Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

List gończy wysłany za władcą Koryntu z Hadesu | wypracowanie

Poszukiwany król Koryntu! W dniu 14 sierpnia bieżącego roku ze świata podziemnego zbiegł Syzyf. Pod pretekstem powrotu na ziemię i ukarania żony która nie dopełniła obowiązku pochówku uciekł spod władzy bogów. Uciekinier jest w wieku około 60 lat. Mężczyzna... Więcej »

Więcej »

Powrót syna marnotrawnego Rembrandt van Rijn - opis i interpretacja... | wypracowanie

„Powrót syna marnotrawnego” to siedemnastowieczny obraz stworzony przez Rembrandta van Rijna. Holenderski artysta uwiecznił scenę pochodzącą z jednej z biblijnych przypowieści. Kluczowym dla zrozumienia obrazu jest znajomość jej treści. Opowiada ona o ojcu który posiadał... Więcej »

Więcej »

Opis fresku Michała Anioła "Stworzenie Adama" | wypracowanie

„Stworzenie Adama” to dzieło autorstwa Michała Anioła. Scena jest elementem fresku który znajduje się w kaplicy Sykstyńskiej. Swoje dzieło Michał Anioł Buonarotti tworzył przez 4 lata pracował na zlecenie papieża Juliusza II. Na pierwszym planie fresku zostały przedstawione... Więcej »

Więcej »

Opis tarczy Achillesa – środki stylistyczne | wypracowanie

Patrokles serdeczny przyjaciel Achillesa udał się z pomocą Achajom w walce z Trojanami. Przybrany był w zbroję greckiego herosa. Został on jednak pokonany przez Hektora a mimo iż jego ciało oddano achajskim wojskom to zbroja pozostała u wroga. W związku z tym Achilles potrzebował nowej zbroi... Więcej »

Więcej »

Historia wojny trojańskiej – streszczenie | wypracowanie

Tetyda boginka morska była niezwykle piękna więc o jej rękę ubiegali Zeus i Posejdon. Jednakże ciążyła nad nią przepowiednia że urodzi ona syna który będzie potężniejszy od własnego ojca co ostatecznie ich do niej zraziło. Miała więc poślubić człowieka. Małżonkiem Tetydy... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora | wypracowanie

Hektor i Achilles to dwóch herosów którzy reprezentowali wzorzec idealnego rycerza. Wiernie służyli swojej ojczyźnie. Byli oni dobrze urodzeni i nienagannie wyglądający: emanowali urodą i wdziękiem byli mężni i dobrze zbudowani. Ponadto obaj byli silni dzielni i nieustraszeni.... Więcej »

Więcej »

Nieznana (wymyślona) przygoda Odyseusza – kartka z pamiętnika | wypracowanie

Po zniszczeniu Troi pragnąłem wrócić do kraju ojczystego Itaki oraz do swych bliskich – żony Penelopy i syna Telemacha. Niestety gniew Posejdona powodował że nie mogłem tam dotrzeć. Za każdym razem przywoływał on wiatry i burzył morze tak by rzucało mnie z dala od kraju ojczystego.... Więcej »

Więcej »

Horacjański ideał życia | wypracowanie

W okresie starożytności rozwinęły się dwie popularne koncepcje filozoficzne: epikureizm i stoicyzm. Epikureizm wywodził się ze szkoły Epikura który wierzył że celem ludzkiego życia jest osiągnięcie szczęścia. Na drodze do jego uzyskania mogą stanąć cztery lęki: przed niemożliwością... Więcej »

Więcej »

Topos homo viator na przykładzie Odyseusza | wypracowanie

Homo viator to topos którego nazwa zaciągnięta jest z języka łacińskiego i oznacza podróżnego pielgrzyma. Zatem odnosi się do człowieka wędrującego doświadczającego przy tym przygody ale także postać pielgrzymującą. Homo viator to topos który często się pojawia... Więcej »

Więcej »

Opis przygody Odyseusza | wypracowanie

Odyseusz to bohater „Odysei” której autorstwo przypisuje się Homerowi. Jest to opowieść o losach jednostki która zmaga się z przeciwnościami losu by wrócić do ojczyzny i swoich najbliższych. Tułaczka bohatera trwa przeszło 20 lat a rozpoczyna się tuż po zniszczeniu... Więcej »

Więcej »

Odyseusz opowiada Telemachowi o swoich przeżyciach na wyspie Cyklopów... | wypracowanie

Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie śmierci umknąłem i z życiem cudem ocalałem. Pewnego razu gdy morze rzuciło nasz okręt na wyspę nieznaną cieszyłem... Więcej »

Więcej »

Rola przeznaczenia w życiu Edypa | wypracowanie

Przeznaczenie w starożytności zwane także fatum jest jedną z cech tragedii antycznej. Fatum determinuje bowiem ludzkie działania jest nierozłącznym czynnikiem w życiu i nie można przed nim uciec. Wpływ przeznaczenia na losy bohaterów literackich doskonale widać na przykładzie Króla... Więcej »

