Geneza
Eliza Orzeszkowa napisała powieść „Nad Niemnem” w 1887 roku, dzieło było drukowane w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. W formie książkowej „Nad Niemnem” wydano rok później. Pierwotnie powieść nosiła tytuł „Mezalians”, jednak podczas pracy nad ostatecznym kształtem dzieła Orzeszkowa poszerzyła jego problematykę i zmieniła tytuł.
Duże znaczenie dla powstania powieści miały częste wizyty pisarki w Bohatyrowiczach, zaścianku szlacheckim, który został sugestywnie odmalowany w „Nad Niemnem”.
Czas i miejsce akcji
Akcja powieści toczy się w latach 80. XIX wieku na Litwie, w obecnym województwie nowogródzkim. Główne miejsca, w których rozgrywają się wydarzenia, to majątek ziemski Korczyn oraz zagroda schłopiałej szlachty zaściankowej Bohatyrowicze. Epizodyczne wątki toczą się również w Osowcach (majątek pani Andrzejowej Korczyńskiej) i w Olszynce (włości Kirłów).
W retrospekcjach czas akcji powieści sięga również czasów średniowiecznych (opowieść o Janie i Cecylii) oraz powstania styczniowego (1863 r.).
Motywy
motyw miłości (mezaliansu) – głównym trzonem powieści jest historia Justyny Orzelskiej, młodej i dumnej panny, która odrzuca względy dwóch starających się o nią arystokratów i wychodzi za ubogiego, schłopiałego szlachcica.
motyw konfliktu pokoleń – ważną rolę w powieści odgrywa konflikt pokoleń i powstające na jego tle nieporozumienia między Benedyktem Korczyńskim a jego synem Witoldem. Wątek ten znajduje jednak szczęśliwe rozwiązanie – Witold godzi się z ojcem.
motyw powstania styczniowego – jeden z najważniejszych wątków „Nad Niemnem”. Wzmianki o powstaniu pojawiają się w retrospekcjach, głównie motywowanych wspomnieniami uczestników walk (Anzelm) i jego świadków (Jan Bohatyrowicz, Andrzejowa, Benedykt). Orzeszkowa ze względu na cenzurę, aby wprowadzić wątek powstania, posłużyła się językiem więziennym (aluzje, niedopowiedzenia itp.).
motyw mogiły – w powieści obecne są dwie mogiły: Jana i Cecylii, legendarnych założycieli Bohatyrowicz, oraz mogiły powstańców z 1863 roku. Groby te symbolizują dwie tradycje: pozytywistyczną i romantyczną.
motyw pracy – w „Nad Niemnem” bardzo ważną rolę odgrywa praca, rozumiana w dużej mierze w kategoriach pozytywistycznych. Praca na roli, istotna zwłaszcza dla Korczyńskiego i Bohatyrowiczów stanowi jedną z najważniejszych wartości.
Problematyka
„Nad Niemnem” to wielka epicka powieść ukazująca obraz polskiego społeczeństwa końca XIX wieku: od arystokracji po ubogą, schłopiałą szlachtę. Spoiwem łączącym te odległe światy jest postać Justyny Orzelskiej i jej miłosne perypetie. Uboga szlachcianka odrzuca względy zamożnych arystokratów i oddaje rękę Janowi Bohatyrowiczowi z zaścianka. Jednocześnie widzimy trudne wzajemne stosunki chłopów i pobliskiego dworu, toczących ze sobą zaciekły spór ekonomiczny.
Ponadto ważne miejsce w powieści zajmuje konflikt pomiędzy Benedyktem Korczyńskim, walczącym o utrzymanie ziemi i jego synem Witoldem, przedstawicielem pokolenia idealistów. Wreszcie najgłębszym piętrem znaczeniowym „Nad Niemnem” jest powstanie styczniowe i jego ciągła obecność w narodowej świadomości Polaków, co symbolizuje powstańcza mogiła. Orzeszkowa przywołuje zatem dwie tradycje: romantyczną i pozytywistyczną.
Charakterystyka bohaterów:
Benedykt Korczyński - jeden z bohaterów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Poznajemy go jako mężczyznę w sile wieku, właściciela majątku Korczyn, który hardo walczy o utrzymanie rodzinnej ziemi. Benedykt jest człowiekiem zgorzkniałym; w przeszłości był idealistą i wierzył w możliwość zbratania się z ludem. Jego brat Andrzej zginął w powstaniu styczniowym i został pochowany w jednej mogile z Jerzym Bohatyrowiczem.
