Powieść autorstwa Astrid Lindgren pt. „Bracia Lwie Serce” po raz pierwszy została wydana w 1973 r., od razu zapewniając pisarce sławę i stając się jednym z jej najbardziej znanych utworów.
Czas i miejsce akcji
W utworze zaznacza się wyraźny podział – z jednej strony mamy świat realny, z drugiej zaś mityczną i magiczną krainę Nangijali, do której przenoszą się bohaterowie po swojej śmierci. Wydarzenia realne toczą się w małym szwedzkim miasteczku w ciągu około 3 miesięcy – od chwili, gdy Karol dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory, aż do swej śmierci, po której przenosi się do magicznej krainy Nangijali, w której wcześniej znalazł się również starszy brat Jonatan.
Akcja fantastycznych zdarzeń toczy się zupełnie innym rytmem. Przede wszystkim trudno je jednoznacznie dookreślić. Nie mniej jednak rozgrywają się w przeciągu co najmniej kilku tygodni. W tym czasie toczy się podziemna wojna z tyranem Tengilem, a także przygotowywane jest ostateczne z nim starcie.
Problematyka
W powieści „Bracia Lwie Serce” autorka zmierzyła się z problemem nieobecnym lub z rzadka poruszanym w literaturze dziecięcej. Przede wszystkim złamała pewne tabu i zajęła się ukazaniem problemu śmierci dziecka, a także tego w jaki sposób najmłodsi usiłują się zmierzyć z tą trudną, acz nieuniknioną koleją rzeczy.
Jako pierwszy do krainy Nangijali przedostaje się starszy z braci Jonatan – ten, który dotychczas przekonywał usilnie brata, że nie ma się czego obawiać, że śmierć to tylko moment przejścia do cudownej krainy, w której nic nam już nie zagraża i życie staje się tu w pełni szczęśliwe. Autorka stara się w ten sposób pokazać nam, że naturalny strach przed nieznanym można przezwyciężyć, wykazując się odwagą w życiu codziennym. Opowieść Jonatana, a także jego bohaterski czyn (ratuje przed pożarem brata, sam ponosząc śmierć) uspokajają Karola, dodają mu odwagi i sprawiają, że wyzbywa się strachu przejścia na tę drugą stronę, gdzie będzie miał możliwość znów połączyć się z ukochanym bratem.
Powieść ukazuje nam również obraz cudownej, bajecznej i szczęśliwej krainy czekającej nas po śmierci - w krainie tej panuje wieczna radość, w ogóle nie ma tu bólu, strachu i cierpienia. W istnienie takiego miejsca wszyscy bez wyjątku chcieliby wierzyć, mając nadzieję, że życie nie kończy się tu i teraz; że ma jakiś metafizyczny sens, o którym przekonamy się po śmierci. Niestety jak się okazuje również i tutaj istnieje zło, z którym trzeba nieustannie walczyć i wychodzić mu odważnie naprzeciw. Nawet i w tym miejscu powinniśmy wykazywać się odwagą i męstwem, gdyż są to wartości, które przekraczają granice życia i śmierci.
Opisy bohaterów:
Karol Lew, czyli Karol Lwie Serce (Jonatan nazywa go Sucharkiem) – jest narratorem powieści, który opowiada całą historię. To dziewięcioletni, nieuleczalnie chory chłopiec. Choroba sprawiła, że jest bardzo słaby i brakuje mu sił. Jest też cichy i niepozorny. W Nangijali odzyskuje siły – może bez wysiłku pływać i jeździć konno.
Po przejściu do magicznej krainy zmienia się jego charakter. Staje się bardziej odważny, ale też odpowiedzialny, czuły i gotowy do poświęceń. Bardzo troszczy się o brata i stara się nim opiekować (do tej pory było odwrotnie). Karol ma bystry umysł i jest przebiegły – udaje mu się oszukać żołnierzy i przedostać się do Doliny Dzikich Róż. Napotykane przeciwności losu uszlachetniają jego charakter. Nabiera odwagi do walki z nimi i do obrony swego brata. Jest gotowy poświęcić się tak, jak niegdyś uczynił to jego brat. Skacze w przepaść, by go uratować.
