Unikalne i sprawdzone teksty

Biesy – streszczenie

Część I

1. Nieco szczegółów z życiorysu czcigodnego Stiepana Trofimowicza Wierchowieńskiego

Stiepan jest człowiekiem słabego charakteru. Prowadzi hulaszczy tryb życia, przegrywa cały majątek, a także pieniądze swojej przyjaciółki Barbary Pietrowny. Jest niedoszłym pisarzem. Mieszka u Barbary Pietrowny jako były opiekun i nauczyciel jej syna.

2. Książe Harry. Swaty

W mieście zjawia się syn Barbary Pietrowny, Mikołaj Stawrogin. Stiepan nazywa go księciem Harrym w nawiązaniu do szekspirowskiego hulaki. Okazuje się, że Stawrogin zabił człowieka w pojedynku. Zachowuje się też bardzo dziwnie: np. gryzie w ucho gubernatora i na oczach wszystkich całuje żonę jednego z mieszkańców. Stawrogin zapada na chorobę nerwową i po 2 tygodniach wyjeżdża.

Matka Stawrogina chce, żeby ożenił się z Lizawietę Drozdow, a Stiepana pragnie ożenić ze swoją podopieczną Darią Pawłowną.

3. Cudze grzechy

Liza wydaje się bardzo tajemnicza, podobnie jak Daria. Nieopodal mieszka panna Lebiadkin, kobieta w wieku 30 lat. Jej brat alkoholik się nad nią znęca.

4. Kuternóżka

Panna Lebiadkin kuleje i cierpi na dziwne przypadłości psychiczne. Narrator poznaje ją w soborze.

5. Przebiegły wąż

W mieście krążą plotki o tym, że Stawrogin uwiódł pannę Lebiadkin. W domu Barbary Pietrowny gromadzą się znajomi i przyjaciele, jest również Mikołaj. Niespodziewanie Szatow wymierza Stawroginowi policzek.

Część II

1. i 2. Noc

Okazuje się, że Stawrogin potajemnie poślubił Marię Lebiadkin z powodu niejasnego zakładu. Nikt jednak nie zna prawdy. Mikołaj należy do tajnego stowarzyszenia, którego jest mentorem. Uprzedza Szatowa o planowanym zamachu na jego życie z powodu jego odejścia od spiskowców. Stawrogin ma zamiar ujawnić, że jest mężem obłąkanej Marii. Jednocześnie nachodzi go pokusa pozbycia się Lebiadkina. Sam jest bowiem zakochany w Lizie.

3. Pojedynek

Stawrogin pojedynkuje się z Gaganowem, ponieważ kilka lat wcześniej obraził jego ojca. Walka nie przynosi rozstrzygnięcia.

4. Przed zabawą

Julia Michajłowna, żona gubernatora prowadzi otwarty salon, w którym spotyka się miejscowa młodzież. Kobieta darzy szczególną sympatią Piotra Wierchowieńskiego, zadeklarowanego rewolucjonistę. Młodzi oddają się dziwacznym zabawom i wywołują skandale. Barbara wyrzuca Stiepana i zbliża się do środowiska Julii.

5. Piotr Stiepanowicz uwija się

Piotr wyraźnie spiskuje i coś planuje. Donosi na innych, np. oskarża Szatowa o pisanie antyrządowych tekstów.

6. Wśród naszych

W domu Wirgińskiego odbywa się zebranie członków stowarzyszenia. Są tu Szatow, Wierchowieński, Stawrogin i Kiriłłow.

7. Iwan Carewicz

Wierchowieński rozmawia ze Stawroginem. Wyjaśnia, że jest socjalistą, ale uważa, iż po dokonaniu rewolucji powinien zostać wybrany nowy władca absolutny, którym, według niego, mógłby być Stawrogin.

8. Przeszukanie u Stiepana Trofimowicza

Z polecenia gubernatora odbywa się rewizja w domu Stiepana.

9. Flibustierzy. Fatalny poranek

Część III

1. Festyn. Początek zabawy

Odbywa się uroczysty poranek literacki. Niespodziewanie jednak Liputin wygłasza antyrządowe wiersze.

2. Koniec zabawy

Gubernator i jego żona Julia zostają upokorzeni. Wszyscy mieszkańcy i ważne osobistości oburzeni opuszczają bal. W mieście wybucha pożar, w którym ginie Lebiadkin i jego siostra. Okazuje się, że podpalenia dokonał Fiedka, ale nie wiadomo na czyje polecenie (prawdopodobnie Wierchowieńskiego).

3. Koniec romansu

Tymczasem Stawrogin spędza pożegnalną noc z Lizą. Kiedy dziewczyna dowiaduje się o pożarze, idzie pod dom Lebiadkinów, gdzie zostaje zamordowana przez tłum. Wszyscy obwiniają ją o to, że Stawrogin zabił swoją żonę, by związać się z nią.

