Unikalne i sprawdzone teksty

Lektury

Kolęda katyńska – interpretacja

Kazimiera Iłłakowiczówna napisała „Kolędę katyńską” w 1943 roku a więc niedługo po odkryciu przez Niemców w lasach katyńskich ciał kilkudziesięciu tysięcy polskich żołnierzy. Zbrodnia ta wstrząsnęła całym światem a przede wszystkim Polakami. Polscy oficerowie... Więcej »

Więcej »

Szewcy – streszczenie, plan wydarzeń

Naukowa sztuka ze „śpiewkami” w trzech aktach1934poświęcone Stefanowi Szumanowi Streszczenie Akt pierwszy Scena przedstawia zakład szewski na przestrzeni półkolistej. Warsztat mieści się wysoko ponad doliną jakby był w wysokich górach. W środku znajdują się Sajetan... Więcej »

Więcej »

Alarm – interpretacja

Antoni Słonimski napisał wiersz „Alarm” w 1940 roku. Tematem utworu jest atak hitlerowskich Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku i naloty bombowe na Warszawę. Tytułowy alarm przeciwlotniczy urasta w wierszu do rangi symbolu budzącego stolicę do walki i podtrzymania ducha narodu... Więcej »

Więcej »

Dymy nad Birkenau – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza „Dymy nad Birkenau” Seweryny Szmaglewskiej powstały na podstawie wspomnień samej autorki która przez 3 lata była więźniarką w obozie koncentracyjnym Birkenau. Utwór został ukończony w lipcu 1945 roku bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. Książka... Więcej »

Więcej »

Dymy nad Birkenau – streszczenie, plan wydarzeń

Rok 1942 Arbeit… Arbeit… Arbeit… W jednym baraku kobiecym w Birkenau spało ponad 1000 kobiet. Baraki były drewniane często pozbawione podłóg i sufitów. Rano odbywał się apel panował chłód nie było kanalizacji i brakowało wody. Potem kobiety uszeregowane... Więcej »

Więcej »

Modlitwa do Bogarodzicy – interpretacja i analiza

„Modlitwa do Bogarodzicy” to wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pochodzący z marca 1943 roku. Poeta odwołuje się w niej do postaci Matki Boskiej by snuć rozważania nad sytuacją swojej ojczyzny. Wiersz można oczywiście odczytywać na płaszczyźnie religijnej ale Maria przedstawiona... Więcej »

Więcej »

Niebo złote Ci otworzę – interpretacja i analiza

„Niebo złote Ci otworzę” to utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pochodzący z 1943 roku. Zapewne skierowany jest on do żony poety Barbary. Pierwsza część utworu stanowi spis obietnic skierowanych do adresatki. Poeta deklaruje że otworzy jej tytułowe złote niebo że wprowadzi... Więcej »

Więcej »

Hymn do maszyny mego ciała – interpretacja i analiza

„Hymn do maszyny mego ciała” to bodaj najsłynniejszy utwór Tytusa Czyżewskiego a zarazem jedno z najbardziej znanych dzieł polskiego futuryzmu. Już na pierwszy rzut oka wzbudza on zainteresowanie swoim niecodzienną forma graficzną – poszczególne wyrazy układają... Więcej »

Więcej »

Nuż w bżuhu i inne manifesty

„Nuż w bżuhu” (1921) to bodaj najsłynniejszy dokument polskiego futuryzmu. Już w samej formie widać dążenie do nowatorstwa tak charakterystyczne dla tego ruchu. Otóż dzieło to – będące antologią manifestów i wierszy – nie miało formy książeczki czy... Więcej »

Więcej »

But w butonierce – interpretacja i analiza

„But w butonierce” to bodaj najbardziej znany wiersz jaki spisał poeta-futurysta Bruno Jasieński. Już po tytule widać sposób w jaki autor zamierza obchodzić się ze wszelkimi konwencjami. Z jednej strony podkreśla on humor i oryginalność utworu– w końcu brzmieniowe... Więcej »

Więcej »

Brzezina – opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Geneza Brzezina to opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza. Autor spisał je w 1932 roku. Uważane jest za jedno z najbardziej intrygujący i odważnych utworów polskich pierwszej połowy XX wieku. Trudno się dziwić tej opinii skoro Iwaszkiewicz z maestrią miesza kwestię śmierci z wątkami... Więcej »

Więcej »

