Unikalne i sprawdzone teksty

O krasnoludkach i sierotce Marysi – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie
Zima tego roku była niezwykle ciężka. Król krasnoludków – Błystek, przymarzł aż do swojego tronu. Wysyłał kolejnych poddanych by tylko wyjrzeli w poszukiwaniu zimy. Jednak po pewnym czasie ociepliło się. Król zaczął się rozmrażać, a krasnoludki kichać donośnie. Krasnoludki nie miały jednak pewności czy zaczęła się już wiosna. Postanowiły zatem wysłać Koszałka-Opałka by dowiedział się jak się sprawy miewają.
Mądry krasnoludek wziął swe księgi, pióro i atrament i żegnany przez swoich ziomków wyruszył w podróż. Obładowany księgami i bez żadnego prowiantu zaczął wydostawać się na powierzchnie. Uczony krasnoludek ruszył przed siebie ignorując oczywiste objawy wiosny. Trafił on do wsi, gdzie usłyszał kłótnię dwóch mężczyzn. Jasnym dla niego było, że okolice napadli Tatarzy ze swym Chanem Lisem Wielkim. Tak też zapisał.
Chwilę później krasnoludek spotkał dzieci, które bardzo ucieszyły się na jego widok. Usiadł z dziećmi przy ognisku i został poproszony o opowieść na temat pochodzenia krasnali. Najedzony Koszałek, opowiedział dzieciom, że za czasów Lecha krasnale nazywały się Bożętami. W tamtych czasach w każdym domu mieszkał krasnoludek.
Ich szczęście zostało zakłócone. Nastały czasy konfliktu z Niemcami, podczas których krasnoludkom źle się działo. Koszałek wspomina także czasy Popiela, o których opowiadał mu jego dziadek. W swej opowieści poruszył także czasy Piasta, w których zaszły zmiany religijne.
Krasnoludki stopniowo traciły swą pozycję i przestały być ważnymi dla ludzi. Ziemowit ożenił się z Rzepichą. Za czasów mieszka, Bożęta zostały przydzielone do najgorszych robót. Pewnego dnia wszystkie z nich rozpierzchły się i od tego czasu wychodzą tylko w nocy.
Korzystając z chwili nieuwagi, krasnal ruszył dalej. Spotkał na swej drodze lisa Sadełko. Ten nieco wybielił swoją historię, kreując się na uczonego oraz przyjaciela ludzi. Miał nadzieję, że Koszałek napisze o nim w swej kronice.
Koszałek szukał wiosny, lecz postanowił nie pytać o nią chłopa, gdyż jako uczony krasnoludek uważał, że taka rozmowa mu po prostu nie przystoi. Postanowił skonstruować model kuli ziemskiej, który miał być pomocnym w jego poszukiwaniach. Niestety, upatrzone jabłko zabrał jeż, Koszałek zaczął więc samodzielnie tworzyć kulę. Wtedy pojawiła się wiosna.
Minęła Koszałka, ale ten pochłonięty pracą naukową nie dostrzegł jej. Co gorsza, deszcz rozmył jego księgi. Tymczasem krasnoludki robiły się coraz bardziej głodne. W domaganiu się jedzenia przodował Podziomka.
Okazuje się, że krasnoludki skłonne są do psot. Pewnego dnia podmieniły kobiecie dziecko na Podziomka. Żarłoczny krasnal spałaszował wszystko, co tylko było w jego zasięgu. Podstępem podglądnęła krasnala i upewniła się, że to on jest winny. Stłukła krasnoludka i wyniosła go. Oddano jej syna.
Podziomek, który strasznie zgłodniał, udał się na powierzchnię. Zgodnie z poleceniem starał się on też wypatrywać wiosny. Podziomek dalszą podróż kontynuował na grzbiecie ptaka. Ten jednak zaniósł go w miejsce dla krasnala najstraszniejsze. Do domu kobiety, której kiedyś spłatał figla.
Ta gotowa była zaatakować krasnala. Podziomek wskoczył na kota i czym prędzej zbiegł. Dotarł na polanę, na której spotkał Koszałka-Opałka.
Był on uwięziony przez Cygana i przez niego tresowany. Schwycono także i Podziomkę. Dwaj krasnale ruszyli z Cyganami w stronę miasta. Tam na jaw wyszły kradzieże przez nich dokonane. Awantura stała się okazją do ucieczki krasnali.
Dotarli na polanę, gdzie wesoło grali na drumli i jedli krupnik. Spotkali tam też ubogą kobietę. Zbierając lebiodę natknęła się ona jednak na skarb, który pojawił się dzięki Podziomkowi. Zadowolone krasnale nadal znajdowały się na łące. Wtedy jednak pojawił się Cygan.
Jedynym ratunkiem było nazwanie czegoś wielkiego. Miłosierdzie okazało się kluczem do działania magii. Krasnoludki urosły, a przerażony Cygan odniósł ich później aż do ich domu.
Nocą koło ich domu przejeżdżał Skrobek. Krasnoludki poprosiły go o wzięcie na wóz. Podróż trwała, a krasnoludki opowiadały o bogactwach.

