Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Napisz list do przyjaciela zachęcający do przyjazdu do twojej miejscowości.... | wypracowanie

Drogi Wojtku!Postanowiłem do Ciebie napisać ponieważ zbliżają się wakacje. Mam nadzieję że nie masz jeszcze żadnych planów ponieważ mam dla Ciebie propozycję. Jednak najpierw chciałem zapytać co u Ciebie słychać? Będziesz miał w tym roku świadectwo z wyróżnieniem? Jak... Więcej »

Więcej »

Moje hobby | wypracowanie

Moje hobby pochłania mi sporą ilość czasu. Uważam jednak że jest ono ciekawe i rozwijające. Daje mi także możliwość dowiedzenia się nowych rzeczy. Mimo że nie mam żadnej koleżanki która miałaby takie samo hobby wiele z nich mówi że podziwia moją pasję. Czasem jej owoce... Więcej »

Więcej »

Opis (mojej) wakacyjnej przygody | wypracowanie

Tegoroczne wakacje będą dla mnie niezapomniane. To podczas nich miałem okazję przeżyć naprawdę ciekawą przygodę. Wybrałem się razem z rodzicami nad morze. Tam spędzaliśmy całe dnie na plaży na której po kilku dniach spotkałem Maćka. Szybko przypadliśmy sobie do gustu. Okazał... Więcej »

Więcej »

Moje plany na przyszłość – wypracowanie | wypracowanie

Moje plany na przyszłość dotyczą zarówno zdarzeń najbliższych jak i tych które będą miały miejsce kiedy dorosnę. Te najbardziej odległe dotyczą kilku rzeczy. Przede wszystkim chciałabym mieć dobrą pracę. Marzy o zawodzie dziennikarza sportowego. Chciałabym mieć możliwość... Więcej »

Więcej »

Legenda o Janie i Cecylii – streszczenie i jej znaczenie | wypracowanie

Streszczenie Legendę o Janie i Cecylii w „Nad Niemnem” wprowadza Eliza Orzeszkowa w opowieści Anzelma Bohatyrowicza. Jan i Cecylia byli protoplastami rodu Bohatyrowiczów i założycielami osady. Jako młodzi małżonkowie przybyli do nadniemeńskiej puszczy z Polski prawdopodobnie... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka naszej klasy | wypracowanie

Nasza klasa to naprawdę zgrana ekipa! Zawsze trzymamy się razem i każdy z nas może liczyć na wsparcie swoich kolegów i koleżanek. Razem bawimy się też wyśmienicie! Ale po kolei! Nasza klasa składa się z dwudziestu uczniów. Od pięciu lat chodzimy do szkoły podstawowej i nie... Więcej »

Więcej »

Opis Krakowa | wypracowanie

Kraków należy do najpiękniejszych miast Polski. Przyznaje to każdy kto choć raz udał się do magicznego grodu nad Wisłą. Trudno powiedzieć co wzbudza największe emocje w tym miejscu. Chyba każdy ma swój ulubiony zakątek ale wiele osób twierdzi iż największe wrażenie... Więcej »

Więcej »

Opowiadanie przedstawiające współczesną sytuację w której drobny... | wypracowanie

Pewnego popołudnia udałem się nad rzekę ze swoimi najlepszymi kumplami Maćkiem i Damianem. Jak zwykle wsiedliśmy na rowery i popedałowaliśmy ze wszystkich sił. Trzeba przyznać że trochę ze sobą rywalizowaliśmy o to kto wysunie się na prowadzenie a kto będzie ostatni. Jestem największy... Więcej »

Więcej »

Rozmowa Benedykta z synem Witoldem – interpretacja | wypracowanie

Rozmowa Benedykta Korczyńskiego z synem stanowi jedną z istotniejszych scen w powieści „Nad Niemnem” ponieważ wyraźnie pokazuje konflikt pokoleń będący jednym z najbardziej znaczących problemów dzieła Elizy Orzeszkowej. Benedykt Korczyński jest przedstawicielem generacji... Więcej »

Więcej »

List do chorego kolegi | wypracowanie

Kochany Mikołaju Jak się czujesz? Czy gardło boli Cię nadal tak bardzo? Mam nadzieję że jest już lepiej. Piszę do Ciebie by opowiedzieć co wydarzyło się ostatnio w szkole. Mamy obecnie mało czasu na przyjemności zbliża się czas wystawiania ocen i wielu z nas musi poprawić sprawdziany... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka mojego przyjaciela | wypracowanie

