Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Zbrodnia bez kary. Rozwiń temat odwołując się do znanych Ci utworów... | wypracowanie

Kwestie zbrodni i następującej po niej kary zajmowały ludzkości od tysiącleci. Najwięksi artyści i filozofowie zastanawiali się czy zło może ujść bezkarnie i jak trzeba zapłacić za przekroczenie nakazów moralności. Wydaje się że z rozważenia najważniejszych dzieł sztuki wyciągnąć... Więcej »

Więcej »

Co by było gdyby nie było radia – napisz artykuł do szkolnej gazetki... | wypracowanie

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej korzystamy z radia. Jego rolę przejęła telewizja lub Internet. Słuchanie ulubionej stacji jest popularne albo wśród ludzi starszych którzy nie są „za pan brat” z nowymi technologiami albo wśród melomanów pragnących... Więcej »

Więcej »

Napisz list w którym spróbujesz przekonać przyjaciela do życia zgodnie... | wypracowanie

Drogi Maćku piszę do Ciebie bowiem trafiłem ostatnio na pewną sentencję która może zachęcić Cię do zmiany Twoich przyzwyczajeń. Horacy jeden z najwybitniejszych poetów starożytnego Rzymu zachęcał by „chwytać dzień” (carpe diem). Oznacza to że należy korzystać... Więcej »

Więcej »

Opis misia | wypracowanie

Misie należą do najpopularniejszych zabawek na świecie. Niemal każde człowiek miał jako dziecko pluszowego niedźwiedzia który towarzyszył mu we wszystkich przygodach! Pluszowe misie są dostępne we wszystkich rozmiarach – olbrzymie wielkie niczym człowiek i zupełnie malutkie... Więcej »

Więcej »

Dlaczego warto chodzić do teatru? | wypracowanie

W dzisiejszych czasach teatr jest coraz mniej popularną rozrywką. Zdecydowanie więcej czasu spędzamy w kinie przed komputerem lub też przed telewizor. Wiele teatrów ma duże problemy finansowe i zmaga się z perspektywą bankructwa. Pojawia się pytanie czy my ludzie współcześni... Więcej »

Więcej »

Czy rozmawiamy ze sobą językiem seriali i reklam? | wypracowanie

Wielu współczesnych intelektualistów narzeka na zanik czytelnictwa zwłaszcza wśród młodych ludzi. Przytaczane w prasie statystyki potwierdzają tę smutną obserwację. Połowa Polaków w ogóle nie miała książki w ręku w ciągu ostatniego roku! No dobrze może... Więcej »

Więcej »

Dlaczego od wieków ludzie się spieszą? Jak tempo życia wpływa na... | wypracowanie

W dzisiejszych czasach wszyscy gdzieś pędzą. Ulice miast wypełnione są ludźmi którzy aż tracą oddech od swoich szybkich kroków. Uczniowie gonią do szkoły dorośli do pracy nawet emeryci spieszą się do lekarza by być pierwszymi w kolejce. Czasem tylko niektórzy przystają... Więcej »

Więcej »

„Sztuką jest umierać dla ojczyzny ale największą sztuką jest dobrze... | wypracowanie

Kardynał Stefan Wyszyński należy do grona najwybitniejszych Polaków XX wieku. Uznawany był za przywódcę religijnego narodu ale również jego nieformalnego lidera politycznego. W okresie dyktatury komunistycznej Kościół stanowił ostoję wolności i niezależności... Więcej »

Więcej »

Opis bezludnej wyspy | wypracowanie

Bezludna wyspa! Na to hasło wszyscy chyba wyobrażamy sobie ląd smutny i ponury. Fale oceanu uderzają o samotne skały a zimny wiatr wyje ponad nimi. Jednak w mojej wyobraźni jest całkowicie inaczej! To że na wyspie nie mieszkają ludzie nie oznacza że to wyspa bez życia! Ale zacznijmy od początku.... Więcej »

