Geneza
„Chłopcy z Placu Broni” to powieść, która była publikowana na łamach gazety „Tanulok Lapja”. Jej pojawienie się było wynikiem prośby skierowanej do autora. Jego dawny nauczyciel chciał, by publikacja odcinkowej opowieści dla młodzieży pomogła gazecie zyskać czytelników.
Czas i miejsce akcji
Miejscem akcji jest najbliższe otoczenie chłopców. Przede wszystkim jest to Plac Broni, ale i Ogród Botaniczny. Ważnym dla nich miejscem jest także szkoła oraz jej okolice (kram ze słodyczami). Akcja toczy się także w mieszkaniu chorego Nemeczka.
Czas akcji obejmuje krótki okres, od momentu gdy na Placu pojawia się przywódca Czerwonych Koszul, aż po czas wojny i ciężkiej choroby małego Nemeczka. Akcja toczy się w roku 1889.
Motywy
Jednym z najważniejszych motywów jest przyjaźń, która łączy chłopców i nie tylko, pozwala im się razem bawić, ale i poświęcać dla wspólnego dobra. Ciekawym motywem jest także motyw wiary i walki o wartości, które uznaje się za ważne. W powieści pojawia się także motyw zdrady oraz lojalności. Ważną rolę odgrywa również motyw bohaterstwa, który pozwala na ujrzenie postaci Nemeczka w innym świetle i docenienie jego poświęcenia. Także i poświęcenie jest ważnym motywem. Jednym z najsmutniejszych, ale i najważniejszych motywów jest także motyw śmierci, choroby, która zdaje się być niesprawiedliwą i zabiera małego, dzielnego Nemeczka.
Problematyka
„Chłopcy z Placu Broni” to powieść, która porusza problematykę przyjaźni, oddania, a także walki o wartości, które się wyznaje. Ważnym i ciekawym poruszanym problemem jest miejsce dziecka w grupie rówieśniczej. Nieco odrzucany i wyśmiewany Nemeczek okazuje się być jednym z najbardziej wartościowych i oddanych członków grupy. Problemem poruszanym jest także znaczenie lojalności oraz bohaterstwa, które może być różnie postrzegane. W utworze poruszona zostaje także tematyka choroby.
Bohaterowie
Nemeczek – najmłodszy spośród wszystkich chłopców. Płaczliwy, zajmujący najniższą pozycję w grupie, jako jedyny będący szeregowcem. Niedoceniany i nico wyśmiewany przez kolegów, Nemeczek okazuje się być bardzo dzielnym. Samodzielnie tropi zdrajcę i komentuje jego słowa przed przeciwną grupą. Jego bohaterstwo sprawia, że mały chłopiec, który jeszcze niedawno był ofiarą dwóch spośród Czerwonych Koszul, zyskuje uznanie wrogów, którzy odwiedzają go nawet podczas trwania jego choroby.
Mały Erno pochodzi z ubogiej rodziny. Jego matka bardzo martwi się o syna. Jego ciężka choroba, a także późniejsza śmierć jest dla niej bolesnym ciosem. Chłopiec umiera będąc uznanym przez kolegów za bohatera. Do rozwoju choroby przyczyniło się jego zaangażowanie w sprawy Placu Broni.
Boka – chłopiec, który został wybrany na przewodniczącego. Koledzy cenią go przede wszystkim za jego roztropność i rozsądne podejście do wielu spraw. To Jonasz jest osobą, która może doradzić, a także powstrzymać kolegów przed robieniem nieodpowiednich rzeczy. W trakcie bitwy okazuje się on być także dobrym strategiem. Sprawnie układa jej plan, jest także dobrym wodzem.
Boka to chłopiec, którego bardzo dotyka zdrada przyjaciela. Jest on wrażliwym, ceniącym sobie lojalność dzieckiem i stara się być w porządku wobec zdrajcy nawet wtedy, gdy jasnym jest, że działa on przeciw grupie. Przywiązany do swoich przyjaciół chłopak jest zrozpaczony po śmierci małego kolegi.
