Unikalne i sprawdzone teksty

Ziemia obiecana – streszczenie

Tom I

Akcja powieści rozgrywa się w Łodzi w latach 80. XIX wieku. Głównym bohaterem jest Karol Borowiecki. Mężczyzna dowiaduje się, że spłonęła fabryka Goldberga, potem zaś odwiedza fabrykę Bucholca. W tym czasie do zakładu przychodzi Michałkowa, która oczekuje odszkodowania za śmierć męża podczas pracy. Zostaje jednak odprawiona z kwitkiem. Borowiecki wręcza jej jednak małą kwotę.

W restauracji hotelu Victoria Moryc i Cohn rozmawiają o interesach. Moryc ma zamiar założyć fabrykę z Maksem i Borowieckim, jednak Cohn nie ufa Borowieckiemu ze względu na jego polskie pochodzenie.

Podczas spektaklu w teatrze Borowiecki próbuje zyskać względy Mady i obiecuje, że poleci jej polskie książki warte przeczytania. Wśród widzów nieoczekiwanie pojawia się wiadomość o bankructwie łódzkich kupców, którzy byli głównymi nabywcami fabrykantów. W nocy Karol spotyka się z Lucy Zukerową. Kobieta zdradza mu, że wkrótce nastąpi podwyżka cen bawełny. Rano wspólnie z Morycem, Cohnem i Maksem postanawiają zaopatrzyć się w bawełnę.

Tymczasem Borowiecki otrzymuje list od narzeczonej Anki. Dziewczyna przesyła mu pewną sumę pieniędzy z prośbą o znalezienie pracy rodzinie Sochów. Następnie Borowiecki idzie na obiad do Bucholca, który gardzi Polakami i biedotą. Moryc zaś knuje plan, jak oszukać wspólników.

Lucy coraz bardziej zakochuje się w Karolu i organizuje spotkanie w lasku Milscha. Po powrocie do fabryki Borowiecki jest świadkiem zwolnienia Horna, pracownika kantoru, przez Bucholca. Tymczasem Trawiński chce pożyczyć pieniądze u Borowieckiego, ale ten odmawia i poleca mu Bauma.

Józio Jaskólski poszukuje pracy, jednak nie przyjmuje oferty Wilczka, syna organisty. Uważa bowiem, że to dyshonor zatrudniać się u plebejusza.

Podczas przyjęcia u Endelmanów Borowiecki spotyka swoją byłą kochankę, Emmę Likiertową. Składa także wizytę w pałacu Mullerów. Obie rodziny są bardzo zamożne, ale nadmiernie eksponują swój majątek i nie mają gustu. Wkrótce Bucholc umiera i wszyscy zjawiają się na jego uroczystym pogrzebie.

Tom II

Borowiecki odwiedza narzeczoną w jej majątku w Kurowie wraz z Maksem. Mężczyzna jest znudzony Anną i rozważa możliwość ożenku z Madą. Tymczasem Bronek Klein i Grosglik chcą pogrążyć Borowieckiego i wyciągają od Moryca informacje o planowanej fabryce.

Horn zatrudnia się u Szai, dowiaduje się też, że Wilczek na polecenie Grosglika wyłudza pieniądze od kobiet. Zośka Malinowska romansuje zaś z Kesslerem. Tymczasem na przyjęciu u Trawińskich obecna jest Anka z ojcem Karola. Borowiecki pozwala Morycowi na zwiększenie jego udziałów w interesie. Moryc zaś oświadcza się Meli.

Podczas poświęcenia fabryki Zuker informuje Borowieckiego, że otrzymał anonim o romansie Karola z jego żoną. Ten jednak zaprzecza. Okazuje się, że Lucy spodziewa się dziecka. Tymczasem Moryc wykupuje weksle Borowieckiego i udziela mu pożyczki.

Malinowski jest wściekły na Kesslera za wykorzystanie Zośki; wdaje się z nim w fabryce w bójkę i obaj giną w trybach maszyny. O wszystko zostaje obwiniony Malinowski.

Tymczasem Karol udaje się do Berlina, gdzie odwiedza Lucy. Kobieta twierdzi, że jest z nim w ciąży i grozi samobójstwem. Niespodziewanie przychodzi depesza o pożarze fabryki. Borowiecki wraca do Łodzi. Okazuje się, że w wybuchu kotła jego ojciec poniósł śmierć. Interes ponosi całkowitą klęskę i spółka się rozpada.

Muller obiecuje Borowieckiemu spółkę i pokaźną sumę pieniędzy w zamian za małżeństwo z Madą. Karol godzi się i zrywa zaręczyny z Anną, a następnie żeni się z Madą.

Cztery lata później Borowiecki zostaje głównym właścicielem fabryki Mullerów, a żona rodzi mu syna. Wolny czas mężczyzna poświęca na próżne zabawy i kobiety, jednak nie czuje się szczęśliwy. Pewnego dnia spotyka Annę, która prowadzi ochronkę dla dzieci. Borowiecki dochodzi do wniosku, że jedynie praca na rzecz innych daje prawdziwe spełnienie i pisze do Anny list z zapytaniem o założenie ochronki dla dzieci robotników.

Rozwiń więcej

Losowe tematy

Rok 1984 – opracowanie interpretacja...

Geneza „Rok 1984” to powieść Georga Orwella opublikowana w 1949 roku. Orwell był lewicowcem całe życie wyznającym ideały socjalistyczne. Jednak w czasie hiszpańskiej...

Zbytki polskie Wacław Potocki –...

Wacław Potocki łączył działalność artystyczną z udaną karierą polityczną. Na niwie państwowej osiągnął m.in. godności sędziego grodzkiego bieckiego oraz podczaszego...

Alchemik – streszczenie skrótowe...

„Alchemik” to powieść która potwierdziła pozycję Paulo Coehlo na rynku literackim. Mimo negatywnych głosów krytyki wielu ludzi bardzo ceni rady...

Miło szaleć kiedy czas po temu...

Pieśń XX („Miło szaleć kiedy czas po temu”) łączy refleksję nad życiem charakterystyczną dla poważniejszych utworów Kochanowskiego z dowcipem i „biesiadnym”...

Legenda o przerwanym hejnale

Dawno temu przed wiekami ziemie polskie były grabione przez okrutnych bezlitosnych Tatarów. Kraków również znajdował się w poważnym niebezpieczeństwie....

Rozmowy z katem - opracowanie problematyka...

Geneza Kazimierz Moczarski był oficerem Armii Krajowej. Formacja ta stała się obiektem prześladowań przez strony powojennych władz komunistycznych. Moczarski został aresztowany...

My dzieci z dworca ZOO – streszczenie...

Streszczenie Są lata 70 – te XX w. Do Zachodniego Berlina przeprowadza się właśnie młoda Niemka – piętnastoletnia Christiane F. która zamieszkuje wraz...

Antygona Sofokles - streszczenie...

Streszczenie „Antygona” Sofoklesa rozpoczyna się od rozmowy sióstr Antygony i Ismeny o decyzji Kreona. Stwierdził on bowiem że jeden z ich braci Polinejkes...

Żywot człowieka poczciwego - opracowanie...

W 1568 roku Mikołaj Rej opublikował tzw. „Zwierciadło” utwór łączący fragmenty wierszowane i prozę. Prozą właśnie spisana została jego część...