W Głodowej Wólce wysiadł Podziomek oraz Koszałek Opałek. W miejscu tym mieszkała Marysia. Pasąca gęsi sierotka marzyła jedynie o tym, by przyśniła się jej choć raz matka. Koszałek spotkał lisa Sadełko. Ten obiecał zyskać dla niego pióro pod warunkiem, że odwróci on uwagę psa, który towarzyszył Marysi. Plan się powiódł, a dziewczynka została odesłana z służby. Płaczącą spotkał Podziomek, który postanowił jej pomóc.

Krasnoludki dotarły do chaty Skrobka, gdzie mieszkali jego dwaj synowie. Wdzięczne za gościnę postanowiły pomóc w pracach przydomowych. Błystek pomagał jego synom. W tym samym czasie pieśń, którą wykonał uatalentowany Sarabanda, zmotywowała Skrobka do działania.

Półpanek także chciał śpiewać. Jego pasja jednak doprowadziła do tragedii. Na szczęście udało się zszyć żabę.

Marysia w tym czasie udała się do królowej Tatry prosić o wskrzeszenie Gęsi. Gdy wracała, trafiła do chaty Skrobka. Tam też została, razem z krasnoludkami. Skrobkowe gospodarstwo wyglądało coraz lepiej. Okazało się jednak, że nie ma on czym zasiać pola. Wszystkiemu winny był głodny Wiechetek, który nosił ziarno dla swej szczurzej rodziny. Krasnoludki postanowiły im pomóc.

Sprytne krasnale zawiodły Marysię do miejsca jej dawnej pracy. Znalazła tam chomika, którego postanowiła pochować. Martwym był także lis Sadełko. Marysia po drodze znalazła ziarno. Krasnoludki jesienią wróciły do swojego domu. Jedynym, który został był Koszałek Opałek.

Plan wydarzeń

1. Trwająca zima.
2. Wysłanie Koszałka-Opałka na poszukiwanie wiosny.
3. Opowieść Koszałka o losie Bożęt.
4. Wyruszenie na wyprawę Podziomka.
5. Spotkanie Koszałka i Cygana.
6. Powrót krasnali do groty.
7. Podróż na wozie Skrobka.
8. Zawitanie do chaty mężczyzny.
9. Zabicie gęsi Marysi przez lisa Sadełko.
10. Udanie się do królowej Tatry.
11. Pomoc krasnoludków u Skrobka.
12. Przybycie dziewczynki do chaty.
13. Odnalezienie ziarna.
14. Powrót krasnoludków do ich pałacu.

 

Rozwiń więcej

Losowe tematy

Kopciuszek – streszczenie

Razu pewnego żył sobie bogaty człowiek który miał żonę i córkę. Kiedy dziewczynka była jeszcze mała jej mama zachorowała i umarła. Przed śmiercią poleciła...

Próba ofiara Abrahama – interpretacja...

Opis postaci i życiorys Abrahama Abraham jest synem Teracha i mężem Sary. Pochodził z Ur skąd wędrował do Charanu. Po śmierci ojca udał się do Egiptu. Abraham zawarł...

Spotkanie nad morzem – streszczenie...

Streszczenie „Cieszyć się czy nie?” Główną bohaterką utworu jest Danusia Gawlikówna. Bardzo chciała pojechać na wakacje nad morze do pani Ady...

Podróże Guliwera - opracowanie

Pełny tytuł słynnej powieści Jonathana Swifta to „Podróże do wielu odległych narodów świata w czterech częściach przez Lemuela Gullivera początkowo...

Dobranoc – interpretacja i analiza...

„Dobranoc” jest sonetem Adama Mickiewicza który wszedł cykl utworów napisanych w 1826 r. nazwanych „Sonetami odeskimi” i wydanych równolegle...

Lilije – interpretacja i analiza...

Streszczenie Utwór rozpoczyna opis zbrodni popełnionej na mężu przez żonę. Pojawiają się słowa kierowane do roślin które mają sprawić że lilie szybciej...

Rady nie od parady – streszczenie...

Streszczenie Książeczka Małgorzaty Strzałkowskiej jest zbiorem wdzięcznych i zabawnych wierszyków z morałami. W pełniącym rolę wstępu tekście poetyckim autorka...

Moja piosnka II – interpretacja...

Motyw tęsknoty za ojczyzną był często podejmowany w polskiej poezji romantycznej. Większość twórców mając na sumieniu udział w tajemnych organizacjach...

Szczur i kot - interpretacja i analiza...

Bohaterem bajki „Szczur i kot” Ignacego Krasickiego jest tytułowy gryzoń. Akcja dzieje się w czasie mszy świętej – szczur wszedł na ołtarz i przechwala...