Unikalne i sprawdzone teksty

Sprężyna – streszczenie, problematyka

Streszczenie

Główną bohaterką osiemnastego – ostatniego tomu „Jeżycjady” pt. „Sprężyna” jest Łucja Pałys – córka Idy i Marka. Jesteśmy w Poznaniu i jego okolicach. Wydarzenia rozgrywają się w niezbyt długim okresie czasu – od 13 do 20 czerwca 2008 r. Tym razem akcja przenosi się do rodziny Idy – siostry Gabrieli Borejko. Ida właśnie zostaje mamą drugiego syna – Kazimierza. Córka Gabrieli – Laura Pyziak wprost za nim przepada i uwielbia się z nim bawić. Jej życie prywatne nie należy jednak do najbardziej udanych, gdyż właśnie rozstała się i zerwała zaręczyny z Wolfgangiem Schoppe, z którym od dwóch lat już się nie widziała.

Spiritus movens – czyli sprężyną, motorem niespodziewanych wydarzeń zmieniających życie rodziny zostaje właśnie 9 – letnia Łucja. Pragnie ona uszczęśliwić rodzinę i jako pierwszą na cel obiera swoją ciotkę Gabrysię. Widząc, że jest bardzo zmęczona natłokiem codziennych, domowych obowiązków, zachęca ją, by wyjechała gdzieś sama i w spokoju odpoczęła. Gabriela się zgadza, aczkolwiek ostatecznie zmienia swe palny i razem z synem Ignacym Grzegorzem wybierają się na wieś do siostry Gabrysi – Patrycji.

Nieoczekiwane zmiany zachodzą też w życiu Laury, która zakochuje się w Adamie Fidelisie. Jego ojciec jest właścicielem ogrodnictwa „Daglezja”. Laura chce zdobyć Adama, ale nie jest to wcale takie łatwe, gdyż chłopak najwyraźniej nie wykazuje nią zainteresowania.

Tymczasem Gabriela po wizycie u siostry, wraca do Poznania. Niestety ma wypadek, a z powodu odniesionych obrażeń musi przejść operację. Mila Borejko – mama Gabrieli nieświadoma tego, co jej się przydarzyło, przebywa teraz u swej prawnuczki – córki Pyzy. Ignacy Grzegorz również nie wie o wypadku mamy. Świetnie spędza czas na biwaku razem z Józefem i wujkiem Markiem.

Rok szkolny dobiega końca. Łucja znów zamierza sprowokować coś ciekawego i widowiskowego. Prosi Laurę, by ta zaśpiewała na zakończeniu roku szkolnego. Mimo oporów, dziewczyna postanawia dać występ. Niesamowitym zbiegiem okoliczności, trafia na Adama, który jak się okazuje jest polonistą Łucji. Adam darzy Laurę sympatią, a nawet zaczyna łączyć go z nią coś więcej. Powoli się w niej zakochuje.

Nowy etap swojego życia rozpoczyna też Magdalena Ogorzałka – prawnuczka profesora Dmuchawca, z którym ma zamieszkać w Poznaniu. Jej rodzice i siostry wyjechali bowiem do Paryża, aby przeprowadzić trudną operacją Kasi, mającej poważną wadę wzroku.

Problematyka

„Sprężyna” Małgorzaty Musierowicz to 18-sty już tom „Jeżycjady” wydany w 2008 r. Autorka dokonuje w nim niejako rozrachunku z własną twórczością, stosując przy tym nowe techniki literackie.

Główną bohaterką utworu jest 9-letnia Łucja Pałys – córka Idy i Marka. Wiedzie ona szczęśliwe życie, ale pragnie też szczęściem obdarowywać innych. Dlatego postanawia wykorzystać swoje zdolności, by w szczytnym celu być prowokatorką nieoczekiwanych zdarzeń, niejako inicjować je w taki sposób, by można było dzięki nim wnieść w życie bliskich radość i pewną odmianę, a na pewno niebagatelność, czy stagnację.

Łucja wydaje się mieć ku temu odpowiednie predyspozycje i doskonale sprawdza się w roli „prowodyrki” – jest pomysłowa, bystra, inteligentna i zaradna Wie o tym, jak wygląda życie jej bliskich i z jakimi problemami na co dzień się borykają. Dlatego m. in. wysyła ciotkę Gabrysię na zasłużony wypoczynek – wie, że tego najbardziej jej potrzeba.