Jonatan Lew, czyli Jonatan Lwie Serce – trzynastoletni brat Karola o niespotykanym wyglądzie – wygląda „jak królewicz z bajki”. Ma jasne blond włosy i jest wysoki. W szkole jest pilnym uczniem. Jest bardzo odważny – swym bohaterskim czynem ocala brata przed śmiercią. Nawet w trakcie pobytu w Nangijali jest bohaterem – walczy w armii przeciwko tyranowi Tengilowi. Jest bardzo szlachetny. W walce wcale nie chce zabijać. Ratuje nawet jednego z żołnierzy od śmierci w Wodospadzie. Jonatan to czuły, kochający brat, gotowy do poświęceń i do okazywania miłości.
Sofia – opiekuje się białymi gołębiami. Wygląda niepozornie – jak zwykła wieśniaczka w nieokreślonym wieku. Jest mądra i bardzo sprytna. To ona prowadzi podziemną walkę z uosobieniem zła, czyli Tengilem.
Jossi – karczmarz w gospodzie „Złoty Kogut”. Pozornie jest sympatyczny i serdeczny, ale tak naprawdę okazuje się zdrajcą. Podstępnie wykorzystuje Karola, by wciągnąć w pułapkę Jonatana.
Hubert – znakomity łucznik i myśliwy. Jest podejrzewany o zdradę i donoszenie wrogowi o poczynaniach obozu. Tak naprawdę jest dobry i to on zna prawdę. To współpracownik Sofii.
Mateusz – człowiek w podeszłym wieku; cichy i spokojny. Pomaga ukrywającym się braciom. Jest bardzo odważny i cechuje go wyjątkowa mądrość. Krzyczy na żołnierzy, bo wtedy ci się go boją i są mu posłuszni.
Orwar – przywódca powstania. Jest bardzo dobrze zorganizowany. Pragnie tylko jednego – pokonać Tengila i przywrócić szczęście do Doliny Dzikich Róż.
Tengil – uosobienie zła w Nangijali. Jest okrutny wobec swych poddanych, z którymi prowadzi otwartą walkę. Stosuje wobec poddanych karę śmierci. Doprowadza do tego, że mieszkańcy Doliny Dzikich Róż głodują. Jest despotyczny i robi wszystko, by narzucić innym swą niepodzielną wolę.
Katla – potwór - smoczyca, żyjący w Prastarych Górach, o przerażającym wyglądzie. Z jej paszczy wydobywa się ogień, którym paraliżuje swe ofiary. Ułaskawić potrafi ją tylko Tengil (ten kto dmie w róg, gdyż najbardziej boi się tego dźwięku). Od jej płomieni ginie Jonatan. Katla nie zna litości i czerpie satysfakcję z tego, że ludzie się jej boją.
Tom I Akcja powieści rozgrywa się w Łodzi w latach 80. XIX wieku. Głównym bohaterem jest Karol Borowiecki. Mężczyzna dowiaduje się że spłonęła fabryka Goldberga...
„Konopielka” Edwarda Redlińskiego zaczyna się opisem poranka we wsi Taplary. Poznajemy gospodarstwo Kaziuka głównego bohatera. Okazuje się że w nocy krowa...
Fraszka „Raki” to pozornie hymn na część kobiet. Poeta zaleca służyć im wiernie ponieważ bogate są we wszelkie cnoty – są szczere nie zwracają uwagi...
Część I Akcja powieści rozgrywa się na statku „Nellie” w okolicach Gravesend podczas rejsu po Tamizie. Głównym bohaterem jest marynarz – Charlie...
Streszczenie Akcja powieści toczy się w Paryżu w 1819 roku. Historia rozpoczyna się w podrzędnym pensjonacie pani Vauquer przy ulicy Neuve-Sainte-Geneviève gdzie...
„U wrót doliny” to wiersz Zbigniewa Herberta który dotyka problematyki eschatologicznej. Tekst przedstawia poetycką wizję sądu ostatecznego. Wskazuje...
Pieśń XX („Miło szaleć kiedy czas po temu”) łączy refleksję nad życiem charakterystyczną dla poważniejszych utworów Kochanowskiego z dowcipem i „biesiadnym”...
Dawno temu żył sobie pewien młynarz. Był bardzo bogaty i miał trzech synów między których postanowił podzielić swój majątek. Gdy zmarł jego dwaj...
Streszczenie 1973 Akcja książki zaczyna się 21 marca 1973 r. Pierwszego dnia wiosny narratorka zrobiła coś zupełnie dla siebie - wzorowej uczennicy - niewyobrażalnego:...