„Księga ubogich” to zbiór wierszy Jana Kasprowicza wydanych w 1916 roku. Większość utworów składających się na ten cykl powstało podczas I wojny światowej którą poeta spędził w Zakopanem. Sam tytuł zbioru stanowi nawiązanie do średniowiecznej biblii pauperum... Więcej »
Więcej »Sonety „Z chałupy” to cykl młodzieńczych wierszy Jana Kasprowicza publikowanych na łamach „Głosu” w 1888 roku. Poeta pomimo zastosowania formy sonetu zachował w utworach składających się na cykl styl reportażowy. Nie znajdziemy tu wielu figur poetyckich ani lirycznego... Więcej »
Więcej »„Hymn świętego Franciszka z Asyżu” to utwór Jana Kasprowicza pochodzący z tomu „Salve Regina” stanowiący niejako rehabilitację poety za bluźnierczy ton cyklu „Ginącemu światu”. Poeta nadal dostrzega tu zło świata i piętno grzechu jednak udaje mu... Więcej »
Więcej »„Święty Boże święty mocny” to hymn Jana Kasprowicza z cyklu „Ginącemu światu”. Jest to utwór w którym najmocniej dochodzi do głosu duchowy kryzys poety a nawet pojawia się bluźnierczy gest ugięcia kolan przed szatanem. Utwór ma charakter podniosły... Więcej »
Więcej »„Przeprosiny Boga” Jana Kasprowicza to ludowa ballada pochodząca z ostatniego tomu utworów poety „Mój świat”. Tekst pod względem gatunkowym znajduje się na pograniczu epiki i liryki. Do epickich elementów utworu należą obecność bohaterów akcji... Więcej »
Więcej »„Dies irae” to jeden z hymnów Jana Kasprowicza z cyklu „Ginącemu światu”. Hymny należą do najdoskonalszych osiągnięć poezji tego artysty a także całej literatury Młodej Polski. „Dies irae” to utwór o patetycznym nastroju i budowie melicznej.... Więcej »
Więcej »„Krzak dzikiej róży w ciemnych smreczynach” to cykl liryków tatrzańskich Jana Kasprowicza. Składa się on z czterech sonetów o tej samej tematyce. Sonety są ze sobą mocno powiązane – wszystkie stanowią poetycki opis tytułowego krzaku dzikiej róży... Więcej »
Więcej »Wiersz „Któż nam powróci” Kazimierza Przerwy-Tetmajera należy do liryki autotematycznej traktuje bowiem o młodopolskim pokoleniu poetów. Podmiot tekstu wypowiada się w pierwszej osobie liczby mnogiej ponieważ mówi w imieniu całej generacji. Ideowa wymowa... Więcej »
Więcej »Wiersz „W lesie” Kazimierza Przerwy-Tetmajera należy do liryki opisowej. Przedmiotem tekstu jest poetycki pejzaż natury. Podmiot wiersza to wnikliwy i wrażliwy obserwator który w widoku lasu podczas słonecznej pogody dostrzega podobieństwo do impresjonistycznych obrazów.... Więcej »
Więcej »Wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera o incipicie „Ja kiedy usta…” należy do liryki miłosnej. Poeta w bardzo śmiały sposób analizuje tu naturę aktu erotycznego z kobietą a także podkreśla że sfera seksu stanowi dla niego rodzaj ucieczki od rzeczywistości i poczucia... Więcej »
Więcej »„Lubię kiedy kobieta…” to jeden z najbardziej znanych erotyków Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Poeta w odważny sposób przedstawia w nim akt miłosny i szczegółowo analizuje kobiece doznania seksualne. Jednocześnie wiersz wpisuje się w charakterystyczny dla... Więcej »
Więcej »„Anioł Pański” Kazimierza Przerwy-Tetmajera to nastrojowy liryk o budowie melicznej. Konstrukcja utworu przypomina pieśń – wskazuje na to powtarzający się refren oraz rytmiczność tekstu. Co więcej metrum wiersza oddaje bicie dzwonów kościelnych. „Anioł Pański”... Więcej »
