Poszukiwany król Koryntu! W dniu 14 sierpnia bieżącego roku ze świata podziemnego zbiegł Syzyf. Pod pretekstem powrotu na ziemię i ukarania żony która nie dopełniła obowiązku pochówku uciekł spod władzy bogów. Uciekinier jest w wieku około 60 lat. Mężczyzna... Więcej »
Więcej »„Powrót syna marnotrawnego” to siedemnastowieczny obraz stworzony przez Rembrandta van Rijna. Holenderski artysta uwiecznił scenę pochodzącą z jednej z biblijnych przypowieści. Kluczowym dla zrozumienia obrazu jest znajomość jej treści. Opowiada ona o ojcu który posiadał... Więcej »
Więcej »„Stworzenie Adama” to dzieło autorstwa Michała Anioła. Scena jest elementem fresku który znajduje się w kaplicy Sykstyńskiej. Swoje dzieło Michał Anioł Buonarotti tworzył przez 4 lata pracował na zlecenie papieża Juliusza II. Na pierwszym planie fresku zostały przedstawione... Więcej »
Więcej »Patrokles serdeczny przyjaciel Achillesa udał się z pomocą Achajom w walce z Trojanami. Przybrany był w zbroję greckiego herosa. Został on jednak pokonany przez Hektora a mimo iż jego ciało oddano achajskim wojskom to zbroja pozostała u wroga. W związku z tym Achilles potrzebował nowej zbroi... Więcej »
Więcej »Tetyda boginka morska była niezwykle piękna więc o jej rękę ubiegali Zeus i Posejdon. Jednakże ciążyła nad nią przepowiednia że urodzi ona syna który będzie potężniejszy od własnego ojca co ostatecznie ich do niej zraziło. Miała więc poślubić człowieka. Małżonkiem Tetydy... Więcej »
Więcej »Hektor i Achilles to dwóch herosów którzy reprezentowali wzorzec idealnego rycerza. Wiernie służyli swojej ojczyźnie. Byli oni dobrze urodzeni i nienagannie wyglądający: emanowali urodą i wdziękiem byli mężni i dobrze zbudowani. Ponadto obaj byli silni dzielni i nieustraszeni.... Więcej »
Więcej »Po zniszczeniu Troi pragnąłem wrócić do kraju ojczystego Itaki oraz do swych bliskich – żony Penelopy i syna Telemacha. Niestety gniew Posejdona powodował że nie mogłem tam dotrzeć. Za każdym razem przywoływał on wiatry i burzył morze tak by rzucało mnie z dala od kraju ojczystego.... Więcej »
Więcej »W okresie starożytności rozwinęły się dwie popularne koncepcje filozoficzne: epikureizm i stoicyzm. Epikureizm wywodził się ze szkoły Epikura który wierzył że celem ludzkiego życia jest osiągnięcie szczęścia. Na drodze do jego uzyskania mogą stanąć cztery lęki: przed niemożliwością... Więcej »
Więcej »Homo viator to topos którego nazwa zaciągnięta jest z języka łacińskiego i oznacza podróżnego pielgrzyma. Zatem odnosi się do człowieka wędrującego doświadczającego przy tym przygody ale także postać pielgrzymującą. Homo viator to topos który często się pojawia... Więcej »
Więcej »Odyseusz to bohater „Odysei” której autorstwo przypisuje się Homerowi. Jest to opowieść o losach jednostki która zmaga się z przeciwnościami losu by wrócić do ojczyzny i swoich najbliższych. Tułaczka bohatera trwa przeszło 20 lat a rozpoczyna się tuż po zniszczeniu... Więcej »
Więcej »Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie śmierci umknąłem i z życiem cudem ocalałem. Pewnego razu gdy morze rzuciło nasz okręt na wyspę nieznaną cieszyłem... Więcej »
Więcej »Przeznaczenie w starożytności zwane także fatum jest jedną z cech tragedii antycznej. Fatum determinuje bowiem ludzkie działania jest nierozłącznym czynnikiem w życiu i nie można przed nim uciec. Wpływ przeznaczenia na losy bohaterów literackich doskonale widać na przykładzie Króla... Więcej »
