whey steroid
Unikalne i sprawdzone teksty

Piątka z zakątka – streszczenie, problematyka

Streszczenie

1. Skąd się wzięła Piątka z Zakątka

Zanim narrator przedstawi czytelnikowi skład bandy, pragnie wyjaśnić, że najważniejszym jej członkiem jest Bobik, rudowłosy jamnik, absolutnie nadzwyczajny pies.

Pierwszą osobą tworzącą Piątkę z Zakątka jest Kaśka, piegowata dziewczynka o krótkich włosach. Dzieli ona szkolną ławkę z narratorem i bije się lepiej niż niejeden chłopak oraz wyjątkowo szybko jeździ na rowerze. Drugą dziewczyną w paczce jest Magda, która chodzi do szkoły muzycznej (poza nią wszyscy są z jednej klasy), nosi sukienki i wcale nie bije się z chłopakami, ale jest miła i bardzo koleżeńska.

Tomek, najlepszy kolega narratora, świetnie gra w piłkę i wspaniale rysuje - to pierwszy chłopak wchodzący w skład Piątki. Drugim jest Krzyś Paszkowski, który opowiada całą historię. Krzyś jest gadułą, ale jak sam przyznaje - przede wszystkim zupełnie normalnym chłopcem. Tym, co często go zastanawia, jest poczucie humoru dorosłych. Z nimi nigdy nie wiadomo, kiedy żartują, a kiedy mówią całkiem serio.

2. Jak powstała nasza banda

Wszyscy członkowie Piątki z Zakątka mieszkali na Żoliborzu, przy ul. Zakątek. Właśnie stąd wzięła się nazwa bandy.
Piątka z Zakątka powstała, kiedy Krzyś poszedł do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Nie znał żadnego dziecka, gdyż niedawno przeprowadził się na Żoliborz. Pierwszym chłopakiem, którego poznał, był Tomek (płakał jeszcze bardziej niż Krzyś). Później, po wielkim przesadzeniu (pani przesadziła chłopców, aby siedzieli z dziewczynkami), do chłopców dołączyła Kaśka.

Pewnego dnia jakiś chłopak z piątej klasy popchnął jadącą na rowerze Kaśkę. Krzyś i Tomek dołożyli mu z pomocą Bobika, no i właśnie wtedy postanowili założyć bandę, do której przyjęli także Bobika.

3. Złodziej rowerów

Piątka z Zakątka dzieliła swe motto z trzema Muszkieterami (jeden za wszystkich, wszyscy za jednego) i bardzo ceniła działanie zespołowe. Kiedy na osiedlu pojawił się złodziej rowerów, dzieci postanowiły go wyśledzić. Zostawianie jednośladów jako przynęt szybko im się znudziło, gdyż nie przynosiło żadnego efektu. Jednak któregoś dnia dzieci usłyszały krzyk przerażonej dziewczynki, której ktoś ukradł rower. Szybko ruszyły w pościg, a dzięki pomocy Bobika schwytały chodzącego do VII klasy rabusia.

Dziewczynką, której skradziono rower, była Magda. Po wszystkim zaprosiła ona troje dzieci i Bobika do domu, gdzie przygotowany został pyszny poczęstunek. Tym sposobem Magda dołączyła do Piątki.

4. Lekcja wychowawcza

W szkole Krzyś szczególnie lubił lekcje wychowawcze, gdyż można było na nich zadawać różne pytania (a on był gadułą). Pewnego dnia Aśka spytała, skąd biorą się dzieci, a pani wyjaśniła to w skrócie (mężczyzna oddaje plemniki kobiecie) i powiedziała, że więcej dzieci dowiedzą się na lekcjach biologii. Krzyś powiedział, że nigdy nie odda swoich plemników żadnej dziewczynie. Pani śmiała się tak głośno, że już do końca lekcji nie odpowiedziała na żadne pytanie.
5. Kim chciałbym być, jak dorosnę

W zadanym przez panią wypracowaniu Krzyś napisał, że chciałby pracować na 3 etatach - jako paleontolog, poszukiwacz skarbów i kierownik dobrego schroniska dla bezpańskich psów. Kaśka chciała być pilotem, z kolei Tomek malarzem.

6. Poszukiwacze skarbów

Spotkania Piątki nazywane były Spotkaniami Muszkieterów. To właśnie w czasie ich trwania dzieci wpadały na ciekawe pomysły. Któregoś dnia postanowiły iść do opuszczonego domu, w którym ludzie chowali różne rzeczy przed Niemcami. Już po kilku chwilach poszukiwania udało im się znaleźć datowany na 1944 r. pamiętnik.