Mój przyjaciel to niezwykła osoba. Ma na imię Mateusz i ma czternaście lat. Jesteśmy przyjaciółmi od przedszkola. Już wtedy bawiliśmy się razem samochodzikami i spędzaliśmy czas razem. Nasi rodzice także się zaprzyjaźnili. Od tego czasu jest on u mnie częstym gościem a... Więcej »

Więcej »

Moja szkoła – opis | wypracowanie

Moja szkoła to duży budynek położony na obrzeżach miasta. Jest to miejsce pełne zieleni a tuż obok szkoły znajduje się niewielki las w którym uczniowie mają okazje uczestniczyć w żywych lekcjach przyrody. Sama szkoła jest bardzo stara została wybudowana jeszcze przed wojną. Od... Więcej »

Więcej »

Mój wymarzony dom - opis | wypracowanie

Mój wymarzony dom nie jest duży. To mała chatka która przypomina te jakie znaleźć można w górach. Wykonany jest z drewna a okna ozdobione są okiennicami. Wokół niego znajduje się mały ogródek. Kilka drzew owocowych oraz rabatka z kwiatami i huśtawka to rzeczy... Więcej »

Więcej »

Opis sadu wiosną | wypracowanie

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. To czas w którym wszystko rozkwita na nowo. Najpiękniej widać jej działanie w sadach. Sad wiosną jest miejscem niezwykłym które łączy w sobie najpiękniejsze cechy tej pory roku.Wiosną w sadzie można dostrzec dużo bieli – to kwiaty... Więcej »

Więcej »

Czy warto marzyć? Rozprawka | wypracowanie

Czy warto marzyć? Wiele osób uważa że tak. Mówi o tym że marzenia dają siłę do walki że pomagają w motywowaniu się każdego dnia i w odszukiwaniu odpowiedniej drogi do późniejszej realizacji swoich pragnień. Ja też uważam że warto marzyć jednak nie można jedynie... Więcej »

Więcej »

Mój pokój – opis | wypracowanie

Mój pokój to najładniejsze miejsce w całym domu . Uważam tak ponieważ rodzice pozwolili mi na dodanie w nim wielu elementów które bardzo mi się podobają. To także miejsce w którym czuje się najlepiej i spędzam najwięcej czasu.Mój pokój nie... Więcej »

Więcej »

Rozmowa Andrzejowej Korczyńskiej z synem – interpretacja | wypracowanie

Pani Andrzejowa Korczyńska wdowa po powstańcu styczniowym decyduje się poważnie porozmawiać z synem Zygmuntem na prośbę swojej synowej która zauważa zbytnie zainteresowanie męża jego dawną miłością Justyną Orzelską. Nieoczekiwanie jednak rozmowa ta przeradza się w dyskusję... Więcej »

Więcej »

Czuć kochać i cierpieć jak Werter – Na czym polega werteryzm? Odpowiedz... | wypracowanie

Główny bohater „Cierpień młodego Wertera” należy do grona postaci literackich które niedyskretnie wymknęły się poza karty powieści i zaczęły wieść własne życie. Już wkrótce po publikacji dzieła Goethego europejskie miasteczka i wsie przemierzane były... Więcej »

Więcej »

Opis złego charakteru człowieka (cechy) | wypracowanie

Scharakteryzowanie złego człowieka nie jest zadaniem łatwym. Można powiedzieć że zła osoba to ta która krzywdzi innych ludzi. Jednak nie zawsze krzywda wyrządzona innym osobom jest możliwą do porównania. Moim zdaniem zły człowiek posiada jednakże pewne określone cechy. Przede... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka mojej mamy | wypracowanie

Moja mama to moja prawdziwa przyjaciółka. Poświęca wiele uwagi wszystkim swoim dzieciom. Jest nie tylko panią domu ale i kasjerką w banku w naszym mieście. Ma odpowiedzialną pracę ale potrafi ją łączyć z obowiązkami domowymi. Nasz dom zawsze lśni czystością. Ma niebieskie oczy... Więcej »

Więcej »

