Unikalne i sprawdzone teksty

Ten obcy – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie

I. „Obcy się zjawia”

W pewien pochmurny, deszczowy dzień Julek i Marian (dwaj cioteczni bracia) wybierają się do swej koleżanki Pestki. Chcą jej powiedzieć, że ktoś obcy pojawił się na ich wyspie. Ich zdaniem należy sprawdzić kim jest nieznajomy. Wracając do domu, rozmawiają o Pestce, która bardzo im się podoba i którą uważają za miłą dziewczynę. Odwiedzają też Ulę i przekazują jej wiadomość, że niebawem odwiedzi ją Pestka.

Ojciec Uli jest z zawodu lekarzem. Ula nie jest z nim w najlepszym kontakcie. Po śmierci mamy bardzo się od siebie oddalili. Przychodzi do niej Pestka i mówi o tajemniczym nieznajomym odnalezionym na wyspie. Dziewczynki dzielą się też ze sobą swoimi troskami (kłopoty z rodzicami). Pestka jest zdania, że nie powinno się mówić wszystkiego rodzicom, bo oni mają zupełnie inne spojrzenie na szereg spraw. Gdy ulewa wreszcie się kończy, postanawiają wybrać się na wyspę. Spotykają też bezdomnego psa, którego Ula nazwała Dunajem i postanowiła się nim zaopiekować. Będąc już na wyspie, zauważają ślady czyjejś obecności.

II. We dwoje

Dziewczynki zauważają śpiącego chłopca. Ula zostaje na wyspie, a Pestka idzie powiadomić pozostałych chłopców. Gdy tajemniczy przybysz się budzi, Ula zauważa, że ma zranioną nogę. Dziewczyna parzy mu miętę. Po jej wypiciu chłopiec ponownie zasypia, a w tym czasie na wyspę przybywają kolejne dzieci. Usiłują wymyśleć sposób, jak pomóc chłopakowi. Nie zauważają jednak, że ich rozmowie przysłuchuje się obcy, który właśnie się przebudził.

III. Odrzucona pomoc

Chłopak jest małomówny i trudno złapać z nim kontakt. Nie chce powiedzieć nic o sobie – ani skąd jest, ani po co tu przybył. Pragnie tylko wyruszyć w dalszą drogę, ale problemem jest spuchnięta noga. Dzieciaki namawiają go, by poszedł do lekarza – ojca Uli. Chłopiec zgadza się i postanawia odwiedzić lekarza. Wcześniej jednak Ula mówi o wszystkim ojcu i prosi go, by pomógł choremu koledze. Ten w końcu się przedstawia – nazywa się Zenek Wójcik. Lekarz opatruje mu ranę, co przynosi mu widoczną ulgę. Pan Zalewski kategorycznie stwierdza, że ktoś powinien przyjść po Zenka, gdyż w takim stanie nie może sam chodzić. Widząc, że chłopak coś ukrywa i nie mogąc skontaktować się z jego rodzicami, postanawia sam odwieźć go do szpitala. Zenek jednak tego boi się najbardziej i dlatego ucieka z poczekalni.

IV. Rana krwawi

Następnego dnia Zenek przychodzi do Julka i prosi go o zakup chleba. Julek budzi Mariana i razem udają się do Zenka. Marian mówi mu jak może dotrzeć do Strykowa. Jednocześnie upomina go, że rana może się otworzyć. W końcu tak też się dzieje. Zenek mówi chłopakom, że poszukuje swego wujka, a on najprawdopodobniej buduje teraz most w Strykowie. Chłopcy postanawiają odnaleźć wujka Zenka i o wszystkim go powiadomić. Dziewczyny obiecują zachowanie dyskrecji. Pan Zalewski pyta Ulę, czy nie wie czegoś nowego o Zenku. Ta jednak zaprzecza.