7. Pamiętnik

Pamiętnik został napisany przez czternastoletnią dziewczynkę. Na zaledwie kilku kartkach przedstawiała ona realia życia w czasie II wojny światowej. Tekst urywa się 1 sierpnia 1944 r., a więc w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego.

Gdy mama Kaśki skończyła czytać pamiętnik, dziewczynki rozpłakały się, a chłopcy długo rozmyślali. W końcu Piątka postanowiła, że w każdy pierwszy dzień sierpnia będzie upamiętniać rocznicę tego wydarzenia.

8. Klub hipnotyzerów

Po przeczytaniu pamiętnika dzieci długo chodziły zasmucone i nie były im w głowie żadne kawały. Widząc to, rodzice postanowili zabrać je do kina. Emitowano akurat film o duchach i hipnozie. Po powrocie z seansu Piątka postanowiła spróbować swoich sił we wpływaniu na wolę innych, ale nikomu nie udało się odnieść sukcesu.

9. Ania z Zielonego Wzgórza w Zakątku

Pewnego dnia Magda przyszła na spotkanie bardzo zamyślona. Okazało się, że zaczytywała się ostatnio w „Ani z Zielonego Wzgórza”. Dziewczyny najpierw postanowiły wymyślić romantyczne nazwy dla okolicznych ulic i miejsce. Chłopcom ta zabawa nie przypadła do gustu, więc poszli na rowery.

Następnego dnia Magda umówiła się z Kaśką, ale nie przyszła na miejsce spotkania. Wtedy Kaśka i Krzyś postanowili ją odwiedzić. Dziewczynka otwarła im drzwi z ręcznikiem na głowie. Próbując upodobnić się do ulubionej bohaterki, Magda zafarbowała włosy. To, co miało być odcieniem kasztanowym, okazało się jaskrawą marchewką. Mama musiała więc obciąć Magdę na chłopaka. Powiedziała jej przy tym, że każdy powinien zostać sobą.

10. Spełniamy dobre uczynki

Banda w każdą niedzielę chodziła na specjalne msze dla dzieci. W czasie jednej z nich ksiądz powiedział, że każdy chrześcijanin powinien spełniać dobre uczynki. Po wyjściu z kościoła Piątka postanowiła zrobić coś szlachetnego. Jednak niełatwo było pomóc komuś w niedzielę. Dzieci postanowiły, że usiądą pod sklepem i poczekają na jakąś staruszkę, aby wziąć jej zakupy. Kiedy w końcu wypatrzyli starsza panią, podbiegł do niej Tomek i zabrał torbę. Kobieta zaczęła krzyczeć, że jest okradana, i od razu na miejsce zbiegli się dorośli. Dzieci z płaczem tłumaczyły, że chciały być dobrymi chrześcijanami, a dorośli śmiali się do rozpuku.

11. Piękna Jolka

Do klasy narratora dołączyła nowa uczennica - Jolka Kamińska. Przez kilka lat mieszkała ona w Stanach Zjednocznych, toteż zwykła warszawska szkoła nie bardzo przypadła jej do gustu. Krzysiowi bardzo spodobała się ta jasnowłosa dziewczyna, lecz nie polubił jej, ponieważ była bardzo zarozumiała.
Jolka chodziła do klasy z Krzysiem, Tomkiem i Kaśką jedynie przez tydzień. Później rodzice przenieśli ją do amerykańskiej szkoły.

12. Wirtualne zwierzątka

W klasie zapanowała moda na wirtualne zwierzęta (tzw. tamagotchi). Krzyś również chciał mieć takie „stworzonko”, ale kiedy poprosił o nie mamę, ta bardzo się zdenerwowała. Powiedziała tylko, że dzieci powinny zając się prawdziwymi zwierzętami i np. karmić bezpańskie psy. Chłopiec wyszedł więc na spacer z Bobikiem i uświadomił sobie, że prawdziwy przyjaciel jest lepszy niż wirtualny.

13. Miesiąc prezentów

W szkole dzieci rozmawiały o swojej ulubionej porze roku. Większość powiedziała, że najlepsze jest lato, bo wtedy są wakacje. Krzyś uważał jednak, że najfajniejszy miesiąc to grudzień, bo wtedy dostaje się prezenty, są Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

Tego roku Krzyś poprosił Mikołaja o klocki Lego („Wyspa piratów”) oraz o puszkę jedzenia dla Bobika. Chłopiec otrzymał więcej prezentów (m. in. książkę „Rekreacje Mikołajka”), ale nie udało mu się ustalić, czy przynosi je Mikołaj, czy może - jak powiedzieli mu koledzy - podkładają rodzice.

