Unikalne i sprawdzone teksty

Lektury

Duch starej kamienicy – streszczenie, problematyka

Streszczenie „Mam na imię Maciek” Głównym bohaterem utworu jest duch Maciek – syn Oktawiusza i Porcji. Ma 120 lat i choć jest doświadczonym duchem to nie lubi straszyć stąd wyróżnia się na tle pozostałych duchów. Jest dość małych rozmiarów.... Więcej »

Więcej »

Popiół i diament – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Motto: Coraz to z ciebie jako z drzazgi smolnej Wokoło lecą szmaty zapalone Gorejąc nie wiesz czy stawasz się wolny Czy to co twoje ma być zatracone? Czy popiół tylko zostanie i zamęt Co idzie w przepaść z burzą? - czy zostanie Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament Wiekuistego... Więcej »

Więcej »

Niemcy – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza Wydanie „Niemców” - jednego z najważniejszych dramatów w dorobku Leona Kruczkowskiego - miało miejsce w 1949 r. a więc cztery lata po zakończeniu wojny. Był to okres rozliczeń czas wzmożonej refleksji nad wszystkim co doprowadziło do tragicznych wydarzeń lat... Więcej »

Więcej »

Niemcy – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Akt pierwszy Odsłona pierwsza Akcja dzieje się pod koniec września 1943 r. w okupowanej Polsce. Do jednego z wielu rozsianych po całej Polsce posterunków żandarmerii wchodzi prowadzący ze sobą żydowskiego chłopca młynarz Schultz. Jego oczom ukazuje się w pełni skoncentrowany... Więcej »

Więcej »

My, dzieci z dworca ZOO – streszczenie, problematyka

Streszczenie Są lata 70 – te XX w. Do Zachodniego Berlina przeprowadza się właśnie młoda Niemka – piętnastoletnia Christiane F. która zamieszkuje wraz z matką jedną z kamienic. Początki życia w mieście nie są dla niej łatwe. Marzenia o cudownej beztroskiej i bogatej... Więcej »

Więcej »

Daleki rejs – streszczenie, problematyka

Streszczenie Rozdział I Poznajemy głównego bohatera – Pawła którego ojciec dawno wyruszył w rejs a on od dłuższego czasu czeka niecierpliwie na list od niego. Paweł mieszka tylko z mamą i młodszym bratem. Któregoś razu chłopak natrafił w skrzynce na list zaadresowany... Więcej »

Więcej »

Kwiat kalafiora – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Czas i miejsce akcji Miejscem akcji zaprezentowanych w powieści „Kwiat kalafiora” wydarzeń jest Poznań. Część wydarzeń dzieje się w kamienicy Borejków przy Roosevelta 5. Ponadto odwiedzamy też szkołę Gabrysi (lekcja fizyki) szkołę Natalii a także mieszkanie Felicji... Więcej »

Więcej »

Kwiat kalafiora – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Jest 31 grudnia 1977 r. W rodzinie Borejków trwają intensywne przygotowania do Sylwestra. Dwie młodsze siostry Borejkówny – czternastoletnia Ida i siedemnastoletnia Gabrysia właśnie wracają do domu z zakupów. Przyglądały się wprawdzie wystawom sklepowym... Więcej »

Więcej »

Szósta klepka – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Powieść młodzieżowa „Szósta klepka” autorstwa Małgorzaty Musierowicz opowiada o nastolatce – młodej Cesi Żakównie która cierpi z powodu kompleksów na punkcie własnego wyglądu. Wydarzenia rozpoczynają się w Poznaniu 10 grudnia 1975... Więcej »

Więcej »

Opium w rosole – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Czas i miejsce akcji Miejscem akcji powieści „Opium w rosole” Małgorzaty Musierowicz jest Poznań. Większość wydarzeń rozgrywa się w kamienicy nr 5 przy ulicy Roosevelta (mieszka tu rodzina Borejków). Z kolei na osiedlu Norwida mieszka Aurelia Jedwabińska – główna... Więcej »

Więcej »

Opium w rosole – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Niedziela 30 stycznia 1983 r. W piękny zimowy mroźny dzień Maciek Ogorzałka właśnie spaceruje po mieście. W pewnej chwili zauważa że ktoś go śledzi. Jest to mała nieznajoma dziewczynka która jest bardzo natrętna i nie daje mu spokoju. Maciek nie może się jej pozbyć.... Więcej »

Więcej »