W momencie, gdy poznajemy Korczyńskiego, toczy on jednak z sąsiednim zaściankiem Bohatyrowiczów spór o odszkodowanie z powodu strat wyrządzonych przez chłopskie konie. Właściciel Korczyna jest również zmuszony do spłaty posagu siostry jej mężowi, hrabiemu Darzeckiemu, dlatego rozważa sprzedaż lasu, w którym znajduje się powstańczy grób.
Korczyński czuje się samotny i niezrozumiany przez żonę i dzieci. Emilia Korczyńska jest kobietą żyjącą w świecie własnych fantazji. Całe dnie pochłania jej rozmyślanie nad wyimaginowanymi chorobami i czytanie romansów. Syn Witold z kolei krytykuje postawę ojca względem Bohatyrowiczów i zarzuca mu nieuczciwość.
Benedykt pod wpływem syna przechodzi jednak wewnętrzną przemianę. Dostrzega, że pragnienie utrzymania ziemi za wszelką cenę i ślepe poświęcenie się pracy zaślepiły go i pozbawiły dawnych ideałów. Ostatecznie Korczyński godzi się z Bohatyrowiczami i znajduje w synu oparcie oraz nadzieję na przyszłość.
Justyna Orzelska jest wiodącą postacią w powieści „Nad Niemnem”. To dobrze urodzona panna; po śmierci matki jest jednak zmuszona wraz z ojcem, który roztrwonił majątek, zamieszkać w domu zamożniejszych krewnych, Korczyńskich. Orzelska, jako przedstawicielka ubogiej szlachty, musi się zadowolić jedynie domową edukacją. Dziewczyna zakochuje się w arystokracie, Zygmuncie Korczyńskim, synu pani Andrzejowej. Mężczyzna obiecuje jej małżeństwo jednak tuż po zaręczynach pod wpływem matki porzuca Justynę i wyjeżdża na zagraniczne studia.
Orzelska niezwykle dotkliwie przeżywa zawód miłosny. Kiedy po kilku latach Zygmunt Korczyński wraca w rodzinne strony z młodą, piękną żoną, Justyna po raz drugi mocno przeżywa wydarzenia z przeszłości. Spotkanie dziewczyny z Janem Bohatyrowiczem zupełnie ją jednak odmienia.
Justyna z bujającej w obłokach panny przeobraża się w świadomą siebie kobietę, która poznaje smak ciężkiej pracy, moc rodzinnych więzów i urok ludowej obyczajowości. Zafascynowana Jankiem Bohatyrowiczem zgadza się zostać jego żoną, odrzucając jednocześnie zaloty zazdrosnego Zygmunta i bogatego Teofila Różyca, starającego się o jej rękę. Decyzja ta świadczy o wysokich walorach moralnych charakteru Justyny: dla miłości nie waha się ona poświęcić swojej pozycji społecznej i reputacji. Orzelska wybiera pracę u boku kochanego mężczyzny, a odrzuca jałowe życie pełne zbytków.
Opisy pozostałych bohaterów
Emilia Korczyńska – żona Benedykta Korczyńskiego, matka Witolda i Leonii. Wyszła za mąż z miłości i długo łączyło ją z mężem gorące uczucie. Z czasem jednak oddaliła się od Benedykta, który pogrążył się w pracy, ona zaś wolała romantyczny świat romansów. Emilia popadła w chorobę nerwową, cierpiała na napadowe bóle głowy, które nazywała „globusem”. Jej opiekunką i nieodłączną towarzyszką stała się panna Terenia.
Marta Korczyńska – uboga krewna Benedykta. W okresie powstania styczniowego była zakochana w Anzelmie Bohatyrowiczu. Nie przyjęła jednak jego oświadczyn, ponieważ bała się drwin ze strony własnej sfery. Nigdy nie wyszła za mąż, pomagała Korczyńskiemu prowadzić dom i gospodarstwo.
Witold Korczyński – syn Benedykta i Emilii Korczyńskich. Pochłonięty ideałami pracy u podstaw i pracy organicznej. Bratał się z ludem i odwiedzał pobliskie Bohatyrowicze. Popadł w konflikt z ojcem, któremu zarzucał skąpstwo i brak ideałów patriotycznych. Ostatecznie pogodził się z Benedyktem Korczyńskim i przekonał go, by darował Bohatryowiczom spłatę kary sądowej.
