których autor był świadkiem lub też które rekonstruuje dzięki rozmowom ze świadkami lekturze prasy i dokumentów. Klasyk polskiego reportażu Ryszard Kapuściński porównywał reportażystę... Więcej »

Więcej »

Jak napisać dialog – wskazówki, przykład

Z dialogiem czytelnik czy też odbiorca danego dzieła zdaje się mieć do czynienia bezustannie. Rozmowa pomiędzy bohaterami może pełnić szereg funkcji które nie tylko wpłyną pozytywny odbiór dzieła ale i na rozwój i wartość przedstawianej sytuacji. Chcąc napisać dobry... Więcej »

Więcej »

Dialog – definicja, wyznaczniki

Dialog to pojęcie które w języku łacińskim oznacza rozmowę i tak też jest rozumiane. Dialog może przybierać różnorodne formy oraz służyć różnorodnym celom. Podstawową cechą dialogu jest pojawienie się przekazu pomiędzy nadawcą a odbiorcą. Dialog jest to komunikacja... Więcej »

Więcej »

Opowiadanie – definicja, wyznaczniki gatunku

Opowiadanie jest jedną z podstawowych form narracyjnych. Jako gatunek literacki charakteryzuje się ono niewielkimi rozmiarami oraz prostą zazwyczaj jednowątkową fabułą (chociaż mogą pojawiać się także niezbyt rozbudowane wątki poboczne). Ponadto często zawiera ono inne gatunki literackie... Więcej »

Więcej »

Jak napisać recenzję? – wskazówki, przykład recenzji

1. Wybierz dzieło aktualne. Zarówno krytyka jak i publicystyka zajmują się wydarzeniami aktualnymi a w dziedzinie literatury obie interesują się prawie wyłącznie tekstami które zostały napisane niedawno. Postaraj się więc zrecenzować jakąś nowość książkową. 2. Poznaj... Więcej »

Więcej »

Recenzja – definicja, wyznaczniki gatunku

Recenzja – gatunek z pogranicza krytyki i publicystyki; opis interpretacja i ocena tekstu kultury (dzieła literackiego muzycznego malarskiego teatralnego filmowego itd.) najczęściej nowo powstałego aktualnego. Według Janusza Sławińskiego recenzja jako tekst krytyczny powinna spełniać... Więcej »

Więcej »

Rozprawka - definicja

W szkole do popularniejszych form wypowiedzi należy rozprawka. Jest to dłuższa forma pisemna w której analizujemy zadany problem. Rozprawka rządzi się jasnymi regułami. Uczniowie często się na nie skarżą ale wbrew pozorom klarowna forma rozprawki ułatwia pisanie. Pamiętać należy... Więcej »

Więcej »

Sprawozdanie - definicja, wyznaczniki gatunku

Definicja Sprawozdanie to gatunek którego głównym wyznacznikiem jest oddanie wydarzeń. Sprawozdawca ma za zadanie przedstawić za jego pomocą sytuacje które miały już miejsce. Sprawozdanie może mieć różną tematykę – od wycieczki szkolnej po wyjście do teatru... Więcej »

Więcej »

Jak napisać rozprawkę – wskazówki, przykład rozprawki

Coraz popularniejszą formą wypowiedzi w szkolnictwie jest rozprawka – bez doskonałej znajomości reguł jakimi się rządzi trudno osiągnąć dobre wyniki. Jednak nie tylko z tego względu warto opanować pisanie rozprawek. Są one doskonałym ćwiczeniem precyzji wypowiedzi zdolności argumentacji... Więcej »

Więcej »

Jak napisać opowiadanie - wskazówki przykład (opowiadanie z dialogiem)...

Pisanie opowiadań wbrew pozorom nie jest wyzwaniem szczególnie wymagającym. Poczyniwszy odpowiednie przygotowania każdy może napisać udany tekst. Kluczem do sukcesu jest dobry pomysł – oryginalny i pozwalający uniknąć kopiowania wielokrotnie wykorzystywanych koncepcji. Pierwszą... Więcej »

Więcej »

Jak napisać sprawozdanie – wskazówki, przykład sprawozdania

Sprawozdanie to jedna z form pisemnych których tworzenie ma na celu przedstawienie wydarzeń. Sprawozdanie powinno więc zawierać dokładne informacje o danym zdarzeniu a także opinię autora. Sprawozdanie warto zacząć od przedstawienia ogólnych informacji o wydarzeniu. W pierwszym... Więcej »

Więcej »

Felieton - definicja, wyznaczniki

Felieton to jeden z gatunków publicystycznych który dotyczy przeważnie aktualnych wydarzeń i lub problemów. Składa się często ze swobodnych dywagacji które mogą przybierać zabarwienie satyryczne. Felieton jako jedyny gatunek publicystyczny dopuszcza istnienie fikcji... Więcej »

Więcej »

Jak napisać felieton – wskazówki

Felieton jest doskonałym gatunkiem kształcącym umiejętności pisarskie oraz dziennikarskie. Pozwala na zastanowienie się nad bieżącymi sprawami ich ocenę oraz wyrażenie własnego względem nich stosunku. Jak napisać felieton? Wskazówki krok po kroku 1. Jeśli istnieje możliwość... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Formy wypowiedzi

Dialog – definicja, wyznaczniki

Dialog to pojęcie które w języku łacińskim oznacza rozmowę i tak też jest rozumiane. Dialog może przybierać różnorodne formy oraz służyć różnorodnym...

Jak napisać recenzję? – wskazówki...

1. Wybierz dzieło aktualne. Zarówno krytyka jak i publicystyka zajmują się wydarzeniami aktualnymi a w dziedzinie literatury obie interesują się prawie wyłącznie...

Jak napisać reportaż – wskazówki...

Dostajemy zadanie „napisać reportaż” i zapewne od razu chwytamy się za głowę. Ja mam napisać reportaż? Przecież dobry reporter powinien udać się do jakiegoś...

Jak napisać esej – wskazówki...

Jak napisać esej? 1. Znajdź temat problem czy zjawisko które chcesz poddać subiektywnej interpretacji. Problematyka eseju powinna mieć charakter ogólny a więc...

Opowiadanie – definicja wyznaczniki...

Opowiadanie jest jedną z podstawowych form narracyjnych. Jako gatunek literacki charakteryzuje się ono niewielkimi rozmiarami oraz prostą zazwyczaj jednowątkową fabułą...

Jak napisać felieton – wskazówki...

Felieton jest doskonałym gatunkiem kształcącym umiejętności pisarskie oraz dziennikarskie. Pozwala na zastanowienie się nad bieżącymi sprawami ich ocenę oraz wyrażenie...

Jak napisać rozprawkę – wskazówki...

Coraz popularniejszą formą wypowiedzi w szkolnictwie jest rozprawka – bez doskonałej znajomości reguł jakimi się rządzi trudno osiągnąć dobre wyniki. Jednak nie...

Jak napisać dialog – wskazówki...

Z dialogiem czytelnik czy też odbiorca danego dzieła zdaje się mieć do czynienia bezustannie. Rozmowa pomiędzy bohaterami może pełnić szereg funkcji które nie...

Jak napisać sprawozdanie – wskazówki...

Sprawozdanie to jedna z form pisemnych których tworzenie ma na celu przedstawienie wydarzeń. Sprawozdanie powinno więc zawierać dokładne informacje o danym zdarzeniu...