Literatura odegrała olbrzymią rolę w kształtowaniu obrazu świata jaki dzisiaj znamy. Najważniejsze dzieła poszczególnych epok nie tylko wpłynęły na filozofię i politykę ale uformowały także świat wartości obecnych w życiu ludzkim. Książki można więc uznać za jedno z najważniejszych... Więcej »
Więcej »Księga Hioba wchodzi w skład Starego Testamentu. Jest to swoisty poemat dydaktyczny składający się z 42 rozdziałów. Tytułowy bohater – człowiek majętny i głęboko wierzący w Boga – zostaje w wyniku zakładu Stwórcy i szatana wystawiony na niezwykle trudną próbę.... Więcej »
Więcej »Sukces można rozumieć różnie. Dla niektórych oznacza on zgromadzenie wielkiej fortuny wybudowanie imponującej rezydencji i posiadanie kilku modeli najnowszych samochodów. Inni wiążą go z wymarzonym wykształceniem rozwijającą i dającą spełnienie pracą podróżami... Więcej »
Więcej »Mieszkam w niewielkim miasteczku. Każdego dnia mijam więc te same miejsca – maleńki nieco pochyły ryneczek wyłożony kostką brukową kościół w którego oknach mienią się witraże oraz pomnik św. Floriana w rzymskim hełmie – i tych samych ludzi. Co rano widzę jak... Więcej »
Więcej »Szesnasty wiek był szczególnym okresem w historii Polski. To właśnie w tym stuleciu polski król (Zygmunt I Stary) odbierał na krakowskim rynku hołd od pruskiego księcia a rodzimi artyści odebrawszy wykształcenie na najlepszych uniwersytetach ówczesnej Europy przenosili... Więcej »
Więcej »„Gloria victis” czyli „chwała zwyciężonym” krzyczy w noweli Elizy Orzeszkowej wiatr wysłuchawszy opowieści przedstawionej przez drzewa. Następnie wznosi się ponad korony i leci by tę radosną nowinę przekazać całemu światu. Chociaż sama historia ukazana w noweli... Więcej »
Więcej »Niewinna podmianaNawet Olimpijczycy pijący na co dzień ambrozję i nektar oraz oglądający świat z góry mają swoje problemy. Tym bardziej że w ich pałacu często pojawia się złośliwy Momos (bóg i uosobienie żartów kpin drwin). Chociaż nikt nie pamięta kiedy Zeus wypędził... Więcej »
Więcej »Chociaż oświeceniu jako prądowi ideowemu w całej Europie przyświecały te same zasady sytuacja polityczna Rzeczpospolitej sprawiła że w na jej terenie założenia nurtu realizowano w nieco inny sposób. Chylące się ku upadkowi państwo uwidaczniające się wady i zaniedbania oraz niski... Więcej »
Więcej »„Romeo i Julia” Williama Szekspira to tragedia która wciąż inspiruje porusza i fascynuje. Sposób w jaki angielski poeta ukazał gorące uczucie dwojga młodych ludzi rozpala wyobraźnię i budzi silne emocje. Z tego względu dzieło nadal gromadzi liczną publiczność i... Więcej »
Więcej »„Dekameron” Giovanniego Boccaccia uważany jest za jedno z najważniejszych i najbardziej inspirujących dzieł doby renesansu. Wyrafinowana kompozycja bogata i zróżnicowana fabuła zebranych nowel oraz sposób w jaki oddają ówczesne realia sprawiły że dzieło włoskiego... Więcej »
Więcej »„Dekameron” Giovanniego Boccaccia to zbiór 100 nowel. Wśród nich znajdują się teksty przeciętne zwyczajnie dobre oraz wybitne. Przykładem dzieła określanego jako iście mistrzowskie jest „Sokół” czyli krótka historia przedstawiająca losy... Więcej »
Więcej »„Pamiętniki” Jana Chryzostoma Paska napisane zostały najprawdopodobniej w okresie pięciolecia między 1690 a 1696 r. Obejmują one wydarzenia rozgrywające się na przestrzeni od 1655 do 1688 r. a w ich skład wchodzą zarówno opisy życia żołnierskiego (do 1666) jak i ziemiańskiego.... Więcej »
Więcej »Problem relacji między Bogiem a człowiekiem bardzo wyraźnie zaznacza swą obecność w sonetach Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego. Żyjący i działający na przełomie renesansu i baroku poeta zaprzeczył w swej twórczości renesansowemu optymizmowi przedstawiając odmienną dualistyczną wizję... Więcej »
Więcej »Chociaż spuścizna artystyczna Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego nie imponuje objętością – po żyjącym ok. 30 lat poecie zachował się zaledwie 1 tom poetycki liczący 50 utworów ("Wiersze abo rymy polskie") – badacze literatury są zgodni w kwestii jego nieprzeciętnej wartości... Więcej »