Więcej »

Który z bohaterów literackich stał się dla Ciebie wzorem do naśladowania?... | wypracowanie

Literatura światowa przedstawia wielką liczbę postaci godnych naśladowania. Utrwaleni na kartach ksiąg zostali wielcy wodzowie wybitnie filozofowie święci i wynalazcy. Jednak każdy z nas ma szczególną jedną postać która jest dla niego szczególnie bliska inspiruje go... Więcej »

Więcej »

Apokalipsy się nie boję, gdyż .... – odpowiedz w formie eseju | wypracowanie

Wizje apokalipsy końca świata towarzyszyły ludziom od zarania dziejów. Przyjmowały różną formę zarówno religijną jak i świecką. Oczywiście najbardziej znane są obrazy utrwalone na piśmie przez świętego Jana. Ale przecież podobny wydźwięk zarówno moralizatorski... Więcej »

Więcej »

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” - Umberto Eco. Rozprawka | wypracowanie

Wielki włoski intelektualista Umberto Eco stwierdził że kto czyta książki żyje podwójnie. Uważam że ten profesor a przy tym wspaniały pisarz (autor „Imienia Róży”) ma całkowitą rację! Wydawać się to może paradoksalne. Jak to – ktoś ma żyć podwójnie... Więcej »

Więcej »

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – rozprawka | wypracowanie

Podróże kształcą. Mówią o tym wielcy filozofowie pisarze i artyści. Nic tak nie rozwija człowieka jak długa i pełna przygód wycieczka. Z drugiej wszakże strony powtarza się ciągle że wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. Po czyjej stronie leży racja? Uważam że obie... Więcej »

Więcej »

Moja mała ojczyzna. Wypracowanie | wypracowanie

Każdy z nas posiada ojczyznę – kraj z którego się wywodzi. Nieraz dzielimy go z setkami milionów rodaków. Chińczyków jest ponad miliard! Często nasze państwa są tak ogromne że nie starczy życia by poznać je w całości – jaki Amerykanin zwiedził wszystkie... Więcej »

Więcej »

Dziwny jest ten świat. Rozprawka | wypracowanie

Wielki polski muzyk Czesław Niemen śpiewał w swoim najsłynniejszym przeboju: Dziwny jest ten świat gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. Niestety chyba każdy zmuszony jest przyznać rację wybitnemu artyście. Nasza planeta która mogłaby być tak cudownym miejscem do życia wypełniona... Więcej »

Więcej »

Kto miłości nie zna ten żyje szczęśliwy – czy zgadzasz się z... | wypracowanie

Adam Mickiewicz stwierdził ongiś że osoby które nie znają miłości żyją szczęśliwie. Czy miał rację? Kto lepiej zna się na miłości niż poeci a przecież Mickiewicz był największym zapewne polskim poetą. Można w ogóle polemizować z kimś takim? Sądzę że tak. Zagadnienie... Więcej »

Więcej »

Literatura uczy bawi wychowuje – rozprawka. Odwołaj się do przykładów... | wypracowanie

Literatura stanowi doskonałą rozrywkę. Pozwala nam obcować z fascynującymi postaciami śledzić niezwykłe wydarzenia poznawać odległe kraje. Ale nie tylko – książki są też czymś co nas wychowuje kształtuje nasz charakter. Bez lektury bylibyśmy znacznie ubożsi duchowo. W chwilach... Więcej »

Więcej »

Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce. Rozwiń myśl... | wypracowanie

W okresie renesansu jedną z najbardziej rozpowszechnionych maksym stały się słowa Terencjusza: człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce . Oznaczały one że dla zrozumienia istoty człowieczeństwa konieczne jest zebranie wielu doświadczeń zarówno we wzniosłych sferach intelektu... Więcej »

Więcej »