Dulszczyzna dziś – czy Dulscy są wśród nas? | wypracowanie

W 1906 roku miała premierę sztuka Gabriel Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. W kontrowersyjny zarówno kpiarski jak i realistyczny sposób autorka wbiła szpilę w zapatrzone w siebie mieszczaństwo. Ukazała jego hipokryzję dwulicowość i dbałość wyłącznie o pozory.... Więcej »

Więcej »

„Cierpienia młodego Wertera” jako powieść epistolarna | wypracowanie

Początki powieści epistolarnej sięgają XVIII stulecia. Za pierwszy przykład realizacji tego nurtu literackiego uważane jest dzieło Samuela Richardsona - „Pamela czyli cnota wynagrodzona” - które wydane zostało w 1740 r. Chociaż sam gatunek nie był zbyt żywotny wszechwiedzący... Więcej »

Więcej »

Ludzie bezdomni - znaczenie tytułu | wypracowanie

Powieść Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” porusza temat wyobcowania i tak też należy rozumieć jej tytuł. Nie dotyczy ona raczej bezdomności rozumianej dosłownie chociaż nad częścią bohaterów i taka groźba wisi. Owa bezdomność dosłowna dotyczy najuboższych warstw... Więcej »

Więcej »

Czym jest dom dla bohaterów „Ludzi bezdomnych”? | wypracowanie

Dom to jedno z najważniejszych miejsc w naszej kulturze. By uświadomić sobie ten fakt trzeba przypomnieć sobie jaką grozą napawa nas samo pojęcie bezdomności. Wiąże się ono zazwyczaj z głodem zimnem i poczuciem nieustannego niebezpieczeństwa. Człowiek pozbawiony domu czuje się niczym... Więcej »

Więcej »

Ekspresjonizm w „Ludziach bezdomnych” | wypracowanie

Ekspresjonizm należał do popularnych kierunków w literaturze i sztuce na przełomie XIX i XX wieku. Przykładał on dużą wagę do wyrażania uczuć „mocnego” obrazowania i silnego oddziaływania na odbiorcę. W literaturze polskiej elementy ekspresjonizmu widać wyraźnie w powieści... Więcej »

Więcej »

Bezdomność w „Ludziach bezdomnych” - czym jest i kogo dotyczy? | wypracowanie

„Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego należą do najbardziej przejmujących powieści opisujących bolączki polskiego społeczeństwa. Napisana przed ponad stu laty do dziś pozostaje obiektem rozważań nad dolą człowieka w ogóle i refleksji o problemach naszych przodków... Więcej »

Więcej »

Dzieje Tomasz Judyma jako społecznika, buntownika, idealisty | wypracowanie

Tomasz Judym należy do najbardziej charakterystycznych postaci polskiej literatury. Bohater „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego od lat fascynuje czytelników – jest to bowiem postać złożona i pełna sprzeczności. Doskonałym jego symbolem jest rozdarta sosna której... Więcej »

Więcej »

Dulszczyzna – co to jest? Cechy charakterystyczne | wypracowanie

Nieczęsto się zdarza by dzieło literackie zostawiło tak wyraźny ślad w języku powszechnym jak stało się w przypadku dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Słowo dulszczyzna weszło zarówno do polszczyzny literackiej pojawiając się w poezjach esejach... Więcej »

Więcej »

Moralność pani Dulskiej jako dramat naturalistyczny – opracowanie | wypracowanie

Naturalizm był prądem który pojawił się w literaturze w drugiej połowie XIX wieku przede wszystkim za sprawą twórczości Emila Zoli. Autor ów dorobił się licznego grona entuzjastów ale także – znaczącej grupy przeciwników (i to nie tylko politycznych... Więcej »

Więcej »

Wenus z Milo i „Ubogi rybak” – jaką funkcję pełnią one w „Ludziach... | wypracowanie

Powieść Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” napisana została w okresie pozytywizmu. Jednak widać w niej również zapowiedź estetyki młodopolskiej. Objawia się to między innymi w bardzo intensywnym wykorzystaniu w dziele symboli. Autor komentuje za ich pomocą akcję i... Więcej »

Więcej »

Symbole w „Ludziach bezdomnych” (znaczenie rozdartej sosny Wenus... | wypracowanie

Powieść „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego to dzieło powstałe na styku epok – zawiera w sobie elementy pozytywizmu ale również widać w nim bardzo silne wpływy rodzącego się modernizmu. Następuje na przykład odejście od narratora który ma pełną wiedzą... Więcej »

Więcej »