V. Radość i cień

Chłopcy mają pecha – nie udaje im się pożyczyć rowerów. Będą mogli je wypożyczyć dopiero pojutrze. Przez ten czas zamierzają ukryć Zenka na wyspie w specjalnie przygotowanym dla niego szałasie. Ula przez Pestkę podarowuje Zenkowi opatrunek. Zenek nie rozumie dlaczego nie przychodzi sama. Dzieci urządzają sobie na wyspie ucztę, podczas której Zenek opowiada im o swym przeszłym życiu i o podjętych poszukiwaniach wujka, a także o ptakach zamieszkujących wyspę. Pozostałym dzieciom imponuje doświadczeniem, zaradnością i inteligencją.

VI. Wyprawa na rowerach

Chłopcy przygotowują się do wyprawy do Strykowa. Mają jednak problem, gdyż kolega Julka nie chce pożyczyć mu roweru. Żąda czegoś w zastaw i Julek oddaje mu pożyczony od Pestki zegarek. W tym czasie Pestka i Ula są z Zenkiem na wyspie. Zenek wyjawia im, że pochodzi z Wrocławia. Następnie wspólnie z Ulą obserwują pływackie zdolności Pestki. Kiedy Julek i Marian wracają okazuje się, że budowa mostu w Strykowie nie rozpoczęła się. Zenek nie wie co teraz począć.

VII. Napaść

Zenek postanawia zostać jeszcze przez jakiś czas na wyspie. Pewnego dnia, kiedy Ula bawiła się z Dunajem, jakichś dwóch chłopców zaczęło rzucać w psa kamieniami. Na pomoc koleżance i psu ruszył Zenek, któremu w pokonaniu intruzów pomogli Marian, Julek i Ula. Zranionego dotkliwie psa postanowili zabrać na wyspę. Jednak niespodziewanie, przestraszony i skrzywdzony przez ludzi pies, ucieka.

VIII. Zaskoczeni

Któregoś dnia dzieci nie znajdują na wyspie Zenka. Zapewne poszedł do sklepu po chleb. Udają się za nim, ale spotykają go kradnącego jabłka. Chłopak wyśmiewa ich i mówi, że na pewno żadne z nich nie odważy się na wyprawę do sadu. Razem udają się jednak do sklepu, by napić się oranżady. Zauważają, że przed sklepem stoi zaprzęgnięty w konia wózek ogrodniczy z dzieckiem. W pewnym momencie koń wystraszony hukiem traktora, rozpędza się w szaleńczy galop. Na szczęście Zenkowi w porę udaje się dogonić wózek i uratować dziecko. Matka dziękuje mu z całego serca i pyta go o jego nazwisko, jednak on podaje fałszywe dane. Wszyscy podziwiają odwagę i refleks Zenka, a także jego skromność.

IX. Sąd

Raz kiedy Pestka wróciła do domu, jej mama (pani Ubyszowa) była bardzo zagniewana. Okazało się, że miała jej za złe to, że wróciła tak późno. Doszło między nimi do kłótni. Wieczorem jednak pani Ubyszowej przeszła złość – przytuliła córkę i wspominając dawne, dobre czasy, próbowała polepszyć z nią relacje.

Następnego dnia dzieci znów spotykają się na wyspie. Z targu wraca rozzłoszczony Marian i pyta Zenka czy to prawda, że okradł przekupkę. Chłopak przyznaje się do winy i odchodzi.

Tymczasem Ula pisze list do mamy, w którym opowiada co ją ostatnio spotkało. Bardzo martwi się o Zenka. Niespodziewanie do pokoju wpada kamyk z informacją, by Ula wyszła na drogę. Zenek próbuje się przed Ulą usprawiedliwić i tłumaczy dokonaną kradzież tym, że był głodny. Postanawia opuścić wyspę, ale nie chce powrócić już do ojca. Ich rozmowę przerywa przyjazd doktora. Zenek odchodząc, wypowiada do Uli słowa: „Ty jesteś jedyna na świecie”.