Więcej »Romeo i Julia - obok Tristana i Izoldy – stanowią najbardziej rozpoznawalną parę tragicznych kochanków. Wypełniona emocjami historia ich życia wywarła olbrzymi wpływ na rozwój literatury i sztuki wciąż stanowiąc inspirację dla kolejnych pokoleń twórców.... Więcej »
Więcej »W wierszu zatytułowanym „Krótkość żywota” Daniel Naborowski przedstawił dojmującą wizję ludzkiego życia ukazując je jako toczące się w cieniu nieubłaganie poruszającego się koła czasu. W ten sposób zaakcentował poeta przemijalność i tymczasowość naszego... Więcej »
Więcej »Prometeusz – jeden z mitologicznych tytanów – miał ulepić człowieka z gliny i łez oraz tchnąć w niego życie dzięki użyciu wykradzionego z rydwanu Heliosa boskiego ognia. Jednak syn Japeta nie mógł być zadowolony ze swego dzieła gdyż dostrzegał jego słabość... Więcej »
Więcej »Miłość jaka narodziła się między tytułowymi bohaterami tragedii Williama Szekspira jest szczególnym przykładem uczucia. Targana sporem między Kapuletami i Montekimi Werona stała się areną wydarzeń niezwykłych które na długi czas zapisały się w pamięci mieszkańców... Więcej »
Więcej »Drogi Romeo od naszego ostatniego spotkania sprawy potoczyły się gwałtownie i w zupełnie niespodziewany sposób. Gdy Twoje ostrze przebiło Tybalta a książę skazał Cię na wygnanie Julia wpadła w rozpacz. Jej rodzice myśląc że rozpacza po krewnym postanowili pocieszyć ją małżeństwem.... Więcej »
Więcej »Scena II drugiego aktu „Romea i Julii” przeszła do historii literatury światowej jako jeden z najdoskonalszych najlepiej skomponowanych i imponujących wspaniałym nastrojem fragmentów poświęconych miłości. Powszechnie znana jako scena balkonowa wciąż rozpala wyobraźnię... Więcej »
Więcej »Mieszkanie na wsi nie dla każdej osoby jest powodem do dumy. Wielu ludzi uważa że wieś nie jest dobrym miejscem do życia. Zarzucają jej zaściankowość brak perspektyw oraz możliwości rozwoju. Często negatywnie wyrażają się o mieszkańcach wsi. Ja jednak jestem dumny z mieszkania na wsi.... Więcej »
Więcej »Jest wiele zawodów które mnie interesują istnieje wiele rzeczy które wydają mi się warte spróbowania. Jednak najbardziej chciałbym zostać nauczycielem. Dla wielu osób jest to dość dziwne marzenie – zazwyczaj chłopcy marzą o zostaniu policjantem strażakiem... Więcej »
Więcej »Wolny czas to dla mnie ulubione chwile dnia odpoczynek od szkolnych obowiązków oraz od zadań które wyznaczają mi rodzice. Chociaż często mam wolny czas staram się go nie marnować. Mój wolny czas spędzam na tym co naprawdę lubię i co mnie interesuje. Jednym z moich ulubionych... Więcej »
Więcej »Śmierć choć nieuchronna nigdy nie jest łatwa. W jej obliczu każdy człowiek czuje się zagubiony przerażony. Niezależnie czy to jego dotyczy to co nieuchronne czy jego najbliższych nie potrafi poradzić sobie z uczuciami w których z pewnością dominujący jest strach i rozpacz. Niejednokrotnie... Więcej »
Więcej »Moim idolem jest Jerzy Owsiak. Mimo że nie jest on ani piłkarzem ani piosenkarzem czy aktorem dla mnie stanowi wzór do naśladowania. Mój idol jest ode mnie o wiele starszy jednak mam nadzieję że w jego wieku będą osobą podobną do niego. Jerzy Owsiak to założyciel oraz osoba... Więcej »
Więcej »Karusia jest główną bohaterka ballady Adama Mickiewicza pod tytułem: „Romantyczność”. Historia dziewczyny jest opowieścią tragiczną. Bohaterka niezwykle kochała swojego Jasieńka który zmarł. Jednak ballada nie jest jedynie opowieścią o uczuciu dwojga młodych... Więcej »
Więcej »Moja siostra ma na imię Matylda i jest niezwykłą osobą. Jest ode mnie starsza i chodzi już na studia. Jej pasją jest język francuski dla tego też wybrała romanistykę. To niezwykle trudny kierunek jednak ona świetnie sobie radzi i otrzymuje stypendium naukowe. Siostra jest moją najlepsza... Więcej »
Więcej »Obraz „Martwa natura z jabłkami i pomarańczami” jest jedną z wielu martwych natur które wyszły spod pędzla Paula Cézanne'a i jak wszystkie one absolutnie niezwykłą. Najważniejszym elementem kompozycji są owoce – jabłka i pomarańcze – porozrzucane na... Więcej »
