Geneza „Kartoteka” Tadeusza Różewicza została opublikowana w 1960 roku na łamach „Dialogu”. Pisarz inspirował się między innymi dramatem Eugene’a Ionesco „Krzesła”. Nieco zmieniona wersja dramatu ukazała się natomiast w 1997 roku pt. „Kartoteka... Więcej »
Więcej »Wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Fotografia” jest bardzo krótki liczy około dwudziestu słów. Pochodzi on z okresu fascynacji autorki japońską poezją haiku. Przenosząc część jej reguł na język polski poetka dążyła do maksymalnej zwięzłości a zarazem... Więcej »
Więcej »„Miłość” jest krótkim wierszem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Pochodzi on z lat dwudziestych z okresu twórczości autorki w którym krytycy doszukują się wpływi japońskiej poezji haiku. Są to utwory krótkie niejednoznaczne posiadające bardzo znaczącą... Więcej »
Więcej »Wiersz Jana Lechonia „Herostrates” nawiązuje do tytułowego Greka który w starożytności spalił świątynie Artemidy by zdobyć wieczną sławę. Jest to jednak nawiązanie dość subtelne i nieoczywiste bowiem utwór poświęcony został nie światu antycznemu a współczesnej... Więcej »
Więcej »Streszczenie Bohater leży w łóżku. Rodzice rozmawiają z nim i przypominają jego złe zachowanie z okresu dzieciństwa. Zarzucają mu również lenistwo. Bohater przyznaje się że jako dziecko ukradł kiełbasę i cukier z cukiernicy. Chciał też zamordować babcię i ojca. Nagle... Więcej »
Więcej »Streszczenie „Dolina Issy” to powieść której akcja rozgrywa się na początku XX wieku na prowincji litewskiej. Głównym bohaterem jest ośmioletni Tomasz który przebywa u swoich dziadków: Kazimierza i Michaliny Surkontów. Jego matka wyjechała w poszukiwaniu... Więcej »
Więcej »Streszczenie „Zniewolony umysł” Czesława Miłosza to zbiór esejów które analizują uwikłanie polskich pisarzy w ideologię komunistyczną. Poszczególne rozdziały poświęcone są kolejnym twórcom którzy stanęli po stronie władz PRL-u czyniąc... Więcej »
Więcej »Kłamstwo uchodzi za wyjątkowo paskudny czyn. Ludzie oburzają się gdy okazuje się że polityk kłamał w czasie kampanii wyborczej zakochani często nie są w stanie wybaczyć sobie wzajemnego oszukiwania się. Bywa że bardziej niż sam czyn danej osoby denerwuje nas kłamstwo jakie ten czyn poprzedziło.... Więcej »
Więcej »Dla człowieka ptaki to zwierzęta szczególne. W czasach przed wzbiciem się ludzkości w powietrze to właśnie one mogły unosić się do góry. Nadawało im to znamię nadzwyczajności czegoś co znajduje się między światem człowieka a światem istot wyższych – bogów... Więcej »
Więcej »„Oeconomia divina” Czesława Miłosza to wiersz pochodzący z tomu „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada”. Utwór pod względem tematyki nawiązuje do poezji katastroficznej ponieważ przedstawia apokaliptyczną wizję końca świata. Jednak poetyka wiersza jest zupełnie... Więcej »
Więcej »Wiersz Bolesława Leśmiana „Poeta” poświęcony jest losom artysty – blaskom i niedolom jego życia. Dowiadujemy się z niego że tytułowy poeta to niebieski wycieruch. Nie mamy do czynienia ze zwykłym człowiekiem każdy twórca to Zbój obłoczny co z światem jest... Więcej »
Więcej »„Dwoje ludzieńków” to wiersz Bolesława Leśmiana. „Rękę” autora rozpoznać można już w tytule – zdradza on typowe dla Leśmiana upodobanie w oryginalnych słowach archaizmach lub neologizmach. Utwór opowiada o miłości tytułowych dwojga „ludzieńków”.... Więcej »
Więcej »„Moja wierna mowo” to wiersz Czesława Miłosza pochodzący z tomu „Miasto bez imienia”. Podmiotem lirycznym w utworze jest poeta którego można utożsamić z samym autorem. Świadczy o tym autotematyzm tekstu a także fakt iż wypowiada się on z perspektywy pisarza-emigranta... Więcej »
Więcej »„Biedny chrześcijanin patrzy na getto” to wiersz Czesława Miłosza pochodzący z tomu „Głosy biednych ludzi”. Utwór odnosi się do tragicznego wydarzenia z czasów II wojny światowej jakim była likwidacja warszawskiego getta. Podmiotem lirycznym wiersza jest... Więcej »
Więcej »„Pan Błyszczyński” to długi wiersz wręcz poemat autorstwa Bolesława Leśmiana. Utwór rozpoczyna się od opisu ogrodu tytułowego Pana Błyszczyńskiego. Sam go wywiódł z nicości błyszczydłami swych oczu – mówi autor o owym ogrodzie. Można się domyślić... Więcej »
