Unikalne i sprawdzone teksty

Lektury

Mit o Pandorze - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Stworzenie człowieka przez Prometeusza nie spodobało się Dzeusowi. Bóg pamiętając o walkach z gigantami obawiał się ludzi. Na rozkaz Zeusa Hefajstos stworzył niezwykle piękną kobietę. W darze od Afrodyty otrzymała wdzięk od Hermesa charakter pochlebcy a Atena nauczyła... Więcej »

Więcej »

Mit o Midasie - streszczenie, plan wydarzeń

Mit o Midasie i oślich uszach Król Midas był władcą z którego zadrwił sobie Apollo. Pewnego dnia Apollo – patron śpiewaków i wieszczy urządził zawody. Apollo grał na cytrze natomiast Marsjas na fletni. Bóg zwyciężył i okrutnie rozprawił się ze swoim wrogiem.... Więcej »

Więcej »

Iliada, Homer - opracowanie, interpretacja, bohaterowie, motywy

Geneza „Iliadzie” przypisuje się autorstwo Homera mimo iż jest to kwestia sporna. Jest ona prawdopodobnie dziełem które poprzedza „Odyseję” gdyż pojawiają się tam ci sami bohaterowie oraz wspomnienie akcji która działa się w „Iliadzie”. „Iliada”... Więcej »

Więcej »

Iliada, Homer – streszczenie, plan wydarzeń

Księga I. Mór. Gniew. Gniew Achillesa który wywołany jest sporem z królem Agamemnonem naczelnym wodzem wyprawy wojsk achajskich przeciwko Troi to główny temat utworu. Księga ta poświęcona jest przyczynom owego gniewu. Achilles był synem Paleja i bogini Tetydy. Był... Więcej »

Więcej »

Rzecz to piękna, Tyrteusz – interpretacja i analiza

Tyrteusz stworzył poezję która z czasem nazwana została tyrtejską. Utrzymana była w duchu patriotyzmu i zagrzewała do walki o dobro ojczyzny. Ideę tego nurtu doskonale odzwierciedlają słowa utworu Tyrteusza: Rzecz to piękna zaprawdę gdy krocząc w pierwszym szereguGinie człowiek... Więcej »

Więcej »

Do młodzieży, Horacy – interpretacja i analiza

Utwór Horacego pt. „Do młodzieży” znajduje się w IV księdze „Pieśni” która pisana była po dłuższej przerwie. W tym tomie odnaleźć można mnóstwo utworów które pisane były na zamówienie Oktawiana Augusta. Wiersz pt. „Do... Więcej »

Więcej »

Do Mecenasa, Horacy – interpretacja i analiza

Utwór Horacego pt. „Do mecenasa” znajduje się w I tomie „Pieśni”. Podmiot liryczny zwraca się w nim do Mecenasa czyli do protektora sztuki poety. Horacy w tym utworze nawiązuje do legendy która głosiła że wielcy poeci nie umierają lecz przemieniają się... Więcej »

Więcej »

Do Leukonoe, Horacy – interpretacja i analiza

Wiersz Horacego pt. “Do Leukonoe” jest wyrazem stoickiej filozofii życia która zakładała istnienie złotego środka. Nie należy bowiem popadać w skrajne uczucia – ani w nadmierną euforię ani smutek. Przy tym niezwykle ważne jest życie w cnocie i pogodzenie się z własnym... Więcej »

Więcej »

Do Deliusza, Horacy – interpretacja i analiza

Podmiot liryczny w utworze Horacego pt. „Do Deliusza” porusza problem filozofii stoickiej. Wspomina o złotym środku który pozwala na rozwagę oraz harmonię i równowagę emocjonalną – bez nadmiernej radości i żalu: Opanowany w godzinie klęskii obcy szałom radościtakim... Więcej »

Więcej »

Do Apollina, Horacy – interpretacja i analiza

Oda Horacego pt. „Do Apollina” jest utworem pochodzącym z I księgi „Pieśni”. W całości jest skierowana do Apolla na co wskazuje tytuł. Apollo syn Latony to bóg muzyki i poezji który zsyłał natchnienie poetom dlatego też do niego w wierszu zwraca się podmiot... Więcej »

Więcej »

Mit o Niobe - opracowanie (interpretacja, motywy, bohaterowie)

Interpretacja Mit o Niobe to opowieść o dumnej matce która pozwoliła sobie na bluźnierstwo pod adresem bogów. Obrażając Latonę Niobe skazała swoje dzieci na śmierć. Jest to mit który interpretować można jako historię wyjaśniającą funkcjonowanie religii. Opowieść... Więcej »

