Unikalne i sprawdzone teksty

Szatan z siódmej klasy – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie

Książka rozpoczyna się opisem profesora Gąsowskiego. Nauczyciel historii to osoba wyróżniająca się spośród innych członków grona pedagogicznego. Był nauczycielem, który bardzo osobiście podchodził do wykładanego przedmiotu, lecz także cechował się pewnym zamyśleniem i roztrzęsieniem. Klasa, w której prowadził lekcje, była jedną z jego ulubionych. Chłopcy zawsze byli przygotowania do lekcji, odpowiadali bardzo dobrze. Sytuacja uległa zmianie. Pan Gąsowski postanowił zapytać Kaczanowskiego oraz Ostrowickiego. Adam Cisowski opowiedział nauczycielowi o odkryciu przez niego sposobu, w jaki profesor wybiera uczniów do odpytywania. Jednakże zlepiona kartka spowodowała, że do odpowiedzi poproszone zostały nie te osoby, które przewidywali chłopcy.

Na kolejnej lekcji, Adam Cisowski miał po raz kolejny spróbować swojej metody. Okazało się, że zgadł on nazwiska uczniów, których chciał poprosić do odpowiedzi nauczyciel. Ponieważ klasa lubiła pana od historii, nie chciała sprawiać mu przykrości i obiecała solidną naukę.

Adam był osobą, która lubiła ciekawe rozwiązania. Gdy pewnego dnia ktoś z jego rodzeństwa skonsumował jego porcję lodów, przeprowadził on test polegający na zamoczeniu w misce. Ten, kto z jego rodzeństwa miał suche ręce, posądzony był o winę. Za winowajcę uznany został Janek. Postępowanie Adasia zapewniło mu posłuch u młodszych dzieci.

Dojść sprawiedliwości Adaś potrafił również w szkole. Dzięki niemu zakończył się spór pomiędzy Zbyszkiem Jasińskim oraz Józkiem Żelskim, który toczył się o zaginione pióro jednego z chłopców. Adaś odzyskał pióro od Burskiego i doprowadził do tego, że Zbyszek odebrał swoją zgubę.

Adaś potrafił rozwiązywać sprawy delikatnie, ale skutecznie. To do niego zwróciła się także grupka uczniów 6 klasy. Posiadali oni własną spółdzielnię, jednak okazało się, że w ich rachunkach brak jest stu złotych. Sytuacja była szczególnie stresującą szczególnie dla osoby odpowiedzialnej za finanse. Okazało się, że przyczyną nieszczęścia była nitka, która sprawiła, że w zeszycie wydawało się jakby była liczba o sto większa.

Z prośbą o pomoc do Adama zwrócił się także nauczyciel Gąsowski. Adam miał okazję poznać jego bratanicę o pięknych fiołkowych oczach. Opowiedzieli mu oni o wydarzeniach we wsi Bejgoła. Zjawił się w niej kupiec, który w domu oglądał jedynie drzwi. Zaproponował on kupno majątku rodzinnego Gąsowskich za sporą sumę. Niedługo potem zaczęły ginąć drzwi zabrane z domu. Zaciekawiony Adaś zmienił swe plany wakacyjne.

Na początku wyjazdu Adam poznał Iwa Gąsowskiego, który był niezwykle uzdolniony matematycznie. Adaś udał się z Wandą na spacer nocą. Miał okazję zobaczyć tajemniczą postać, która zmierzała w stronę majątku. Postanowił go śledzić. Szło mu dobrze, jednak w pewnym momencie został ogłuszony. Adaś nieprzytomny leżał na ziemi.