14. Bezpieczne miasto

W ramach akcji „Bezpieczna szkoła” klasa narratora miała lekcję prowadzoną przez policjanta. Funkcjonariusz przestrzegał dzieci przed przyjmowaniem podarunków od nieznajomych oraz przed wpuszczaniem ich do domu.

Kiedy narrator wracał ze szkoły, pod blokiem spotkał mężczyznę, który zapytał, czy w jego tata jest w domu. Chłopiec krzyknął: ratunku!, po czym rzucił się do biegu. Na szczęście spotkał dozorczynię, która o wszystkim poinformowała mamę.

Popołudniu okazało się, że owym mężczyzną był sąsiad z niższego piętra, który pracował z tatą Krzysia. Chłopiec długo wstydził się swego zachowania, ale mama powiedziała mu, że postąpił dobrze, ale powinien poznawać najbliższych sąsiadów.

15. Kosmiczna awantura

Pewnego dnia w szkole była okropna awantura. Pani zagroziła nawet, że obniży wszystkim chłopcom oceny z zachowania.

Do klasy narratora uczęszczał Paweł. Chłopiec w młodości zapadł na jakąś chorobę i był zmuszony jeździć na wózku. Uczniom wcale to nie przeszkadzało - bardzo go lubili, wybrali go na przewodniczącego i zawsze uwzględniali w zabawach. No ale tym razem - w czasie zabawy w policjantów i złodziei - wydarzyło się nieszczęście. Dość szybko jadący wózek Pawła przewrócił się podczas gwałtownego hamowania. Chłopcu nic się nie stało (usztywniono mu tylko nogę), ale jego rodzice wszczęli awanturę i zagrozili przeniesieniem chłopca do innej szkoły. Wtedy chłopcy, którzy naprawdę lubili Pawła, postanowili, że nie będą już biegać ani nieodpowiedzialnie się wygłupiać.

16. Blebuśny poniedziałek

Pewnej nocy Krzysiowi przyśnił się Malaczek (taki stworek, którego rysował, kiedy był zły). Oznaczało to, że nadchodzi dzień pełen problemów. Tak w istocie było - zaspał, przy śniadaniu rozlał herbatę, zapomniał obuwia do szkoły, nauczycielka angielskiego wyprosiła go z lekcji, w domu pokłócił się z mamą. W końcu mama powiedziała Krzysiow, żeby zniszczył wszystkie portrety Malaczka, a wtedy ten przestanie mu się śnić i wszystko będzie dobrze.

17. Stowarzyszenie Żywych Poetów

Pewnego dnia Michał (brat Krzysia) i Inka (dziewczyna Michała) oglądali film „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, a Krzyś siedział z nimi i także rzucał okiem na ekran.

Nazajutrz pani nauczycielka na zadanie domowe poleciła uczniom napisać wiersze. Krzyś ze swoim poradził sobie całkiem dobrze, ale Kaśka i Tomek nie byli w tym najlepsi. Dzieci postanowiły więc założyć Stowarzyszenie Żywych Poetów. Nie miały jednak do dyspozycji żadnej groty, w której mogłyby czytać poezję, ale problem ten rozwiązały, wchodząc pod stół.

Niestety, Tomek szybko znudził się wymyślaniem wierszy i poszedł pojeździć na rowerze.

18. Komputerowe szaleństwo

Krzyś bardzo lubił grać w gry komputerowe. Kiedy dostał nowe wyścigi, bardzo często zapraszał do siebie Tomka i do późna siedzieli przed komputerem. Czasem przepędzał ich Michał, który również lubił wirtualne samochody.

Tato często mówił Krzysiowi, że takie długie siedzenie przed grami nie jest zbyt mądre. Ale którejś nocy Krzyś, idąc do łazienki, usłyszał melodię z ulubionej gry. Okazało się, że to tata siedzi przed komputerem i gra w wyścigi. Dorośli to jednak mają fajnie.

19. Sławni Polacy

Na zadanie domowe pani poleciła opisać 5 sławnych Polaków (w tym przynajmniej jedną kobietę). Krzyś napisał o Koperniku, Janie Matejce, Tadeuszu Kościuszce, Janie Pawle II i Mari Curie Skłodowskiej. Po wszystkim długo zastanawiał się, dlaczego tak niewiele mówi się o sławnych kobietach (mama wymieniała pisarki, poetki, malarki, ale trudno było znaleźć o nich informacje).

