Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Wielka improwizacja – interpretacja | wypracowanie

Jednym z najważniejszych fragmentów trzeciej części „Dziadów” jest monolog który wygłasza Konrad w więziennej celi urządzonej w klasztorze bazylianów. Bohater - postać wyjątkowa obdarzona szczególną wrażliwością i niespotykanym talentem - podejmuje... Więcej »

Więcej »

Wenus z Milo – opis rzeźby | wypracowanie

„Wenus z Milo” to jedna z najsłynniejszych rzeźb powstałych w antyku. Być może świat nigdy nie usłyszałby o niej gdyby nie przypadkowe odnalezienie jej przez mieszkańca greckiej wsi - Yorgosa Kentrotasa. Co ciekawe posąg odkryto w kilku fragmentach wśród których... Więcej »

Więcej »

Stanisław Wyspiański Śpiący Staś – interpretacja i analiza obrazu... | wypracowanie

Stanisław Wyspiański jako malarz lubował się przede wszystkim w oddawaniu sytuacji naturalnych nieupozowanych. Jego dzieła które powstały głównie przy użyciu techniki pastelowej (wiele z nich utrzymanych jest w konwencji popularnej wówczas secesji) stanowią jeden z najcenniejszych... Więcej »

Więcej »

Stanisław Wyspiański Macierzyństwo – interpretacja i analiza obrazu... | wypracowanie

„Macierzyństwo” to jeden z najznamienitszych obrazów Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło zostało wykonane techniką pastelową na płótnie o wymiarach 58 8x91cm i dzięki bogatej zagęszczonej ornamentyce wpisuje się w nurt malarstwa secesyjnego. Opis Punktem centralnym... Więcej »

Więcej »

Salon Warszawski – interpretacja | wypracowanie

Salon Warszawski – interpretacja Scena VII trzeciej części „Dziadów” czyli „Salon warszawski” jest jednym z najważniejszych i najbardziej wymownych epizodów dramatu Adama Mickiewicza. Została ona zbudowana na zasadzie kontrastu a przedstawione w niej... Więcej »

Więcej »

Nike z Samotraki – opis rzeźby | wypracowanie

„Nike z Samotraki” od lat cieszy się niesłabnącą sławą i uznaniem. Rzeźba ta powstała najprawdopodobniej w okresie między 200 a 190 rokiem p.n.e. a wykonana została w bloku paryjskiego marmuru. Autorstwo tego arcydzieła przypisywane jest Pytokritosowi z Rodos. Opis Monument ma... Więcej »

Więcej »

Michał Anioł, Pieta – opis, interpretacja i analiza | wypracowanie

Słynna „Pieta watykańska” którą Michał Anioł wykonał na zamówienie kardynała Jeana Bilhèresa de Lagraulasa stanowi jedno z najważniejszych i najdoskonalszych dzieł wybitnego Włocha. Powstała ona w latach 1498 - 1500. Tworzywem zastosowanym przez artystę... Więcej »

Więcej »

Fraszka – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Fraszka jest gatunkiem którego definicje przede wszystkim podkreślają jego rozmiary które są niezwykle małymi. Samo słowo fraszka wskazuje na ograniczony charakter utworu oznacza ono bowiem gałązkę. Fraszki to przede wszystkim utwory które... Więcej »

Więcej »

Tradycje słowiańskie w „Starej baśni” | wypracowanie

„Stara Baśń” to utwór który w zamierzeniu autora miał pokazać dzieje ojczyzny. Skupiając się na tym Józef Ignacy Kraszewski w wierny sposób starał się odzwierciedlić ówczesną obyczajowość wierzenia. Na kartach jego dzieła można znaleźć... Więcej »

Więcej »

Hymn – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Hymn to gatunek którego istnienie związane było z publiczną celebracją. Samo słowo posiadające źródłosłów grecki oznacza pieśń pochwalną i takie sformułowanie w najlepszy sposób oddaje charakter hymnu jako gatunku. Hymny poruszały... Więcej »