Brzezina – streszczenie, plan wydarzeń

Opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza „Brzezina” pochodzi z 1932 roku. Jego akcja dzieje się współcześnie autorowi. Bohater to Stanisław człowiek konający na gruźlicę. Pragnie zaznać spokoju przed swoim końcem i jedzie do brata Bolesława. Bolesław żyje w małej leśniczówce... Więcej »

Więcej »

Panny z Wilka - opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Geneza czas i miejsce akcji „Panny z Wilka” to opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza pochodzące z 1932 roku. W chwili pisania utworu sam autor zbliżał się do czterdziestego roku życia – wieku głównego bohatera. Zapewne wyjątkowo mocno przeżywał wówczas tematy... Więcej »

Więcej »

Panny z Wilka – streszczenie, plan wydarzeń

Akcja „Panien z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza dzieje się pod koniec lat dwudziestych w Polsce. Wiktor Ruben główny bohater zmaga się z problemami zdrowotnymi. Lekarz zaleca mu wypoczynek więc udaje się on do dworku rodziny w Różkach. Przebywał tam już przez dwa lata... Więcej »

Więcej »

Proces – opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Geneza „Proces” jest bodaj najgłośniejszą powieścią Franza Kafki. Zarazem uznaje się go za jedno z ważniejszych książek XX wieku. Kafka napisał go na początku I wojny światowej jednak nie zdecydował się na publikacje. Według jego życzenia rękopis miał być spalony –... Więcej »

Więcej »

Proces – streszczenie, plan wydarzeń

Bohaterem powieści Franza Kafki „Proces” jest Józef K. Pracuje on w banku w niesprecyzowanym mieście (wiemy że chodzi o jakąś „stolicę”). W dniu trzydziestych urodzin nieokreśleni agenci przybywają do mieszkania Józefa i aresztują go. Nie wiadomo co jest... Więcej »

Więcej »

Przemiana – streszczenie i interpretacja utworu

„Przemiana” to opowiadanie Franza Kafki. Głównym bohaterem jest Gregor Samsa komiwojażer (sprzedawca) zwyczajny mieszanin. Pewnego dnia Gregor budzi się i stwierdza że zamienił się w olbrzymiego owada. Już sam początek utworu niejako „wciąga” czytelnika w zupełnie... Więcej »

Więcej »

Kamienie na szaniec – opracowanie, problematyka, opisy bohaterów

Geneza „Kamienie na szaniec” zostały wydane w 1944 roku. Autor powieści Aleksander Kamiński był członkiem Małego Sabotażu i postanowił upamiętnić działalność trzech młodych żołnierzy podziemia: Jana Bytnara Aleksego Dawidowskiego i Tadeusza Zawadzkiego. Za materiał do napisania... Więcej »

Więcej »

Ikar - opracowanie, interpretacja, opisy bohaterów

Geneza „Ikar” to opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza które pierwszy raz opublikowane zostało w 1954 roku. Ma ono charakter na poły autobiograficzny odnosi się do wydarzenia które autor obserwował w czasie okupacji niemieckiej (II wojna światowa). Czas i miejsce akcji... Więcej »

Więcej »

Ikar – streszczenie, plan wydarzeń,

Opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza „Ikar” rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Można podejrzewać że ma ono charakter autobiograficzny i oparte jest na wspomnieniach autora. Początkowo Iwaszkiewicz opisuje obraz Pitera Bruegla „Ikar” – obraz ów ukazuje... Więcej »

Więcej »

Wyroki – interpretacja i analiza

Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Wyroki” pochodzi z 1941 roku. Dedykowany został Basi D. – chodzi oczywiście o Barbarę Drapczyńską przyszłą żonę poety. W utworze tym autor łączy poezję miłosną z opisem dramatu swojego pokolenia (tak zwani Kolumbowie). Już na... Więcej »

Więcej »

Ten czas – interpretacja i analiza

„Ten czas” to kolejny utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w którym autor analizuje losy swojego pokolenia. W wierszu zwraca się do mojej kochanej – prawdopodobnie chodzi o żonę poety Barbarę która często pojawiała się w jego twórczości. Odwołanie... Więcej »

Więcej »

Historia – interpretacja i analiza

Krzysztof Kamil Baczyński często odwoływał się w swojej poezji losu jego pokolenia (tak zwane pokolenie Kolumbów) któremu przyszło się zmagać z tragicznymi wyzwaniami drugiej wojny światowej. By zrozumieć lepiej swoje własne dzieje poeta odnosił się niejednokrotnie do doświadczeń... Więcej »

Więcej »