Więcej »„Widok ze Świnicy do Doliny Wierchcichej” to jeden z cyklu tatrzańskich wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Jest to nastrojowy liryk w którym poeta ujawnia swoją impresjonistyczną wrażliwość zwłaszcza w dziedzinie koloru. Tekst posiada również akcenty młodopolskiego... Więcej »
Więcej »„Melodia mgieł nocnych” należy do tatrzańskiej poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Wiersz został opatrzony podtytułem „Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym” który określa dokładnie lokalizację obserwatora. Tekst ma charakter meliczny na ową melodyjność wpływają... Więcej »
Więcej »„Eviva l'arte!” to jeden z wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera wyrażający uwielbienie poety dla sztuki i dumę z bycia artystą. Tytułowe wykrzyknienie w języku włoskim oznacza tyle co „niech żyje sztuka” – takie jest właśnie przesłanie lirycznego tekstu. Wiersz... Więcej »
Więcej »„Hymn do Nirwany” Kazimierza Przerwy-Tetmajera wyraża młodopolski dekadentyzm zwątpienie w sens istnienia oraz fascynację ezoteryką i innymi niż chrześcijański systemami religijnymi. Wiersz pod względem formalnym ma charakter modlitwy litanijnej. Składa się z osiemnastu jednowersowych... Więcej »
Więcej »„Nie wierzę w nic” to jeden z dekadenckich wierszy Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Poeta daje w nim wyraz swojemu zwątpieniu we wszystkie znane wartości a także podkreśla pragnienie osiągnięcia duchowej Nirwany. Pod względem formalnym wiersz jest klasyczny czterostrofowym sonetem.... Więcej »
Więcej »„Koniec XIX wieku” Kazimierza Przerwy-Tetmajera to wiersz będący manifestacją młodopolskiego dekadentyzmu i kryzysu kultury europejskiej. Poeta zadaje w nim dramatyczne pytanie o sens istnienia w obliczu metafizycznej pustki; jest również wyrazem inspiracji filozofią Artura... Więcej »
Więcej »„Pierwsza przechadzka” to wiersz Leopolda Staffa napisany w 1946 roku. Utwór powstał tuż po II wojnie światowej i traktuje właśnie o owym trudnym czasie kiedy Polacy musieli odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Symbolem zakończenia wojennego kataklizmu jest posiadanie domu... Więcej »
Więcej »„Ogród przedziwny” Leopolda Staffa to wiersz pochodzący z tomu „Uśmiechy godzin” (1910). Poeta wyraża w nim zachwyt nad pięknem świata opowiada się za poezją prostą i przystępną oraz odwołuje się do tradycji antyku i chrześcijaństwa. Tytułowy ogród... Więcej »
Więcej »„Sonet szalony” Leopolda Staffa to wiersz pochodzący z tomu „Ptakom niebieskim” (1903). Jest on wyrazem filozofii pochwały życia i twórczej wolności. Sonet prezentuje również bliską Staffowi koncepcję poezji. Podmiotem tekstu jest sam poeta który... Więcej »
Więcej »Wiersz Leopolda Staffa „Deszcz jesienny” pochodzi z tomu poetyckiego „Dzień duszy” (1903). Tekst należy do wczesnych utworów autora w których do głosu doszły najbardziej charakterystyczne elementy modernizmu przede wszystkim dekadenckie zwątpienie w sens życia... Więcej »
Więcej »Wiersz „Przedśpiew” Leopolda Staffa pochodzi z tomu „Gałąź kwitnąca” (1908). Tekst stanowi poetyckie credo artysty. Poeta wypowiada się w nim bowiem na temat roli poezji ale także powołania każdego człowieka. Podmiot tekstu mówi w pierwszej osobie liczby pojedynczej... Więcej »