Tygrys i Róża - streszczenie, problematyka

Streszczenie W „Tygrysie i Róży” znów przenosimy się do sympatycznej rodziny Borejków zamieszkującej poznańskie Jeżyce. W domu nadal jest przyjemnie i miło Gabrysia gotuje ciepłe obiadki a łacińskie książki walają się po całym domu. Wydawać by się więc... Więcej »

Więcej »

Sprężyna – streszczenie, problematyka

Streszczenie Główną bohaterką osiemnastego – ostatniego tomu „Jeżycjady” pt. „Sprężyna” jest Łucja Pałys – córka Idy i Marka. Jesteśmy w Poznaniu i jego okolicach. Wydarzenia rozgrywają się w niezbyt długim okresie czasu – od 13 do... Więcej »

Więcej »

Ida sierpniowa – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Główną i tytułową bohaterką utworu jest piętnastoletnia niezbyt urodziwa dziewczyna – Ida Borejko. Była chuda przygarbiona a twarz pokrywała jej masa piegów. Akcja utworu zaczyna się w sierpniu 1979 r. Tego roku nie było zbyt ciepło. Ida przebywała właśnie... Więcej »

Więcej »

Pan Samochodzik i templariusze – opracowanie problematyka bohaterowie...

Geneza Powieść „Pan Samochodzik i templariusze” Zbigniewa Nienackiego ukazała się w 1966 r. Jest to powieść sensacyjno – przygodowa przeznaczona głównie dla młodzieży i wchodzi w skład większego cyklu opiewającego losy tytułowego Pana Samochodzika – czyli... Więcej »

Więcej »

Pan Samochodzik i templariusze – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Rozdział I Główni bohaterowie utworu – Sokole Oko Wilhelm Tell i Wiewiórka byli wytrawnymi odkrywcami interesującymi się zamierzchłą przeszłością. Raz wpadli na artykuł w gazecie o wielkim skarbie templariuszy który ukryto gdzieś w Polsce. Podekscytowani... Więcej »

Więcej »

Kłamczucha – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Czas i miejsce akcji Akcja rozgrywanych wydarzeń toczy się w dwóch miejscach. Początkowo miejscem akcji jest nadmorska miejscowość wypoczynkowa Łeba oraz plaża. Później wydarzenia rozgrywają się w Poznaniu w domu wujostwa Mamertów dokąd Aniela przybywa by uczyć się... Więcej »

Więcej »

Kłamczucha – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Główną bohaterką utworu Małgorzaty Musierowicz pt. „Kłamczucha” jest młoda dziewczyna – Aniela Kowalik. Akcja rozpoczyna się w maju 1977 r. podczas pięknego dnia kiedy to Aniela postanowiła wybrać się na wagary i pospacerować sobie wzdłuż portu rybackiego... Więcej »

Więcej »

Karolcia – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Czas i miejsce akcji W powieści Marii Krüger pt. „Karolcia” trudno sprecyzować czas akcji. Pod względem gatunkowym utwór przypomina baśń stąd czas i miejsce akcji są bliżej nieuchwytne. Nie mniej jednak wiemy że Karolcia mieszka w całkiem dużym mieście w domu przy... Więcej »

Więcej »

Karolcia – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Główną i tytułową bohaterką utworu Marii Krüger jest dziewięcioletnia dziewczynka imieniem Karolcia. Poznajemy ją w momencie gdy wraz z rodziną przeprowadza się do nowego mieszkania. W domu od kilku dni trwają przygotowania do przeprowadzki w trakcie których... Więcej »

Więcej »

Rogaś z Doliny Roztoki – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie W lesie na zboczach góry Radziejowskiej urodził się mały koziołek którego nazwano Rogaś. Najpierw maleństwem opiekowała się troskliwa mama która go dokarmiała i ogrzewała. Była z nim w dzień i w nocy chroniąc go przed rozmaitymi niebezpieczeństwami. Sama... Więcej »

Więcej »

Kajtkowe przygody – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza „Kajtkowe przygody” to zbiór opowiadań o młodym bocianie Kajtku autorstwa Marii Kownackiej. Bociek z powodu złamanego skrzydła nie mógł odlecieć z rodziną do ciepłych krajów i dlatego zamieszkał w gospodarstwie państwa Orczyków którzy... Więcej »

Więcej »

Pożegnanie jesieni - opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Geneza Wydane w 1927 r. „Pożegnanie jesieni” napisał Stanisław Ignacy Witkiewicz w latach 1925 - 1926. Autor był już wtedy cenionym malarzem miał na swym koncie także całkiem obfity dorobek literacki - liczne dramaty oraz pisma estetyczne podejmujące temat Czystej Formy. Nieopublikowana... Więcej »

