Unikalne i sprawdzone teksty

Lektury

Nowa Heloiza – opracowanie

Powieść Jana Jakuba Rousseau ukazała się po raz pierwszy w 1761 roku pod tytułem „Lettres de deux amans habitans d'une petite ville au pied des Alpes” („Listy dwojga kochanków mieszkańców małego miasteczka u stóp Alp”). Tytuł ów w późniejszych... Więcej »

Więcej »

Nowa Heloiza - streszczenie, plan wydarzeń

„Julia czyli Nowa Heloiza” Jana Jakuba Rousseau należała do najpopularniejszych dzieł XVIII wieku. Książka ukazała się w 1761 roku i w ciągu czterdziestu lat miała około siedemdziesięciu wydań – drukarze zaś mieli nie nadążać z przygotowywaniem kolejnych egzemplarzy.... Więcej »

Więcej »

Kubuś Fatalista i jego pan – geneza czas i miejsce akcji motywy interpretacja...

Geneza „Kubuś Fatalista i jego Pan” Diderota ukazał się w całości w 1796 roku już po śmierci autora jednak wcześniej czytelnicy francuscy i niemieccy poznali fragmenty utworu. W 1785 roku tłumaczenia części dzieła podjął się sam Goethe który należał do admiratorów... Więcej »

Więcej »

Kubuś Fatalista i jego pan - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie dzieła Diderota „Kubuś Fatalista i jego pan” należy do zadań trudnych z powodu specyficznej szkatułkowej konstrukcji opowieści. Głównym wątkiem jest droga tytułowych bohaterów do wsi gdzie żyć ma rzekomy nieślubny syn szlachcica (Pana). Jednocześnie... Więcej »

Więcej »

Kandyd – geneza czas i miejsce akcji motywy interpretacja bohaterowie...

Geneza czas akcji „Kandyd” jest utworem w którym Wolter polemizuje z teoriami Gottfrieda Wilhelma Leibniza mówiącymi iż nasz świat jest najlepszym z możliwych a każde zło jakie ma miejsce czemuś służy. Poglądy Leibniza reprezentuje nauczyciel tytułowego bohatera... Więcej »

Więcej »

Kandyd - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Tytułowy Kandyd mieszka w posiadłości baronów de Thunder-ten-tronckh w niemieckiej Westfalii. Nie znamy jego pochodzenia być może jest nieprawym synem arystokraty. W zamku pobiera nauki od filozofa Panglossa zwolennika optymistycznej tezy iż nasz świat jest najlepszym z możliwych... Więcej »

Więcej »

Rękopis znaleziony w Saragossie - streszczenie, opracowanie

Dzieło Jana Potockiego należy do najwybitniejszych powieści okresu Oświecenia – nie tylko polskiego ale światowego. Potocki spisywał „Rękopis znaleziony w Saragossie” w ostatnim dwudziestoleciu swojego życia. Nie przypisywał specjalnego znaczenia owej książce która... Więcej »

Więcej »

Przestrogi dla Polski - opracowanie

Pełen tytuł omawianej książki Stanisława Staszica to „Przestrogi dla Polski z teraźniejszych politycznych Europy związków i z praw natury wypadające przez pisarza Uwag nad życiem Jana Zamoyskiego”. Wydana została anonimowo w 1790 roku. Warto zwrócić uwagę na tę... Więcej »

Więcej »

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech - interpretacja i analiza

„Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” znana także jako „Mazurek Dąbrowskiego” została napisana w lipcu 1797 roku na terenie Włoch. Autorem słów był Józef Wybicki zaś autora melodii nie udało się ustalić – być może mamy do czynienia z... Więcej »

Więcej »

Pieśń o narodzeniu pańskim - interpretacja i analiza

„Pieśń o Narodzeniu Pańskim” Franciszka Karpińskiego stanowią część tomu „Pieśni nabożne” opublikowanego w 1792 roku. Szybko zyskała ona popularność i do dzisiaj funkcjonuje jako kolęda. Pierwsza strofa oparta jest na kilku wyraźnych kontrastach. Bóg się... Więcej »

Więcej »

Do Justyny. Tęskność na wiosnę - interpretacja i analiza

Wiesz Franciszka Karpińskiego „Do Justyny. Tęskność na wiosnę” należy do najbardziej znanych przykładów polskiej XVIII-wiecznej liryki miłosnej. W życiu poety ważną rolę odegrały kobiety o tym imieniu (słynne „trzy Justyny”) chociaż z żadną nie udało... Więcej »

Więcej »

