Unikalne i sprawdzone teksty

Duch starej kamienicy – streszczenie, problematyka

Streszczenie „Mam na imię Maciek” Głównym bohaterem utworu jest duch Maciek – syn Oktawiusza i Porcji. Ma 120 lat i choć jest doświadczonym duchem to nie lubi straszyć stąd wyróżnia się na tle pozostałych duchów. Jest dość małych rozmiarów.... Więcej »

Więcej »

Popiół i diament – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Motto: Coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej Wokoło lecą szmaty zapalone Gorejąc nie wiesz czy stawasz się wolny Czy to co twoje ma być zatracone? Czy popiół tylko zostanie i zamęt Co idzie w przepaść z burzą? - czy zostanie Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament Wiekuistego... Więcej »

Więcej »

Niemcy – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza Wydanie „Niemców” - jednego z najważniejszych dramatów w dorobku Leona Kruczkowskiego - miało miejsce w 1949 r. a więc cztery lata po zakończeniu wojny. Był to okres rozliczeń czas wzmożonej refleksji nad wszystkim co doprowadziło do tragicznych wydarzeń lat... Więcej »

Więcej »

Niemcy – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Akt pierwszy Odsłona pierwsza Akcja dzieje się pod koniec września 1943 r. w okupowanej Polsce. Do jednego z wielu rozsianych po całej Polsce posterunków żandarmerii wchodzi prowadzący ze sobą żydowskiego chłopca młynarz Schultz. Jego oczom ukazuje się w pełni skoncentrowany... Więcej »

Więcej »

My, dzieci z dworca ZOO – streszczenie, problematyka

Streszczenie Są lata 70 – te XX w. Do Zachodniego Berlina przeprowadza się właśnie młoda Niemka – piętnastoletnia Christiane F. która zamieszkuje wraz z matką jedną z kamienic. Początki życia w mieście nie są dla niej łatwe. Marzenia o cudownej beztroskiej i bogatej... Więcej »

Więcej »

Daleki rejs – streszczenie, problematyka

Streszczenie Rozdział I Poznajemy głównego bohatera – Pawła którego ojciec dawno wyruszył w rejs a on od dłuższego czasu czeka niecierpliwie na list od niego. Paweł mieszka tylko z mamą i młodszym bratem. Któregoś razu chłopak natrafił w skrzynce na list zaadresowany... Więcej »

Więcej »

Kwiat kalafiora – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Czas i miejsce akcji Miejscem akcji zaprezentowanych w powieści „Kwiat kalafiora” wydarzeń jest Poznań. Część wydarzeń dzieje się w kamienicy Borejków przy Roosevelta 5. Ponadto odwiedzamy też szkołę Gabrysi (lekcja fizyki) szkołę Natalii a także mieszkanie Felicji... Więcej »

Więcej »

Kwiat kalafiora – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Jest 31 grudnia 1977 r. W rodzinie Borejków trwają intensywne przygotowania do Sylwestra. Dwie młodsze siostry Borejkówny – czternastoletnia Ida i siedemnastoletnia Gabrysia właśnie wracają do domu z zakupów. Przyglądały się wprawdzie wystawom sklepowym... Więcej »

Więcej »

Szósta klepka – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Powieść młodzieżowa „Szósta klepka” autorstwa Małgorzaty Musierowicz opowiada o nastolatce – młodej Cesi Żakównie która cierpi z powodu kompleksów na punkcie własnego wyglądu. Wydarzenia rozpoczynają się w Poznaniu 10 grudnia 1975... Więcej »

Więcej »

Opium w rosole – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Czas i miejsce akcji Miejscem akcji powieści „Opium w rosole” Małgorzaty Musierowicz jest Poznań. Większość wydarzeń rozgrywa się w kamienicy nr 5 przy ulicy Roosevelta (mieszka tu rodzina Borejków). Z kolei na osiedlu Norwida mieszka Aurelia Jedwabińska – główna... Więcej »

Więcej »

Opium w rosole – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Niedziela 30 stycznia 1983 r. W piękny zimowy mroźny dzień Maciek Ogorzałka właśnie spaceruje po mieście. W pewnej chwili zauważa że ktoś go śledzi. Jest to mała nieznajoma dziewczynka która jest bardzo natrętna i nie daje mu spokoju. Maciek nie może się jej pozbyć.... Więcej »

Więcej »

Tygrys i Róża - streszczenie, problematyka

Streszczenie W „Tygrysie i Róży” znów przenosimy się do sympatycznej rodziny Borejków zamieszkującej poznańskie Jeżyce. W domu nadal jest przyjemnie i miło Gabrysia gotuje ciepłe obiadki a łacińskie książki walają się po całym domu. Wydawać by się więc... Więcej »

Więcej »

Sprężyna – streszczenie, problematyka

Streszczenie Główną bohaterką osiemnastego – ostatniego tomu „Jeżycjady” pt. „Sprężyna” jest Łucja Pałys – córka Idy i Marka. Jesteśmy w Poznaniu i jego okolicach. Wydarzenia rozgrywają się w niezbyt długim okresie czasu – od 13 do... Więcej »

Więcej »

Ida sierpniowa – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Główną i tytułową bohaterką utworu jest piętnastoletnia niezbyt urodziwa dziewczyna – Ida Borejko. Była chuda przygarbiona a twarz pokrywała jej masa piegów. Akcja utworu zaczyna się w sierpniu 1979 r. Tego roku nie było zbyt ciepło. Ida przebywała właśnie... Więcej »

Więcej »

Pan Samochodzik i templariusze – opracowanie problematyka bohaterowie...

