Streszczenie
Akcja „Opowieści wigilijnej” toczy się w Wigilię Bożego Narodzenia. Głównym bohaterem jest Elbenezer Scrooge, stary kupiec, który po śmierci wspólnika samodzielnie prowadzi dom handlowy „Scrooge i Marley”.
W dzień Wigilii Scrooge siedzi w swoim gabinecie i obserwuje pracę swojego kancelisty. Mężczyzna, choć zziębnięty, nie może przyłożyć drewna do kominka, ponieważ szef wyrzuciłby go z pracy. W zakładzie zjawia się siostrzeniec Scrooge’a, który zaprasza wuja na święta. Ten jest jednak z tego niezadowolony, uważa bowiem, że święta to niepotrzebny zastój w pracy. Mężczyzna odprawia z kwitkiem również dwóch ludzi kwestujących na rzecz ubogich. Po zamknięciu kantoru Scrooge je samotnie obiad i udaje się do domu.
Kiedy wchodzi do mieszkania, doznaje halucynacji. Widzi smutną twarz zmarłego wspólnika. Staranniej niż zwykle zamyka zatem drzwi na klucz. Sadowi się przed kominkiem, w którym z oszczędności tli się jedynie mały ogień, jednak na każdym kaflu widzi znowu twarz Marleya.
Wkrótce rozlega się dźwięk łańcuchów w piwnicy i w mieszkaniu pojawia się widmo. Jest to Marley, który ciągnie za sobą ciężki łańcuch. Duch stwierdza, że na każdym ciąży obowiązek zbratania się z ludźmi i jeśli nie uczyni tego za życia, musi zrobić to po śmierci. Sam nie może zatrzymywać się w wędrówce, która jest jego pokutą. Nie był dobrym człowiekiem za życia, dbał jedynie o pieniądze. Ostrzega Scrooge’a, że jego czeka jeszcze gorszy los, ponieważ żyje dłużej od niego. Scrooge może jednak jeszcze odmienić swoje życie, dlatego w ciągu trzech kolejnych nocnych godzin odwiedzą go trzy zjawy.
Duch Marleya wyfruwa przez okno, za którym lata mnóstwo innych zjaw. Scrooge zasypia i budzi się o 12 w nocy. Wówczas pojawia się pierwszy gość – dziecko o wyglądzie starca. W ręku trzyma gałązkę ostrokrzewu i przyrząd do gaszenia świec. Jest to Duch Wigilijny Przeszłości. Duch zabiera Scrooge’a w podróż, w strony jego dzieciństwa. Zjawa stwierdza, że w szkole znajduje się samotny chłopiec, który nie ma gdzie pójść na święta. Jest to Scrooge. Za oknami widnieje postać Ali Baby, którego sobie wówczas wyobrażał, a także inni bohaterowie jego dziecięcych lektur.
Następnie duch pokazuje mężczyźnie inny wigilijny obraz. Do szkoły przyjeżdża siostra Scrooge’a, Fan, która zabiera go do domu na święta. Fan umarła niedługo po wyjściu za mąż, zostawiła po sobie syna. Kolejnym etapem podróży jest zakład Scrooge’a, w którym niegdyś sam odbywał praktykę u pana Fezwiga. W wigilijny wieczór pracodawca zorganizował uroczystą kolację dla wszystkich swoich pracowników.
Kolejny obraz: młoda dziewczyna płacze, ponieważ straciła posag, więc nie chce zatrzymywać Scrooge’a danym jej słowem. Chłopak pozwala jej odejść. W następnej scenie duch pokazuje Scroogowi jego dawną miłość otoczoną gromadką dzieci i mężem. Wszyscy cieszą się z Bożego Narodzenia, a mężczyzna mówi do żony, że widział jej dawnego przyjaciela Scrooge’a. Starzec zaczyna walczyć z duchem, który w końcu znika jak świeca, a bohater zapada w sen.
Budzi się o pierwszej w nocy. Jakiś głos woła go do drugiego pokoju, który okazuje się zieloną altaną. Na tronie siedzi olbrzym – Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia. Duch przenosi Scrooge’a na ulicę. Jest Bożonarodzeniowy poranek, ludzie idą do kościoła, biedacy zaś zdążają do piekarni, gdzie mogą za darmo przygotować dla siebie obiad. Duch posypuje ich żywność specjalną przyprawą. Zjawa zaprowadza Scrooge’a do domu jego kancelisty, Boba Grathita. Mężczyzna wraz z rodziną przygotowuje się do świątecznego obiadu. Ojciec właśnie wrócił z kościoła z małym, chorym synkiem Timem, który ma problemy z chodzeniem.
Rodzina martwi się zdrowiem dziecka. Duch wyjawia Scroogowi, że jeśli ich byt się nie poprawi, chłopiec umrze. Kiedy żona kancelisty stwierdza, że Scrooge jest skąpcem, jej mąż zaprzecza i twierdzi, że jest mu wdzięczny za pracę, a następnie wznosi za niego toast.