Więcej »Gdy pomyślę o sobie za dwadzieścia lat dopadają mnie różnego rodzaju obawy. Przez ten czas czeka mnie tyle nowych przeżyć trudnych wyzwań ale i pewnie wspaniałych chwil że myślę o tym okresie z niesłabnącym lękiem i zachwytem. Z jednej strony boję się czy podołam wyzwaniom... Więcej »
Więcej »Wiele osób uważa że w samotności można się jedynie nudzić. Ja jednak myślę że czasem warto spędzić czas samemu bez innych osób. Jeśli mądrze się go spożytkuje na pewno nie będzie to okres nudny ale ciekawy także dla nas samych. Mówiąc o tym że „w samotności... Więcej »
Więcej »Ballada to gatunek który był niezwykle popularnym w okresie romantyzmu. Posiadający zarówno cechy liryki epiki jak i dramatu dawał on szerokie pole do manifestacji poglądów przez twórców romantycznych. Ballada zatytułowana „Romantyczność” stała... Więcej »
Więcej »Leżałem na szpitalnym łóżku i wpatrywałem się w biały sufit i wiszące na nim lampy. Wokół mnie było sporo zamieszania lekarze i pielęgniarki biegali tam i z powrotem. Jedna z pielęgniarek stała nade mną i podłączała kroplówkę.– Jak się czujesz? Jak brzuch?... Więcej »
Więcej »Stałam na przystanku tramwajowym cała mokra od deszczu i choć był dopiero ranek już wiedziałam że to będzie najgorszy dzień w moim życiu. Za chwilę miała się zacząć lekcja matematyki i sprawdzian decydujący o moim być albo nie być a tramwaj wciąż nie nadjeżdżał. Nieobecność... Więcej »
Więcej »Na obrazie Olgi Boznańskiej widzimy postać anonimowej dziewczynki stojącej przodem do odbiorcy i wpatrującej się w niego z lekkim niepokojem i zaciekawieniem. Wrażenia tajemniczości jakie wywołuje widok wielkich czarnych oczu portretowanej dopełniają jej subtelnie uchylone ciemnoróżowe... Więcej »
Więcej »Na półce w moim pokoju leży pluszowy królik. Maskotka która kiedyś wydawała mi się olbrzymia ma w rzeczywistości około pół metra wysokości. Beżowy plusz nieco się powycierał odsłaniając jasną tkaninę z której królik został uszyty. Pluszak w... Więcej »
Więcej »Sad latem najpiękniej wygląda o poranku gdy wszystko pokryte jest zimną rosą. Stare pnące się wysoko w górę drzewa rozpościerają rozłożyste gałęzie i wyciągają liście w stronę wschodzącego słońca. Promienie słoneczne przebłyskują pomiędzy gałęziami i rozszczepiają... Więcej »
Więcej »Może się wydawać że literatura nie jest w stanie przyczynić się do budowania dobra ludzkości. Moim zdaniem nie jest to prawda. Według mnie literatura jest czymś co może znacznie wpłynąć na wszystkich ludzi. Po pierwsze istnienie literatury wpływa pozytywnie na funkcjonowanie języka.... Więcej »
Więcej »Każda przeczytana książka wywiera wpływ na czytelnika. Niezależnie czy sięgam po lektury czy też książki które sama chcę przeczytać każda z nich jest dla mnie nowym i ciekawym doświadczeniem. Jest jednak jedna książka do której często wracam i czytam ją kilka razy do... Więcej »
Więcej »Płótno w kształcie pionowego prostokąta prawie w całości wypełnia postać nastoletniej już zapewne dziewczynki ubranej w długą jaskrawo czerwoną suknię o prostym fasonie z ogromnymi bufiastymi rękawami do łokcia ściągniętymi wstążką i z dużą kokardą przy rękawie z lewej... Więcej »
Więcej »Tak jak w przypadku „Krzyku” Edvard Munch namalował kilka wersji „Madonny”. Obrazy powstały w latach 1892-1895 a modelką była Dagna Przybyszewska przyjaciółka malarza i żona polskiego pisarza Stanisława Przybyszewskiego. Dzieło wzbudziło kontrowersja bowiem wbrew... Więcej »
Więcej »Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...
„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...
Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...
Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...
Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...
W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...
Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...
Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...
Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...