Geneza Powieść „Pan Samochodzik i templariusze” Zbigniewa Nienackiego ukazała się w 1966 r. Jest to powieść sensacyjno – przygodowa przeznaczona głównie dla młodzieży i wchodzi w skład większego cyklu opiewającego losy tytułowego Pana Samochodzika – czyli... Więcej »

Więcej »

Pan Samochodzik i templariusze – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Rozdział I Główni bohaterowie utworu – Sokole Oko Wilhelm Tell i Wiewiórka byli wytrawnymi odkrywcami interesującymi się zamierzchłą przeszłością. Raz wpadli na artykuł w gazecie o wielkim skarbie templariuszy który ukryto gdzieś w Polsce. Podekscytowani... Więcej »

Więcej »

Kłamczucha – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Czas i miejsce akcji Akcja rozgrywanych wydarzeń toczy się w dwóch miejscach. Początkowo miejscem akcji jest nadmorska miejscowość wypoczynkowa Łeba oraz plaża. Później wydarzenia rozgrywają się w Poznaniu w domu wujostwa Mamertów dokąd Aniela przybywa by uczyć się... Więcej »

Więcej »

Kłamczucha – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Główną bohaterką utworu Małgorzaty Musierowicz pt. „Kłamczucha” jest młoda dziewczyna – Aniela Kowalik. Akcja rozpoczyna się w maju 1977 r. podczas pięknego dnia kiedy to Aniela postanowiła wybrać się na wagary i pospacerować sobie wzdłuż portu rybackiego... Więcej »

Więcej »

Karolcia – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Czas i miejsce akcji W powieści Marii Krüger pt. „Karolcia” trudno sprecyzować czas akcji. Pod względem gatunkowym utwór przypomina baśń stąd czas i miejsce akcji są bliżej nieuchwytne. Nie mniej jednak wiemy że Karolcia mieszka w całkiem dużym mieście w domu przy... Więcej »

Więcej »

Karolcia – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Główną i tytułową bohaterką utworu Marii Krüger jest dziewięcioletnia dziewczynka imieniem Karolcia. Poznajemy ją w momencie gdy wraz z rodziną przeprowadza się do nowego mieszkania. W domu od kilku dni trwają przygotowania do przeprowadzki w trakcie których... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Koniec wieku XIX – interpretacja...

„Koniec XIX wieku” Kazimierza Przerwy-Tetmajera to wiersz będący manifestacją młodopolskiego dekadentyzmu i kryzysu kultury europejskiej. Poeta zadaje w nim dramatyczne...

Miłość szczęśliwa – interpretacja...

„Miłość szczęśliwa” to wiersz Wisławy Szymborskiej w którym autorka analizuje miłość erotyczną w kontekście sztuki ale też codzienności. Tekst...

Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał...

Streszczenie Pasją potężnego króla Boludara było kolekcjonowanie osobliwości. W swych zbiorach miał m. in. tańczące zegary wypchane stwory z najodleglejszych zakątków...

To nie powinno się zdarzyć –...

Streszczenie Było sobotnie popołudnie. Jim spoglądał na Tristana i rozmyślał nad tym co właśnie powiedział mu przyjaciel. „Reniston” to naprawdę dobra i...

Jezioro osobliwości - streszczenie...

Streszczenie Czasem osoby które dotychczas były dalekie mogą stać się powiernikami największych sekretów. Nielubiany przez Martę partner matki Wiktor otrzymuje...

Plotka o „Weselu” - streszczenie...

Streszczenie I Tadeusz Boy-Żeleński pisze „Plotkę o „Weselu” 20 lat po powstaniu dramatu. Jego ambicją nie jest literaturoznawcza analiza dzieła ale przypomnienie...

Do młodzieży Horacy – interpretacja...

Utwór Horacego pt. „Do młodzieży” znajduje się w IV księdze „Pieśni” która pisana była po dłuższej przerwie. W tym tomie odnaleźć...

O swej pannie Jan Andrzej Morsztyn...

„O swej pannie” Jana Andrzeja Morsztyna to krótki bo liczący zaledwie osiem wersów utwór który reprezentuje barokowy nurt marinizmu....

Na zdrowie - interpretacja i analiza...

We fraszce podmiot liryczny zwraca się do zdrowia zauważając że jest ono potrzebne by cieszyć się jakimikolwiek radościami życia. Bez niego nie dają szczęścia ani...