whey steroid
Unikalne i sprawdzone teksty

Ida sierpniowa – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie

Główną i tytułową bohaterką utworu jest piętnastoletnia, niezbyt urodziwa dziewczyna – Ida Borejko. Była chuda, przygarbiona, a twarz pokrywała jej masa piegów. Akcja utworu zaczyna się w sierpniu 1979 r. Tego roku nie było zbyt ciepło. Ida przebywała właśnie z rodziną na wakacjach pod namiotami. Ponura atmosfera skłoniła ją jednak do szybszego powrotu do domu. Był ponury, deszczowy dzień. Ubrana jedynie w przemoczony prochowiec, udała się do domu stryja – Józefa Borejko, gdzie została ugoszczona przez ciocię cudownie pachnącymi konfiturami. Wujostwo usiłowało dowiedzieć się, dlaczego nie jest z rodzicami w Czaplinku i wysłuchując jej zwierzeń, próbowało ją pocieszyć.

Gdy Ida wróciła do siebie, zastała pusty dom i zrobiło jej się przykro, jednak postanowiła zaradzić jakoś sytuacji, w jakiej się znalazła. Pusty żołądek również dawał o sobie znać, gdyż chodziła głodna już od czterech dni. W spiżarni były zapasy przygotowane przez mamę na zimę, ale dziewczyna wolała ich nie ruszać. Jakimś cudem znalazła jednak paczkę makaronu i zupy fasolowej w proszku, z których zrobiła sobie skromny posiłek. Domowe zupki nie mogły jej jednak na długo wystarczyć, a ponadto kończyły jej się też pieniądze, dlatego postanowiła poszukać w gazecie ofert pracy. Najbardziej zainteresowała ją oferta damy do towarzystwa. Będąc już przed drzwiami domu nr 10, przez chwilę się zawahała, gdyż naszły ją wątpliwości czy podoła tej pracy. W końcu zebrała się na odwagę i zapukała. Do domu wpuściła ją starsza pani, która jednak nie była zbyt sympatyczna. O wiele bardziej uprzejmy był dla niej pan Karol, który wyjaśnił jej zakres nowych obowiązków. Nagle rozdzwonił się telefon – okazało się, że dzwoniła Paulina. Sympatię młodej Borejkówny wzbudziła też pani Basia, która częstowała ją domowymi wypiekami, jakich jeszcze w życiu nie jadła. Najbardziej zaciekawił ją jednak zamknięty na klucz pokój. Chciała się dowiedzieć do kogo on należy i kto w nim mieszka. Sprawdzenie tego postanowiła odłożyć jednak na później, gdyż nie chciała od razu być uznana za wścibską i ciekawską.

Tak rozpoczęła się jej praca w domu nr 10. Przychodziła tu codziennie i z każdym dniem narastała w niej ciekawość, co też kryje się za tajemniczymi drzwiami. W końcu dowiedziała się, że w pokoju ukrywa się osiemnastoletni Krzysztof. Chciała z nim porozmawiać i dowiedzieć się dlaczego od tygodnia nie wychodzi z pokoju. Krążyła pod jego oknem kilkanaście minut, ale okazało się to bezskuteczne. Nie miała odwagi wejść przez okno, ale dziadkowie chłopca (pan Paszkiet i jego żona) tylko w niej pokładali nadzieję. Wszyscy obmyślali plan, jak nakłonić Krzysztofa do pójścia do lekarza.

W międzyczasie Ida dostała też list od rodziców, w którym ci martwili się tym, co się z nią dzieje. Piętnastolatce nadal dokuczał głód, brakowało jej pieniędzy, lecz nie chciała sprzedawać książek. Była jednak pomysłowa i wymyśliła, że zrobi wisiorki z gipsu, które będzie sprzedawać na Rynku Jeżyckim.

Czatując pod domem Krzysia, Ida ujrzała przechodzącego właśnie przez ulicę Klaudiusza – chłopaka, którym od dłuższego czasu się interesowała. Niestety chłopak kroczył za piękną Pauliną, która właśnie zmierzała do domu państwa Paszkiet. Paulina był zakochana w Krzysiu, którego właśnie przychodziła odwiedzić. Ida natomiast, nie chcąc być zauważona przez Klaudiusza, bez zastanowienia wskoczyła przez okno do pokoju Krzysia. Ten nie był z tego zadowolony i nie chciał słuchać tłumaczeń dziewczyny. Ida poznała skrywaną prze niego tajemnicę – chłopak miał spuchniętą i zdeformowaną twarz, ale nie chciał pójść z tym do lekarza. Krzyś nie miał ochoty na rozmowę i dlatego ją wygonił.

Ida jednak nie zamierzała wcale się poddawać i chcąc pomóc chłopakowi, obmyśliła sprytny plan. Zadzwoniła do chirurga – pana Kowalika i bez wiedzy Krzysztofa, umówiła go na poniedziałek na wizytę w szpitalu.

