Tom I
Akcja powieści toczy się na początku XIX wieku w Rosji. W 1805 roku w Petersburgu arystokratka Anna Scherer organizuje u siebie przyjęcie. Zjawiają się na nim wszyscy przedstawiciele lokalnych możnych rodów: Bezuchowowie, Kuraginowie, Bołkońscy i Rostowowie. W towarzystwie rozmawia się przede wszystkim o polityce i europejskich zdobyczach Napoleona. Obecny na przyjęciu Pierre Bezuchow, nieślubny syn Bezuchowa, nie kryje swojej sympatii do francuskiego cesarza.
Poznajemy również księcia Andrzeja Bołkońskiego z brzemienną małżonką Elizą, hrabiego Ilię Rostowa z żoną Nataszą i czwórką dzieci. Są to: Wiera zaręczona z niemieckim oficerem Adolfem Bergiem, Mikołaj zakochany w kuzynce Soni, trzynastoletnia Natasza i dziewięcioletni Pietia.
Andrzej Bołkoński szykuje się do wyruszenia na front. Przedtem zawozi swoją żonę do posiadłości ojca w Łysych Górach, gdzie ma się nią zaopiekować siostra Andrzeja, Maria. Eliza obawia się o swoje zdrowie i podczas pożegnania z mężem mdleje.
Mikołaj Rostow walczy w oddziale huzarów. Bierze udział w bitwie pod Schongrabern, gdzie zostaje ranny. Spotyka również swojego przyjaciela Drubeckiego i Andrzeja Bołkońskiego, z którym popada w konflikt, a nawet chce się pojedynkować. Książę Bołkoński służy u generała Kutuzowa. Pod Ulm wojska austriackie ponoszą klęskę, a Kutuzow zarządza odwrót. Armia rosyjska znajduje się w rozprzężeniu. Maszeruje od Brna do Ołomuńca.
Tom II
Mikołaj Rostow z Denisowem wracają do domu. Rostow martwi się, że jego rodzina na pewno nie zgodzi się na małżeństwo z ubogą Sonią. Rostowowie mają kłopoty finansowe i nakłaniają młodego żołnierza do ślubu z zamożną Julie Kuragin. Tymczasem Denisow zakochuje się w Nataszy i się jej oświadcza, ale nie zostaje przyjęty. Z kolei Sonię darzy uczuciem Dołochow i składa jej propozycję małżeństwa, ale ta wyznaje mu, że kocha Mikołaja. Dołochow wyjeżdża i przy najbliższej okazji mści się na Rostowowie: podczas gry w karty Mikołaj przegrywa dużą sumę pieniędzy.
Tymczasem hrabia Bezuchow umiera i zostawia duży spadek nieślubnemu synowi Pierrowi. Młodzieniec wkrótce żeni się z hrabiną Heleną Kuragin, podejrzewaną o romans z własnym bratem. Kobieta po ślubie zdradza męża z Dołochowem. Ośmieszony Bezuchow wyzywa Dołochowa na pojedynek, rani kochanka żony, a Helenę wyrzuca z domu. Następnie Bezuchow zostaje członkiem loży masońskiej.
Książę Bołkoński walczy pod Austerlitz. Zostaje ciężko ranny, a jego krewni otrzymują wiadomość o prawdopodobnej śmierci mężczyzny. Udaje się mu jednak wyleczyć i cudem wrócić do domu. Liza umiera po porodzie syna. Chłopcem opiekuje się siostra Bołkońskiego. Książę spotyka się z Bezuchowem, który wkrótce przebacza niewiernej żonie.
Podczas wielkiego balu Bołkoński zakochuje się w Nataszy Rostow. Dziewczyna zgadza się zostać jego żoną, jednak w Moskwie poznaje Anatola Kuragina, który ją uwodzi i nakłania do porzucenia Bołkońskiego. Natasza ma zamiar uciec z Kuraginem, ale Sonia odkrywa spisek i wyjawia prawd rodzinie, co udaremnia ucieczkę. Na wieść, że Anatol jest już żonaty Natasza próbuje się otruć, ale zostaje odratowana. Bołkoński zrywa przyjaźń z Rostowami.