Fari Acza – przywódca chłopców, którzy bawią się na terenie Ogrodu Botanicznego. Feri był chłopcem, któremu udało się ukraść flagę z Placu Broni. To osoba postawna, której przestraszył się Nemeczek.
Dowodzący Czerwonymi Koszulami jest także człowiekiem uczciwym oraz ceniącym sobie zasady. Nie pozwala on na przejęcie Placu podstępem, ale chce tego dokonać w sposób uczciwy, w walce. Potrafi on także docenić innych chłopców. Widząc bohaterstwo Nemeczka, oddaje mu honory. Potrafi także ukarać swoich bliskich kolegów za nieuczciwe zachowanie. Jest także osobą waleczną, która gotowa jest podjąć walkę w ustalonym przez siebie, słusznym celu. Przeżywa on śmierć Nemeczka.
Profesor Rac – nauczyciel, który odkrył funkcjonowanie Związku Kitowców.
Stróż – osoba odpowiedzialna za pilnowanie Placu Broni, to właśnie Jano miał być przekupiony przez Gereba.
Gereb – jeden z chłopców, którzy bawili się na Placu Broni. Zdrajca, który opuścił swoją grupę i chciał przejąć plac nieuczciwymi metodami.
Czonakosz, Barabasz, Lesik, Kolney, Weiss, Czele, Rychter – pozostali chłopcy, którzy należeli do grupy z Placu Broni. Byli kolegami Nemeczka i Boki, którzy brali udział we wszystkich wydarzeniach, w tym w wojnie.
Bracia Pastorowie – członkowie Czerwonych Koszul. Oprawcy Nemeczka, którzy ukradli chłopcu kulki.
Sebemicz, Wendauer – pozostali członkowie grupy Czerwonych Koszuli. Chłopcy, którzy byli świadkami bohaterstwa Nemeczka.
W utworze pojawiają się także ojciec oraz służąca z domu Gereba, którzy przychodzą w sprawie jego zdrady. Pojawia się także postać mamy Nemeczka zmartwionej stanem synka.
Krajobraz wiejski przedstawia niewielkie domy jedna drogę oraz ciągnące się niemalże w nieskończoność pola. Domki stoją w równych rzędach. Część z nich wydaje...
Streszczenie Hania i Jacek to para nastolatków których łączy znajomość. Czytelnik ma okazję poznać ich codzienność i towarzyszyć bohaterom w niej. Hania...
„Spójrzmy prawdzie w oczy” to wiersz Stanisława Barańczaka. Utwór oparty jest na grze ze znanym związkiem frazeologicznym. Spojrzenie prawdzie w...
Geneza Powieść stanowi dziś prawdopodobnie najpopularniejszy gatunek literacki więc często jesteśmy skłonni zapominać o tym że pojawiła się stosunkowo niedawno. Prawdopodobnie...
Streszczenie Pierwszym z wieków ludzkości był wiek złoty. Przypadał on na czas panowania Kronosa. Był to okres niezwykle dobry dla ludzi. Mieli oni czas na uczty...
Ogólna charakterystyka Ewangelia według św. Jana to ostatnia Ewangelia znajdująca się w „Nowym Testamencie”. Jej autorstwo przypisuje się Janowi który...
Dzieło Andrzeja Frycza Modrzewskiego to jeden z ciekawszych owoców staropolskiej polskiej myśli politycznej. Kilka słów należy poświęcić samemu autorowi....
Geneza „Lot nad kukułczym gniazdem” to debiutancka powieść Kena Keseya. Jak się czasem zdarza debiut okazał się najważniejszym dziełem w dorobku autora. Do...
Kraków to miejscowość w której mieszkam Jest to miejsce niezwykłe które chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Ja także bardzo je lubię i...