Pokolenie II – interpretacja i analiza

Krzysztof Kamil Baczyński poświęcił dużą część swojej twórczości na rozważanie losu swojego i swoich rówieśników. Należał on do tak zwanego pokolenia Kolumbów. Ci młodzi ludzie urodzeni około 1920 roku dorastali w czasie II wojny światowej. Rzeczywistość... Więcej »

Więcej »

Pokolenie – interpretacja i analiza

Wiersz Krzysztofa Baczyńskiego „Pokolenie” traktuje o nim samym oraz o jego rówieśnikach. Pamiętajmy bowiem że poeta należał do tak zwanego pokolenia Kolumbów. Byli to ludzie urodzeni w okolicach 1920 roku. Wchodzenie w dorosłość miało w ich przypadku miejsce w okresie... Więcej »

Więcej »

Kamienie na szaniec – streszczenie, plan wydarzeń

Słoneczne dni Alek (Aleksy Dawidowski) i Rudy (Jan Bytnar) poznają się w harcerskim oddziale „Buków”. Chłopcy darzą szacunkiem swojego harcmistrza nauczyciela geografii Leszka Domańskiego („Zeusa”). Uczęszczają do warszawskiego Gimnazjum im. Stefana Batorego.... Więcej »

Więcej »

Biała magia – interpretacja i analiza

Krzysztof Kamil Baczyński znany jest przede wszystkim jako sztandarowy poeta pokolenia Kolumbów – Polaków urodzonych w okolicach 1920 roku którzy w dorosłość wkraczali w czasie wojny i okupacji. Większość jego utworów przesyca pesymizm i katastrofizm. Baczyński... Więcej »

Więcej »

Sur le point d'Avignon – interpretacja i analiza

Krzysztof Kamil Baczyński należał do pokolenia Kolumbów. Młodość tych ludzi urodzonych w okolicach 1920 roku przypadła na czas II wojny światowej. Wielu z nich nie przeżyło tego najkrwawszego z konfliktów a jeśli nawet udało im się przetrwać to przez całe życie pamiętali... Więcej »

Więcej »

Ballady i romanse – interpretacja i analiza

„Ballady i romanse” Władysława Broniewskiego to wiersz przedstawiający śmierć nastoletniej Żydówki Ryfki rozstrzelanej przez bezdusznych SS-manów. Tekst już w samym tytule nawiązuje do „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza a dokładnie do „Romantyczności”... Więcej »

Więcej »

Co mi tam troski – interpretacja i analiza

„Co mi tam troski” to wiersz Władysława Broniewskiego z tomu „Bagnet na broń” wydanego w 1943 roku. Tekst wpisuje się w konwencje liryki tyrtejskiej oraz przypomina żołnierską pieśń. Poeta napisał go jako członek Armii Andersa która po opuszczeniu Związku... Więcej »

Więcej »

Żołnierz polski – interpretacja i analiza

„Żołnierz polski” to wiersz Władysława Broniewskiego napisany po klęsce wrześniowej 1939 roku. Jak wiadomo 28 września 1939 roku Warszawa podpisała kapitulację co rozpoczęło sześcioletni okres hitlerowskiej okupacji. Polscy żołnierze w randze niższej niż oficer zostali zwolnieni... Więcej »

Więcej »

Bagnet na broń – interpretacja i analiza

„Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego to wiersz reprezentujący lirykę tyrtejską. Poeta napisał go w kwietniu 1939 roku kilka miesięcy przed niemiecką agresją na Polskę. Wiersz ma charakter profetyczny. Podmiot przewiduje bowiem rychłą napaść na swoją ojczyznę i wzywa... Więcej »

Więcej »

Ferdydurke – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Rozdział I - Porwanie Narrator obudził się o dziwnej porze - ni to nocą ni to o świcie. Zbudzony chciał pędzić na dworzec taksówką lecz po chwili uświadomił sobie że nie czeka na niego żaden pociąg. Swoje odczucia narrator opisuje jako lęk nieistnienia strach niebytu.... Więcej »

Więcej »

Krzyk ostateczny – interpretacja i analiza

Władysław Broniewski napisał wiersz „Krzyk ostateczny” w 1939 roku tuż przed wybuchem II wojny światowej. Utwór wpisuje się w poetykę katastroficzną pokazuje bowiem sugestywną wizję końca świata. Poeta nawiązuje do języka Apokalipsy świętego Jana. Widać to już w... Więcej »

Więcej »