20. Przeciągam strunę

Pewnego dnia Krzyś przeciągnął strunę, a przynajmniej tak powiedziała jego mama. Nierzadko zdarzało mu się długo siedzieć przy komputerze, a później pluskać się w wannie, jak gdyby nie było innych domowników. Ale tym razem - zdaniem mamy - przesadził. O godzinie 23 przypomniał sobie, że nie odrobił zadania z matematyki i przystąpił do działania, czym obudził mamę. Za karę przez tydzień miał nie grać na komputerze i chodzić spać codziennie o 21.

Tą historyjką narrator żegna się z czytelnikami, gdyż zbliżają się wakacje. Krzyś obiecuje, że opisze wszystkie przygody, jakie przytrafią mu się w Uroczysku, dokąd jedzie z rodziną. W miejscu tym spotka przyjaciół (ale nie ze szkoły ani osiedla), którzy odwiedzają je każdego roku.

Problematyka

„Piątka z Zakątka” to niewielkich rozmiarów powiastka, która ukazuje czytelnikowi świat lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia z perspektywy Krzysia Paszkowskiego, ucznia trzeciej klasy.

Krzyś jest zabawnym i ciekawym świata chłopcem. Większość czasu spędza on na zabawach z przyjaciółmi i ukochanym jamnikiem. W czasie codziennych spotkań inspirująca się „Trzema muszkieterami” grupa przyjaciół wymyśla nowe przygody. Dzieci zwiedzają ruiny starych domów, piszą wiersze, bawią się w hipnotyzerów itd.

Świat wyobraźni łączy się w dziele Krystyny Drzeweieckiej z poważnymi i wartościowymi zagadnieniami. Krzyś i reszta dzieci poznają historię Powstania Warszawskiego oraz piszą wypracowania na temat ważnych postaci, które uświetniły swą obecnością karty polskiej historii. Równocześnie bohaterowie uczą się wartościowych postaw społecznych - otaczają opieką poruszającego się na wózku kolegę, upamiętniają rocznice historyczne, pomagają w ujęciu złodzieja rowerów.

„Piątka z Zakątka” jest dziełem przedstawiającym dzieciństwo jako wyjątkowy i szczególnie ważny etap w życiu każdego człowieka. Jest to bowiem czas kształtowania się osobowości, na której rozwój wpływają rozmaite czynniki. Dlatego ogromne znaczenie ma dobór odpowiednich wzorców.

Rozwiń więcej

Losowe tematy

Mit o Heraklesie - streszczenie...

StreszczenieHerakles był niezwykle silnym synem Dzeusa oraz królowej Alkmeny. Jego ojciec chciał zapewnić mu nieśmiertelność i podstawił dziecko do piersi Hery....

Folwark zwierzęcy – opracowanie...

Geneza George Orwell napisał „Folwark zwierzęcy” w 1944 roku. Na genezę książki złożyły się doświadczenia pisarza podczas wojny domowej w Hiszpanii oraz...

Tylko nie łżyj – streszczenie...

Streszczenie Alba był chłopcem który uciekł z domu dziecka. Na swoje nowe miejsce zamieszkania wybrał on niewielki domek w lesie. Wkrótce żyjącemu w samotności...

Szare eminencje zachwytu – interpretacja...

Wiersz „Szare eminencje zachwytu” doskonale wyraża program artystyczny Mirona Białoszewskiego. Poeta wielokrotnie łączył w swej twórczości elementy wysokie...

Przypowieść o wdowim groszu –...

Streszczenie Przypowieść o wdowim groszu znajduje się w Ewangelii wg Św. Łukasza. Jezus zwrócił uwagę na bogatych ludzi w świątyni którzy wrzucali pieniądze...

Medaliony – streszczenie plan...

Profesor Spanner Komisja do spraw badania zbrodni hitlerowskich zajmuje się pseudonaukową działalnością profesora Spannera. W Instytucie Anatomicznym odkrywa makabryczny...

Mikołajek – streszczenie plan...

Streszczenie Opowiadania mówią o życiu Mikołajka – małego Francuza i o jego szkolnych przygodach. 1. Najmilsza pamiątka Dla wszystkich dzieci nastał wyjątkowy...

Sanatorium pod Klepsydrą – streszczenie...

Streszczenie Księga W najwcześniejszych latach swego życia narrator zwykł spędzać czas z ojcem który często czytał tajemniczą Księgę. Kiedy starszy mężczyzna...

Pinokio – streszczenie plan wydarzeń...

Streszczenie Akcja „Pinokia” zaczyna się gdy w ręce stolarza Wisienki trafia niezwykłe mówiące drewno. Nie nadaje się ono na zwykłą nogę od stołu...