Teofil Różyc – zamożny arystokrata, właściciel majątku na Wołoszczyźnie, krewny Kirłów. Całą młodość spędził za granicą, gdzie prowadził hulaszczy tryb życia i uzależnił się od morfiny. Kiedy w Korczynie poznał Justynę Orzelską, zapragnął by została jego kochanką. Z czasem jednak zmienił zdanie i zaproponował jej małżeństwo. Justyna odrzuciła jego propozycję.
Zygmunt Korczyński – syn Andrzeja Korczyńskiego i pani Andrzejowej, malarz, właściciel majątku Osowce. Jego ojciec zginął w powstaniu styczniowym, a wychowaniem jedynaka zajęła się matka, która zaspokajała każdą jego zachciankę. Zygmunt zakochał się w Justynie Orzelskiej i zaręczył się z nią. Pod wpływem nacisków matki zmienił jednak zdanie, wyjechał za granicę na studia i ożenił się z młodą i zamożną Klotyldą. Po powrocie do kraju chciał odnowić związek z Justyną, jednak dziewczyna go odrzuciła.
Andrzejowa Korczyńska – matka Zygmunta Korczyńskiego, zamożna właścicielka majątku Osowce. Jej mąż zginął w powstaniu styczniowym. Arystokratka nigdy nie wyszła ponownie za mąż, mimo że wielu konkurentów starało się o jej rękę. Wychowała syna na egoistę, nie pozwoliła mu na małżeństwo z Justyną.
Bolesław i Maria Kirłowie – niezamożna szlachta, właściciele majątku Olszynka, często bywali u Korczyńskich. Maria Kirło była krewną Różyca i nakłaniała go do zawarcia małżeństwa z Justyną Orzelską.
Jan Bohatyrowicz – syn Jerzego Bohatyrowicza, który zginął w powstaniu styczniowym. Jako dziecko był świadkiem wydarzeń 1863 roku. Zakochał się w Justynie Orzelskiej, która zgodziła się zostać jego żoną.
Anzelm Bohatyrowicz – brat Jerzego Bohatyrowicza, wuj Janka. Po śmierci ojca zaopiekował się chłopcem. W przeszłości był zakochany w Marcie, jednak ta nie zgodziła się zostać jego żoną.
Jadwiga Domuntówna – najbogatsza panna w Bohatyrowiczach („aktorka” – dziedziczka majątku), miała nadzieję wyjść za Janka Bohatyrowicza.
„Sonet 132” o incipicie Jeśli to nie jest miłość – cóż ja czuję? (w przekładzie dokonanym przez Jalu Kurka) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych...
Wiersz Konstantego Ildefons Gałczyńskiego zaliczany bywa do najpiękniejszych i najpopularniejszych utworów miłosnych w dziejach polskiej poezji. Jak sam tytuł sugeruje...
Streszczenie Głównym bohaterem powieści jest młody dwunastoletni Eskimos żyjący na Grenlandii o imieniu Anaruk. Narrator (a jednocześnie polarnik) zaprzyjaźnił...
„Zaklęcie” Czesława Miłosza to wiersz w którym autor wypowiada się na temat roli poezji i jej metod opisywania świata. Przede wszystkim zaś przedstawia...
Dla człowieka ptaki to zwierzęta szczególne. W czasach przed wzbiciem się ludzkości w powietrze to właśnie one mogły unosić się do góry. Nadawało im to...
Safona to starożytna poetka grecka która założyła szkołę dla dziewcząt na wyspie Lesbos. Były one jednocześnie czcicielkami Afrodyty czego wyraz można znaleźć...
Geneza „Stary człowiek i morze” pozostaje do dziś najbardziej rozpoznawalnym dziełem Ernesta Hemingwaya. Powieść zapewniła mu literacką Nagrodę Nobla i z...
„Pamięć i tożsamość” to ostatnia pozycja z bogatego dorobku literackiego Jana Pawła II. Książka została wydana niedługo przed śmiercią papieża w lutym...
„Psałterz Puławski” to jak sama nazwa wskazuje zbiór psalmów który stanowi tłumaczenie Księgi Psalmów. Autorstwo Nieznany jest autor...