Streszczenie
Powieść ukazuje losy trojga przyjaciół: Perełki, Paragona i Mandżaro, którzy spędzają wspólnie wakacje w małej leśniczówce położonej niedaleko zamku.
Chłopcy przyjeżdżają do leśniczówki, by odwiedzić ciocię Perełki – panią Lichoniową. Wpadają na pomysł, aby w pobliżu chatki wybudować szałas. Postanawiają, że posłuży on im jako miejsce tajemnych spotkań. Aby się nie nudzić zakładają klub detektywów. Niedługo potem członkowie klubu mają okazję się sprawdzić i rozwiązać tajemniczą zagadkę.
Któregoś dnia wieczorem podczas burzy do domu chłopców wpadła pani Trociowa i oznajmiła, że na zamku błysnęło, a potem zaczęło tam straszyć. Chłopcy postanawiają sprawdzić swe detektywistyczne umiejętności i rozpracować tajemnicę nocnych zjaw. To jak się okazało wcale nie zajęło im dużo czasu.
Okazało się, że na zamku pracują konserwatorzy – studenci historii sztuki z Wrocławia, którzy „przy pomocy duchów” usiłują odstraszyć robotników i w ten sposób zapobiec rozbiórce zamku. Paragon ostrzegł studentów przed milicjantem i obiecał, że nie zdradzi ich sekretu.
Sprawa się jednak komplikuje, ponieważ pojawiają się pogłoski, że na zamku rzeczywiście straszy i że chodzą po nim dziwne osoby. Przyjaciele postanawiają je śledzić przekonani, że duchy usiłują przestraszyć amatorów skarbów, które znajdują się w zamku. Nie wierzą, aby na zamku były autentyczne zjawy.
Przyjaciele szybko zabierają się do pracy – opracowują plan działania i zaczynają baczną obserwację miejsca rzekomych nawiedzeń, a także osób, które kręcą się w pobliżu zamku. Tymczasem na swej drodze spotykają kilka interesujących, acz tajemniczych postaci (Marsjanina, Malarza, Srebrną, Tyrolczyka, Tajemniczego).
Członkinią Klubu została też nowa pani inspektor. Paragon spotkał na stacji kolejowej dziewczynę – Jolę, która usłyszawszy o Klubie Młodych Detektywów, chciała też do niego wstąpić. Chłopcy zgodzili się ją przyjąć.
Paragon spotkawszy Malarza, zaintrygował się jego wielkim workiem, który miał być składanym kajakiem. Chłopak sam chciał sprawdzić, co naprawdę znajduje się w worku.
Z kolei Mandżaro wybrał się na poszukiwania Marsjanina (lokatora, który w dziwnych okolicznościach zniknął). Na podwórzu zauważył ślad odcisku buta i postanowił wykonać z niego gipsowy odlew. Na zamku zaś spotkał „Tajemniczego”, który wypytywał go o duchy i gipsowy odlew, a także oznajmił, że chłopak nie znajdzie tej osoby, której szuka (Mandżaro zdziwił się, że tak dużo o nim wie). Mandżaro sprawdzając odcisk buta na ziemi, odkrył wejście do podziemi zamku. Zaopatrzywszy się w latarkę i cieplejszą kurtkę był gotowy wybrać się na eksplorację podziemi. Podążając za sznurkiem dotarł w końcu na miejsce. W podziemiach zamku zobaczył kobietę o srebrnych włosach i młodego mężczyznę. Uznał, że musi jak najszybciej stąd się wydostać.
Zadaniem Joli było natomiast sprawdzenie co znajduje się w worku Malarza. Po przeprowadzonym śledztwie stwierdziła, że jest tam składany kajak. Paragon nie był z tego zadowolony i nie chciał przyjąć dziewczyny do Klubu, ale wstawił się za nią Perełka i pozwolili jej zostać na próbę.
Wieczorem Paragon, Perełka i Jola „straszyli” na zamku, odciągając uwagę milicji od studentów. Następnie uzupełnili swe informacje, przygotowali plan misji i się rozdzielili. Jola udała się na plebanię, skąd miała śledzić Srebrną i jej przyjaciół.. Podsłuchała, że planują schować jakieś stare płótna w podziemiach. Perełka tymczasem szukał Tajemniczego i zapuścił się w podziemiach. Tam odnalazł komnatę, gdzie znajdował się worek, a w nim cement i gips. Po studentów powrócił zaś profesor i zapowiedział wstrzymanie prac remontowych, dzięki czemu studenci nie musieli już „straszyć”.
Mandżaro i Paragon sprawdzali dalej podziemia. W miejscu, gdzie na mapie był symbol nietoperza znaleźli Marsjanina, który dłubał młotkiem w skale. Ten zorientowawszy się, że jest obserwowany, w porę zdołał uciec. Chłopcy postanowili wybawić Marsjanina z podziemi i w tym celu przebrali się za duchy. Kiedy zauważyli, że Marsjanin wyszedł z podziemi i udał się do kawiarni, natychmiast wezwali milicję. Marsjanin tłumaczył się funkcjonariuszowi, że jest zoologiem z uniwersytetu we Wrocławiu i w podziemiach bada nietoperze. Chłopcom zrobiło się głupio z powodu ich podejrzeń, które samego Marsjanina bardzo ubawiły.
