Streszczenie
1. Dzieci pana Astronoma
Był sobie pan Astronom, którego interesował wszechświat i cały układ planetarny. Potrafił całymi dniami siedzieć i obserwować gwiazdy. Kiedy urodziły mu się dzieci, postanowił im nadać imiona: Teleskopek i Teleskopka, co miało być wyrazem jego fascynacji wszechświatem.
2. Dzieci puszczają zajączki
Dzieci pana Astronoma uwielbiały psikusować i się wygłupiać. Wymyślanie kolejnych psot i zabaw wychodziło im najlepiej. Początkowo ich żarty były niewinne i dzieci psikusowały tylko w domu. Potem jednak Teleskopek i Teleskopka stały się utrapieniem sąsiadów. Dzieci np. wymyśliły świetną zabawę w postaci puszczania w ich okna zajączków przy pomocy lusterek. Ich wygłupy stawały się coraz bardziej uciążliwe, dlatego pan Astronom, chcąc zapobiec kłótni z sąsiadami, organizował inaczej czas swoim dzieciom i chodził z nimi na długie spacery.
3. Dzieci śpiewają piosenkę
W czasie jednego ze spacerów Teleskopek i Teleskopka śpiewały zabawną piosenkę o słoneczku. Były już jednak bardzo zmęczone i dlatego tata postanowił zabrać je na lody. Maluchom pomysł ten bardzo się spodobał. W kawiarni zamówiły najpyszniejsze lody i wodę gazowaną. Podczas jedzenia lodów dzieci pytały się taty dlaczego słońce tak pięknie świeci, a on był zadowolony, że ma z nimi o czym rozmawiać.
4. Pan Astronom mówi o Słońcu
Pan Astronom zaczął swój wykład. Tłumaczył dzieciom, że Słońce to olbrzymia kula zbudowana z gazów nieustannie będących w ruchu. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały tych ciekawostek. Postanowiły, że zgłębią swoją wiedzę i same dowiedzą się czegoś więcej na temat gwizdy, która umożliwia wszystkim życie na Ziemi.
5. Dzieci piszą list do Słońca
Teleskopek i Teleskopka wymyślili, że napiszą list do Słońca, w którym poproszą gwiazdę, by świeciła przez cały czas (również w zimie) i cudownie ogrzewała. Postanowili, że wyślą list balonem, ponieważ było wątpliwe czy dotarłby on do adresata zwykłą pocztą. Tak też zrobili – umieścili list w koszyczku i wypuścili balon w powietrze. Teleskopek wziął teleskop, by obserwować lot przesyłki. Pan Astronom i jego żona zorientowali się, że ich bliźniaki znów wymyśliły jakąś psotę i zgodnie stwierdzili, że żadna planeta nie ma takich kłopotów jak oni.
6. Pan Astronom mówi o planetach
Któregoś dnia pan Astronom opowiedział swym dzieciom o wszystkich planetach, które krążą wokół Słońca. Teleskopek i Teleskopka były tym bardzo zafascynowane, aczkolwiek nie potrafiły zrozumieć jak 9 planet może zgodnie obracać się w jedną stronę wokół Słońca. Pan Astronom powiedział im jak nazywają się te planety. Są to: Ziemia, Mars, Jowisz, Merkury, Pluton, Wenus, Saturn, Uran i Neptun. Planety te wzbudziły w maluchach duże zainteresowanie i sprawiły, że dzieci wymyśliły sobie nową zabawę.
7. Dzieci bawią się w planety
Teleskopek i Teleskopka postanowili zabawić się w planety. Do zabawy zaprosili kolegów i koleżanki z podwórka. Zabawa miała polegać na tym, że Teleskopka będzie Słońcem, a inne dzieci mają się ułożyć twarzami do ziemi i udawać, że wokół niej krążą po okręgach narysowanych na ziemi. Dzieci poczuły się obrażone i nie chciały się w to bawić. Na końcu wywiązała się bójka.
8. Dzieci stawiają pomnik
Pan Astronom mieszkał przy ulicy Astronomów. Któregoś dnia stwierdził, że brakuje tu pomnika Kopernika. Uświadomił dzieciom jak ważna była to postać i jak wiele dobrego, dzięki swym odkryciom, zrobiła dla świata. To właśnie dzięki niemu ludzie dowiedzieli się, że to Słońce, a nie Ziemia jest w centrum wszechświata i inne planety krążą wokół niej. Bliźniaki postanowiły same zbudować pomnik na cześć naukowca. Znalazły drewniane skrzynie i z nich ustawiły podium, na którym miał stanąć posąg. Gdy im się to udało, przykryli swego „Kopernika” prześcieradłem i zawołali wszystkich znajomych na uroczyste odsłonięcie. Teleskopka uroczyście zdjęła płachtę. Okazało się, że pod nią był Teleskopek przebrany za słynnego Kopernika.