Więcej »Zdarza się że na bohaterach tragedii antycznej ciąży wina tragiczna zwana również hamartią. Wynika ona z nieodpowiedniej oceny własnej sytuacji ponieważ działając w dobrej intencji bohater doprowadza do tragicznego zbłądzenia a w efekcie do katastrofy. Wina ciąży zatem na bohaterze... Więcej »
Więcej »Bohater tragedii antycznej jest często postacią tragiczną. Tragizm związany jest z tym że bohater staje przed wyborem jednakże bez względu na to jaką decyzję podejmie jest skazany na klęskę. Ową niemożność dokonania odpowiedniego wyboru nazywamy konfliktem tragicznym który niejednokrotnie... Więcej »
Więcej »Edyp wychował się w Koryncie na dworze Polybosa i Merope. Wydawać by się mogło że wiódł tam szczęśliwe spokojne życie. Niestety nazywano go podrzutkiem co sprawiało że nie był pewny swych losów. Dlatego też postanawia udać się do wyroczni by poznać prawdę o sobie. Dowiaduje... Więcej »
Więcej »Jedną z cech dramatu antycznego jest przekonanie że nad ludzkim losem ciąży fatum którego nie można cofnąć ani zmienić. Nie da się też mu zapobiec. O życiu ludzkim decydowali bogowie którzy mieli nad nim nieograniczoną władzę. Co zatem może zrobić człowiek którego... Więcej »
Więcej »Mitologiczni bogowie to istoty obdarzone szeregiem mocy nadprzyrodzonych. Gromowładny Zeus władający morzami Posejdon czy Hades który panuje w świecie zmarłych – każdy z nich był bogiem obdarzonym niezwykła mocą i władzą. Władza wszczynania sztormów obcowania z umarłymi... Więcej »
Więcej »Na przykładzie „Antygony” Sofoklesa możemy wyróżnić dwa rodzaje praw: te ustanowione przez bogów oraz takie które wymyślili ludzie. Wywołać to może zatem dyskusję które z praw należy uznać za ważniejsze? Według których postępować? Z takim... Więcej »
Więcej »Wartości w życiu człowieka można definiować jako coś co jest dla niego ważne coś co go obchodzi i decyduje o jego działaniach. Wartości mają zatem wymiar egzystencjalny i determinują życie ludzkie. Poznajemy je przez całe życie a następnie odrzucamy ze względu na ich wątpliwy aspekt... Więcej »
Więcej »Bajki należą do najstarszych gatunków literackich wywodząc się ze starożytnej Grecji. Pierwszą znaną bajkę napisał żyjący przed prawie trzema tysiącami lat...
Akcja pod Arsenałem miała miejsce 26 marca 1943 roku w Warszawie. Została ona zaplanowana i przeprowadzona z sukcesem przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Chodziło...
Empiryzm to teoria utrzymująca że wiedza pochodzi z doświadczenia zmysłowego. Żyjemy w czasach przesiąkniętych empiryzmem więc nieco trudno zrozumieć nam wyjątkowość...
„Pożegnanie powstańca” jest jedną z dwóch części dyptyku Artura Grottgera których tematyka wiąże się z powstaniem styczniowym. Płótno...
Najwięksi filozofowie pisarze i naukowcy zastanawiali się czy życie ma sens. A jeśli tak co jest tym sensem? Dzięki czemu nasz czas na ziemi nabiera znaczenia i smaku. Co...
Odpowiedź na pytanie o szczęście sierotki Marysi nie jest łatwą. Dziewczynka pokazana jest jako osoba pracująca przy wypasie gęsi. Mała Marysia posiada jedynie swojego...
Człowiek byłby na pewno bardzo nieszczęśliwy gdyby nie towarzyszyły mu zwierzęta! To nasi „bracia mniejsi”. Pomagają nam w pracy zabawiają nas swoimi figlami....
Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...
Definicja Agnostycyzm to nazwa poglądu która pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „niepoznawalny”. Osoby wyznające agnostycyzm negują możliwość...