Więcej »

Psalm – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Psalm to utwór o wymiarze religijnym który ma charakter modlitwy. Biblia jest źródłem wielu psalmów które posiadają cechy charakterystyczne dla gatunku. Przede wszystkim widocznym jest istnienie paralelizmów jeśli chodzi... Więcej »

Więcej »

Oda – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Oda to gatunek który powstał już w starożytności a jego korzenie były związane z religijnością chęcią wychwalenia danego bóstwa. Oda była także utworem pochwalnym którego zadaniem stało się sławienie niezwykłych czynów i niesamowitych... Więcej »

Więcej »

Najciekawsza przygoda Stasia i Nel | wypracowanie

Staś i Nel podczas swojej niezwykłej podróży mieli wiele przygód które były niezmiernie ciekawymi i niejednokrotnie zapierającymi dech w piersiach. Jednakże najciekawszą z nich była ta która udowodniła jak dzielnym podróżnikiem był młody Staś Tarkowski.... Więcej »

Więcej »

Franciszkanizm – definicja, filozofia, przedstawiciele | wypracowanie

DefinicjaFranciszkanizm to koncepcja która stanowiła element filozoficznego krajobrazu średniowiecza. Pogląd ten popularny był między innymi w wieku XIII ale jego przejawów można się było dopatrzeć w wielu przykładach literackich także i późniejszych wieków.... Więcej »

Więcej »

Powieść historyczna – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Powieść historyczna to gatunek który ukształtował się w wieku XIX choć już wcześniej twórcy odwoływali się w swej twórczości do zjawisk które miały miejsce wcześniej i były już tylko elementami tego co przeminęło. Takie odwołanie... Więcej »

Więcej »

Czy Skawiński to postać tragiczna. Rozprawka | wypracowanie

Odpowiedź na pytanie czy Skawiński jest postacią tragiczną wydaje się pozornie być łatwą. Po wnikliwej lekturze i analizie można stwierdzić ze posiada on cechy które takim człowiekiem pozwolą go nazwać. Po pierwsze mężczyzna zdaje się być nękany fatum. Niemalże każda rzecz... Więcej »

Więcej »

Postmodernizm – definicja, założenia, przedstawiciele | wypracowanie

Definicja Postmodernizm to określenie na szereg zjawisk które miały miejsce po epoce modernizmu. Użycie przedrostka post wyraźnie podkreśla że jest to coś co powstało po nowoczesności. Ponowoczesność jest także jedną z nazw postmodernizmu. Zygmunt Bauman w swoich pracach posługuje... Więcej »

Więcej »

Powieść modernistyczna – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Powieść modernistyczna to nowatorski rodzaj powieści który stanowił odzwierciedlenie kierunków panujących w całym modernizmie a na ziemiach polskich w okresie nazywanym Młodą Polską. Taka też była druga nazwa tego typu powieści. Powieść modernistyczna... Więcej »

Więcej »

Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego | wypracowanie

Skawiński to główny bohater noweli autorstwa Henryka Sienkiewicza która zatytułowana jest „Latarnik”. Pokazany w niej mężczyzna to człowiek sędziwy tułacz. Jego przeżycia wewnętrzne związane są z jego życiem i niełatwym losem. Obejmując posadę latarnika bohater... Więcej »

Więcej »

Opis burzy piaskowej w „W Pustyni i w puszczy” | wypracowanie

Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych duchów które zdawały się być odpowiedzialnymi za zmierzanie w ich stronę burzy piaskowej. Chcąc uniknąć... Więcej »

Więcej »

Powieść epistolarna – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki Powieść epistolarna to odmiana powieści która jest niezwykła przede wszystkim przez swoją budowę. Jak sama nazwa wskazuje jest to powieść której akcja przedstawiona jest za pomocą listów. Dzięki takiemu zabiegowi zyskuje ona wymiar niezwykle subiektywny.... Więcej »