Więcej »„Kowal” to jeden z najważniejszych wierszy debiutanckiego tomu poetyckiego Leopolda Staffa „Sny o potędze” (1901). Liryk ma charakter programowy stanowi bowiem wykładnię sztuki i życia jakie postuluje poeta. Podmiotem w wierszu jest osoba którą można utożsamić... Więcej »
Więcej »Geneza „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta została wydana w 1899 roku. Jej napisanie poprzedziły kilkumiesięczny pobyt autora w rozwijającej się wówczas Łodzi i prowadzone w mieście obserwacje. Powieść miała pokazywać obraz rodzącego się społeczeństwa kapitalistycznego... Więcej »
Więcej »Tom I Akcja powieści rozgrywa się w Łodzi w latach 80. XIX wieku. Głównym bohaterem jest Karol Borowiecki. Mężczyzna dowiaduje się że spłonęła fabryka Goldberga potem zaś odwiedza fabrykę Bucholca. W tym czasie do zakładu przychodzi Michałkowa która oczekuje odszkodowania... Więcej »
Więcej »Geneza Władysław Reymont pisał „Chłopów” w latach 1899 – 1909. Pierwowzorem dla miejsca akcji stała się prawdziwa wieś Lipce. W 1924 roku powieść ta została odznaczona Literacką Nagrodą Nobla. Czas i miejsce akcji Akcja powieści rozgrywa się we wsi Lipce na Kujawach... Więcej »
Więcej »Tom I. Jesień Powieść rozpoczyna się słowami starej Agaty wyruszającej na żebry: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” którymi kobieta pozdrawia napotkanego księdza. Duchowny wręcza Agacie drobną jałmużnę a następnie zamyśla się nad losami wsi. Na polach pracują... Więcej »
Więcej »Wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Lewa kieszeń” to pozornie opis zwykłego dnia. Jednak pod relacją o codziennych czynnościach kryje się pewna myśl filozoficzna a także specyficzna koncepcja poezji. Chodzę i gapię się ludziom na pięty … I zda się jestem też bardzo zajęty... Więcej »
Więcej »Geneza Stanisław Wyspiański napisał „Wesele” w 1900 roku. Bezpośrednią inspiracją do powstania sztuki był ślub poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny. Wesele państwa młodych odbyło się w dworku Włodzimierza Tetmajera i jego żony Anny w podkrakowskich... Więcej »
Więcej »Streszczenie Akt I W listopadową noc 1900 roku w podkrakowskich Bronowicach odbywa się wesele. Dziennikarz rozmawia z Czepcem. Czepiec przekonuje że chłopi są bardzo wartościową warstwą społeczną codziennie czytają gazety są ciekawi świata. Z kolei Dziennikarza interesuje tylko odpoczynek... Więcej »
Więcej »Streszczenie I Tadeusz Boy-Żeleński pisze „Plotkę o „Weselu” 20 lat po powstaniu dramatu. Jego ambicją nie jest literaturoznawcza analiza dzieła ale przypomnienie i zachowanie dla potomnych genezy „Wesela” która zdaniem autora w przeciwnym razie zostanie zapomniana.... Więcej »
Więcej »Utwór Kazimierza Wierzyńskiego „Jestem jak szampan” pochodzi z roku 1919. Autor (będący ewidentnie podmiotem lirycznym) porównuje się w wierszu do różnych alkoholi: Jestem jak szampan lekki doskonały Jak koniak mocny jak likier soczysty Jak miód w szaleństwie... Więcej »