Więcej »

Mit o Niobe - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Niobe córka Tantalosa wyszła za mąż za władcę Teb – Amfiona. Mieli wspólnie czternaścioro dzieci. Dumna Niobe uważała że to ją powinno się czcić i błogosławić a nie Latonę która miała zaledwie dwoje dzieci. Urażona jej uwagami Latona udała... Więcej »

Więcej »

Mit o rodzie Labdakidów- streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie: Władający Tebami król Lajos oraz jego żona Jokasta usłyszeli w Delfach przepowiednie według której ich syn miał stać się zabójcą swego ojca. Chcąc zapobiec temu wydarzeniu gdy Jokasta urodziła dziecko przekuto mu pięty a niemowlę porzucono w górach.... Więcej »

Więcej »

Mit o Narcyzie - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Narcyz był niezwykle przystojnym młodym mężczyzną. Jego uroda stała się powodem dla którego uwielbiały go nimfy. Jednak on nie był zainteresowany ich uczuciami. Chociaż często przebywał w pobliżu tych niezwykłych stworzeń nie zwracał na nie uwagi. Jego pasją były... Więcej »

Więcej »

Mit o Demeter i Korze - opracowanie (interpretacja motywy bohaterowie)...

Interpretacja Chcąc zinterpretować mit opowiadający o losach Demeter i Kory warto zwrócić uwagę na ogólną funkcję którą pełniły mity w ludzkim życiu. Poza funkcją religijną mity stanowiły opowieści których zadaniem było wyjaśnienie mechanizmów rządzących... Więcej »

Więcej »

Zazdrość (Do uczennicy), Safona - interpretacja i analiza

Safona często w swoich utworach wyrażała żal i tęsknotę za uczennicami ze szkoły którą dla nich założyła na wyspie Lesbos. Wiersz pt. „Zazdrość” jest przykładem jednego z nich. Podmiot liryczny to kobieta która wyraża swój żal gdy patrzy na inną kobietę... Więcej »

Więcej »

Słodki bój, Anakreont – interpretacja i analiza

Utwór pt. „Słodki bój” możemy zaliczyć do pieśni typowej dla Anakreonta. Została ona nazwana „anakreontykiem” i charakteryzowała się tym że była krótka i mieszała tematykę biesiadną z erotyką. Tak jest również w tym przypadku gdyż podmiot... Więcej »

Więcej »

Do Afrodyty, Safona – interpretacja i analiza

Safona to starożytna poetka grecka która założyła szkołę dla dziewcząt na wyspie Lesbos. Były one jednocześnie czcicielkami Afrodyty czego wyraz można znaleźć w niniejszym wierszu. Podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do bogini piękna bowiem znaleźć można liczne apostrofy... Więcej »

Więcej »

Exegi monumentum, Horacy - interpretacja i analiza

Utwór pt. „Exegi monomentum” Horacego jest zaliczany do gatunku ody czyli liryki która wywodzi się z greckiej pieśni chóralnej. Utrzymana była w tonie podniosłym i często sławiła triumfatorów igrzysk olimpijskich i wojennych bohaterów. W tym przypadku... Więcej »

Więcej »

Mit o Demeter i Korze - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Demeter czyli matka Persefony zostawiła swoją córkę pod opieką nimf. Persefona była córką posłuszną. Mając w pamięci zakaz matki która zabroniła jej zbierania narcyzów zajmowała się zbieraniem innych kwiatów. Nagle na jej oczach wyrósł... Więcej »

Więcej »

Odyseja, Homer - opracowanie, interpretacja, bohaterowie, motywy

Geneza „Odyseja” opowiada o losach wybitnej jednostki – Odyseusza. Stąd też tytuł utworu Homera. Odyseusz to władca Itaki który przez długi czas wędruje nie mogąc powrócić do domu. Dlatego też „Odyseja” jest opowieścią o tułaczce bohatera. Utwór... Więcej »

Więcej »

Odyseja, Homer – streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie Pieśń I. Zgromadzenie bogów. Rady Ateny dla Telemacha. Odyseusz jest więziony przez nimfę Kalipso. Pragnęła ona aby więzień został jej mężem i zapomniał o kraju ojczystym. Odys bowiem był wojownikiem i nie wrócił do domu po zburzeniu Troi. Okazuje się że Odyseusz... Więcej »

Więcej »

Mit o Syzyfie - opracowanie (interpretacja, motywy)

