Unikalne i sprawdzone teksty

Rogaś z Doliny Roztoki – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie W lesie na zboczach góry Radziejowskiej urodził się mały koziołek którego nazwano Rogaś. Najpierw maleństwem opiekowała się troskliwa mama która go dokarmiała i ogrzewała. Była z nim w dzień i w nocy chroniąc go przed rozmaitymi niebezpieczeństwami. Sama... Więcej »

Więcej »

Kajtkowe przygody – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza „Kajtkowe przygody” to zbiór opowiadań o młodym bocianie Kajtku autorstwa Marii Kownackiej. Bociek z powodu złamanego skrzydła nie mógł odlecieć z rodziną do ciepłych krajów i dlatego zamieszkał w gospodarstwie państwa Orczyków którzy... Więcej »

Więcej »

Pożegnanie jesieni - opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Geneza Wydane w 1927 r. „Pożegnanie jesieni” napisał Stanisław Ignacy Witkiewicz w latach 1925 - 1926. Autor był już wtedy cenionym malarzem miał na swym koncie także całkiem obfity dorobek literacki - liczne dramaty oraz pisma estetyczne podejmujące temat Czystej Formy. Nieopublikowana... Więcej »

Więcej »

Pożegnanie jesieni – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Motto: Czemże jest o naturo twych pocieszeń mowa Wobec żądz które budzisz twym mrocznym obszarem. (A. Słonimski) Przedmowa W poprzedzającym utwór słowie skierowanym do czytelnika autor wyraźnie daje do zrozumienia że pewne fragmenty powieści mogą zostać odebrane... Więcej »

Więcej »

Kajtkowe przygody – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Kajtuś był młodym zdrowym bociankiem najsilniejszym w gnieździe. Razem z mamą i dwójką rodzeństwa mieszkał na stodole. Wiecznie był głodny i często wpadał w tarapaty usiłując zdobyć jedzenie. Któregoś dnia na przykład wyrwał bratu z dzióbka jedzenie... Więcej »

Więcej »

Telemach w dżinsach – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza „Telemach w dżinsach” – utwór autorstwa Adama Bahdaja wydany w 1979 r. Jest to powieść dla młodzieży przedstawiająca perypetie życiowe Maćka Łańki – piętnastolatka który zawzięcie i niestrudzenie poszukuje swego ojca – ten zostawił rodzinę... Więcej »

Więcej »

Telemach w dżinsach – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie W książce „Telemach w dżinsach” Adama Bahdaja poznajemy losy piętnastoletniego chłopca – Maćka Łańki. Bohater urodził się w Jerzmanowie. Życie już od najmłodszych lat boleśnie go doświadczyło. Wcześnie straciła matkę a ojciec go opuścił. Pozostała... Więcej »

Więcej »

Oto jest Kasia – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Tytułową bohaterką tej krótkiej powiastki jest ośmioletnia dziewczynka o imieniu Kasia. Kasia to typowa prymuska pierwsza dziewczyna w klasie ceniona nauczycieli i stawiana innym kolegom za wzór. Mimo tego że dziewczynka dobrze radzi sobie w szkole jej relacje rodzinne... Więcej »

Więcej »

Nasza mama czarodziejka – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Pewnego dnia w miasteczku nie wiadomo skąd zjawił się wielkolud który zajął całe boisko przeznaczone do zabaw. Dzieci nie miały się gdzie bawić dlatego poprosiły mamę czarodziejkę by jakoś temu zaradziła. Mama skrzyczała wielkoluda by umożliwił dzieciom zabawę... Więcej »

Więcej »

Tomek w Krainie Kangurów – opracowanie problematyka opisy bohaterów...

Geneza „Tomek w Krainie Kangurów” jest pierwszą częścią serii o przygodach młodego łowcy zwierząt – Tomka Wilmowskiego. W pierwszym tomie serii poznajemy Tomka dowiadujemy się o jego wyprawie do Australii wraz z ojcem i współpracownikiem. Wydarzenia rozgrywają... Więcej »

Więcej »

Szewczyk Dratewka – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie Żył sobie pewien szewczyk którego nazywano Dratewką. Zajmował się szyciem butów ale zajęcie to nie przynosiło mu zbytnich dochodów. Choć był biedny chodził po wsiach i łatał ludziom buty. Posiadał zaś tylko torbę i skromne ubranie. Pewnego dnia idąc... Więcej »

Więcej »

Przedwiośnie – opracowanie, interpretacja, bohaterowie

Geneza Stefan Żeromski ukończył pracę nad „Przedwiośniem” we wrześniu 1924 r. a więc nieco ponad rok przed swoją śmiercią. Dzieło powstawało w okresie dla Polski szczególnym. Odzyskanie niepodległości otworzyło bowiem w historii narodu polskiego nowy rozdział który... Więcej »

Więcej »

Opowieść małżonki świętego Aleksego - interpretacja i analiza

Wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny „Opowieść małżonki świętego Aleksego” nawiązuje do znanej średniowiecznej legendy o tytułowym świętym. Aleksy opuścił swoich bliskich i ruszył w świat by osiągnąć świętość. Po powrocie do rodzinnego miasta żył nierozpoznany... Więcej »

