Definicja Stoicyzm to obok epikureizmu jedna z najważniejszych szkół filozoficznych powstała w starożytności. Za jego twórcę uważa się Zenona z Kition. Powstanie szkoły datuje się na III wiek przed narodzinami Chrystusa. Do filozofii stoicyzmu odwoływało się wielu twórców... Więcej »
Więcej »Motyw miasta to jeden z najczęściej pojawiających się motywów zarówno w literaturze jak i w sztuce. To motyw wieloznaczny który daje szerokie pole twórcy. Miasto może zostać pokazane jedynie jako miejsce życia może też stać się bohaterem ważnych wydarzeń czy... Więcej »
Więcej »Motyw Stabat Mater Dolorosa to jeden z motywów które często występują zarówno w literaturze jak i w sztuce. Niezwykły związek matki z dzieckiem oraz cierpienie po jego utracie było podkreślane nawet w historiach mitologicznych czego przykładem jest opowieść dziejów... Więcej »
Więcej »Pytanie czy kara zawsze musi być następstwem winy to pytanie które można rozważać na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt różnego pojmowania kary i zróżnicowania jej dotkliwości. Można powiedzieć o karze zwykłej zwyczajnej która... Więcej »
Więcej »Charakterystyka kierunku cechy opis założenia Secesja to styl który rozwijał się na przełomie XIX oraz XX wieku. Nazwa kierunku wywodzi się od słowa oznaczającego odejście oderwanie. Jest to nawiązanie do kierunku którym był akademizm a którego założeniom secesja się... Więcej »
Więcej »Definicja Determinizm to pojęcie które pochodzi od słowa określać ograniczać. Jest ono świadectwem jednego z głównych założeń nurtu. Przedstawiciele determinizmu pokazują że zjawiska wynikają ze zdarzeń je poprzedzających. Opis Głównym założeniem sposobu postrzegania... Więcej »
Więcej »Antropocentryzm to pogląd który jak sama nazwa wskazuje głosi że człowiek powinien znajdować się w centrum być najważniejszym. Pogląd ten pojawił się w okresie renesansu i w czasie jego trwania był niezwykle popularnym. Ideę antropocentryzmu opisują cytaty Terencjusza oraz Protagorasa.... Więcej »
Więcej »Fraszka to krótki utwór pisany wierszem który tradycyjnie podejmował tematykę błahą. Poznane przeze mnie fraszki Jana Kochanowskiego spełniały normę krótkiej formy jednak to właśnie ten autor często podejmował w swoich utworach różnorodną tematykę. W... Więcej »
Więcej »Motyw ogrodu to jeden z motywów literackich które pojawiając się w różnorakich powieściach przyjmują odmienne znaczenie i symbolikę. Sposoby przedstawienia ogrodu zmieniały się razem z epokami oraz popularnymi prądami i nurtami. Ogród w Biblii był miejscem rajskim... Więcej »
Więcej »Cechy opis założenia Akademizm to kierunek w sztuce który datowany jest na wiek XIX oraz część wieku poprzedniego. Malarstwo akademickie krytykowane było za zbytnie przywiązanie do reguł sztuki które odwoływały się do tych jakie pochwalano w renesansie. Tego typu podejście... Więcej »
Więcej »Charakterystyka kierunku Surrealizm to kierunek który ujawnił się zarówno w literaturze jak i sztuce. Kierunek rozwinął się w 1924 roku. Inną nazwą kierunku jest nadrealizm. Nazwa kierunku została stworzona przez Guilliame Apollinare który był również teoretykiem... Więcej »
Więcej »Impresjonizm który nazywany był również malarstwem plam to kierunek w sztuce który miał swoje odbicie również w literaturze. Jego nazwa wzięła się od słowa oznaczającego wrażenie. I to właśnie na tym subiektywizm odczuciu skupiali się twórcy. Najbardziej... Więcej »
Więcej »Motyw danse macabre to jeden z popularnych w średniowieczu motywów który powiązany był z nawołaniem do pamiętania o śmierci i kruchości ludzkiego życia a także stanowił przedstawienie istoty śmierci. Danse macabre dosłownie oznacza taniec śmierci. Zestawienie śmierci z tańcem... Więcej »
Więcej »Definicja Agnostycyzm to nazwa poglądu która pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „niepoznawalny”. Osoby wyznające agnostycyzm negują możliwość zdobycia wiedzy która stanowiłaby w pełni obiektywną prawdę. Filozofia opis Po raz pierwszy nazwa agnostycyzm została... Więcej »