Więcej »

Powieść awangardowa – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Powieść awangardowa to wyraz artystycznego zerwania z dotychczasowymi regułami który wyrażony został w literaturze. Zmienia ona kompozycję strukturę rezygnując z logicznego jej następstwa czy też istnienia powiązań pomiędzy poszczególnymi scenami... Więcej »

Więcej »

Powieść obyczajowa – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady twórcy... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Powieść obyczajowa to gatunek powieści który został ukształtowany w okresie pozytywizmu. Charakterystycznym dla owej epoki było zainteresowanie ludzkim życiem życiem społeczeństwa w jego wszelkich aspektach. Hołdując zasadzie realizmu ówcześni... Więcej »

Więcej »

Utopia – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Utopia to pojęcie które odnosi się do literackiego niezwykłego przedstawienia świata które nie jest możliwym do zrealizowania. Nazwa ta wzięła się od dzieła pod tym samym tytułem które zostało napisane przez Thomasa More'a. Utopia to stan... Więcej »

Więcej »

Sielanka – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki Sielanka to gatunek który ukształtował się już w starożytności. Jego tematyka i charakter przetrwał nie tylko jako wyróżnik gatunkowy ale i przymiotnik sielankowy wszedł do języka. Sielanka bywa inaczej nazywana bukoliką lub idyllą. Ostatnia z nazw... Więcej »

Więcej »

Do przyjaciół Moskali – interpretacja | wypracowanie

„Do przyjaciół Moskali” to wiersz epicki wchodzący w skład „Ustępu” trzeciej części „Dziadów” który poprzedzony został dedykacją poświęconą rosyjskim przyjaciołom autora. Ten napisany regularnym trzynastozgłoskowcem utwór... Więcej »

Więcej »

Sen Senatora – streszczenie i interpretacja | wypracowanie

Scena VI trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza nazywana jest „Snem Senatora”. Rozgrywa się ona we wspaniałym pokoju sypialnym a nad głową Nowosilcowa pojawiają się dwa diabły które zamierzają pochwycić duszę mężczyzny. Streszczenie Kiedy urzędnik... Więcej »

Więcej »

Przegląd wojska – interpretacja | wypracowanie

„Przegląd wojska” to jeden z obszerniejszych fragmentów „Ustępu” trzeciej części „Dziadów”. Już sam tytuł sugeruje tematykę tekstu który z wyjątkową dokładnością ukazuje nie tylko potęgę militarną zaborcy ale także oddanie żołnierzy... Więcej »

Więcej »

Bal u Senatora – interpretacja | wypracowanie

Bal u Senatora stanowi obszerny fragment sceny VIII trzeciej części „Dziadów” która zatytułowana jest „Pan Senator”. Główną postacią wokół której toczą się poszczególne wydarzenia jest co oczywiste Nowosilcow - wierny człowiek... Więcej »

Więcej »

Droga do Rosji – interpretacja | wypracowanie

„Droga do Rosji” to poemat rozpoczynający „Ustęp” trzeciej części „Dziadów”. Fragment ten znacznie odróżnia się od samego dramatu głównie ze względu na to iż ma charakter epicki (często określany jest jako poemat podróżniczy)... Więcej »

Więcej »

Bajka Żegoty – interpretacja | wypracowanie

Bajka Grockiego opowiedziana przez Żegotę czyli opowieść o ziarnie zawarta została w pierwszej scenie trzeciej części „Dziadów”. Mężczyzna tytułujący się żartobliwie szlachcicem sejmikowym (w ten sposób chce skłonić innych do wysłuchania jego słów)... Więcej »

Więcej »

Oniryzm – definicja, cechy, twórcy, przykłady | wypracowanie

Definicja Termin oniryzm wywodzi się od greckiego oneiros czyli sen lub marzenie senne. W kontekście sztuki oznacza on taki sposób kreowania rzeczywistości i kompozycji by odwzorowywały one sen rządzące nim reguły jego formy organizacji. Chociaż oniryzm znany był już od starożytności... Więcej »