Więcej »

Pożegnanie jesieni – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Motto: Czemże jest o naturo twych pocieszeń mowa Wobec żądz które budzisz twym mrocznym obszarem. (A. Słonimski) Przedmowa W poprzedzającym utwór słowie skierowanym do czytelnika autor wyraźnie daje do zrozumienia że pewne fragmenty powieści mogą zostać odebrane... Więcej »

Więcej »

Kajtkowe przygody – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Kajtuś był młodym zdrowym bociankiem najsilniejszym w gnieździe. Razem z mamą i dwójką rodzeństwa mieszkał na stodole. Wiecznie był głodny i często wpadał w tarapaty usiłując zdobyć jedzenie. Któregoś dnia na przykład wyrwał bratu z dzióbka jedzenie... Więcej »

Więcej »

Telemach w dżinsach – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza „Telemach w dżinsach” – utwór autorstwa Adama Bahdaja wydany w 1979 r. Jest to powieść dla młodzieży przedstawiająca perypetie życiowe Maćka Łańki – piętnastolatka który zawzięcie i niestrudzenie poszukuje swego ojca – ten zostawił rodzinę... Więcej »

Więcej »

Telemach w dżinsach – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie W książce „Telemach w dżinsach” Adama Bahdaja poznajemy losy piętnastoletniego chłopca – Maćka Łańki. Bohater urodził się w Jerzmanowie. Życie już od najmłodszych lat boleśnie go doświadczyło. Wcześnie straciła matkę a ojciec go opuścił. Pozostała... Więcej »

Więcej »

Oto jest Kasia – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Tytułową bohaterką tej krótkiej powiastki jest ośmioletnia dziewczynka o imieniu Kasia. Kasia to typowa prymuska pierwsza dziewczyna w klasie ceniona nauczycieli i stawiana innym kolegom za wzór. Mimo tego że dziewczynka dobrze radzi sobie w szkole jej relacje rodzinne... Więcej »

Więcej »

Nasza mama czarodziejka – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Pewnego dnia w miasteczku nie wiadomo skąd zjawił się wielkolud który zajął całe boisko przeznaczone do zabaw. Dzieci nie miały się gdzie bawić dlatego poprosiły mamę czarodziejkę by jakoś temu zaradziła. Mama skrzyczała wielkoluda by umożliwił dzieciom zabawę... Więcej »

Więcej »

Tomek w Krainie Kangurów – opracowanie problematyka opisy bohaterów...

Geneza „Tomek w Krainie Kangurów” jest pierwszą częścią serii o przygodach młodego łowcy zwierząt – Tomka Wilmowskiego. W pierwszym tomie serii poznajemy Tomka dowiadujemy się o jego wyprawie do Australii wraz z ojcem i współpracownikiem. Wydarzenia rozgrywają... Więcej »

Więcej »

Szewczyk Dratewka – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Żył sobie pewien szewczyk którego nazywano Dratewką. Zajmował się szyciem butów ale zajęcie to nie przynosiło mu zbytnich dochodów. Choć był biedny chodził po wsiach i łatał ludziom buty. Posiadał zaś tylko torbę i skromne ubranie. Pewnego dnia idąc... Więcej »

Więcej »

Przedwiośnie – opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Geneza Stefan Żeromski ukończył pracę nad „Przedwiośniem” we wrześniu 1924 r. a więc nieco ponad rok przed swoją śmiercią. Dzieło powstawało w okresie dla Polski szczególnym. Odzyskanie niepodległości otworzyło bowiem w historii narodu polskiego nowy rozdział który... Więcej »

Więcej »

Opowieść małżonki świętego Aleksego - interpretacja i analiza

Wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny „Opowieść małżonki świętego Aleksego” nawiązuje do znanej średniowiecznej legendy o tytułowym świętym. Aleksy opuścił swoich bliskich i ruszył w świat by osiągnąć świętość. Po powrocie do rodzinnego miasta żył nierozpoznany... Więcej »

Więcej »

Z lasu – interpretacja i analiza

Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Z lasu” pochodzi z czerwca 1944 roku z ostatnich miesięcy życia poety. Już pierwsze strofy wprowadzają nas w nastrój tajemnicy niepokoju wręcz grozy: Ciężkie kolumny mroku się wznoszą.Otchłanie puste z ciemności płosząkrzyk zły... Więcej »