Więcej »„Manifest szalony” jest wierszem Kazimierza Wierzyńskiego. Tytuł sugeruje że mamy do czynienia z czymś co wyjawia poglądy autora na poezję a może nawet i na życie. I tak też jest chociaż (znowuż wedle tytułu) mamy do czynienia z manifestem „szalonym”. Już bowiem... Więcej »
Więcej »Już sam tytuł wiersza Kazimierza Wierzyńskiego przywodzi nastrój beztroski i radości życia. „Zielono mam w głowie” – tak może mówić człowiek który nie przejmuje się troskami i problemami kto pragnie czerpać z życia pełnymi garściami. I faktycznie... Więcej »
Więcej »Wiersz Tadeusza Peipera „Ulica” stanowi realizację postulatów autora z jego dzieł publicystycznych. W manifeście „Miasto masa maszyna” zalecał on by twórczość czerpała inspirację z miast i najnowszych osiągnieć techniki. Co więcej artysta winien zachwycać... Więcej »
Więcej »Przemiany życia społecznego inspirowały wielu artystów i intelektualistów w XX wieku. Szczególnie okres międzywojenny wydał wiele dzieł których twórcy mierzyli się z nową rzeczywistością. Dlaczego akurat ta epoka stała się tak wrażliwa na zmianę? Przede... Więcej »
Więcej »Akcja powieści toczy się w Paryżu w połowie XIX wieku. Książkę rozpoczyna scena premiery spektaklu „Jasnowłosa Wenus” w Teatrze Varietes. W przedstawieniu ma wystąpić nowa aktorka Nana. Na premierze zjawia się cała elita Paryża: Mignon (mąż aktorki Róży) La Falois... Więcej »
Więcej »Geneza „Germinal” Emila Zoli powstał w 1885 roku. Była to trzynasta część cyklu o rodzie Rougon-Macquartów. Tytuł zaczerpnął pisarz z francuskiego kalendarza i znaczy on mniej więcej tyle co „wiosna”. Czas i miejsce akcji Akcja powieści rozgrywa się w połowie... Więcej »
Więcej »Akcja powieści toczy się w XIX wieku w małym mieście na północy Francji. Stefan przybywa do Montsou w poszukiwaniu pracy. Dociera do nędznego górniczego osiedla (nr 240) gdzie zatrzymuje się u dziesięcioosobowej rodziny Maheu. Wszyscy pracują w miejscowej kopalni. Dzięki protekcji... Więcej »
Więcej »Razu pewnego żył sobie bogaty człowiek który miał żonę i córkę. Kiedy dziewczynka była jeszcze mała jej mama zachorowała i umarła. Przed śmiercią poleciła...
Opis postaci i życiorys Abrahama Abraham jest synem Teracha i mężem Sary. Pochodził z Ur skąd wędrował do Charanu. Po śmierci ojca udał się do Egiptu. Abraham zawarł...
Streszczenie „Cieszyć się czy nie?” Główną bohaterką utworu jest Danusia Gawlikówna. Bardzo chciała pojechać na wakacje nad morze do pani Ady...
Pełny tytuł słynnej powieści Jonathana Swifta to „Podróże do wielu odległych narodów świata w czterech częściach przez Lemuela Gullivera początkowo...
„Dobranoc” jest sonetem Adama Mickiewicza który wszedł cykl utworów napisanych w 1826 r. nazwanych „Sonetami odeskimi” i wydanych równolegle...
Streszczenie Utwór rozpoczyna opis zbrodni popełnionej na mężu przez żonę. Pojawiają się słowa kierowane do roślin które mają sprawić że lilie szybciej...
Streszczenie Książeczka Małgorzaty Strzałkowskiej jest zbiorem wdzięcznych i zabawnych wierszyków z morałami. W pełniącym rolę wstępu tekście poetyckim autorka...
Motyw tęsknoty za ojczyzną był często podejmowany w polskiej poezji romantycznej. Większość twórców mając na sumieniu udział w tajemnych organizacjach...
Bohaterem bajki „Szczur i kot” Ignacego Krasickiego jest tytułowy gryzoń. Akcja dzieje się w czasie mszy świętej – szczur wszedł na ołtarz i przechwala...