Więcej »Definicja Praktycyzm to pojęcie które można rozumieć dwojako. Przede wszystkim rozumiane bywa ono jako podejście do rzeczywistości które charakteryzuje się jej chłodną oceną jeśli chodzi o użyteczność praktyczne zastosowanie. Jest to także pogląd wywodzący się z filozofii... Więcej »
Więcej »Cechy opis założenia Rokoko było kierunkiem którego przejawy widoczne były zarówno w literaturze jak i w sztuce. Jego pojawienie się datowane jest na koniec epoki baroku a czas oświecenia czyli koniec XVIII wieku. Nazwa kierunku wzięła się od jednego z elementów który... Więcej »
Więcej »Przedstawienie obrazu życia we współczesności oraz w pozytywizmie warto by zacząć od porównania sytuacji ówczesnych ludzi z sytuacją ludzi obecnych. Przede wszystkim pozytywizm był nie tylko epoką która głosiła pracę u podstaw zaangażowanie w sprawy narodu czy... Więcej »
Więcej »Motyw przyrody to jeden z najbardziej zróżnicowanych a zarazem pełniących odmienne funkcje motywów które wykorzystywane były przez różne epoki. Już w pierwszych tekstach uznawanych za podwaliny kultury kręgu europejskiego widoczna była niezwykła rola przypisywana... Więcej »
Więcej »Epoka renesansu i epoka baroku były okresami zgoła odmiennymi jeśli chodzi o założenia typ twórczości czy wreszcie o przekazywane przez twórców idee. Jednak w każdej z epok pojawiał się motyw ojczyzny. Polska przedstawiana była między innymi jako matka i obraz ten warto... Więcej »
Więcej »Porównanie manifestu napisanego przez Aleksandra Świętochowskiego z wierszem napisanym przez Adama Asnyka pokazuje podejście przedstawicieli dwóch pokoleń do pojawienia się nowych prądów do wkroczenia na arenę młodych twórców. Artykuł Aleksandra Świętochowskiego... Więcej »
Więcej »Nietzscheanizm to nazwa koncepcji filozoficznej która powstała od nazwiska myśliciela będącego jej twórcą. Fryderyk Nietzsche był filozofem który żył na przełomie XIX oraz XX wieku. Jego poglądy tworzyły spójną choć przez wielu negatywnie ocenianą koncepcję.... Więcej »
Więcej »Definicja Epikureizm to system filozoficzny który zakładał że jednostka jest stworzona do bycia szczęśliwą. Założycielem szkoły epikurejskiej był filozof Epikur. Kierunek filozoficzny powstał około III IV wieku przed naszą erą. Założenia Najważniejszym z założeń epikureizmu... Więcej »
Więcej »Przedstawione utwory to dzieła które powstały w czasie romantyzmu a ich autorem był Adam Mickiewicz. Przywołane fragmenty pochodzące z „Dziadów” oraz „Pana Tadeusza” pozwalają na stworzenie obrazu stolicy oraz Rosji jako kraju. Pierwszy fragment stanowi opowieść... Więcej »
Więcej »Odpowiedź na pytanie czy kultura polska jest kulturą o cechach mieszczańskich nie jest odpowiedzią łatwą. Można bowiem w polskiej kulturze dostrzec elementy twórczości mieszczańskiej czy też poruszającej tę tematykę. Moim zdaniem jednak kultura polska nie jest kulturą mieszczańską.... Więcej »
Więcej »Charakterystyka Futuryzm to jeden z kierunków które wprowadziły nowe zasady przedstawiania rzeczywistości w sztuce był kierunkiem awangardowym. Jego powstanie miało miejsce w XX wieku. Cechy opis założenia Futuryzm którego nazwa wskazuje na zorientowanie na przyszłość... Więcej »
Więcej »Motyw deesis był motywem który wykorzystywano zarówno w sztuce jak i w literaturze. Szczególnie popularny był w czasie średniowiecza. Sztuka i literatura teocentrycznej epoki chętnie odwoływała się do postaci świętych oraz samego Boga i jego syna. Słowo deesis oznacza... Więcej »
Więcej »Charakterystyka kierunku Realizm to jeden z nurtów które powstały w epoce pozytywizmu. Osoby które tworzyły zgodnie z jego zasadami za cel nadrzędny dawały sobie wierne odzwierciedlenie rzeczywistości. Sama nazwa kierunku odnosi się właśnie do wiernego przedstawienia. Realis... Więcej »
Więcej »Cechy opis założenia Konstruktywizm to jeden z kierunków w sztuce który przeciwstawiał się tradycyjnym przedstawieniom i tworzył zupełnie nową jakość oraz zasady. Podobnie jak kubizm czy futuryzm oraz abstrakcjonizm jest to kierunek który zakłada nowy typ twórczości... Więcej »