Więcej »

Powieść tendencyjna – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Powieść tendencyjna to gatunek który kształtował się w epoce pozytywizmu i w nim był popularny. Jak sama nazwa wskazuje był to gatunek którego głównym celem była prezentacja danego poglądu ukazanie tego co powinno zostać zmienione. Łaciński... Więcej »

Więcej »

Powieść realistyczna – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunkuPowieść realistyczna była gatunkiem który powstał i ukształtował się w epoce pozytywizmu. W niej także bym bardzo popularny a charakter powieści wpisywał się w postulat realizmu charakteryzującego ówczesną twórczość.Ten rodzaj powieści... Więcej »

Więcej »

Dramat romantyczny – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady twórcy... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Dramat romantyczny to gatunek który ukształtował się w epoce specyficznej którą był romantyzm właśnie. Zerwanie z zasadami dążenie do utworzenia ciekawych synkretycznych gatunków było przyczyną kształtowania się gatunków tak ciekawych... Więcej »

Więcej »

„Kamizelka” jako nowela pozytywistyczna | wypracowanie

„Kamizelka” to utwór który posiada wiele cech świadczących o jego przynależności gatunkowej do noweli a właściwie do jej szczególnego rodzaju jakim była nowela pozytywistyczna. Utwór napisany został przez Bolesława Prusa i opublikowany po raz pierwszy... Więcej »

Więcej »

Max Ernst, Dzień i noc – opis, interpretacja i analiza obrazu | wypracowanie

Olejny obraz Maxa Ernsta „Dzień i noc” pochodzi z 1941 roku. Namalowany został w Stanach Zjednoczonych gdzie artysta udał się uciekając przez trwającą w Europie II wojną światową. Dzieło zaliczane jest do surrealizmu. Obraz przedstawia – no właśnie co? Prawdopodobnie... Więcej »

Więcej »

Max Ernst, Ubu Imperator – opis, interpretacja i analiza obrazu | wypracowanie

Olejny obraz Maxa Ernsta „Ubu imperator” pochodzi z 1923 roku. Zaliczany bywa do dadaizmu chociaż niektórzy krytycy sądzą że zapowiada on już pojawienie się nowego nurtu – surrealizmu. Tytuł dzieła pochodzi prawdopodobnie od głównego bohatera dzieła Alfreda... Więcej »

Więcej »

Wassily Kandinsky Kompozycja VII - opis interpretacja i analiza obrazu... | wypracowanie

„Kompozycja VII” Wassila Kandinsky’ego wydawać się może dziełem pełnym chaosu i nieuporządkowania. Widz który nie zna korzeni dzieła wyrobić sobie może przekonanie iż artysta utrwalił je na płótnie w nagłym przejawie twórczego szału. Byłoby to przekonanie... Więcej »

Więcej »

Marcel Duchamp, Fontanna opis - interpretacja i analiza dzieła | wypracowanie

Premiera mało którego dzieła XX-wiecznej sztuki wywołała takie kontrowersje jak prezentacja „Fontanny” Marcela Duchampa. Trudno się temu dziwić – w końcu w 1917 roku gust większej części publiczności był jeszcze dość konserwatywny. Zresztą nawet obecnie kiedy... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Liberalizm – geneza definicja...

Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...

„Mistrz i Małgorzata” jako...

„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...

Motyw artysty w literaturze i sztuce...

Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...

Omów różne wizje powstania świata...

Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...

Opis burzy piaskowej w „W Pustyni...

Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...

„Hamlet” jako tragedia szekspirowska...

W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...

Inwokacja – analiza i interpretacja...

Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...

Odyseusz opowiada Telemachowi o...

Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...

Obraz szlachty w wierszu „Zbytki...

Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...