Interpretacja Mit o Syzyfie to opowieść o królu Koryntu który był uwielbiany przez bogów. Na skutek własnych działań popadł jednak w ich niełaskę. Jego słabość do plotek stała się przyczyną gniewu Dzeusa. Antropomorficzny (posiadający ludzkie cechy) bóg posiadał... Więcej »

Więcej »

Mit o Syzyfie - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Król Syzyf był władcą Koryntu. Jego życie wolne było od trosk. Sam zamieszkiwał w pięknym pałacu a kraj przez niego rządzony słynął z dostatku. Syzyf był także ulubieńcem bogów. Był często zapraszany na Olimp gdzie miał okazję ucztować ze wszystkimi bóstwami.... Więcej »

Więcej »

Król Edyp, Sofokles - opracowanie, interpretacja, bohaterowie, motywy

Geneza „Król Edyp” to antyczna tragedia grecka autorstwa Sofoklesa. Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii. Tak było również w tym przypadku gdyż historię Edypa oparł na micie opowiadającym... Więcej »

Więcej »

Król Edyp, Sofokles - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie W Tebach pojawia się seria klęsk: panuje zaraza dzieci rodzą się martwe a plony nie przynoszą urodzaju. Dzieje się tak od czasu gdy władcą został Edyp który jako jedyny rozwiązał zagadkę Sfinksa i uwolnił lud od tyrani potwora. W zamian za to zyskał władzę w Tebach... Więcej »

Więcej »

Mit o rodzie Labdakidów – opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Interpretacja Mit o rodzie Labdakidów opowiada o dziejach rodziny na której spoczęła klątwa. Losy władców Teb oraz ich najbliższych są odzwierciedleniem postrzegania świata przez ówczesnych ludzi. Interpretując mit warto przede wszystkim zwrócić uwagę na... Więcej »

Więcej »

Antygona, Sofokles - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie „Antygona” Sofoklesa rozpoczyna się od rozmowy sióstr Antygony i Ismeny o decyzji Kreona. Stwierdził on bowiem że jeden z ich braci Polinejkes nie zostanie pochowany za to że uznany został przez władcę za zdrajcę ojczyzny gdyż wystąpił przeciwko własnemu... Więcej »

Więcej »

Antygona, Sofokles - opracowanie, interpretacja, bohaterowie, motywy

Geneza „Antygona” to antyczna tragedia grecka autorstwa Sofoklesa. Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii. Tak było również w tym przypadku gdyż historię Antygony oparł na micie opowiadającym... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Lektury

Opis krajobrazu wiejskiego

Krajobraz wiejski przedstawia niewielkie domy jedna drogę oraz ciągnące się niemalże w nieskończoność pola. Domki stoją w równych rzędach. Część z nich wydaje...

Yellow bahama w prążki - streszczenie...

Streszczenie Hania i Jacek to para nastolatków których łączy znajomość. Czytelnik ma okazję poznać ich codzienność i towarzyszyć bohaterom w niej. Hania...

Spójrzmy prawdzie w oczy – interpretacja...

„Spójrzmy prawdzie w oczy” to wiersz Stanisława Barańczaka. Utwór oparty jest na grze ze znanym związkiem frazeologicznym. Spojrzenie prawdzie w...

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki...

Geneza Powieść stanowi dziś prawdopodobnie najpopularniejszy gatunek literacki więc często jesteśmy skłonni zapominać o tym że pojawiła się stosunkowo niedawno. Prawdopodobnie...

Mit o czterech wiekach ludzkości...

Streszczenie Pierwszym z wieków ludzkości był wiek złoty. Przypadał on na czas panowania Kronosa. Był to okres niezwykle dobry dla ludzi. Mieli oni czas na uczty...

Ewangelia św. Jana - ogólna charakterystyka...

Ogólna charakterystyka Ewangelia według św. Jana to ostatnia Ewangelia znajdująca się w „Nowym Testamencie”. Jej autorstwo przypisuje się Janowi który...

O poprawie Rzeczypospolitej - opracowanie...

Dzieło Andrzeja Frycza Modrzewskiego to jeden z ciekawszych owoców staropolskiej polskiej myśli politycznej. Kilka słów należy poświęcić samemu autorowi....

Lot nad kukułczym gniazdem –...

Geneza „Lot nad kukułczym gniazdem” to debiutancka powieść Kena Keseya. Jak się czasem zdarza debiut okazał się najważniejszym dziełem w dorobku autora. Do...

Opis miejscowości w której mieszkam...

Kraków to miejscowość w której mieszkam Jest to miejsce niezwykłe które chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Ja także bardzo je lubię i...