Do domu zaniosła go Wandzia. Adaś, gdy tylko doszedł do siebie po wypadku postanowił rozwikłać zagadkowe zainteresowanie Francuza akurat tym majątkiem. Rozpoczął proces poszukiwania informacji w książkach, które znajdowały się w majątku gdzie spędzał wakacje. Kluczowymi dla jego poszukiwań okazały się być relacje księdza Koszyczka. To właśnie w nich zapisane było, że w dworku znajdowali się przez pewien czas pułkownik Kamil de Berier wraz z towarzyszącym mu żołnierzem. Obydwaj walczyli pod Moskwą. Oficer zmarł, a jego ostatnie słowa dotyczyły drzwi oraz umieszczenia brata, z którym postanowił się skontaktować, w tym samym domku w ogrodzie, w którym początkowo sam przebywał.

Po opowiedzeniu przez Adasia o poczynionych odkryciach, mieszkańcy domu poszli sprawdzić stan drzwi, które prowadziły do domku. Tych jednakże nie było. W domu pojawił się jednakże nowy gość. Podawał się za malarza, jednak wzbudził on podejrzenia Adasia. Okazały się być słusznymi. Gość ukradł zapiski wspomnień księdza Koszyczka.

Adaś postanowił udawać swój wyjazd. Pożegnawszy się z całą rodziną, udał się w ustronne miejsce. Noc spędził w leśniczówce. Spotkał także dzieci państwa Niemczewskich. Zaproszony na obiad do rodziny miał okazję usłyszeć, że w domu pojawiła się osoba, która poprosiła o przetłumaczenie listu. Pod pretekstem chęci pomocy dziewczynce, której zlecono to zadanie stworzył on tłumaczenie. List, był listem zmarłego oficera. Adaś po chwili zastanowienia dotarł do jego zaszyfrowanej treści, która była wersem z „Boskiej komedii” Dantego. Jasno zawarta w nim była wskazówka, która mówiła, że wartymi uwagi poszukujących są drzwi. List zapowiadał bogactwo.

Zleceniodawcą tajemniczego tłumaczenia był malarz, który wcześniej wszedł w posiadanie cennych zapisków. Chłopiec udał się na spoczynek, jednak został mu on przerwany. Malarz wraz ze swoim wspólnikiem schwytali chłopca i próbowali wydobyć z niego informacje. Chłopiec opierał się. Zmuszony do napisania listu z zapewnieniem o swoim dobrym samopoczuciu, zawarł w nim przekaz, który jasno wskazywał, że jest on pisany pod przymusemm, a domownicy powinni uważać.
Niejedyny Adaś był schwytany. Koło niego okazał się leżeć Francuz. Mężczyzna, który miał ochotę zdobyć opisywany majątek i w tym celu zdał się na rzezimieszków. Efekt był widoczny – fałszywy malarz wraz z poplecznikami postanowili samodzielnie zdobyć bogactwo.

Adaś próbował zawrzeć pakt z jednym z włamywaczy. Okazało się to jednak niemożliwym. Oszukany chłopiec, uratowany został przez swojego szkolnego kolegę, który znajdował się koło miejsca jego uwięzienia. Uciekając razem z rannym Francuzem, musieli przeprawić się przez jezioro łódką.

Łódź należąca do Staszka Burskiego i jego harcerzy nie była jednak w stanie przewieźć aż tak wielu osób. Ratując się, Francuz pomógł także jednemu z chłopców. Następnego dnia zaprowadzono rannego Francuza do księdza proboszcza. Okazało się, że wie on gdzie znajdują się tajemnicze drzwi. Podczas Powstania Styczniowego służy one za środek transportu jednemu z rannych księży. Na drzwiach znajdowała się kolejna wskazówka.

Adaś wrócił do majątku rodzinnego profesora. Zjawił się tam razem ze swoim wybawcom, Staszkiem. Zabrali rzeczy ze strychu i pod osłoną nocy odeszli. Dopiero następnego dnia powrócił i odbyło się oficjalne powitanie. Tego samego dnia odbyło się także poszukiwanie skarbu. Udali się oni do miejsca, w którym po wykopaniu starej skrzyni pojawił się jeden ze złoczyńców i odebrał im nowy łup.

