Miłość należy do najsilniejszych uczuć rządzących ludźmi. Nie należy się więc dziwić że jest ona także tematem najczęściej pojawiającym się w literaturze. Artyści i filozofowie analizowali różne rodzaje miłości zadając pytanie o jej sens i wartość jaką wnosi do naszego... Więcej »
Więcej »Pierwszy dzień w szkole zawsze jest dla ucznia wydarzeniem stresującym. W końcu wracamy po długich wakacjach w czasie których przywykliśmy do błogiego lenistwa późnego wstawania braku obowiązków. Każdego roku na początku września musimy znowu przywyknąć do rygorów... Więcej »
Więcej »Rozwój techniki sprawia że świat staje się nieco lepszym miejscem. Ludzie są w stanie produkować więcej żywności i coraz mnie zakątków świata staje przed widmem głodu – a przecież jeszcze w XIX wieku w Europie niedożywienie zbierało straszne żniwo. Rozwija się medycyna... Więcej »
Więcej »Greccy bogowie z pewnością należeli do postaci z tzw. „charakterem”. Nieobce były im czysto ludzkie namiętności – gniew skłonność do romansów zawiść. Często nawet antyczni pisarze zastanawiali się jak to możliwe że ci co rządzą światem zachowują się nie... Więcej »
Więcej »Szkoła często jest dla uczniów męcząca. Musimy wstawać rano pędzić na zajęcia i spędzać kilka godzin w budynku. Patrzymy przez okno na piękną pogodę na zewnątrz i rozmarzeni myślimy jak przyjemnie byłoby pokopać piłkę z kolegami zamiast siedzieć w ławce. Nie da się też... Więcej »
Więcej »Poszukiwanie szczęścia to jedno z najważniejszych zadań stojących przed człowiekiem. Chyba każdy chciałbym prowadzić dobre i miłe życie – nie ma się więc co dziwić że księgarskie półki zapełniają różnorakie poradniki pełne wskazówek jak cieszyć się... Więcej »
Więcej »Molier zapewne jeden z najważniejszych komediopisarzy w historii literatury tworzył w okresie uznawanym za czasy baroku. Mimo to rzadko przypisuje się go do owej epoki i można zauważyć że pod pewnymi względami jego twórczość jest bliższa oświeceniu. Molier wyśmiewa fanatyzm fundamentalizm... Więcej »
Więcej »Średniowiecze było epoką okrutną ale i niezmiernie interesującą. Nawet jeśli pieśni oraz poematy ubarwiły nieco ten okres i nieco mniejsza liczba smoków przemierzała ziemie Europy to i tak było na co popatrzeć. Królowie spowici gronostajowymi płaszczami z drogocennymi koronami... Więcej »
Więcej »Bunt jest motywem niezwykle popularnym w literaturze polskiej. Po ten wątek sięga często literatura współczesna ale odnaleźć go można i w największych dziełach naszej kultury. Popularność tego tematu związana jest zapewne z naszą trudną i skomplikowaną historią – ponad... Więcej »
Więcej »Historia to nie tylko daty zapisane w szkolnych podręcznikach. Każdy czytelnik gazet czy portali internetowych może zauważyć że spory o znaczenie historii nie zanikają. Publicyści dziennikarze i naukowcy toczą zażarte polemiki dotyczące zarówno czasów stosunkowo niedawnych... Więcej »
Więcej »W szkole spędzamy dziesiątki godzin każdego tygodnia. To tutaj najczęściej nawiązujemy przyjaźnie zakochujemy się rozwijamy intelektualnie i emocjonalnie. Bardzo ważne byśmy czuli się tutaj jak u siebie w domu. Oczywiście na tym świecie nie ma rzeczy idealnych i w najlepszych placówkach... Więcej »