Dekadentyzm – definicja, charakterystyka, przedstawiciele, znaczenie | wypracowanie

Dekadentyzm to prąd w sztuce charakterystyczny dla przełomu XIX i XX wieku. Słowo „dekadentyzm” wywodzi się oczywiście od „dekadencji” oznaczającej upadek rozpad rozkład. Wydaje się więc określeniem negatywnym i faktycznie jego użytkowanie zostało zapoczątkowane... Więcej »

Więcej »

Behawioryzm – charakterystyka, założenia, znaczenie | wypracowanie

Behawioryzm to nurt psychologii popularny w pierwszej połowie XX wieku. Zwolennicy behawioryzmu krytykowali wcześniejszą psychologię i psychoanalizę jako coś nienaukowego. Uznawali oni że trudno prowadzić poważne badania jeśli dyscyplina nie posiada klarownej metodologii i nie można przeprowadzać... Więcej »

Więcej »

Socrealizm – cechy, przedstawiciele, dzieła | wypracowanie

Socrealizm jest nurtem w sztuce obowiązującym oficjalne w krajach komunistycznych w okresie rządów Józefa Stalina. Po rewolucji październikowej powstało pierwsze na świecie państwo komunistyczne – pojawiła się wówczas kwestia jak powinna wyglądać jego polityka... Więcej »

Więcej »

Empiryzm – definicja, przedstawiciele, opis | wypracowanie

Empiryzm to teoria utrzymująca że wiedza pochodzi z doświadczenia zmysłowego. Żyjemy w czasach przesiąkniętych empiryzmem więc nieco trudno zrozumieć nam wyjątkowość tej idei. By sobie uświadomić jej znaczenie trzeba przypomnieć sobie że wiele koncepcji opierało się na założeniu... Więcej »

Więcej »

Modernizm – charakterystyka założenia przedstawiciele przykłady... | wypracowanie

Pojęcie „modernizm” kojarzy się z nowoczesnością – przez podobieństwo chociażby do angielskiego słowa modern. Jednak termin ten odnosi się do prądu w literaturze i sztuce który występował na przełomie XIX i XX wieku. W Polsce prąd modernistyczny jest też nazywany... Więcej »

Więcej »

Mesjanizm – definicja, cechy, znaczenie | wypracowanie

Mesjanizm jest ideą oznaczającą oczekiwanie na przybycie zbawiciela (mesjasza) który dokona przemiany świata. Koncepcja ta pojawiła się w Starym Testamencie gdzie pojawiają się zapowiedzi przyjścia zbawiciela narodu żydowskiego – miało być to wybawienie o charakterze raczej... Więcej »

Więcej »

Tomasz Judym jako pozytywista | wypracowanie

Tomasz Judym jest bohaterem powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni”. Powieść została opublikowana w roku 1900 w okresie gdy rozkwitały w Polsce ideały pozytywizmu i pracy u podstaw. Można wręcz powiedzieć że w Judymie znajdujemy uosobienie tychże ideałów. Już... Więcej »

Więcej »

Impresjonizm w „Ludziach bezdomnych” | wypracowanie

W XIX wieku do najpopularniejszych kierunków artystycznych należał impresjonizm. Jego popularność zaczęła się od sztuk plastycznych gdzie autorzy próbowali „złapać” na płótnie przemijającą chwilę odtworzyć przemijające refleksy światła czy ulotne konfiguracje... Więcej »

Więcej »

Lekarz – zawód czy posłannictwo? Ustosunkuj się do tematu na podstawie... | wypracowanie

Zawód lekarza to jedna z najbardziej interesujących profesji. Nieustannie styka się on ze śmiercią ratuje ludzi przed chorobami i przynosi im ulgę w cierpieniu – gdy myślimy o tym w ten sposób lekarz urasta do rangi kogoś w rodzaju superbohatera. Wytrwale oczekujący na pojawienie... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Liberalizm – geneza definicja...

Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...

„Mistrz i Małgorzata” jako...

„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...

Motyw artysty w literaturze i sztuce...

Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...

Omów różne wizje powstania świata...

Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...

Opis burzy piaskowej w „W Pustyni...

Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...

„Hamlet” jako tragedia szekspirowska...

W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...

Inwokacja – analiza i interpretacja...

Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...

Odyseusz opowiada Telemachowi o...

Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...

Obraz szlachty w wierszu „Zbytki...

Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...