Laura i Filon - streszczenie, interpretacja i analiza

W literaturze XVIII-wiecznej wielką popularność zdobył motyw zakochanych pasterzy (pojawiający się już wcześniej). Życie wiejskie przedstawiano jako arkadyjski ideał a arystokratki wyobrażały sobie siebie w roli pastereczek wzdychających do pastuszków – oczywiście te wyobrażenia... Więcej »

Więcej »

Balon - interpretacja i analiza

W 1789 roku francuski wynalazca Jean-Pierre Blanchard odbył nad Warszawą lot balonem. Wydarzenie to zainspirowało Adama Naruszowicza do napisania ody – z dzisiejszego punktu widzenia może się wydawać nieco komiczne że utwór pod tytułem „Balon” ma sławić możliwości... Więcej »

Więcej »

Powrót posła – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Akcja „Powrotu posła” dzieje się w trakcie Sejmu Wielkiego. Utwór rozpoczyna się od rozmowy służących którzy komentują bohaterów i ich charaktery. Z wielką krytyką spotyka się postać Szarmanckiego – „sowizdrzała" kombinatora i uwodziciela.... Więcej »

Więcej »

Powrót posła – geneza czas i miejsce akcji motywy interpretacja bohaterowie...

Geneza „Powrót Posła" został napisany w trakcie trwania Sejmu Wielkiego (1788-1792) konkretnie w 1790 roku. Wystawiony rok później spotkał się z dużym odzewem i zdobył olbrzymią popularność. Pod dość schematyczną intrygą obyczajową Niemcewicz zmieścił interesujący... Więcej »

Więcej »

Hymn do miłości ojczyzny - interpretacja i analiza

„Hymn do miłości ojczyzny” Ignacy Krasicki zaprezentował w 1774 roku. Był to jego dość późny (autor miał już 40 lat) debiut literacki. Utwór z miejsca zdobył popularność i zaskarbił Krasickiemu szacunek koneserów poezji i patriotów. Wiersz stał... Więcej »

Więcej »

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki – geneza czas i miejsce akcji...

Geneza Powieść stanowi dziś prawdopodobnie najpopularniejszy gatunek literacki więc często jesteśmy skłonni zapominać o tym że pojawiła się stosunkowo niedawno. Prawdopodobnie dojrzałość w skali europejskiej powieść osiągnęła wraz z „Don Kichotem” Cervantesa (XVI w.)... Więcej »

Więcej »

Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki – streszczenie plan wydarzeń...

Streszczenie Powieść Ignacego Krasickiego podzielona jest na trzy części odpowiadające kolejnym etapom życia głównego bohatera (a zarazem narratora) Mikołaja. Pierwsza z nich opowiada o jego dzieciństwie i młodości – służy krytyce staropolskiego sposobu życia (utracjuszostwo... Więcej »

Więcej »

Monachomachia – geneza czas i miejsce akcji interpretacja motywy bohaterowie...

Geneza „Monachomachia” została napisana przez Ignacego Krasickiego między 1776 a 1778 rokiem. W 1778 roku została wydana jednak bez podania autora (wydanie utworu pod nazwiskiem Krasickiego miało miejsce dopiero w 1802 roku już po śmierci autora). „Monachomachia” jest... Więcej »

Więcej »

Monachomachia – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie „Monachomachia” jest oświeceniową krytyką wad stanu duchownego – tym bardziej interesującą że napisaną przez wysokiego dygnitarza kościelnego (Krasicki został nawet arcybiskupem). Utwór dzieje się w miasteczku nad którym dominują klasztory: Było... Więcej »

Więcej »

Małżeństwo – interpretacja i analiza

W satyrze „Małżeństwo” Ignacy Krasicki roztrząsa tematy wydawałoby się dość egzotyczne jak na osobę jego pokroju – musimy pamiętać w końcu że był osobą duchowną i nawet dość wysoko wspiął się w hierarchii kościelnej (ostatecznie został arcybiskupem). W omawianym... Więcej »

Więcej »

Palinodia – interpretacja i analiza

Palinodia oznacza po grecku utwór odwołujący wcześniejsze oskarżenia. Taki tytuł nosi satyra Ignacego Krasickiego w której pozornie odwołuje on zarzuty jakie w innych utworach stawiał swoim współczesnym. Oczywiście jak na naszego biskupa przystało owo odwołanie jest... Więcej »

Więcej »

Świat zepsuty - interpretacja i analiza

Satyra Ignacego Krasickiego „Świat zepsuty” pozbawiona jest elementów komicznych. To ostra krytyka współczesnego poecie społeczeństwa polskiego które zagubiło dobre obyczaje i obywatelskie cnoty. Na początku Krasicki wyjaśnia co skłania go do zabrania głosu... Więcej »