Napisz, jak należy się zachowywać na lekcji języka polskiego | wypracowanie

Uczęszczanie na lekcje to sprawa pozornie prosta. Wystarczy siedzieć spokojnie w ławce uważać odpowiadać na pytania nauczyciela. Ale przecież to nie takie łatwe! Przecież siedzimy z naszymi ulubionymi kolegami i aż kusi by z nimi pogadać o wczorajszym meczu czy ulubionej grze komputerowej.... Więcej »

Więcej »

Mój wymarzony zawód | wypracowanie

Jedną z najważniejszych wyborów w życiu jest decyzja jaki zawód obrać. Powtarza się często że po odpowiednim wyborze nie przepracuje się w życiu ani jednego dnia – bo każdy dzień będzie czystą radością! Wydaje mi się że to słuszna myśl. Wystarczy spojrzeć na... Więcej »

Więcej »

Literackie portrety rodziny – przedstaw zagadnienie na przykładzie... | wypracowanie

Rodzina jest istotną wartością dla polskiego społeczeństwa. W ciągu zaborów i okupacji jakich nie brakowało w czasie naszej najnowszej historii to właśnie grono najbliższych dawało okazję do wytchnienia i schronienia się przed grozą codzienności. Nie ma się więc co dziwić że... Więcej »

Więcej »

Poeci baroku wobec śmierci i przemijania. Wypracowanie | wypracowanie

Barok należało do epok które szczególną wagę przywiązują do wątku śmierci i przemijania. Oczywiście problemy związane ze świadomością własnego końca dręczyły człowieka we wszystkich okresach historii ale nie zawsze znajdowało to tak wyraźne i głębokie odbicie w sztuce.... Więcej »

Więcej »

Czy twoim zdaniem sarmacka mentalność i sarmacka obyczajowość należą... | wypracowanie

Sarmatyzm był jednym z ciekawszych okresów w dziejach kultury polskiej. Jednym z ciekawszych ale również jednym z najbardziej kontrowersyjnych. Oprócz interesującego i wyjątkowego dziedzictwa politycznego i artystycznego szlachecka polska zostawiła po sobie również... Więcej »

Więcej »

Na podstawie interpretacji satyry Ignacego Krasickiego „Do Króla”... | wypracowanie

Wiek XVIII i oświecenie należały do epok kiedy literatura nabrała szczególnej wagi. Filozofowie i pisarze zaczęli być ważnymi uczestnikami gry politycznej ich słowa oraz opinie mogły wspomagać rządy ale również przyczyniać się do ich obalenia. Wielki francuski myśliciel... Więcej »

Więcej »

Moja niezwykła przygoda – opowiadanie z dialogiem | wypracowanie

Lekcje w środę kończę w południe i udaję się do domu. Potem odrabiam lekcje jem obiad gram w piłkę z kolegami – przyznacie sami że dość zwyczajny plan dnia. Jednak ostatniej środy przeżyłem niezwykłą przygodę zupełnie inną od tego co zazwyczaj spotyka mnie w ten dzień tygodnia.... Więcej »

Więcej »

Sąd nad Polską i sen o Polsce w literaturze polskiego romantyzmu „Weselu”... | wypracowanie

Problem narodu i ojczyzny od stuleci zajmował ważną rolę w literaturze polskiej. W okresie romantyzmu Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki ogłaszali nasz kraj „Chrystusem narodów” (Mickiewicz „Dziady”) lub „Winkelriedem narodów (Słowacki „Kordian”).... Więcej »

Więcej »

Opis zachodu słońca | wypracowanie

Zachód słońca to jedna z najbardziej niezwykłych części dnia! Szczególne wrażenie robi latem gdy dokładnie możemy obserwować zapadanie zmroku. Noc nastaje w różnych porach dnia zależnie od pory roku. Zimą już stosunkowo wcześnie robi się ciemno natomiast latem długo... Więcej »

Więcej »