Więcej »Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych przedstawień bazuje na tych obrazach tworząc kolejne wizje lub też ubogacając opis tych które zostały przedstawione... Więcej »
Więcej »Charakterystyka kierunku cechy opis założenia Abstrakcjonizm to kierunek który wyrósł z kilku innych nurtów przyjmujących podobne założenia w dziedzinie sztuki. Funkcjonujący w XX wieku kierunek odszedł od zasady wiernego odwzorowania rzeczywistości na rzecz jej przedstawienia... Więcej »
Więcej »Romantyczne zainteresowanie przyrodą i przypisywanie jej dużej roli było charakterystycznym dla całej twórczości Adama Mickiewicza i widoczne było także w balladzie zatytułowanej „Świteź”. Można powiedzieć że przyroda odgrywa w niej główną rolę. To tajemnicze... Więcej »
Więcej »Pani Twardowska to jedna z postaci występujących w balladzie stworzonej przez Adama Mickiewicza zatytułowanej „Pani Twardowska”. Opowieść przedstawia dzieje sprytnego Pana Twardowskiego który chcąc przechytrzyć diabła wymyśla dla niego coraz to nowe zadania. Dzielny Mefistofeles... Więcej »
Więcej »Motyw cierpienia to jeden z motywów które chętnie poruszane są zarówno w literaturze jak i w sztuce. Moty ten przejmuje różnorodne oblicza w zależności od okresu w którym jest wykorzystywany a także kontekstu w którym występuje. W mitologii cierpienie... Więcej »
Więcej »Definicja Pogląd zwany scjentyzmem pojawił się w XIX wieku i w tym okresie stał się niezwykle popularnym. Jego nazwa pochodzi od słowa nauka i na takie też poznanie zwraca uwagę. Opis O scjentyzmie można mówić już przed nadejściem pozytywizmu jego podwalin szukać można w filozofii... Więcej »
Więcej »Definicja Był to pogląd powstały w XIX wieku który swoje korzenie miał w poezji francuskiej jednak jego założenia przeniosły się także na inne dziedziny literatury nie ograniczając się jedynie do poezji. Cechy Parnasizm wywyższał sztukę i nadawał jej ogromne znaczenie. Sztuka... Więcej »
Więcej »Definicja Humanizm to pogląd który powstał w czasach renesansu. Był on powiązany z ogólnym zainteresowaniem człowiekiem które cechowało tę epokę. Renesansowy humanizm wyrósł na gruncie antropocentryzmu cechującego ówczesne myślenie. Sama nazwa pochodzi... Więcej »
Więcej »Sensualizm to słowo które w swoim znaczeniu nawiązuje do zmysłów i to one w opisywanym poglądzie określanym odgrywają największą rolę. Pogląd ten swoje źródło ma w założeniu że wiedza nabywana przez człowieka jest efektem jego różnorodnych doświadczeń.... Więcej »
Więcej »Cechy opis założenia Sentymentalizm był kierunkiem powstałym w okresie oświecenia a więc czas jego popularności przypadał na okres około XVIII wieku aż do początków romantyzmu w XIX wieku. Elementy założeń charakterystycznych dla sentymentalizmu odnaleźć można było w późniejszej... Więcej »
Więcej »Żarty wypowiadane podczas lekcji w klasie oraz wspólne zabawy na przerwie w szkole sprawiają że atmosfera panująca wśród uczniów jest przyjemna a sami uczniowie stają się bliskimi kolegami i poznają się lepiej. Trzeba być jednak ostrożnym w wypowiadaniu pewnych dowcipów... Więcej »
Więcej »Stałam na zbiórce z bardzo kwaśną miną. Panie w czerwonych koszulkach sprawdzały listę uczestników obozu a zaaferowane mamy w tym moja własna wciąż biegały wkoło nich i wypytywały o szczegóły. Bardzo lubię tańczyć ale pomysł wyjazdu na obóz taneczny wydawał... Więcej »
Więcej »Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...
„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...
Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...
Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...
Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...
W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...
Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...
Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...
Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...