Unikalne i sprawdzone teksty

Wierzbowa 13 – streszczenie, problematyka

Streszczenie Dziwny dom Na ulicy Wierzbowej 13 stał blok który miał 13 pięter. Raz przyszedł do niego listonosz który miał listy polecone dla mieszkańców spod nr. 13. Nie chciał iść po schodach tak wysoko więc pojechał windą. W pewnym momencie zgasło w niej światło... Więcej »

Więcej »

Bromba i inni – streszczenie, problematyka

Streszczenie Pciuch Były sobie stworzonka zamieszkujące czas. Nazywano je Pciuch. Ujawniały się tylko jutro albo wczoraj. Wszystkich Pciuchów było 30. Pciuch o numerze 24 pracował na poczcie i roznosił Spóźnione Przesyłki czyli np. te które należało dostarczyć na wczoraj.... Więcej »

Więcej »

Uczniowie Spartakusa – streszczenie, problematyka

Streszczenie 1. Głównym bohaterem utworu jest trzynastoletni Kalias który wraz z ojcem i matką Arsinoe wiedli spokojne życie w Atenach. Nie trwało to jednak długo gdyż któregoś dnia na dom babki Kaliasa napadli piraci pod dowództwem Milona. Kalias i jego matka zostali... Więcej »

Więcej »

Łowcy wilków – streszczenie, problematyka

Streszczenie Pewien Anglik młody John Newsom niedługo po śmierci rodziców opuścił Londyn. Przybył do Montrealu. Tutaj będąc człowiekiem inteligentnym i wykształconym szybko zdobył posadę zarządcy w Wabinosh House. Ożenił się tu również z piękną indiańską księżniczką... Więcej »

Więcej »

Ballada o zejściu do sklepu – interpretacja i analiza

„Ballada o zejściu do sklepu” to utwór Mirona Białoszewskiego. Już po tytule możemy poznać autora który wielokrotnie dał się poznać z łączenie w swej poezji tonów wysokich i niskich. Ballady zazwyczaj opowiadają o jakichś niesamowitych wydarzeniach –... Więcej »

Więcej »

Wywiad – interpretacja i analiza

Utwór Mirona Białoszewskiego „Wywiad” pochodzi z końcowego etapu życia poety. Jest on ironiczną grą z „Rozmową mistrza Polikarpa ze śmiercią” jednym z największych arcydzieł polskiej poezji średniowiecznej. Do „mistrza Mirona” (oczywiście chodzi... Więcej »

Więcej »

Namuzowywanie – interpretacja i analiza

„Namuzowywanie” to wiersz Mirona Białoszewskiego. Od stuleci jednym z najpopularniejszych typów liryki były wiersze w których poeci zwracali się do muz lub do spersonifikowanej poezji z prośbą o natchnienie. Białoszewski gra z tą konwencją literacką – ironiczny... Więcej »

Więcej »

Mała apokalipsa – opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Geneza „Mała apokalipsa” autorstwa Tadeusza Konwickiego ukazała się w 1979 r. Powieść wydana została w drugim obiegu a więc poza nurtem głównym i poza cenzurą. Historię warszawskiego literata który miał dokonać aktu samospalenia pod Pałacem Kultury i Nauki zalicza... Więcej »

Więcej »

Szare eminencje zachwytu – interpretacja i analiza

Wiersz „Szare eminencje zachwytu” doskonale wyraża program artystyczny Mirona Białoszewskiego. Poeta wielokrotnie łączył w swej twórczości elementy wysokie i niskie uwznioślał codzienność i ukazywał banalność wielkich wydarzeń i postaci. Szara eminencja pojawiająca... Więcej »

Więcej »

Karuzela z Madonnami – interpretacja i analiza

„Karuzela z Madonnami” to bodaj najbardziej znany wiersz Mirona Białoszewskiego – do czego z pewnością przyczyniła się znakomita interpretacja muzyczna dokonana przez Ewę Demarczyk. Ale oczywiście nie tylko „pieśniarski” wymiar utworu zasługuje na docenienie.... Więcej »

Więcej »

Jestem Julią – interpretacja i analiza

„Jestem Julią” to przejmujący erotyk Haliny Poświatowskiej. Już pierwsze wersy wprowadzają nas w nastrój poezji miłosnej. Imię Julia budzi oczywiste skojarzenia – mamy do czynienia z odniesieniem do tragedii Williama Szekspira „Romeo i Julia” chyba najbardziej... Więcej »

Więcej »

Ziele na kraterze – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza „Ziele na kraterze” napisane zostało w 1951 r. Powieść została opublikowana przez wydawnictwo Roy Publishers a w Polsce ukazała się w 1957 nakładem wydawnictwa PAX. Jedna z najważniejszych pozycji w dorobku Wańkowicza powstała w okresie dla autora szczególnym. W... Więcej »

Więcej »

Pamiętnik z Powstania warszawskiego - opracowanie problematyka bohaterowie...