Więcej »Czasem zdarza się że postać literacka urasta do rangi symbolu który staje się punktem odniesienia dla całej generacji czytelników. Niewątpliwie takim przypadkiem był tytułowy bohater „Cierpień młodego Wertera” Johanna Wolfganga von Goethego. Podobnie rzecz się ma... Więcej »
Więcej »„Topielec” to wiersz Bolesława Leśmiana pochodzący z 1920 roku. Tytuł sugeruje odniesienie do popularnego w kulturze ludowej motywu „żywego trupa” grasującego w wodzie upiora narodzonego z człowieka który zginął w odmętach. Leśmian nieraz przywoływał w swojej... Więcej »
Więcej »„Na wsi” to wiersz Józefa Czechowicza. Już sam tytuł sugeruje nam odwołanie do poezji sielankowej przedstawiającej wieś jako miejsce pełne spokoju ładu i harmonii. Tymi też ścieżkami przynajmniej pozornie podąża Czechowicz. Cały utwór stanowi przedstawienie ciągu... Więcej »
Więcej »„Traktat moralny” to jeden z trzech wielkich traktatów Czesława Miłosza który powstał w 1947 roku w Waszyngtonie. Dwa pozostałe dzieła z tego gatunku to „Traktat poetycki” i „Traktat teologiczny”. „Traktat moralny” przybiera formę... Więcej »
Więcej »„Piosenka o porcelanie” Czesława Miłosza to wiersz który powstał niedługo po II wojnie światowej i odwołuje się do doświadczeń z tego trudnego czasu. Wiersz otwiera rozbudowana apostrofa do porcelany której zniszczenie stanowi dla podmiotu dotkliwą stratę. Porcelanowy... Więcej »
Więcej »Geneza „Szewcy” to ostatni dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza. Dzieło powstawało aż przez siedem lat (1927 - 1934) co związane było z rozczarowaniem autora teatrem i skostniałym środowiskiem jakie reprezentowało tę dziedzinę sztuki. Równolegle do „Szewców”... Więcej »
Więcej »Wiersz Czesława Miłosza „Tak mało” stanowi refleksję nad przemijaniem ludzkiej egzystencji. Podmiotem utworu jest prawdopodobnie poeta o czym możemy wnioskować z refrenowego powtórzenia zdania: „Tak mało powiedziałem”. W tradycji literackiej tym który mówi... Więcej »
Więcej »„Zaklęcie” Czesława Miłosza to wiersz w którym autor wypowiada się na temat roli poezji i jej metod opisywania świata. Przede wszystkim zaś przedstawia zderzenie poezji z czystą filozofią i nauką które pomimo że skupiają się na podobnych obszarach zainteresowania... Więcej »
Więcej »„W malinowym chruśniaku” Bolesława Leśmiana to wiersz uznawany powszechnie za arcydzieło polskiej poezji erotycznej. W tym krótkim utworze autorowi udało się oddać emocje które towarzyszą schadzce zakochanych. Jest to wiersz z jednej strony głęboko zmysłowy z drugiej... Więcej »
Więcej »„Dar” Czesława Miłosza to wiersz który powstał w 1971 roku i wszedł w skład tomu „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada”. Utwór stanowi rodzaj filozoficznej kontemplacji piękna świata i jego wpływu na człowieka. Podmiotem tekstu jest człowiek który... Więcej »
Więcej »Bohaterką i narratorką wiersza „Urszula Kochanowska” Bolesława Leśmiana jest tytułowa córka mistrza Jana z Czarnolasu. Urszulka Kochanowska to postać szczególna w polskiej kulturze – jej śmierć stała się przecież inspiracją do stworzenia jednego z najważniejszych... Więcej »
Więcej »„Który skrzywdziłeś” to wiersz Czesława Miłosza który pochodzi z tomu „Światło dzienne” z 1953 roku. Utwór powstał podczas pobytu autora w Waszyngtonie i odnosi się do konkretnej sytuacji politycznej ówczesnej Polski czyli trudnych czasów... Więcej »
Więcej »Geneza Wydana w 1936 r. (a wcześniej ukazująca się w odcinkach w „Kurierze Porannym”) „Cudzoziemka” Marii Kuncewiczowej bardzo szybko okazała się wielkim sukcesem autorki. Dzieło zyskało poczytność nie tylko w Polsce ale i za granicą czego dowodzi fakt że przetłumaczono... Więcej »
Więcej »„Dusiołek” należy do najbardziej znanych wierszy Bolesława Leśmian. Polski poeta wskrzesza w nim świat ludowych legend i podań. Czytelnik zostaje już na początku wprowadzony w oniryczną magiczną rzeczywistość. Obserwujemy chłopa Bajdałę który idzie „po świecie”... Więcej »
Więcej »„Zaczarowana dorożka” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to wiersz z tomu pod tym samym tytułem z 1946 roku. Poeta w utworze tym przypominającym śpiewną balladę głosi pochwałę muzyki i magii poezji które potrafią ocalić najwyższe wartości. Zarówno muzyka jak... Więcej »