Więcej »Niegdyś podróże zarezerwowane były tylko dla nielicznych. Przed wiekami przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie było długotrwałe drogie i niebezpieczne. Większość ludzi nie miała ani czasu ani pieniędzy by udawać się dalej niż do najbliższego miasteczka. Śmiałkowie... Więcej »
Więcej »„Miejsce na ziemi” – ta fraza pojawia się w twórczości wielkich poetów pisarzy i filozofów. Chyba każdy z nich zgadza się że odnalezienie swojej przestrzeni jest czymś niezwykle istotnym być może to jedno z najważniejszych zadań w naszym życiu. Wiele... Więcej »
Więcej »Mitologia grecka stanowi jeden z najistotniejszych fundamentów kultury europejskiej. Właśnie w niej odnajdujemy postacie które są „archetypami” pewnych postaw i do dziś stanowią punkt odniesienia podczas refleksji nad ludzką psychiką naszymi wadami i zaletami. Za szczególnie... Więcej »
Więcej »Każdy z nas tworzy w głowie własną „mapę pogody”. Mapa ta nie jest zapisem pozycji miast rzek i gór – zamiast tego ten fikcyjny plan uszeregowuje nasze emocje sympatie i antypatie. Tak jak rachunek sumienia służy zrozumieniu naszych wad tak „mapa pogody”... Więcej »
Więcej »Sokrates należy do najważniejszych postaci europejskiej a także światowej kultury. Niestrudzony poszukiwacz prawdy którą cenił bardziej niż własne życie jest od stuleci punktem odniesienia dla naszej filozofii a jego nauki inspirują kolejne pokolenia. Do refleksji skłania między... Więcej »
Więcej »Marzenia ludzi zmieniają się z upływem dziesięcioleci jest to rzecz oczywista. W końcu ilu z nas planuje zakup nowej bryczki albo marzy o karierze ułana? A przecież sto lat temu tego projekty byłby czymś oczywistym. Jakie są więc aspiracje dzisiejszej młodzieży jakie wizje swojego życia... Więcej »
Więcej »Poeci od zawsze wypowiadali się w najważniejszych sprawach dotyczących ludzkiego losu. Przedstawiali własne wizje powinności człowieka wyzwań przed nim stojących i radości jakich powinien zażywać by wieść życie godne i szczęśliwe. Można powiedzieć że prawdziwa poezja jest rodzajem... Więcej »
Więcej »Podejrzewam że spośród wszystkich pór roku najpiękniejsza jest jesień. Wprawdzie w jej czasie zaczyna się robić zimno i deszczowo ale za to wrażenia estetyczne jakich dostarcza przewyższają zalety wszystkich pozostałych części roku. Złote i czerwone barwy pokrywają rośliny... Więcej »
Więcej »Wydaje wam się zapewne że życie boga jest łatwe? Że to tylko popijanie ambrozji i połykanie tłustych kąsków składanych w ofierze przez wiernych wyznawców? Muszę was srogo rozczarować – boskość to ciężki kawałek chleba i zapewne niejeden nieśmiertelny chętnie zrzekłby... Więcej »
Więcej »Walka ze złem jest chyba najczęstszym motywem popularnych filmów. Zazwyczaj zło przybiera postać odrażających orków i trolli pragnących pożreć szlachetnych bohaterów lub wampirów marzących o wyssaniu ich krwi. Może także objawić się jako budzący grozę Lord... Więcej »
Więcej »Leopold Staff podsumowywał wiersz „Odys” słowami każdy z nas jest Odysem co wraca do swej Itaki. Czy rzeczywiście te podniosłe słowa można odnieść do wszystkich ludzi? Po pierwszym zastanowieniu chyba każdy odczuwa ochotę by odrzucić tę tezę. Co? Ja mam być Odysem i zmierzać... Więcej »