Miłość bez jutra – interpretacja i analiza

„Miłość bez jutra” Tadeusza Gajcego to wiersz należący do liryki miłosnej. Podmiotem tekstu jest mężczyzna który opowiada o swojej erotycznej relacji z ukochaną kobietą. Wiersz charakteryzuje mocne nasycenie fizycznością. Mężczyzna przywołuje wspomnienie włosów... Więcej »

Więcej »

Do potomnego – interpretacja i analiza

Wiersz „Do potomnego” Tadeusza Gajcego to niezwykle liryczny utwór w którym poeta buduje serię profetycznych obrazów. Podmiot próbuje wyobrazić sobie przyszłość i niejako poprzez wieki nawiązać kontakt z potomnym tym który przyjdzie gdy jego już... Więcej »

Więcej »

Wczorajszemu – interpretacja i analiza

„Wczorajszemu” to wiersz Tadeusza Gajcego napisany w 1942 roku w okupowanej Warszawie. Tekst jest osadzony w problematyce wojennej. Poeta przedstawia grozę doświadczenia śmierci i terroru które dotyka ludzi u progu dojrzałości a także wypowiada się na temat roli poezji w okresie... Więcej »

Więcej »

Miłość – interpretacja i analiza

Wiara nadzieja i miłość od wieków zaliczane bywają do najważniejszych cnót ludzkich. Święty Paweł pisał Tak więc trwają wiara nadzieja miłość - te trzy. Do tej koncepcji odwołał się Czesław Miłosz pisząc „Świat. Poema naiwne” cykl dwudziestu wierszy. Trzy... Więcej »

Więcej »

Nadzieja – interpretacja i analiza

Wiersz Czesława Miłosza „Nadzieja” stanowi część cyklu „Świat. Poema naiwne”. W tych spisanych w 1943 roku utworach nasz wielki poeta próbował uporać się z najbardziej dojmującymi problemami metafizycznymi i moralnymi epoki. Niech nas nie zwiedzie nieco baśniowa... Więcej »

Więcej »

Wiara – interpretacja i analiza

„Wiara” to wiersz Czesława Miłosza pochodzący z 1943 roku. Stanowi on część cyklu dwudziestu utworów znanych jako „Świat. Poema naiwne”. Już tytuł sugeruje wagę poruszanego tematu – pamiętamy wszak że wiara uznawana jest za jedną z najważniejszych... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Lektury

Rok 1984 – opracowanie interpretacja...

Geneza „Rok 1984” to powieść Georga Orwella opublikowana w 1949 roku. Orwell był lewicowcem całe życie wyznającym ideały socjalistyczne. Jednak w czasie hiszpańskiej...

Zbytki polskie Wacław Potocki –...

Wacław Potocki łączył działalność artystyczną z udaną karierą polityczną. Na niwie państwowej osiągnął m.in. godności sędziego grodzkiego bieckiego oraz podczaszego...

Alchemik – streszczenie skrótowe...

„Alchemik” to powieść która potwierdziła pozycję Paulo Coehlo na rynku literackim. Mimo negatywnych głosów krytyki wielu ludzi bardzo ceni rady...

Miło szaleć kiedy czas po temu...

Pieśń XX („Miło szaleć kiedy czas po temu”) łączy refleksję nad życiem charakterystyczną dla poważniejszych utworów Kochanowskiego z dowcipem i „biesiadnym”...

Legenda o przerwanym hejnale

Dawno temu przed wiekami ziemie polskie były grabione przez okrutnych bezlitosnych Tatarów. Kraków również znajdował się w poważnym niebezpieczeństwie....

Rozmowy z katem - opracowanie problematyka...

Geneza Kazimierz Moczarski był oficerem Armii Krajowej. Formacja ta stała się obiektem prześladowań przez strony powojennych władz komunistycznych. Moczarski został aresztowany...

My dzieci z dworca ZOO – streszczenie...

Streszczenie Są lata 70 – te XX w. Do Zachodniego Berlina przeprowadza się właśnie młoda Niemka – piętnastoletnia Christiane F. która zamieszkuje wraz...

Antygona Sofokles - streszczenie...

Streszczenie „Antygona” Sofoklesa rozpoczyna się od rozmowy sióstr Antygony i Ismeny o decyzji Kreona. Stwierdził on bowiem że jeden z ich braci Polinejkes...

Żywot człowieka poczciwego - opracowanie...

W 1568 roku Mikołaj Rej opublikował tzw. „Zwierciadło” utwór łączący fragmenty wierszowane i prozę. Prozą właśnie spisana została jego część...