X. Okoliczności łagodzące

Chłopcom żal Zenka i są zmartwieni jego odejściem. Marian przychodzi do Uli, która właśnie kończy list pełen wyrzutów z powodu braku miłości ojca. Przybywają pozostali przyjaciele i rozmawiają o Zenku. Próbują wytłumaczyć jego czyn i znaleźć dla niego jakieś okoliczności łagodzące. Ula wyjawia przed nimi prawdę i mówi o złych relacjach Zenka z ojcem. Dzieci są zszokowane i nie potrafią tego zrozumieć.

XI. Wróć

Julek wspomina Zenka i ma żal do Mariana, że pozwolił chłopakowi odejść. Marian czując wyrzuty sumienia, postanawia dogonić Zenka, który wybrał się w podróż pieszo. Rano Julek i Marian informują dziadków, że wybierają się na wycieczkę. Marian wsiada do autobusu, a tymczasem Julek wraca na wyspę. Marian dociera do Balic i tu wyrusza na poszukiwania Zenka, obawiając się jednak spotkania z nim.

Dzieci wiedzą, że Zenek może zostać aresztowany za kradzież i bardzo się tym martwią. Chcą oddać pieniądze przekupce, by w ten sposób uchronić Zenka przed aresztowaniem. Nie wiedzą jednak skąd mają je zdobyć. Ula zamierza pożyczyć 50 zł od ojca, ale nie chce mu wyjawić do czego potrzebne są jej te pieniądze. Pytana przez ojca dlaczego mu nie ufa, odpowiada, że prawie w ogóle go nie zna.

Z Balic do domu wraca Marian. Okazało się, że widział Zenka na drodze, ale chłopak nie chciał wrócić na wyspę.

XII. Tylko to mogę dla niego zrobić

Przyjaciele przez jakiś czas się nie spotykają. Ula pracuje przy zbiorze porzeczek. Pestka dziwi się jej ofiarności i poświecenia – Ula zamierza oddać skradzione pieniądze przekupce. Mówi też Pestce o wyznaniu Zenka. Ta czuje ogromną zazdrość. Następnego dnia Ula przynosi chłopcom pieniądze. Wspólnie ustalają plan podrzucenia ich przekupce.

Po kilku dniach Julek wraz z dziadkiem wybierają się na jarmark. Julek spotyka tu Zenka i mówi mu o tym, że oddali pieniądze, które zarobiła Ula. Zenek podziwia postawę koleżanki, ale jest też nią bardzo zaskoczony.

XIII. Niebezpieczeństwo

Julek opowiada kolegom, że spotkał Zenka, ale ten nie chciał wrócić na wyspę. Któregoś dnia chłopcy wybrali się na wyspę i ku swemu ogromnemu zaskoczeniu, zastali tu Zenka. Okazało się, że w międzyczasie Zenek pracował przy żniwach u pewnego gospodarza. Następnego dnia na wyspie zjawili się chłopcy, którzy niegdyś rzucali kamieniami w psa Dunaja. Julek podsłuchuje ich rozmowę – zamierzają oni powiedzieć na posterunku, że Zenek kradnie.

Julek opowiada o tym Marianowi. Wspólnie z dziewczynami planują poprosić kogoś dorosłego o pomoc. Pestka mówi o tym swej matce. Ta wypomina córce, że ją oszukiwała. Jednocześnie postanawia o wszystkim powiedzieć ojcu Uli.

XIV. Gość

Pan Zalewski proponuje Zenkowi zamieszkanie u siebie. Tymczasem Marian zostaje pobity przez wrogów Zenka. W domu Uli zjawia się milicjant Kowalski, który wie już o Zenku. Ojciec Uli próbuje polubownie załatwić sprawę. Zenek przenocowuje w domu doktora, a tymczasem Ula spędza noc u ciotki.