Jednocześnie Łucja jak „sprężyna” powodująca zdarzenia obdarzona jest zmysłem bacznej uwagi i obserwacji – dzięki temu wychwytuje i odpowiednio interpretuje potrzeby i pragnienia swych bliskich.

Problematyka powieści dotyczy też miłosnych rozterek Laury, która przekonuje się o sile prawdziwego uczucia i tego jak wiele jest w stanie dla niego poświęcić.

Wielbiciele twórczości Małgorzaty Musierowicz, którzy od lat z chęcią wracają na poznańskie Jeżyce, do domu Borejków również i tym razem się nie rozczarują. Wartka akcja wprowadzająca w niepowtarzalny nastrój długo trzyma w napięciu. Akcja skupia się głównie wokół losów dwóch bohaterek – Łucji Pałys (córka Idy i Marka Pałys) oraz Laury Pyziak – córki Gabrieli Pyziak. Klan Borejków więc cały czas się rozrasta i dołączają do niego nowe osoby.

Mimo to spotykamy bohaterów znanych z wcześniejszych części serii. Wyraźnie zarysowana została rola Gabrieli – wiecznej optymistki, która radzi sobie z każdym nieszczęściem, a także Idy Pałys – sędziwej już czterdziestolatki o pogodnym usposobieniu.

Ciekawa i zaskakująca, a także pełna humorystycznych scenek powieść Małgorzaty Musierowicz budzi nieustające zainteresowanie i przyciąga do lektury. Również i tym razem nie czujemy się zawiedzeni. W domu na ulicy Roosevelta 5 panuje nieustanny ruch, a autorka stara się zapanować nad tym żywiołem, odsłaniając przed nami kolejne zaskakujące ciekawostki z życia naszych ulubionych bohaterów.

Rozwiń więcej

Losowe tematy

Rok 1984 – opracowanie interpretacja...

Geneza „Rok 1984” to powieść Georga Orwella opublikowana w 1949 roku. Orwell był lewicowcem całe życie wyznającym ideały socjalistyczne. Jednak w czasie hiszpańskiej...

Zbytki polskie Wacław Potocki –...

Wacław Potocki łączył działalność artystyczną z udaną karierą polityczną. Na niwie państwowej osiągnął m.in. godności sędziego grodzkiego bieckiego oraz podczaszego...

Alchemik – streszczenie skrótowe...

„Alchemik” to powieść która potwierdziła pozycję Paulo Coehlo na rynku literackim. Mimo negatywnych głosów krytyki wielu ludzi bardzo ceni rady...

Miło szaleć kiedy czas po temu...

Pieśń XX („Miło szaleć kiedy czas po temu”) łączy refleksję nad życiem charakterystyczną dla poważniejszych utworów Kochanowskiego z dowcipem i „biesiadnym”...

Legenda o przerwanym hejnale

Dawno temu przed wiekami ziemie polskie były grabione przez okrutnych bezlitosnych Tatarów. Kraków również znajdował się w poważnym niebezpieczeństwie....

Rozmowy z katem - opracowanie problematyka...

Geneza Kazimierz Moczarski był oficerem Armii Krajowej. Formacja ta stała się obiektem prześladowań przez strony powojennych władz komunistycznych. Moczarski został aresztowany...

My dzieci z dworca ZOO – streszczenie...

Streszczenie Są lata 70 – te XX w. Do Zachodniego Berlina przeprowadza się właśnie młoda Niemka – piętnastoletnia Christiane F. która zamieszkuje wraz...

Antygona Sofokles - streszczenie...

Streszczenie „Antygona” Sofoklesa rozpoczyna się od rozmowy sióstr Antygony i Ismeny o decyzji Kreona. Stwierdził on bowiem że jeden z ich braci Polinejkes...

Żywot człowieka poczciwego - opracowanie...

W 1568 roku Mikołaj Rej opublikował tzw. „Zwierciadło” utwór łączący fragmenty wierszowane i prozę. Prozą właśnie spisana została jego część...