Więcej »

Żona modna - interpretacja i analiza

Satyra „Żona modna” Ignacego Krasickiego opowiada o szlachcicu Piotrze. Spotyka on swojego znajomego który gratuluje mu że udało mu się ożenić. Piotr nie sprawia jednak wrażenia szczególnie szczęśliwego a na pytanie skąd taki nastrój opowiada dotychczasową... Więcej »

Więcej »

Pijaństwo - interpretacja i analiza

W satyrze „Pijaństwo” Ignacy Krasicki wykpiwa przywary swoich rodaków. Utwór jest dialogiem dwóch przyjaciół. Jeden z nich ledwo chodzi i żali się iż mu dokucza ból głowy okrutny. Dalej wyjaśnia skąd ten stan. Na początek świętował imieniny... Więcej »

Więcej »

Do króla - interpretacja i analiza

Adresatem satyry Ignacego Krasickiego „Do króla” jest Stanisław August Poniatowski. Możemy to poznać nie tylko po tym że to on rządził Polską w czasach biskupa-poety ale również po niektórych szczegółach biograficznych podanych w utworze (młody wiek... Więcej »

Więcej »

Satyry, Ignacy Krasicki - opracowanie

Satyry Ignacego Krasickiego do dzisiaj cieszą się uznaniem krytyków a także czytelników. Prawdopodobnie są one obok bajek najpopularniejszą częścią spuścizny biskupa-poety. Krasicki odczytywał swe utwory satyryczne między innymi w czasie słynnych obiadów czwartkowych... Więcej »

Więcej »

Filozof i chłop - interpretacja i analiza, morał

W bajce „Filozof i chłop” Ignacego Krasickiego ukazane zostają dwie postacie. Pierwszą z nich jest tytułowy filozof „mędrzec” co bardzo wiele myślał więcej jeszcze gadał. Dowiaduje się on o drugim mędrcu który ma mieszkać poza miastem na wsi – udaje... Więcej »

Więcej »

Mądry i głupi - interpretacja i analiza

W bajce „Mądry i głupi” Ignacy Krasicki przywołuje znany temat literacki tzn. skontrastowanie głupoty i mądrości. O bohaterach nie wiemy nic więcej poza tym że reprezentują te cechy – równie dobrze rozmowy mogłyby toczyć upersonifikowana mądrość z upersonifikowaną... Więcej »

Więcej »

Człowiek i zdrowie - interpretacja i analiza, morał

Bajka Ignacego Krasickiego „Człowiek i zdrowie” jest smutną uwagą nad bezmyślnością z jaką ludzie traktuję swoje ciała. W utworze przedstawione zostaję dwie postacie – człowiek który oczywiście oznacza wszystkich ludzi i zantropomorfizowane zdrowie. Bohaterowie... Więcej »

Więcej »

Pan i pies - interpretacja i analiza

Bohaterem bajki Ignacego Krasickiego „Pan i pies” jest tytułowe zwierzę. Sam właściciel nie pojawia się bezpośrednio w utworze dowiadujemy się tylko o jego czynach (dwukrotne obicie psa). Krasicki opisuje dwie noce z życia jednego psa. Pierwszej nocy czując zbliżającego się... Więcej »

Więcej »

Słowik i szczygieł - interpretacja i analiza

Bajka Ignacego Krasickiego „Słowik i szczygieł” oferuje krótki ale dosadny komentarz dotyczący działań artystów a być może każdego człowieka który coś tworzy. W utworze rozmawiają ze sobą dwa ptaki – słowik i szczygieł. Słowiki to ptaki znane z... Więcej »

Więcej »

Czapla, ryby i rak - interpretacja i analiza, morał

Bohaterem bajki „Czapla ryby i rak” Ignacego Krasickiego jest tytułowy ptak. Czapla to już wiekowe zwierzę i nie potrafi zdobywać pokarmu w normalny sposób (Czapla stara jak to bywa Trochę ślepa trochę krzywa) – grozi jej więc śmieć z głodu. Jednak jest ona zmyślnym... Więcej »

Więcej »

Dewotka - interpretacja i analiza, morał

W utworze „Dewotka” Ignacy Krasicki wykpiwa fałszywą pobożność. Oto widzimy kobietę oddającą się modlitwie. Służąca krzątająca się wokoło robi coś co jest nie w smak jej pani – więc ta nie przerywając modłów zaczyna ją bić. Ciosy wymierza dokładnie w... Więcej »

Więcej »