Kiedy nazajutrz poszła do pana Karola, usłyszała dziwny skowyt i wycie psów. Postanowiła to sprawdzić. W ogrodzie zastała dwóch chłopców, którzy przywiązali do drzewa psa Lucypera. Pogroziła im i ostrzegła, by już tego więcej nie robili. Ich to jednak wcale nie poruszyło. Śmiali się tylko i nazwali Idę „rudym kościotrupem”. Dziewczyna poczuła się dotknięta i urażona. Zdawała sobie sprawę z własnej brzydoty i z tego, że nawet dzieci ją dostrzegają. Całe to przykre zajście obserwował z okna Krzysiek. Ida poinformowała go, że jest umówiony do lekarza, on jednak ostro się sprzeciwił. Doszło do kłótni, w której jednak Ida nie zamierzała dać za wygraną.

Panu Paszkietowi udało się na szczęście przemówić chłopakowi do rozumu. Pan Karol zadzwonił w poniedziałek do Idy, aby jej powiedzieć, że Krzysiek wyszedł z pokoju i szykuje się ma wizytę w szpitalu. Okazało się, że zwolniło się miejsce na oddziale chirurgii szczękowej i chłopak mógł zostać zabrany na operację.

Kiedy następnego dnia Ida szła do pana Paszkieta, znów natknęła się na chłopców znęcających się nad psem. Tym razem nie zamierzała tak łatwo dać za wygraną. Chłopcy mieszkali na sąsiednim osiedlu. Ida zadzwoniła do ich domu, ale otworzyła jej nieuprzejma kobieta – matka chłopców, która z lekceważeniem uznała całą sprawę za błahostkę i wyśmiała dziewczynę, że przyszła do niej z tak błahego powodu. Ida postanowiła się poddać. Wracając do domu, kupiła sobie za zarobione pieniądze kurczaka. W swym mieszkaniu zastała Paulinę, która odchodziła od zmysłów, nie wiedząc co dzieje się z Krzysiem, z którym w ogóle nie było kontaktu. Roztrzęsiona Paulina wypłakała się w ramionach Idy, przyznając się jej do tego, że od dawna kocha Krzysztofa. Dziewczyna błagała też Idę o pomoc w odbudowaniu ich relacji.

W czwartek nad ranem do Poznania powróciła z wakacji rodzina Idy – bez taty i Janusza, którzy łowili jeszcze ryby. Jednak i oni wkrótce się zjawili. Ida była szczęśliwa – nawet nie wiedziała jak bardzo brakowało jej w domu krzyków, hałasów, wygłupów, a nawet kłótni z siostrami.

Następnego dnia zadzwonił do niej Krzysztof z informacją, że już po operacji i że chciałby ją zobaczyć. Ona jednak odmówiła, tłumacząc, że w szpitalu zawsze ma mdłości. Po południu razem z mamą odwiedziła pana Pszkieta i panią Basię. Przedstawili oni pani Borejko zakres obowiązków, jakim dzielnie musiała sprostać Ida. W pewnym momencie pan Paszkiet powiadomił Idę, że chłopaki z osiedla znów znęcają się nad psem. Ida postanowiła zaczaić się na nich pod krzakiem malin. Nagle ujrzała psa Lucypera pomalowanego na zielono. Tym razem nie zamierzał puścić tego płazem. Wzięła zieloną farbę i za karę pomalowała nią urwisów.

11 sierpnia działalność ponownie wznowiła grupa Eksperymentalny Sygnał Dobra (ESD). Ida postanowiła wziąć udział w dyskusji pierwszego po wakacjach posiedzenia grupy. Okazało się, że wszyscy członkowie grupy obcięli sobie włosy na krótko. Chciano, aby Ida również zmieniła fryzurę. Po ścięciu rudych loków zgodnie stwierdzono, że zmiana ta była dla niej bardzo korzystna.

W niedzielę pod kościołem Ida miała nieprzyjemne spotkanie z panią Lisicką, która rozwścieczona krzyczała na nią, mając pretensje, że Ida odważyła się pomalować farbą jej synów. Chciała nawet podać ją za to do sądu. Sprawę załatwiono jednak polubownie, gdyż rodzice Idy zobowiązali się pokryć wszystkie koszty, które miały wynagrodzić Lisickim całe to zajście.

Tymczasem Krzysztof wrócił ze szpitala i Ida chciała zobaczyć jak teraz wygląda. Chłopak w podzięce za jej pomoc, podarował jej bukiet czerwonych róż i zaprosił ją do kina. Miał wobec niej poważne zamiary, jednak Idusia nie mogła zapomnieć o Klaudiuszu.