Jakie przesłanie moralne skierowałbyś do ludzi żyjących w XXI wieku?... | wypracowanie

Na progu nowego wieku wypada zastanowić się nad kondycją ludzkości. Musimy odpowiedzieć sobie na pytania co w naszym zachowaniu jest godnego pochwały co zaś trzeba zmienić. W czasie tych rozważań trzeba odnieść się do dziejów wcześniejszej epoki. Wydaje się że najważniejsze... Więcej »

Więcej »

W dłuższej wypowiedzi pisemnej rozważ słowa znanej autorki książek... | wypracowanie

Dziennikarze i naukowcy alarmują że sztuka czytania zanika. Coraz mniej osób sięga po słowo drukowane preferując zamiast tego filmy lub gry komputerowe. Książki nawet najpopularniejszych pisarzy osiągają coraz mniejsze nakłady. Niektórzy twierdzą że nie ma się czym przejmować... Więcej »

Więcej »

„Człowiek jest trzciną na wietrze najwątlejszą w przyrodzie ale... | wypracowanie

Wielki francuski filozof i matematyk Blaise Pascal zauważył niegdyś że człowiek jest tylko trzciną najwątlejszą w przyrodzie ale trzciną myślącą. Zdanie to frapuje czytelników od kilku stuleci. Pobudzające do refleksji jest już sama metafora wykorzystana przez Pascala. Każdy z... Więcej »

Więcej »

Czy wakacje to czas stracony? | wypracowanie

Uczniowie uważają wakacje za najweselszy okres roku. Nie ma lekcji i możemy wylegiwać się do późna w łóżku. Lub wręcz przeciwnie – od rana jeździć na rowerze grać na komputerze lub organizować wycieczki z przyjaciółmi. Wielu dorosłych patrzy na nas z politowaniem.... Więcej »

Więcej »

Wizerunek kraju lat dziecinnych w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza.... | wypracowanie

Epilog należy do najbardziej poruszających fragmentów „Pana Tadeusza”. Wynika to między innymi z jego bardzo osobistego tonu. Już we wcześniejszych partiach epopei poeta wprowadzał swoje komentarze jednak dopiero na końcu decyduje się na tak intymne wyznania. Tym razem opinia... Więcej »

Więcej »

Motyw holocaustu w literaturze. Omów na przykładzie wybranych utworów.... | wypracowanie

Dokonana w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę eksterminacja Żydów należy do najmroczniejszych kart historii XX wieku a być może całych dziejów ludzkości. Literaci i filozofowie od lat próbują zrozumieć co doprowadziło do tej zbrodni a także dać świadectwo... Więcej »

Więcej »

Dom moich marzeń | wypracowanie

Dom to miejsce gdzie spędzamy mnóstwo czasu. Śpimy w nim jemy uczymy się. Jest więc bardzo ważne byśmy czuli się tam dobrze. Jestem zadowolony ze swojego domu ale pewne rzeczy chciałbym w nim zmienić. W końcu zawsze może być lepiej! Jaki jest więc dom moich marzeń? Z pewnością... Więcej »

Więcej »

Opis najciekawszego dnia na kolonii | wypracowanie

Letnie kolonie to prawdziwe skarbnice przygód. Wie o tym każdy kto choć raz spędził w ten sposób okres wakacji. Po powrocie do szkoły jeszcze przez długie miesiące wspominamy nowopoznanych kolegów psikusy zrobione koleżankom czy wyjątkowych wychowawców. Oczywiście... Więcej »

Więcej »

Opisz swoje największe marzenie | wypracowanie

Każdy człowiek ma marzenia. Część z nich jest mała – z rozkoszą rozmyślamy o tym że przydałby się nam nowy kapelusz książka lub karnet do kina. Inne są wielkie i trudne do zrealizowania. Polityk marzy o naprawie sytuacji gospodarczej swojego kraju chociaż do realizacji tego marzenia... Więcej »

Więcej »