Geneza czas i miejsce akcji „Pamiętnik z powstania warszawskiego” to bodaj najbardziej znane beletrystyczne dzieło Mirona Białoszewskiego. Książka stanowi rodzaj autobiografii opisującej losy pisarza w trakcie tytułowego zrywu Polaków w 1944 roku. W dziele obecne są dwa plany... Więcej »

Więcej »

Pamiętnik z powstania warszawskiego – streszczenie, plan wydarzeń

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” jest rodzajem autobiografii Mirona Białoszewskiego. W trakcie narracji autor miesza plany czasowe – współczesny (1967 rok) i ten sprzed ponad dwóch dekad. Dominuje plan drugi opowiadający o tytułowym powstaniu z 1944 roku. Utwór... Więcej »

Więcej »

Ziele na kraterze – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Pierwsze dziecko bohatera powieści i jego żony (Zofii) przyszło na świat w roku 1919. Radosny dzień narodzin Krystyny poprzedzony został jednak smutnym wydarzeniem - w lipcu w trzytygodniowym odstępie umarli bracia Zofii. Z tego względu matka ze szczególną delikatnością... Więcej »

Więcej »

Atlantyda, wyspa ognia – streszczenie, problematyka

Streszczenie Główny bohater utworu – młodzieniec o imieniu Awaru jest zwiadowcą który postanawia przedostać się na pewną tajemniczą wyspę gdzie wysłała go starszyzna jego plemienia. Na wyspę przypłynął statkiem. Od razu rzuciła mu się w oczy niesamowitość tej wyspy... Więcej »

Więcej »

Cudaczek - Wyśmiewaczek – streszczenie, problematyka

Streszczenie 1. Cudaczek – Wyśmiewaczek i panna Obrażalska W pewnym miasteczku żył sobie mały jak igiełka stworek o imieniu Cudaczek – Wyśmiewaczek. Dokładnie - mieszkał on w warkoczach 8 – letniej panny Obrażalskiej. Zawsze kiedy się obrażała (a robiła to często) skrzat... Więcej »

Więcej »

Nie płacz koziołku – streszczenie, problematyka

Streszczenie Któregoś dnia pewien uparty koziołek postanowił wybrać się samotnie na spacer na łąkę mimo tego że nadchodziła burza. Mama go ostrzegała ale on i tak jej nie posłuchał. Zgodnie z jej słowami koziołka na spacerze zastała prawdziwa wielka ulewa. Zamiast jednak udać... Więcej »

Więcej »

Popiół i diament – opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Geneza W pierwszych zamysłach autora „Popiół i diament” - wtedy jeszcze pod innym tytułem („Zaraz po wojnie”) - miał być opowiadaniem o adwokacie który w czasie wojny trafił do obozu koncentracyjnego gdzie za cenę bezpieczeństwa sprzeniewierzył się wyznawanym... Więcej »

Więcej »

Historia żółtej ciżemki – streszczenie, problematyka

Streszczenie 1489 – 1867 W 1867 r. przeprowadzano właśnie remont ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. Prace te podjęto prawie 400 lat po jego powstaniu. W trakcie ich wykonywania jakimś cudem odnaleziono trzewik średniowiecznego robotnika. Znalezisko to zrodziło wiele... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Do gór i lasów - interpretacja...

W utworze „Do gór i lasów” Kochanowski odwołuje się do Horacjańskiego hasła „carpe diem” (chwytaj życie). Na początku podmiot liryczny...

Szatan z siódmej klasy – streszczenie...

Streszczenie Książka rozpoczyna się opisem profesora Gąsowskiego. Nauczyciel historii to osoba wyróżniająca się spośród innych członków grona pedagogicznego....

Lolita – streszczenie skrótowe...

„Lolita” to najsłynniejsza (i najbardziej kontrowersyjna) powieść Vladimira Nabokova. Książka ukazała się w 1955 roku. Jej głównym bohaterem a zarazem...

Kordian – streszczenie plan wydarzeń...

Streszczenie Przygotowanie Akcja przygotowania rozgrywa się 31 grudnia 1799 r. W chacie Twardowskiego – sławnego niegdyś czarnoksiężnika – gromadzą się siły...

Ludzie bezdomni – streszczenie...

Streszczenie Tomasza Judyma poznajemy w Paryżu jako studenta medycyny. Ma dwadzieścia kilka lat. W czasie zwiedzania Luwru spotyka swoje rodaczki – starszą dystyngowaną...

Anna Karenina – opracowanie problematyka...

Geneza Powieść „Anna Karenina” Lwa Tołstoja powstawała w latach 1873 – 1877. Pisarz mieszkał wówczas w Jasnej Polanie i wiódł szczęśliwe...

Oto jest Kasia – streszczenie...

Streszczenie Tytułową bohaterką tej krótkiej powiastki jest ośmioletnia dziewczynka o imieniu Kasia. Kasia to typowa prymuska pierwsza dziewczyna w klasie ceniona...

Zdążyć przed Panem Bogiem –...

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to reportaż Hanny Krall pochodzący z 1977 roku. Jego bohaterem jest Marek Edelman ostatni żyjący przywódca powstania w getcie...

Antygona Sofokles - streszczenie...

Streszczenie „Antygona” Sofoklesa rozpoczyna się od rozmowy sióstr Antygony i Ismeny o decyzji Kreona. Stwierdził on bowiem że jeden z ich braci Polinejkes...