Adaś był zadowolony. Jego plan się powiódł. Łotrzy otrzymali fałszywy skarb, a on sam z pomocą swoich przyjaciół rozwiązywał zagadkę. Złodzieje zostali ukarani i złapani przez policję. Adasiowi i jego przyjaciołom pozostała tylko jedna zagadka do rozwiązania. W dębie, na którym było bocianie gniazdo znajdowały się ukryte diamenty i rubiny. Jednak młody bohater nie interesował się kamieniami, a zadowoloną Wandą.

Plan wydarzeń

1. Odgadnięcie tajemnicy profesora przez Adasia.

2. Rozwiązanie sporu z rodzeństwem.

3. Pomoc koledze w odzyskaniu wiecznego pióra.

4. Pomoc uczniom 6 klasy.

5. Wizyta profesora.

6. Poznanie Wandzi.

7. Decyzja Adasia o wyjeździe do Bejgoły.

8. Poznanie z mieszkańcami.

9. Śledzenie dziwnego przybysza.

10. Ogłuszenie Adasia.

11. Odkrycie zapisków księdza Kokoszki.

12. Pojawienie się tajemniczego malarza.

13. Kradzież pamiętnika księdza.

14. Upozorowanie odjazdu Adasia.

15. Poznanie rodziny Niemczewskich.

16. Pomoc w tłumaczeniu.

17. Rozszyfrowanie pierwszej wskazówki.

18. Pojawienie się malarza oraz wspólników.

19. Schwytanie Adasia.

20. Historia Francuza.

21. Uwolnienie Adasia przez szkolnego kolegę.

22. Wizyta u proboszcza.

23. Zakradnięcie się nocą do majątku Gąsowskich.

24. Huczne powitanie.

25. Poszukiwanie skarbów.

26. Zmylenie złodzieja.

27. Rozwiązywanie zagadki.

28. Odnalezienie skarbu.

Rozwiń więcej

Losowe tematy

Wy którzy pospolitą rzeczą władacie...

W Pieśni XIV („Wy którzy pospolitą rzeczą władacie”) Jan Kochanowski odnosi się do spraw publicznych państwowych. Był to wątek częsty w jego twórczości...

Świtezianka – interpretacja i...

Streszczenie Ballada rozpoczyna się opisem spaceru. Przedstawiony strzelec każdej nocy spotyka się z ukochaną w ciemnym borze. Spacerują razem przy świetle księżyca....

Z legend dawnego Egiptu – opracowanie...

Geneza Gdy pokolenie pozytywistów zastąpiło na scenie dziejowej romantyków sytuacja polskiego narodu była opłakana. Działania zaborców coraz skuteczniej...

Grażyna – opracowanie (geneza...

Geneza„Grażyna” to utwór którego powstanie poprzedzone było gruntownymi przygotowaniami poczynionymi przez Adama Mickiewicza. Przede wszystkim szukał...

Ojciec Goriot – opracowanie problematyka...

Geneza Honoriusz Balzak napisał „Ojca Goriot” w 1835 roku. Powieść powstała jako część wielkiego cyklu „Komedia ludzka”. Wchodziła w skład „Scen...

Mit o Nike - opracowanie (interpretacja...

Interpretacja Postać bogini Nike nie od zawsze była obecna w mitologii. Osobą która przywołała jej dzieje był dopiero Hezjod. Mit o bogini Nike jest przede wszystkim...

Pan i pies - interpretacja i analiza...

Bohaterem bajki Ignacego Krasickiego „Pan i pies” jest tytułowe zwierzę. Sam właściciel nie pojawia się bezpośrednio w utworze dowiadujemy się tylko o jego...

Bogurodzica – opracowanie interpretacja...

Autorstwo i czas powstania Przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej najstarszy rękopis „Bogurodzicy” pochodzi z początku XV w. Został on odnaleziony w oprawie...

Na zdrowie - interpretacja i analiza...

We fraszce podmiot liryczny zwraca się do zdrowia zauważając że jest ono potrzebne by cieszyć się jakimikolwiek radościami życia. Bez niego nie dają szczęścia ani...