Tymczasem Jola próbowała dowiedzieć się od mamy, co to są drogocenne płótna. Ta wyjaśniła jej, że tak się mówi o obrazach. Dodała też, że we Wrocławiu zrabowano ostatnio kilka bezcennych płócien flamandzkich. Jola szybko powiązała fakty i zaczęła kojarzyć grupę Srebrnej z kradzieżą. O swoim podejrzeniach powiedziała chłopakom.
Znów badania przenoszą się do podziemi – Jola z Perełką zamierzali pilnować wszystkich wejść tutaj prowadzących. W jednym z korytarzy Jola natknęła się na Malarza. Perełka natomiast trafił do groty, gdzie złodzieje zamurowali swój łup. Ponieważ cement jeszcze nie zastygł, wyjął metalową rurkę i natychmiast zaczął uciekać. Kiedy wybiegł z podziemi natknął się na Srebrną i został zaatakowany przez Tyrolczyka, na skutek czego stracił przytomność. Kiedy się obudził stał nad nim Tajemniczy, który jak się okazało, był oficerem śledczym. Perełka powiedział mu gdzie uciekli złodzieje.
Paragon tymczasem szukał kolegów w szałasie, jednak nigdzie ich nie widział. Zobaczył natomiast skradającego się Tyrolczyka z pakunkiem. Zaciekawiony co też się w nim znajduje, postanowił popłynąć za nim łódką. Na wyspie mężczyzna kopał dziurę, gdzie najprawdopodobniej zamierzał schować swój łup. Paragon postanowił ukraść mu łódkę.
Tymczasem Jola była jeszcze w podziemiach z Malarzem. Przestraszona jakimiś odgłosami, zaczęła uciekać i wzywać pomocy. Malarz wówczas uciekł, a do przerażonej Joli przybiegli studenci. Jola poleciła im, by gonili Malarza. Perełka zaś wskazał im drogę, gdzie podejrzany uciekł.
W tym czasie milicja aresztowała Srebrną, a Tajemniczy ją przesłuchiwał. Wówczas na komisariacie pojawiła się Jola, Perełka i studenci prowadzący Malarza. Przybył też Paragon, który powiedział o skarbie zakopanym przez Tyrolczyka na wyspie. Milicjanci pospiesznie udali się motorówką na wyspę i schwytali uciekającego Tyrolczyka.
Dzięki wytrwałości młodych detektywów, którzy nie zrażali się serią pomyłek i porażek sukcesem zakończyło się ich pierwsze detektywistyczne śledztwo. Udało im się rozbić grupę złodziei bardzo cennych XVII – wiecznych obrazów flamandzkich mistrzów.
Plan wydarzeń
1. Przyjazd trójki przyjaciół na wieś do państwa Lichoniów.
2. Przerażenie pani Trociowej spowodowane tym, że na zamku straszy.
3. Założenie Klubu Młodych Detektywów.
4. Przystąpienie do pracy i pierwsze zagadki – kim jest Marsjanin i kto straszy na zamku?
5. Podsłuchiwanie grupy studentów.
6. Wyprawa do podziemi.
7. Odnalezienie nowego przejścia.
8. Praca Paragona na stacji kolejowej.
9. Pojawienie się nowych, tajemniczych postaci – Srebrna i Tyrolczyk przyjeżdżają do Malarza na plebanię.
10. Zadanie dla Joli pragnącej wejść do Klubu – ma dowiedzieć się co jest w worku Malarza.
11. Paragon, Perełka i Jola „straszą” na zamku.
12. Dalsze śledztwo – tropienie Srebrnej, Malarza i Tyrolczyka.
13. Odnalezienie w podziemiach Marsjanina.
14. Natrafienie na miejsce ukrycia płócien.
15. Podążanie Paragona łódką za Tyrolczykiem. Odnalezienie jego skrytki.
16. Tyrolczyk oddany w ręce milicji.
17. Przesłuchiwanie Srebrnej i jej szajki.
18. Zdemaskowanie przestępców, którzy usiłowali ukraść drogocenne obrazy.
Geneza Stefan Żeromski napisał powieść „Syzyfowe prace” na podstawie własnych doświadczeń w rosyjskiej szkole. Nie jest to jednak jego autobiografia –...
Oda Horacego pt. „Do Apollina” jest utworem pochodzącym z I księgi „Pieśni”. W całości jest skierowana do Apolla na co wskazuje tytuł. Apollo syn...
Tren IX jest rozliczeniem Kochanowskiego z filozofią stoicką. Stoicy uważali że człowiek może stać ponad cierpieniem i nędzą gdy posiądzie mądrość wyjaśniającą...
Streszczenie Czasem osoby które dotychczas były dalekie mogą stać się powiernikami największych sekretów. Nielubiany przez Martę partner matki Wiktor otrzymuje...
Geneza Jedno z najważniejszych dzieł Goethego - powieść epistolarna pt. „Cierpienia młodego Wertera” - opublikowane zostało w 1774 r. Utwór szybko zyskał...
„Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego to wiersz reprezentujący lirykę tyrtejską. Poeta napisał go w kwietniu 1939 roku kilka miesięcy przed niemiecką...
Powstanie listopadowe zajęło ważne miejsce w twórczości polskich romantyków. Gdy wymarzony czyn zbrojny okazał się przedsięwzięciem nieudanym wielu literatów...
„Manifest szalony” jest wierszem Kazimierza Wierzyńskiego. Tytuł sugeruje że mamy do czynienia z czymś co wyjawia poglądy autora na poezję a może nawet i na...
„Serce roście” (rośnie) to kolejny utwór w którym Jan Kochanowski wysławia radości prostego ale porządnego życia. Pieśń zaczyna się od opisu...