9. Pan Astronom mówi o Księżycu
Raz zdarzyło się, że Teleskopek i Teleskopka nie mogli zasnąć w nocy, ponieważ Księżyc był w pełni i świecił mocnej niż zazwyczaj. Dzieci poprosiły ojca, aby im o nim opowiedział. Pan Astronom oznajmił im, że księżyc krąży wokół Ziemi, a jedno jego okrążenie trwa miesiąc. Również i inne planety takie jak: Neptun, Mars, Uran, Saturn i Jowisz mają swoje własne Księżyce.
10. Dzieciom śnią się księżyce
Po wysłuchaniu tej fascynującej opowieści o żółtej kuli tej nocy Teleskopowi i Teleskopce przyśniły się złote i srebrne księżyce, na których mieszkali panowie Twardowscy.
Właśnie zbliżały się urodziny bliźniąt. Rodzice nie wiedzieli co im kupić na prezent, więc postanowili się o to ich samych zapytać. Teleskopek i Teleskopka stwierdzili, że najbardziej pragnęliby dostać gwiazdki z nieba. Ponieważ jednak to było nieosiągalne, pan Astronom postanowił wybrać się z dziećmi do zoo.
11. Pan Astronom mówi o gwiazdach
Pan Astronom snuł kolejne opowieści – tym razem opowiadał dzieciom o gwiazdach. Jego zdaniem Słońce i inne ciała niebieskie to jedna wielka rodzina złożona z wielu gwiazdozbiorów.
12. Pan Astronom mówi o gwiazdozbiorach
Zgodnie z tym co mów pan Astronom, wszystkie gwiazdy podzielone są w gwiazdozbiory, pomiędzy którymi krążą Słońce i Księżyc. Dwanaście gwiazdozbiorów, które są najbardziej oddalone od ziemi nazwano Zodiakiem.
13. Pan Astronom mówi o zodiaku
Zodiak to jakby niebieski zwierzyniec – w jego skład wchodzą: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby. Dzieci były uradowane faktem, że na niebie też są bliźnięta. Przypomniały też tacie, że nie kupił im jeszcze obiecanego zoo. Ojciec usprawiedliwił się, że chciał zrealizować tę obietnicę, ale na razie nie ma wystarczającej sumy pieniędzy. W zamian postanowił zabrać dzieci na spacer do parku ze zwierzętami. Teleskopek i Teleskopka nie byli tym usatysfakcjonowani i dlatego poprosiły ojca, by skonstruował im specjalny pojazd, dzięki któremu będą mogli odwiedzić zoo na niebie. Ojciec był pełen podziwu dla ich pomysłowości i obiecał, że na pewno to przemyśli.
Plan wydarzeń
1. Kolejne psoty bliźniąt – Teleskopek i Teleskopka bawią się lusterkami w puszczanie zajączków.
2. Lody w kawiarni.
3. Pan Astronom opowiada dzieciom o Słońcu.
4. Dzieci wysyłają list do Słońca balonem.
5. Opowieści pana Astronoma o planetach krążących wokół Słońca.
6. Zabawa w planety zakończona bójką.
7. Wywód pana Astronoma na temat Kopernika.
8. Dzieci stawiają pomnik słynnemu naukowcowi.
9. Pan Astronom opowiada o żółtej kuli – Księżycu.
10. Sny bliźniaków o złotych i srebrnych księżycach.
11. Opowieść pana Astronoma na temat gwiazdozbiorów i zodiaków.
12. Pragnienie dzieci, aby zwiedzić zoo na niebie.
Geneza „Dzieci z Bullerbyn” – to powieść autorstwa szwedzkiej pisarki – Astrid Lindgren. Powstała w 1947 r. i stanowiła pierwszą część opisującą...
Karol Wojtyła to postać niezwykle istotna dla dziejów świata w XX stuleciu. Trudno rozważać jego ostatnie ćwierćwiecze bez uwzględnienia Jana Pawła II. Zadumani...
„W co wierzyć?” Zenona Przesmyckiego to wiersz będący manifestacją młodopolskiego dekadentyzmu i metafizycznej pustki. Mimo że sam Miriam w swoich manifestach...
Streszczenie Któregoś wtorkowego dnia w letnie popołudnie pies o imieniu Ferdynand postanowił od teraz chodzić na dwóch łapach i ubierać się jak eleganccy...
„Krzak dzikiej róży w ciemnych smreczynach” to cykl liryków tatrzańskich Jana Kasprowicza. Składa się on z czterech sonetów o tej samej tematyce....
„Apollo i Marsjasz” Zbigniewa Herberta to wiersz w którym poeta dokonuje reinterpretacji mitologii. Tekst pokazuje że prawdziwy pojedynek Marsjasza z Apollinem...
Geneza Gustaw Herling-Grudziński wydał „Inny świat” w 1951 roku w Anglii. Wcześniej powieść drukowano w odcinkach w londyńskich „Wiadomościach”....
„Confiteor” to manifest Młodej Polski autorstwa Stanisława Przybyszewskiego który ukazał się w 1899 roku na łamach krakowskiego „Życia”....
Streszczenie Historię Wielkiego Gatsby’ego opowiada czytelnikom Nick Carraway który był sąsiadem tytułowego bohatera. Latem 1922 r. Nick Carraway przeprowadził...