Tom III
Natasza po odzyskaniu zdrowia przechodzi duchową przemianę i się nawraca. Tymczasem armia Napoleona zbliża się do Rosji. Pietia chce wstąpić do wojska. Książę Bołkoński udaje się na front i prosi rodzinę, by uciekała z Łysych Gór. Stary Bołkoński umiera, a Maria opiekująca synem wydostaje się z posiadłości dzięki pomocy Mikołaja Rostowa.
Latem Napoleon jest już pod Smoleńskiem. Pierre bierze udział w bitwie pod Borodino. Zostaje w niej ranny Andrzej Bołkoński oraz Anatol Kuragin (przechodzi amputację nogi). Po bitwie Kutuzow nakazuje odwrót rosyjskich wojsk, a Napoleon rusza na Moskwę.
Mieszkańcy stolicy uciekają w popłochu. Wyjeżdżają również Rostowowie. W domu zostaje Pierre Bezuchow. Moskwa zostaje podpalona przez mieszkańców. Wśród rannych Natasza rozpoznaje Bołkońskiego i przeprasza go za swoje postępowanie.
Francuzi wkraczają do Moskwy i są zaskoczeni opustoszeniem miasta. Zaczynają plądrować stolicę. Bezuchow dostaje się do niewoli. Jego żona przechodzi z kolei na katolicyzm i wiąże się z wysokim urzędnikiem francuskim. Po kilku miesiącach przychodzi wiadomość o jej śmierci.
Tom IV
Pierre próbuje dokonać zamachu na Napoleona. Zostaje aresztowany i jako jeniec wojenny wraca z armią Napoleona do Francji. Po drodze wielu oficerów dezerteruje, panuje powszechny głód. Bezuchow zostaje wyzwolony przez rosyjskich partyzantów. W walce śmierć ponosi Pietia.
Natasza opiekuje się rannym Bołkońskim, który jej wybacza i wkrótce umiera. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z Marią Bołkońską, z którą wyjeżdża do Moskwy. Do Moskwy wraca również odmieniony Bezuchow. Wkrótce spotyka Nataszę i zakochuje się w niej. Maria Bołkońska odradza mu jednak zaręczyny, ponieważ dziewczyna nosi żałobę po bracie.
Epilog
Ślub Nataszy Rostowej i Bezuchowa odbywa się w 1813 roku. Hrabia Rostow umiera. Mikołaj Rostow żeni się Marią Bołkońską i tym samym ratuje finansowo całą rodzinę. Wszyscy zamieszkują w Łysych Górach. Natasza rodzi czworo dzieci. Mikołaj z żoną opiekują się synem zmarłego Andrzeja Bołkońskiego i własnym potomstwem. Powieść kończy rozmowa Rostowa i Bezuchowa, w której Pierre zachęca Rostowa do przystąpienia do tajnego związku (najprawdopodobniej dekabrystów).
Streszczenie Główna bohaterka – Sara – to córka oficera która razem z nim zamieszkuje Indie. Jednakże dziewczynka ma zostać wysłana do Anglii....
„Przeprosiny Boga” Jana Kasprowicza to ludowa ballada pochodząca z ostatniego tomu utworów poety „Mój świat”. Tekst pod względem gatunkowym...
Streszczenie Ballada rozpoczyna się opisem położenia jeziora oraz zwrotem do adresata i zachętą do zobaczenia jeziora. Pojawia się opis jeziora Świteź zarówno...
„Kwiaty zła” Charlesa Baudelaire’a to jedna z najważniejszych książek poetyckich modernizmu która zapoczątkowała również najważniejsze...
„Powrót prokonsula” Zbigniewa Herberta to wiersz którego tematem są moralne rozważania rzymskiego urzędnika. Tekst można również odczytywać...
„Rzadko na moich wargach...” to liryk Jana Kasprowicza zamykający zbiór „Księga ubogich”. Wiersz powstał w okresie I wojny światowej wielkiej...
Streszczenie Orient Express staje się miejscem w którym dzieją się rzeczy niecodzienne. Jadący nim Hercules Poirot znajduje dla siebie miejsce jedynie dzięki kontaktom...
Ogólna charakterystyka Ewangelia według św. Łukasza jest trzecią z czterech nowotestamentowych Ewangelii. Jej autorem jest prawdopodobnie lekarz uczeń apostoła Pawła....
Interpretacja Mit o Dzeusie jest opowieścią o najważniejszym z bogów który władał całym Olimpem. Jest to mit który doskonale oddaje antropomorficzność...