Więcej »„Żal” jest wierszem Józefa Czechowicza napisanym w przededniu II wojny światowej. Możemy wyraźnie zakwalifikować utwór do nurtu znanego jako katastrofizm. Katastrofiści jak sama nazwa wskazuje przewidywali zbliżającą się zagładę i zniszczenie. Skąd takie odczucia?... Więcej »
Więcej »Geneza George Orwell napisał „Folwark zwierzęcy” w 1944 roku. Na genezę książki złożyły się doświadczenia pisarza podczas wojny domowej w Hiszpanii oraz walka z ideologią marksistowską. Czas i miejsce akcji Akcja powieści rozgrywa się na terenie Folwarku Dworskiego pana Jonesa... Więcej »
Więcej »Pan Jones prowadzi farmę na której hoduje wiele zwierząt. Pewnego wieczoru stary knur Major organizuje zebranie wszystkich zwierząt. Opowiada wszystkim o swoim śnie oraz zapowiada nadejście nowych lepszych czasów pod warunkiem wzniecenia powstania i usunięcia ludzi. Ważne jednak... Więcej »
Więcej »Geneza czas akcji „Noce i dnie” to z pewnością największy sukces artystyczny polskiej pisarki Marii Dąbrowskiej. Julian Przyboś deklarował wręcz: Kiedy chcę odetchnąć esencja polszczyzny w poezji pochylam się nad „Panem Tadeuszem” kiedy chce się napić ze strumienia... Więcej »
Więcej »„Plastusiowy pamiętnik” to książka której autorką jest Maria Kownacka. Opowiada o przygodach maleńkiego ludzika z plasteliny – to tytułowy Plastuś. Mieszka on w piórniku u uczennicy Tosi razem z innymi przyborami szkolnymi z którymi się przyjaźni. Plastuś... Więcej »
Więcej »Streszczenie I Róża Żabczyńska - główna bohaterka powieści - udała się w odwiedziny do Marty swej córki. Drzwi otworzyła jej gosposia (Sabina) która oznajmiła że pani wyszła. Róża weszła więc do mieszkania rozebrała się i usiadła w pokoju córki.... Więcej »
Więcej »„Plastusiowy pamiętnik” to jedna z tych książeczek które zna każde polskie dziecko! Od lat bowiem jest on lekturą w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Ale powiedzmy sobie szczerze – nawet gdyby nikt nie nakłaniał nas do czytania o przygodach Plastusia to i tak wszyscy... Więcej »
Więcej »Geneza Antoine Saint-Exupery napisał „Małego Księcia” w Stanach Zjednoczonych w 1943 roku. W utworze tym pisarz wykorzystał własne długoletnie doświadczenie pilota a przede wszystkim jedną ze swoich przygód kiedy pewnego dnia rozbił się na Saharze i cudem ocalał dzięki... Więcej »
Więcej »Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Dwie miłości” pochodzi z 1943 roku. W utworze tym zestawione zostały dwa uczucia – miłość do ukochanej osoby oraz miłość do ojczyzny. Początkowe wersy traktują o tej pierwszej. Poeta uderza w tony erotyczne – pokochałeś kruche... Więcej »
Więcej »Narratorem utworu jest pilot który na początku przedstawia historię dwóch rysunków jakie wykonał kiedy był dzieckiem. Były to słoń połknięty przez węża boa i przekrój węża ze słoniem w środku. Niestety dorośli nie rozumieli tych obrazków i mówili... Więcej »
Więcej »Geneza Bajka to gatunek literacki który narodził się już w starożytności. Za ojca tego rodzaju uważany jest Ezop - przedstawiający w swych utworach gorzkie prawdy...
StreszczenieHerakles był niezwykle silnym synem Dzeusa oraz królowej Alkmeny. Jego ojciec chciał zapewnić mu nieśmiertelność i podstawił dziecko do piersi Hery....
Geneza W 1828 r. Aleksander Fredro poślubił Zofię Jabłonowską - właścicielkę zamku mieszczącego się w Odrzykoniu. W budynku który wniosła ona z posagiem do...
Razu pewnego żył sobie bogaty człowiek który miał żonę i córkę. Kiedy dziewczynka była jeszcze mała jej mama zachorowała i umarła. Przed śmiercią poleciła...
„Dwie małpy Bruegla” to wiersz Wisławy Szymborskiej o charakterze ekfrazy a więc poetyckiego opisu dzieła malarskiego. Chodzi o obraz Pietera Bruegela –...
Geneza Druga część „Dziadów” Adama Mickiewicza powstała najprawdopodobniej w latach 1820 – 1821 a jej publikacja nastąpiła w 1823 w Wilnie (weszła...
Jan Kochanowski wykorzystał popularny motyw wojny trojańskiej by w dramacie „Odprawa posłów greckich” zabrać głos w dyskusji nad sprawami państwa i polityki....
Streszczenie „Wakacje Mikołajka” są czwartą częścią kultowej serii przygód małego chłopca pochodzącego z Francji autorstwa Rene Goscinnego. Wersja...
Powieść autorstwa Astrid Lindgren pt. „Bracia Lwie Serce” po raz pierwszy została wydana w 1973 r. od razu zapewniając pisarce sławę i stając się jednym z...