Lew i zwierzęta - interpretacja i analiza, morał

Bajka „Lew i zwierzęta” Ignacego Krasickiego przedstawia spotkanie wszystkich zwierząt na naradzie u lwa – stworzenia uznawanego powszechnie za ich króla. W trakcie owego spotkania rozpoczyna się dyskusja która cecha jest u zwierząt najważniejsza. Pada wiele argumentów... Więcej »

Więcej »

Jagnię i wilcy - interpretacja i analiza, morał

„Jagnie i wilcy” Ignacego Krasickiego należy do tych bajek w których przesłanie umieszczone jest już na początku utworu natomiast dalsza jego część służy jego wyjaśnieniu. Bohaterami utworu są jagnię i dwa wilki. Zwierzątko najwyraźniej zabłądziło w lesie odłączywszy... Więcej »

Więcej »

Kruk i lis - interpretacja i analiza, morał

„Kruk i lis” Krasickiego porusza temat pojawiający się również w innych bajkach (np. w „Szczur i kot”). Mianowicie utwór dotyczy zapatrzenia w siebie i podatności na pochlebstwo. Zwierzęta i ich rozmowa zaczerpnięte zostały z bajek Ezopa. Na początku przytoczona... Więcej »

Więcej »

Szczur i kot - interpretacja i analiza

Bohaterem bajki „Szczur i kot” Ignacego Krasickiego jest tytułowy gryzoń. Akcja dzieje się w czasie mszy świętej – szczur wszedł na ołtarz i przechwala się swoim krewnym: "Mnie to kadzą" - rzekł hardzie do swego rodzeństwa. Szczur jednak zaczyna krztusić się dymem kadziła.... Więcej »

Więcej »

Ptaszki w klatce - interpretacja i analiza

Utwór Ignacego Krasickiego „Ptaszki w klatce” jest bardzo krótki (zaledwie cztery wersy) ale o kunszcie autora świadczy iż w tak niewielu słowach zawarł tyle emocji i tak głęboką myśl. Bajka przedstawia rozmowę dwóch ptaków (czyżyków). Jeden... Więcej »

Więcej »

Wstęp do bajek - interpretacja i analiza

Utwór Ignacego Krasickiego „Wstęp do bajek” otwiera wydany w 1779 roku tom „Bajki i przypowieści”. Wiersz ma formę wyliczenia – wymienione zostają przypadki które przeczą znanym stereotypom. I tak Krasicki mówi że był szewc co nigdy nie korzystał... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Lektury

Zaczarowana zagroda – opracowanie...

Geneza „Zaczarowana zagroda” to książka Aliny i Czesława Centkiewiczów przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Wydana została w 1963 r. Książka ta była...

Oda do turpistów – interpretacja...

Wiersz Juliana Przybosia „Oda do turpistów” pochodzi z 1962 roku. Stanowi on krytykę młodych poetów zafascynowanych tytułowym turpizmem – tzn....

Ranyjulek – interpretacja i analiza...

Wiersz „Ranyjulek” Juliana Tuwima jest charakterystyczną dla tego autora – przynajmniej na pewnym etapie jego twórczości (lata dwudzieste) –...

Bracia Lwie Serce - opracowanie...

Powieść autorstwa Astrid Lindgren pt. „Bracia Lwie Serce” po raz pierwszy została wydana w 1973 r. od razu zapewniając pisarce sławę i stając się jednym z...

Echa leśne – opracowanie interpretacja...

„Echa leśne” są nowelą Stefana Żeromskiego po raz pierwszy opublikowaną w roku 1905. Pisarz w tym krótkim tekście powraca do tematu jaki często przewijał...

Podłogo błogosław – interpretacja...

„Podłogo błogosław” to wiersz Mirona Białoszewskiego pochodzący z 1957 roku. Już tytuł sugeruje że mamy do czynienia z typowym dla poety łączeniem sacrum...

Balon - interpretacja i analiza

W 1789 roku francuski wynalazca Jean-Pierre Blanchard odbył nad Warszawą lot balonem. Wydarzenie to zainspirowało Adama Naruszowicza do napisania ody – z dzisiejszego...

Exegi monumentum Horacy - interpretacja...

Utwór pt. „Exegi monomentum” Horacego jest zaliczany do gatunku ody czyli liryki która wywodzi się z greckiej pieśni chóralnej. Utrzymana była...

W pustyni i w puszczy – streszczenie...

StreszczenieStaś i Nel to dwoje dzieci których podobnie jak i ojców łączy przyjaźń. Mały Tarkowski z córką pana Rawilsona rozmawiają o aresztowaniu...