Więcej »

Z lasu – interpretacja i analiza

Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Z lasu” pochodzi z czerwca 1944 roku z ostatnich miesięcy życia poety. Już pierwsze strofy wprowadzają nas w nastrój tajemnicy niepokoju wręcz grozy: Ciężkie kolumny mroku się wznoszą.Otchłanie puste z ciemności płosząkrzyk zły... Więcej »

Więcej »

Z głową na karabinie – interpretacja i analiza

„Z głową na karabinie” to wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pochodzący z grudnia 1943 roku. Baczyński uznawany jest za sztandarowego przedstawiciela pokolenia „Kolumbów” – Polaków urodzonych w okolicach roku 1920 którzy w dorosłość wchodzili... Więcej »

Więcej »

Piosenka o końcu świata – interpretacja i analiza

W „Piosence o końcu świata” Czesław Miłosz odwołuje się do motywu apokalipsy. Wizje zakończenia dziejów pojawiały się w literaturze od stuleci – autorzy prześcigali się w przywoływaniu coraz bardziej fantastycznych i przerażających obrazów. W tym kontekście... Więcej »

Więcej »

Piosenka pasterska – interpretacja i analiza

W „Piosence pasterskiej” Czesław Miłosz odwołuje się do toposu arkadii. Wizja krainy szczęśliwości wiecznej wiosny i dostatku od stuleci pojawiała się w literaturze. Już w pierwszych linijkach wiersza odczytać można odwołania do Edenu rajskiego ogrodu. Mienią się ogrody Jak... Więcej »

Więcej »

Campo di Fiori – interpretacja i analiza

Campo di Fiori uznawany jest powszechnie za jeden z najbardziej poruszających wierszy Czesława Miłosza. Jego wersy spisane zostały w 1943 roku czyli roku w którym wybuchło powstanie w getcie warszawskim którego utwór dotyczy. Widzimy więc że Miłosz niejako na bieżąco... Więcej »

Więcej »

Dziewczyna – interpretacja i analiza

„Dziewczyna” to jeden z najbardziej znanych utworów Bolesława Leśmiana. Nie ma się czemu dziwić bowiem w tym wierszu pochodzącym z tomu „Napój cienisty” poeta osiągnął szczyty swego językowego kunsztu jak i głębi filozoficznej. „Dziewczyna”... Więcej »

Więcej »

Wakacje z duchami – opracowanie, problematyka, bohaterowie

Geneza „Wakacje z duchami” to powieść Adama Bahdaja która ukazała się w 1962 r. w Warszawie. Książka ta należy do literatury typowo młodzieżowej. Opowieść o trójce sympatycznych kolegów: Perełce Mandżaro i Paragonie stanowi kontynuację wcześniejszego... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Pożegnanie z Marią – streszczenie...

Streszczenie Akcja opowiadania rozgrywa się w okupowanej Warszawie. Tadeusz z Marią znajdują się na skromnym przyjęciu ślubnym u znajomych. Rozmawiają o poezji w domu...

Mit o Syzyfie - streszczenie plan...

Streszczenie Król Syzyf był władcą Koryntu. Jego życie wolne było od trosk. Sam zamieszkiwał w pięknym pałacu a kraj przez niego rządzony słynął z dostatku....

Szaleństwa Panny Ewy - streszczenie...

Streszczenie Niejednokrotnie mówi się o kimś że jest żywym srebrem. Podobnym określeniem można nazwać Ewę. Panienka córka znanego naukowca udaje się do...

Kłamczucha – opracowanie problematyka...

Czas i miejsce akcji Akcja rozgrywanych wydarzeń toczy się w dwóch miejscach. Początkowo miejscem akcji jest nadmorska miejscowość wypoczynkowa Łeba oraz plaża....

Piosenka pasterska – interpretacja...

W „Piosence pasterskiej” Czesław Miłosz odwołuje się do toposu arkadii. Wizja krainy szczęśliwości wiecznej wiosny i dostatku od stuleci pojawiała się w...

Lord Jim – opracowanie problematyka...

Geneza Pierwszy odcinek „Lorda Jima” Josepha Conrada ukazał się w 1899 roku na łamach „Blackwood’s Magazine” ostateczna praca nad utworem zakończyła...

Ulewa – interpretacja i analiza

Analiza Utwór rozpoczyna się powtórzeniem. Pojawia się opis szczytów Tatr wokół których pojawiają się pędzone przez wiatr chmury. Wiatr...

Hobbit – streszczenie plan wydarzeń...

Streszczenie Rozdział I – Nieproszeni goście W pewnej wyjątkowo starannie urządzonej i szczególnie wygodnej norze mieszkał pewien hobbit. Bilbo Baggins bo tak...

Dziewczyna – interpretacja i analiza...

„Dziewczyna” to jeden z najbardziej znanych utworów Bolesława Leśmiana. Nie ma się czemu dziwić bowiem w tym wierszu pochodzącym z tomu „Napój...