Więcej »

Problem winy na przykładzie „Króla Edypa” Sofoklesa | wypracowanie

Zdarza się że na bohaterach tragedii antycznej ciąży wina tragiczna zwana również hamartią. Wynika ona z nieodpowiedniej oceny własnej sytuacji ponieważ działając w dobrej intencji bohater doprowadza do tragicznego zbłądzenia a w efekcie do katastrofy. Wina ciąży zatem na bohaterze... Więcej »

Więcej »

Na czym polega tragizm Edypa? | wypracowanie

Bohater tragedii antycznej jest często postacią tragiczną. Tragizm związany jest z tym że bohater staje przed wyborem jednakże bez względu na to jaką decyzję podejmie jest skazany na klęskę. Ową niemożność dokonania odpowiedniego wyboru nazywamy konfliktem tragicznym który niejednokrotnie... Więcej »

Więcej »

Jaką prawdę o sobie poznaje Edyp? | wypracowanie

Edyp wychował się w Koryncie na dworze Polybosa i Merope. Wydawać by się mogło że wiódł tam szczęśliwe spokojne życie. Niestety nazywano go podrzutkiem co sprawiało że nie był pewny swych losów. Dlatego też postanawia udać się do wyroczni by poznać prawdę o sobie. Dowiaduje... Więcej »

Więcej »

Bezsilność ludzi wobec sił wyższych na przykładzie bohaterów „Króla... | wypracowanie

Jedną z cech dramatu antycznego jest przekonanie że nad ludzkim losem ciąży fatum którego nie można cofnąć ani zmienić. Nie da się też mu zapobiec. O życiu ludzkim decydowali bogowie którzy mieli nad nim nieograniczoną władzę. Co zatem może zrobić człowiek którego... Więcej »

Więcej »

Czy bogowie greccy są podobni do ludzi? Rozwiń temat odwołując się... | wypracowanie

Mitologiczni bogowie to istoty obdarzone szeregiem mocy nadprzyrodzonych. Gromowładny Zeus władający morzami Posejdon czy Hades który panuje w świecie zmarłych – każdy z nich był bogiem obdarzonym niezwykła mocą i władzą. Władza wszczynania sztormów obcowania z umarłymi... Więcej »

Więcej »

Motyw prawa w „Antygonie” Sofoklesa | wypracowanie

Na przykładzie „Antygony” Sofoklesa możemy wyróżnić dwa rodzaje praw: te ustanowione przez bogów oraz takie które wymyślili ludzie. Wywołać to może zatem dyskusję które z praw należy uznać za ważniejsze? Według których postępować? Z takim... Więcej »

Więcej »

Motywy działania Kreona i Antygony – porównanie | wypracowanie

Wartości w życiu człowieka można definiować jako coś co jest dla niego ważne coś co go obchodzi i decyduje o jego działaniach. Wartości mają zatem wymiar egzystencjalny i determinują życie ludzkie. Poznajemy je przez całe życie a następnie odrzucamy ze względu na ich wątpliwy aspekt... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Etapy dojrzewania Cezarego Baryki

Cezary Baryka - główny bohater „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego - jest postacią dynamiczną która w toku rozwoju fabuły dojrzewa i zmienia swoje...

„Tango” jako dramat rodzinny

Bohaterowie „Tanga” Sławomira Mrożka - z wyjątkiem Edka - połączeni są więzami krwi. Trzypokoleniowa rodzina do której należą dalece odbiega jednak...

Rola ziemi w życiu bohaterów „Chłopów”...

Ziemia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta. Stanowi ona ich źródło wyżywienia stan posiadania...

Jan Matejko Stańczyk – opis interpretacja...

„Stańczyk” to jeden z tych obrazów Jana Matejki który poświęcony jest przyczynom upadku Rzeczypospolitej. Królewski błazen zasiadający na...

Elegia – definicja i wyznaczniki...

Definicja i wyznaczniki gatunku Elegia to utwór który podobnie jak tren posiada charakter żałobny choć nie zawsze zakres tematyczny elegii tożsamy jest z tematami...

Przyjaciele są jak ciche anioły...

Nietrudno być dobrym przyjacielem gdy wszystko układa się pomyślnie podczas wspólnych zabaw gier czy spędzając beztrosko wolny czas. Prawdziwy przyjaciel powinien...

Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej...

Podróże kształcą. Mówią o tym wielcy filozofowie pisarze i artyści. Nic tak nie rozwija człowieka jak długa i pełna przygód wycieczka. Z drugiej...

Motyw odpowiedzialności w literaturze...

Odpowiedzialność przyjmować może różne formy. Inna jest odpowiedzialność człowieka prywatnego (małżonka rodzica) a inna – obywatela. Artyści poświęcili...

Gdybym był jednym z greckich bogów...

Greccy bogowie z pewnością należeli do postaci z tzw. „charakterem”. Nieobce były im czysto ludzkie namiętności – gniew skłonność do romansów...