4. Ostatnia decyzja

W stowarzyszeniu zapada decyzja o zamordowaniu Szatowa.

5. Podróżniczka

W domu Szatowa niespodziewanie pojawia się żona, która jest w zaawansowanej ciąży i zaczyna rodzić. Mężczyzna chce zacząć z kobietą nowe życie, mimo że dziecko nie jest jego. Zostaje jednak zamordowany przez członków stowarzyszenia.

6. Fatalna noc

Żona poszukuje Szatowa po całym mieście. W końcu wraz z dzieckiem zaziębia się i umiera. Piotr Stiepanowicz nakłania Kirriłowa do przyznania się do wszystkich win i popełnienia samobójstwa. Sam ucieka za granicę.

7. Ostatnia peregrynacja Stiepana Trofimowicza

Stiepan wyrusza w samotną wędrówkę, podczas której zaprzyjaźnia się z roznosicielką Biblii. Zapada na poważną chorobę, odnajduje go Barbara, jednak Stiepan umiera. Mikołaj Stawrogin popełnia samobójstwo – wiesza się.

8. Epilog

(U Tichona)

Dowiadujemy się, że przed śmiercią Stawrogin udaje się do monastyru, gdzie u ojca Tichona odbywa spowiedź. Wyjawia, że nocami miewa halucynacje, wydaje mu się, że widzi złego ducha. Daje również Tichonowi do przeczytania krótką broszurę, którą ma zamiar upublicznić („Oświadczenie Stawrogina”). Z broszury dowiadujemy się, że Stawrogin był oficerem armii rosyjskiej i że zyskał uznanie podczas powstania styczniowego w Polsce. Przez pewien czas mieszkał w Petersburgu, gdzie prowadził bardzo rozpustne życie.

Wynajmując mieszkanie u pewnej mieszczańskiej rodziny, Stawrogin wykorzystał seksualnie ich córkę, czternastoletnią Matrioszę. W wyniku tego incydentu dziewczynka popadła w chorobę psychiczną i się powiesiła. Stawrogin ożenił się wówczas z Marią Lebiadkin, ponieważ trochę przypominała mu Matrioszkę. Potem dużo podróżował po całym świecie. Ma też na sumieniu inne zbrodnie: zabił dwóch ludzi w pojedynku, jednego otruł z premedytacją i był przyczyną śmierci zakochanej w nim kobiety.

Stawrogin chcąc się ukarać, ma zamiar wystawić się na ludzką ocenę. Mnich twierdzi, że jest on jednak za słaby, by to znieść, doradza mu natomiast pustelnicze życie. Dostrzega również, że Stawrogin popełni nową zbrodnię (samobójstwo).

Rozwiń więcej

Losowe tematy

Dynastia Miziołków - streszczenie...

Streszczeniep> Miziołek czyli narrator powieści to chłopiec który opisuje swoje codzienne życie. Każdego dnia dzieje się w nim coś ciekawego. A to drobny żart...

Odprawa posłów greckich jako dramat...

Jan Kochanowski wykorzystał popularny motyw wojny trojańskiej by w dramacie „Odprawa posłów greckich” zabrać głos w dyskusji nad sprawami państwa i polityki....

Minuta ciszy po Ludwice Warzyńskiej...

„Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej” to wiersz Wisławy Szymborskiej poświęcony bohaterskiej postawie nauczycielki która oddała życie ratując dzieci...

Ziemia obiecana – opracowanie...

Geneza „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta została wydana w 1899 roku. Jej napisanie poprzedziły kilkumiesięczny pobyt autora w rozwijającej się wówczas...

Wierzbowa 13 – streszczenie problematyka...

Streszczenie Dziwny dom Na ulicy Wierzbowej 13 stał blok który miał 13 pięter. Raz przyszedł do niego listonosz który miał listy polecone dla mieszkańców...

Tren X - interpretacja i analiza

Poeta zastanawia się co stało się z Urszulką po śmierci. W którą stronę w którąś się krainę udała? - pyta ją. Rozważa czy córka jest w raju...

Księga ubogich – interpretacja...

„Księga ubogich” to zbiór wierszy Jana Kasprowicza wydanych w 1916 roku. Większość utworów składających się na ten cykl powstało podczas I wojny...

Zostawcie nas – interpretacja...

„Zostawcie nas” to wiersz Tadeusza Różewicza z tomu „Poemat otwarty” (1956). Poeta nawiązuje w tym utworze do wojennego doświadczeń swojego...

Chatka Puchatka – streszczenie...

Streszczenie Przedmówka – Wymówka Autor informuje czytelników że tak naprawdę nie ma potrzeby aby poprzedzać tę niewielką książeczkę przedmową...