Scrooge wraz z duchem odwiedza również ubogie dzielnice górników i okręt, gdzie ludzie świętują i składają sobie życzenia. Następnie odwiedzają dom siostrzeńca Scrooge’a, który właśnie przyjmuje gości. Ten opowiada, że wuj po raz kolejny nie przyjął zaproszenia, ponieważ jest przekonany, że nikt go nie lubi. Kiedy goście zaczynają się bawić i grać w rebusy, Scrooge pragnie pozostać jeszcze chwilę w tym domu. Na koniec wizyty wszyscy wznoszą toast za zdrowie Scrooge’a. Duch pokazuje mężczyźnie również szpitale i więzienia.
Na koniec spod szaty zjawy wychodzą chłopiec i dziewczynka – symbole ciemnoty i nędzy. Duch znika i pojawia się kolejna zjawa w kapturze. Scrooge pyta ją, czy jest Duchem Przyszłych Wigilii, ale ta nie odpowiada. Zabiera mężczyznę na giełdę w Londynie. Wszyscy rozmawiają o śmierci „starego lichwiarza”, o którym mówią z pogardą. Prawie nikt nie zjawi się na jego pogrzebie. Scrooge jest zdziwiony, że nie widzi na giełdzie siebie.
Potem odwiedzają ubogą dzielnicę, w której handlarz Joe skupuje używane rzeczy. Zjawiają się tam ludzie z łupami po zmarłym skąpcu. Praczka Dilber przynosi np. bieliznę, ręczniki, buty i łyżki, jej znajoma zaś koszulę i parawan. Joe wypłaca im pieniądze. Scrooge widzi potem również zmarłego przykrytego prześcieradłem.
Kolejny obraz: ponownie dom kancelisty. Cała rodzina jest pogrążona w żałobie po śmierci synka. Scrooge przed odejściem Ducha chce się dowiedzieć, kim był martwy mężczyzna, ale ten zamiast odpowiedzi wskazuje na kantor Scrooge’a, w którym zasiada ktoś inny. Następnie odwiedzają cmentarz, gdzie mężczyzna odczytuje na nagrobku swoje nazwisko. Wtedy Scrooge pada na kolana i obiecuje przemianę. Chce również zetrzeć napis z nagrobku, ale Duch mu nie pozwala i znika.
Nazajutrz Scrooge budzi się szczęśliwy. Jest Boże Narodzenie. Scrooge prosi chłopca na ulicy, żeby kupił najwspanialszego indyka, a następnie każe go zawieźć do domu kancelisty. Na ulicy wszyscy go pozdrawiają. Scrooge ofiarowuje datek na rzecz ubogich. Po południu odwiedza siostrzeńca Freda. Następnego ranka w pracy składa kanceliście życzenia i daje mu podwyżkę. Każe również rozpalić ogień w kominku.
Plan wydarzeń
1. Wigilia Bożego Narodzenia w zakładzie handlowym Scrooge’a
2. Skąpstwo kupca i przepędzenie mężczyzn zbierających datki dla ubogich
3. Zaproszenie Scrooge’a na świąteczny obiad przez siostrzeńca
4. Zamknięcie kantoru i powrót Scrooge’a do domu
5. Zjawienie się ducha dawnego wspólnika w mieszkaniu kupca i zapowiedź trzech zjaw
6. Spotkanie z Duchem Przeszłości i podróż Scrooge’a w krainę dzieciństwa oraz młodości
7. się Ducha Tegorocznego Bożego Narodzenia i wizyta w domu kancelisty oraz u siostrzeńca
8. Zjawa Ducha Przyszłości i wizja śmierci synka kancelisty oraz Scrooge’a
9. Wewnętrzna przemiana kupca
10. Poprawa Scrooge’a i wynagrodzenie krzywd bliskim
„Dżuma” to najsłynniejsza powieść Alberta Camusa. Jej głównym bohatera a także narratorem (co okazuje się pod koniec dzieła) jest lekarz Bernard Rieux....
„Dar” Czesława Miłosza to wiersz który powstał w 1971 roku i wszedł w skład tomu „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada”. Utwór stanowi...
Streszczenie Filistyni i Izraelici szykowali się do wojny. Z obozu filistyńskiego wystąpił wtedy Goliat. Miał hełm z brązu łuskowy pancerz nagolenice z brązu i zakrzywiony...
Streszczenie Pippi przenosi się do Willi Śmiesznotki Na skraju pewnego miasteczka znajdował się stary zapuszczony ogród. W ogrodzie tym stał sobie stary dom. W domu...
W utworze „Dewotka” Ignacy Krasicki wykpiwa fałszywą pobożność. Oto widzimy kobietę oddającą się modlitwie. Służąca krzątająca się wokoło robi coś...
Geneza Ostateczna wersja „Emancypantek” ukształtowała się w roku 1903. Trzynaście lat wcześniej w „Kurierze Codziennym” ukazywała się powieść...
Geneza czas i miejsce akcji „W 80 dni dookoła świata” należy do najpopularniejszych dzieł Juliusza Verne – a przynajmniej w krajach anglojęzycznych i w...
Bohaterem bajki „Szczur i kot” Ignacego Krasickiego jest tytułowy gryzoń. Akcja dzieje się w czasie mszy świętej – szczur wszedł na ołtarz i przechwala...
Geneza Antoine Saint-Exupery napisał „Małego Księcia” w Stanach Zjednoczonych w 1943 roku. W utworze tym pisarz wykorzystał własne długoletnie doświadczenie...