Więcej »

Z głową na karabinie – interpretacja i analiza

„Z głową na karabinie” to wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pochodzący z grudnia 1943 roku. Baczyński uznawany jest za sztandarowego przedstawiciela pokolenia „Kolumbów” – Polaków urodzonych w okolicach roku 1920 którzy w dorosłość wchodzili... Więcej »

Więcej »

Piosenka o końcu świata – interpretacja i analiza

W „Piosence o końcu świata” Czesław Miłosz odwołuje się do motywu apokalipsy. Wizje zakończenia dziejów pojawiały się w literaturze od stuleci – autorzy prześcigali się w przywoływaniu coraz bardziej fantastycznych i przerażających obrazów. W tym kontekście... Więcej »

Więcej »

Piosenka pasterska – interpretacja i analiza

W „Piosence pasterskiej” Czesław Miłosz odwołuje się do toposu arkadii. Wizja krainy szczęśliwości wiecznej wiosny i dostatku od stuleci pojawiała się w literaturze. Już w pierwszych linijkach wiersza odczytać można odwołania do Edenu rajskiego ogrodu. Mienią się ogrody Jak... Więcej »

Więcej »

Campo di Fiori – interpretacja i analiza

Campo di Fiori uznawany jest powszechnie za jeden z najbardziej poruszających wierszy Czesława Miłosza. Jego wersy spisane zostały w 1943 roku czyli roku w którym wybuchło powstanie w getcie warszawskim którego utwór dotyczy. Widzimy więc że Miłosz niejako na bieżąco... Więcej »

Więcej »

Dziewczyna – interpretacja i analiza

„Dziewczyna” to jeden z najbardziej znanych utworów Bolesława Leśmiana. Nie ma się czemu dziwić bowiem w tym wierszu pochodzącym z tomu „Napój cienisty” poeta osiągnął szczyty swego językowego kunsztu jak i głębi filozoficznej. „Dziewczyna”... Więcej »

Więcej »

Wakacje z duchami – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza „Wakacje z duchami” to powieść Adama Bahdaja która ukazała się w 1962 r. w Warszawie. Książka ta należy do literatury typowo młodzieżowej. Opowieść o trójce sympatycznych kolegów: Perełce Mandżaro i Paragonie stanowi kontynuację wcześniejszego... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Lektury

Dżuma – streszczenie skrótowe...

„Dżuma” to najsłynniejsza powieść Alberta Camusa. Jej głównym bohatera a także narratorem (co okazuje się pod koniec dzieła) jest lekarz Bernard Rieux....

Dar – interpretacja i analiza

„Dar” Czesława Miłosza to wiersz który powstał w 1971 roku i wszedł w skład tomu „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada”. Utwór stanowi...

Dawid i Goliat – streszczenie...

Streszczenie Filistyni i Izraelici szykowali się do wojny. Z obozu filistyńskiego wystąpił wtedy Goliat. Miał hełm z brązu łuskowy pancerz nagolenice z brązu i zakrzywiony...

Pippi Pończoszanka – streszczenie...

Streszczenie Pippi przenosi się do Willi Śmiesznotki Na skraju pewnego miasteczka znajdował się stary zapuszczony ogród. W ogrodzie tym stał sobie stary dom. W domu...

Dewotka - interpretacja i analiza...

W utworze „Dewotka” Ignacy Krasicki wykpiwa fałszywą pobożność. Oto widzimy kobietę oddającą się modlitwie. Służąca krzątająca się wokoło robi coś...

Emancypantki – opracowanie interpretacja...

Geneza Ostateczna wersja „Emancypantek” ukształtowała się w roku 1903. Trzynaście lat wcześniej w „Kurierze Codziennym” ukazywała się powieść...

W 80 dni dookoła świata - opracowanie...

Geneza czas i miejsce akcji „W 80 dni dookoła świata” należy do najpopularniejszych dzieł Juliusza Verne – a przynajmniej w krajach anglojęzycznych i w...

Szczur i kot - interpretacja i analiza...

Bohaterem bajki „Szczur i kot” Ignacego Krasickiego jest tytułowy gryzoń. Akcja dzieje się w czasie mszy świętej – szczur wszedł na ołtarz i przechwala...

Mały Książę – opracowanie...

Geneza Antoine Saint-Exupery napisał „Małego Księcia” w Stanach Zjednoczonych w 1943 roku. W utworze tym pisarz wykorzystał własne długoletnie doświadczenie...