Dlaczego ludzie patrzą w niebo? | wypracowanie

Wypracowanie z wykorzystaniem czasowników Niebo przyciąga nasz wzrok. Z radością zerkamy na kojącą niebieską kopułę w ciągu dnia. W nocy z zadumą kontemplujemy ciemność wypełnioną gwiazdami. Co takiego jest tam w górze że spędzamy czas w ten sposób? Przede wszystkim... Więcej »

Więcej »

Dzień z życia sarmaty | wypracowanie

Chyba każdy zastanawiał się jak żyli nasi sarmaccy przodkowie. I ja nie jestem wyjątkiem. Nieraz rozmyślałem się jak mijały dnie dumnych i swarliwych szlachciców. Czy byli szczęśliwi w swoich dworkach? Czy woleliby nasze życie gdyby mogli je poznać czy też przedkładaliby nad współczesne... Więcej »

Więcej »

Mój ulubiony film – recenzja | wypracowanie

Moim ulubionym filmem jest „Park Jurajski” Stevena Spielberga. Premiera filmu miała miejsce ponad dwadzieścia lat temu ale jestem przekonany że dzieło nie zestarzało się ani trochę – a to niełatwa sztuka w przypadku filmu fantastycznego. W końcu efekty specjalne stają się... Więcej »

Więcej »

Odwaga walki zbrojnej i inny rodzaj odwagi – odwołaj się do dwóch... | wypracowanie

W ciągu dziejów przedstawiciele chyba wszystkich narodowości musieli wielokrotnie toczyć wojny. Obrona praw i wolności ojczyzny wymagała od wielu poświęcenia zdrowia młodości a nawet życia. Polacy nie są tutaj wyjątkiem. Wręcz przeciwnie chyba niewiele narodów Europy musiało... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Sceny pojedynków w literaturze....

Pojedynki funkcjonują w kulturze od stuleci. Nie ma się czemu dziwić – starcie dwóch osobowości dwóch wojowników zawsze budzi emocje. Pojedynek...

List gończy wysłany za władcą...

Poszukiwany król Koryntu! W dniu 14 sierpnia bieżącego roku ze świata podziemnego zbiegł Syzyf. Pod pretekstem powrotu na ziemię i ukarania żony która nie...

Wenus z Milo – opis rzeźby

„Wenus z Milo” to jedna z najsłynniejszych rzeźb powstałych w antyku. Być może świat nigdy nie usłyszałby o niej gdyby nie przypadkowe odnalezienie jej przez...

Archaizmy w „Bogurodzicy” –...

Obecne w najstarszej części „Bogurodzicy” archaizmy są niespotykane w innych polskich tekstach wieków średnich. Świadczy to o bardzo wczesnym powstaniu...

„Młodzi” i „starzy” czyli...

Konflikt pokoleń jest czymś co w mniej lub bardziej wyraźnej formie ma miejsce od stuleci. Stary król powoli szykuje się na śmierć a dworacy skupiają się wokół...

Obraz rewolucji w „Przedswiośniu”...

Stabilne i spokojne życie jakie państwo Barykowie wiedli w Baku zostało zakłócone przez wybuch I wojny światowej. Wcielenie pana Seweryna do armii było szczególnie...

Funkcja mitu szklanych domów w...

W czasie podróży z Baku do Moskwy Seweryn Baryka opowiadał synowi jak wygląda Polska którą odwiedził w czasie wojny. Zgodnie z jego słowami na kształtowanie...

„Chłopi” jako epopeja

„Chłopów” Władysława Reymonta można nazwać epopeją wsi ponieważ ukazują drobiazgowy i sugestywny obraz tej warstwy społecznej. Reymont posługując...

Czuć kochać i cierpieć jak Werter...

Główny bohater „Cierpień młodego Wertera” należy do grona postaci literackich które niedyskretnie wymknęły się poza karty powieści i zaczęły...