Więcej »Uczniowie często powtarzają że w czasie roku szkolnego dni dłużą się niemiłosiernie. Wstajemy rano śniadanie autobus lekcje lekcje lekcje dom obiad zadanie domowe. Bądźmy jednak szczerzy nie jesteśmy więźniami w kamieniołomach mamy też rozrywki: basen sport gry komputerowe. Oczywiście... Więcej »
Więcej »Klon należy do najciekawszych roślin. Niektóre gatunki tego drzewa służą do wyrobu słynnego słodkiego syropu klonowego. Z kolei liść klonu znajduje się na fladze Kanady. Trzeba przyznać że Kanadyjczycy dokonali dobrego wyboru swojego symbolu ponieważ liść klonu jest bardzo piękny.... Więcej »
Więcej »Termin rycerstwo kojarzymy przede wszystkim z europejskim średniowieczem. Wymawiając to słowo chyba każdy wyobraża sobie zakutych w pancerze jeźdźców którzy z kopiami w ręku potykają się na turniejach przysięgają wierność swoim seniorom a także bronią uciśnionych. Faktycznie... Więcej »
Więcej »Każdy z nas pewnie nie raz słyszał utyskiwania starszego pokolenia na młodzież która staje się coraz gorsza. Nie inaczej jest z młodymi ludźmi narzekającymi na rodziców dziadków nauczycieli którzy nie potrafią ich zrozumieć i ograniczają ich swobodę. Czy wieczne... Więcej »
Więcej »Wydaje nam się zazwyczaj że człowieczeństwo jest czymś danym raz na zawsze. Nie musimy się starać by być ludźmi tak jak kot nie musi dokładać wysiłków by być kotem mówią niektórzy. Sądzę że jest to opinia błędna. Bycie człowiekiem wymaga ciągłej pracy nad... Więcej »
Więcej »Historycy różne daty uznają za symboliczny koniec średniowiecza. Niektórzy mówią o wyprawie Kolumba inni o upadku Konstantynopola wreszcie niektórzy wskazują wystąpienie Marcina Lutra. Jedno jest pewne – wieki średnie skończył się setki lat temu. Nie oznaczało... Więcej »
Więcej »Wielu moich kolegów powtarza często że chcieliby już być dorośli. Sam często o tym marzę zwłaszcza kiedy rodzice zabraniają mi robić coś na co mam wielką ochotę – wyjść wieczorem z domu albo spróbować jakiegoś niebezpiecznego sportu. Jednocześnie dorośli nieraz... Więcej »
Więcej »Sprawa emigracji jest niezwykle aktualna w naszych czasach – w końcu setki tysięcy naszych rodaków opuszczają Polskę i udają się do innych krajów w poszukiwaniu pracy lepszego życia a czasem przygody. Każdy z nas stanie w końcu przed pokusą zamieszkania w innym państwie... Więcej »
Więcej »Gdy jest się młodym nietrudno się w życiu zagubić. Jesteśmy wprawdzie kierowani przez naszych rodziców i nauczycieli poznajemy dzięki nim najważniejsze ludzkie wartości jednak to my sami musimy znaleźć właściwą ścieżkę po której będziemy się w życiu poruszać. Pytanie... Więcej »
Więcej »Zanim zastanowimy się czy warto być dobrym człowiekiem pomyślmy co znaczy dziś bycie dobrym. Przede wszystkim w czasach gdy ludzie coraz bardziej zajęci są samymi sobą oznacza to empatię dla drugiego człowieka. Teraz gdy za pieniądze da się kupić wszystko a bez nich trudno nawet o butelkę... Więcej »
Więcej »Nietrudno być dobrym przyjacielem gdy wszystko układa się pomyślnie podczas wspólnych zabaw gier czy spędzając beztrosko wolny czas. Prawdziwy przyjaciel powinien jednak być nie tylko wiernym towarzyszem zabaw podzielającym nasze zainteresowania ale przede wszystkim ostoją w chwilach... Więcej »
Więcej »Polska nie jest krajem doskonałym. Wciąż słyszy się narzekania jak trudne jest tutaj życie jak bardzo wciąż odstajemy od innych bogatych państw Zachodu. Samo narzekanie stało się naszym znakiem rozpoznawczym i sprawia że wciąż pozostajemy w stanie przygnębienia. Jest jednak wiele powodów... Więcej »