W jakiś czas później pogotowie zabrało do szpitala siostrę mamy Lisickiej, która miała opiekować się chłopcami na czas pobytu pani Lisickiej w NRD. Od czasu do czasu Ida odwiedzała ich w domu, aby zobaczyć, jak się sprawują. Raz okazało się, że jeden z chłopców połknął jakieś tabletki i należało bezzwłocznie zawiadomić lekarza. Chłopcem zaopiekowała się Ida, którą przy nocnym czuwaniu zastąpił Krzysztof.

W trakcie rozmowy z mamą, Ida przyznała się do swoich kompleksów i wiążących się z nimi problemów. Mama usiłowała ją pocieszyć. Pokazała jej album ze zdjęciami, przekonując, że powinna nabrać większej pewności siebie. Od tej pory dziewczyna wyraźnie się zmieniła. Chodziła pewniejszym krokiem i z uniesionym podbródkiem. Zmianę tę zauważył nawet Klaudiusz, który podczas spaceru usiłował ją nawet pocałować. Para wyznała sobie w liście uczucia i postanowili teraz być już ze sobą razem.

W ostatnim wakacyjnym spotkaniu grupy ESD brali też udział Krzyś, Paulina i Klaudiusz. Zmieniono nazwę grupy – od teraz miało być nią „Czynno – dyskusyjne koło zamachowe Szwungszajba”. W domu nr 10 wszystko wróciło do normy. Podobnie i mali Lisiccy nabrali większej ogłady i potrafili już „grzecznie” bawić się z siostrami Idy.

Plan wydarzeń

1. Wakacje pod namiotami i ucieczka Idy do domu.
2. Odwiedziny u stryja – Józefa Borejko.
3. Podjęcie się pracy w charakterze damy do towarzystwa u pana Karola.
4. Próba ukrycia się przed Klaudiuszem.
5. Poznanie tajemnicy zamkniętych drzwi – smutna historia Krzysztofa.
6. Ida umawia Krzysztofa na wizytę u doktora Kowalika.
7. Utarczka z miejscowymi łobuzami zamęczającymi psa Lucypera.
8. Krzysztof zgadza się na wizytę – udana operacja.
9. Powrót rodziny Borejków z wakacji.
10. Wznowienie działalności grupy ESD.
11. Zmiana fryzury Idy symbolizująca jej wewnętrzną przemianę.
12. Nieprzyjemne spotkanie z panią Lisicką.
13. Ida opiekuje się synami pani Lisickiej.
14. Ida godzi się z Klaudiuszem i wyznaje mu swe uczucia – para postanawia być razem.

Rozwiń więcej

Losowe tematy

Sachem – opracowanie problematyka...

Geneza czas i miejsce akcji Miejscem akcji jest miasteczko Antylopa które zostało stworzone na miejscu osady Indian. Żyjące tam plemię Czarnych Wężów padło...

Anna Karenina - streszczenie

Akcja powieści „Anna Karenina” toczy się w dziewiętnastowiecznej Rosji. Główną bohaterką jest tytułowa Anna Karenina żona starszego od niej o 20 lat...

Noce i dnie – opracowanie interpretacja...

Geneza czas akcji „Noce i dnie” to z pewnością największy sukces artystyczny polskiej pisarki Marii Dąbrowskiej. Julian Przyboś deklarował wręcz: Kiedy chcę...

Kolęda katyńska – interpretacja...

Kazimiera Iłłakowiczówna napisała „Kolędę katyńską” w 1943 roku a więc niedługo po odkryciu przez Niemców w lasach katyńskich ciał kilkudziesięciu...

Ania z Zielonego Wzgórza – streszczenie...

Streszczenie Historia Ani z Zielonego Wzgórza rozpoczyna się w dniu w którym rodzeństwo Mateusz oraz Maryla adoptują dziewczynkę. O przyczynach tej decyzji...

Niewiarygodne przygody Marka Piegusa...

Streszczenie Głównym bohaterem powieści jest trzynastoletni chłopiec mieszkający wraz z rodzicami i dwoma siostrami w Warszawie – w dwupokojowym mieszkaniu do...

Granica – streszczenie plan wydarzeń...

Streszczenie I Zenon Ziembiewicz był postacią powszechnie znaną. Tragiczny i groteskowy koniec jego kariery sprawił że mężczyźnie temu który przemierzał miasto...

Kajtkowe przygody – streszczenie...

Streszczenie Kajtuś był młodym zdrowym bociankiem najsilniejszym w gnieździe. Razem z mamą i dwójką rodzeństwa mieszkał na stodole. Wiecznie był głodny i często...

Legenda żeglarska – streszczenie...

Streszczenie Utwór rozpoczyna się opisem wspaniałego statku nazywanego „Purpura”. Jest on niezwykły zdolny do pokonania najgorszych przeszkód. Jego...