XV. Spal ten list

Ojciec tłumaczy Uli, że prosił milicjanta o pomoc w odnalezieniu wujka Zenka. Wydaje się, że relacje między panem Zalewskim, a Ulą wreszcie się polepszyły. W końcu szczerze ze sobą rozmawiają. Doktor wyjaśnia córce, że choć związał się z inną kobietą, nigdy nie przestał kochać swej żony. Ula pisze o tym w liście do swej zmarłej mamy.

Ojciec przynosi dobrą wiadomość. Ma już adres wujka, który oczekuje Zenka.

Przy rozstaniu Zenek wręcza Uli kopertę, w której znajdują się pieniądze, a także list z wyznaniem miłosnym. Zgodnie z poleceniem, Ula po przeczytaniu pali list. Przyjaciele wspólnie odprowadzają Zenka na dworzec. Żegnają się i obiecuję, że będą ze sobą w kontakcie.

Plan wydarzeń

1. Tajemniczy gość na wyspie.
2. Opieka Uli nad Dunajem.
3. Poznanie nowego kolegi – Zenka Wójcika.
4. Dzieci opiekują się rannym chłopcem.
5. Starcie z przybyłymi na wyspę intruzami.
6. Kradzież jabłek i uratowanie dziecka przez Zenka.
7. Sąd nad Zenkiem.
8. Zwierzenia Zenka przed Ulą.
9. Chłopiec opuszcza wyspę.
10. Próby przekonania Zenka do powrotu.
11. Szlachetna postawa Uli – oddaje pieniądze skradzione przekupce.
12. Spotkanie Julka z Zenkiem.
13. Powrót na wyspę.
14. Zenkowi grozi aresztowanie.
15. Pomoc dorosłych.
16. Interwencja doktora Zalewskiego.
17. Wyznanie miłosne Zenka.
18. Pożegnanie z Zenkiem.

Rozwiń więcej

Losowe tematy

Cyd – geneza czas i miejsce akcji...

Geneza „Cyd” jest jednym z najbardziej znanych utworów Corneille’a. Wystawiona po raz pierwszy w 1637 roku tragikomedia skutkowała tak zwanym „sporem...

W 80 dni dookoła świata - opracowanie...

Geneza czas i miejsce akcji „W 80 dni dookoła świata” należy do najpopularniejszych dzieł Juliusza Verne – a przynajmniej w krajach anglojęzycznych i w...

Mojżesz wyprowadza Izraelitów...

Streszczenie Bóg objawił się Mojżeszowi i wspomniał że Egipcjanie nadmiernie obciążyli pracą Izraelitów. Pan zapragnął więc uwolnić Izraelitów...

O książce – interpretacja i...

Wiesz Czesława Miłosza „O książce” pochodzi z 1934 roku. W tym okresie przyszły noblista działał w wileńskiej grupie poetyckiej „Żagary” a jego...

Mendel gdański – opracowanie...

Geneza czas i miejsce akcji Utwór został opublikowany w roku 1890 na łamach „Przeglądu literackiego”. Inspiracją do jego napisania była prośba Elizy...

Wesele w Atomicach – streszczenie...

Streszczenie Hej wysoko ci u nas technika stanęła wysoko... Pan młody posiadał leżące pod lasem laboratorium dwa reaktory oraz zakład chemicznej syntezy. Z kolei majątek...

„Wiersze dla dzieci” Jana Brzechwy...

Młodym czytelnikom Jan Brzechwa kojarzy się głównie jako autor niezwykle popularnych i znanych przez wszystkich bajek i wierszyków dla dzieci. Utwory te po raz...

Ogniem i mieczem – opracowanie...

Geneza „Ogniem i mieczem” - pierwsza część słynnej Trylogii Sienkiewicza - ukazało się w wydaniu książkowym w roku 1884. Wcześniej publikowane było w formie...

Czapla ryby i rak - interpretacja...

Bohaterem bajki „Czapla ryby i rak” Ignacego Krasickiego jest tytułowy ptak. Czapla to już wiekowe zwierzę i nie potrafi zdobywać pokarmu w normalny sposób...