Więcej »Żyjemy w trudnych czasach gdy każdy z nas od najmłodszych lat jest zajęty tyloma różnymi sprawami że nie ma czasu dla innych ludzi. Tacy są nasi rodzice i tacy jesteśmy my sami – poza obowiązkami szkolnymi zmuszeni jesteśmy do brania udziału w dodatkowych lekcjach języka obcego... Więcej »
Więcej »Życie codzienne i kariery zawodowe aktorek tancerek wokalistek kabaretowych oraz cyrkówek nad wyraz interesowały mieszkańców Paryża przełomu wieków XIX i XX. Śledziły je miejskie dzienniki ale też niemałym zainteresowaniem cieszyły się ich sylwetki w oczach artystów.... Więcej »
Więcej »Współcześnie w czasach gdy nasi rodzice są wciąż zabiegani i zapracowani a my zapatrzeni w ekrany komputerów tabletów i smartfonów kiedy tak bardzo ważne są dla nas gadżety ułatwiające funkcjonowanie w nowoczesnym świecie oraz pieniądze stanowiące przepustkę... Więcej »
Więcej »W średniowiecznych hagiografiach popularne były dwa typy osobowościowe świętych. Pierwszy z nich reprezentował święty-bojownik czyli człowiek który walczył z niewiernymi w imię Boga. Ci święci byli szczególnie popularni w okresie wypraw krzyżowych. Natomiast przez całe... Więcej »
Więcej »Powstające od IV wieku naszej ery hagiografie przybierające najczęściej formy legend o losach świętych Kościoła stanowiły bardzo ważny element pisarstwa średniowiecznego. Spisywanie żywotów świętych miało oczywiście swoje dydaktyczne cele ale nie tylko. Hagiografie kryły w sobie... Więcej »
Więcej »Śmierć była w XV wieku czyli w okresie powstania „Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią” tematem nad wyraz popularnym. Wynikało to zarówno z przyczyn natury religijnej jak i z powodu szerzenia się w tym okresie śmierci na szeroką skalę. Do częstych zgonów w czasach... Więcej »
Więcej »Pojedynki funkcjonują w kulturze od stuleci. Nie ma się czemu dziwić – starcie dwóch osobowości dwóch wojowników zawsze budzi emocje. Pojedynek...
Poszukiwany król Koryntu! W dniu 14 sierpnia bieżącego roku ze świata podziemnego zbiegł Syzyf. Pod pretekstem powrotu na ziemię i ukarania żony która nie...
„Wenus z Milo” to jedna z najsłynniejszych rzeźb powstałych w antyku. Być może świat nigdy nie usłyszałby o niej gdyby nie przypadkowe odnalezienie jej przez...
Obecne w najstarszej części „Bogurodzicy” archaizmy są niespotykane w innych polskich tekstach wieków średnich. Świadczy to o bardzo wczesnym powstaniu...
Konflikt pokoleń jest czymś co w mniej lub bardziej wyraźnej formie ma miejsce od stuleci. Stary król powoli szykuje się na śmierć a dworacy skupiają się wokół...
Stabilne i spokojne życie jakie państwo Barykowie wiedli w Baku zostało zakłócone przez wybuch I wojny światowej. Wcielenie pana Seweryna do armii było szczególnie...
W czasie podróży z Baku do Moskwy Seweryn Baryka opowiadał synowi jak wygląda Polska którą odwiedził w czasie wojny. Zgodnie z jego słowami na kształtowanie...
„Chłopów” Władysława Reymonta można nazwać epopeją wsi ponieważ ukazują drobiazgowy i sugestywny obraz tej warstwy społecznej. Reymont posługując...
Główny bohater „Cierpień młodego Wertera” należy do grona postaci literackich które niedyskretnie wymknęły się poza karty powieści i zaczęły...