Unikalne i sprawdzone teksty

Opis mojego wymarzonego chłopaka

Mój wymarzony chłopak jest wyższy ode mnie. Ma czarne włosy i ciemne brązowe oczy. Ma bardzo ładny uśmiech i jest wysportowany. Chłopak o którym marzę to dobry człowiek. Jest lubiany w szkole i chętnie pomaga kolegom. Ma także swoją pasję. Może to być jakiś sport na przykład... Więcej »

Więcej »

Moje wymarzone miasto - opis

Moje wymarzone miasto jest bardzo nowoczesne. Wszystkie wieżowce zrobione są ze szkła a w mieście wiele jest dróg i mostów które ułatwiają komunikację. Jest także wiele domów wyposażonych w najnowsze systemy. Na rynku mojego miasta znajduje się interaktywna fontanna.... Więcej »

Więcej »

Napisz list do kolegi zachęcający go do przeczytania wybranej książki...

Drogi Mateuszu piszę do Ciebie ponieważ wiem że są wakacje i masz dużo czasu. A ja chciałbym zachęcić Cię do tego byś podczas ich trwania przeczytał jakąś ciekawą książkę. Wiem że nie lubisz czytać. Mimo to uważam że akurat ta powieść Cię wciągnie. Słyszałeś na pewno o serii... Więcej »

Więcej »

Znaczenie psa w życiu człowieka - rozprawka

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – to stwierdzenie które zna prawie każdy. W każdej szkole klasie znajdziemy wiele osób które mają psy. Większość z nich mieszka w domach coraz mniej zostawianych jest w budach. Jakie znaczenie ma pies w życiu człowieka?... Więcej »

Więcej »

Wymyśl nową postać taką jak Robin Hood lub Zorro i napisz opowiadanie...

Każdy z nas lubi dzielnych bohaterów walczących ze złem i niegodziwością! Nie ma chyba człowieka który nie śledziłby z sympatią przygód Robin Hooda lub tajemniczego Zorro. Ale największa zabawa jest wtedy gdy próbujemy wymyślić własnego bohatera podobnego do... Więcej »

Więcej »

„Człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni” - rozprawka

Stare przysłowie mówi że „człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni”. Niektórzy twierdzą że w dzisiejszych czasach maksyma ta staje się coraz bardziej aktualna coraz mocniej skłania do zastanowienia. Czy rzeczywiście tak jest? Czy naprawdę musimy mieć swoje... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Supermana i Batmana

Batman i Superman należą do najbardziej znanych postaci amerykańskiej kultury masowej (popkultury). Są to bohaterowie komiksów które doczekały się mnóstwa adaptacji filmowych i telewizyjnych. Pojawili się również w wielu grach komputerowych. Ich przygody cieszą... Więcej »

Więcej »

Dlaczego warto podróżować? Rozprawka

Żyjemy w czasach gdy podróże stały się powszechnie dostępne. Pomyślcie tylko że jeszcze dwieście lat temu podróż z jednego miasta do drugiego była prawdziwą wprawą! Jeżdżono konno lub powozami więc przemieszczanie się trwało długo –a drogi zapełniali zbójcy... Więcej »

Więcej »

Znaczenie tytułu „Dzika kaczka”

Tytuł dramatu Henrika Ibsena „Dzika kaczka” ma niezwykle wieloznaczną symbolikę. W utworze zyskuje ona wymiar niemal odrębnej bohaterki – ptak ten został zraniony na polowaniu przez Hagena Werlego i odtąd przebywa w domu Ekdalów gdzie opiekuje się nim czternastoletnia... Więcej »

Więcej »

Impresjonizm i symbolizm w „Jądrze ciemności”

„Jądro ciemności” Josepha Conrada jest powieścią modernistyczną. Można tu odnaleźć ślady poetyk charakterystycznych dla literatury przełomu XIX i XX wieku przede wszystkim zaś impresjonizmu i symbolizmu. Impresjonizm został wprowadzony do literatury z inspiracji malarskich.... Więcej »

Więcej »

Etyka Conradowska w „Jądrze ciemności”

Etyka Conradowska to charakterystyczna dla całej twórczości Jospeha Conrada postawa moralna którą pisarz propaguje w swoich dziełach. Chodzi tu przede wszystkim o posiadanie niezłomnych zasad etycznych i zachowanie wierności wobec nich w każdych okolicznościach. Źródłem... Więcej »

Więcej »

„Jądro ciemności” - znaczenie tytułu

Tytuł „Jądro ciemności” ma znaczenie symboliczne. Po pierwsze odnosi się do Afryki jako kontynentu czarnych ludzi – w sensie dosłownym – ale również przenośnym – „ciemnych” czyli dzikich niewyedukowanych. Marlow widzi w egzotycznym lądzie niemal... Więcej »

Więcej »

Kolonializm w „Jądrze ciemności”

Najważniejszym problemem powieści Josepha Conrada „Jądro ciemności” jest kolonializm. Chodzi tu o zjawisko polityczno-ekonomiczne które miało miejsce w XIX wieku a polegało na „pokojowym” podboju i cywilizowaniu Afryki przez Europejczyków. Jednocześnie jednak... Więcej »

Więcej »

Moja rodzina - opis

Moja rodzina jest bardzo duża. Mam wiele cioć i wujków oraz kuzynów. Mimo tego że jest nas dużo wszyscy trzymamy się razem i chętnie sobie pomagamy. Staramy się też jak najczęściej spotykać i spędzać razem czas w rodzinnym gronie. Moja najbliższa rodzina to mama Grażynka... Więcej »

Więcej »

Hierarchia wartości w „Chłopach”

Władysław Reymont w powieści „Chłopi” bardzo trafnie przedstawia charakterystyczną dla wiejskiej społeczności hierarchię wartości. Pisarz pokazuje że wieś stanowi zwartą gromadę kierującą się określonymi zasadami i eliminującą jednostki niedostosowane do kanonów... Więcej »

Więcej »

Koncepcja ludzkiego losu w "Chłopach"

„Chłopi” to powieść wielowątkowa i bogata w różnorodne sensy. Jedną z jej płaszczyzn znaczeniowych jest koncepcja ludzkiego losu. Władysław Reymont wpisuje egzystencję człowieka w kilka różnych porządków: społeczny moralny i uniwersalny. Pojedyncza jednostka... Więcej »

Więcej »

Rola ziemi w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta

Ziemia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta. Stanowi ona ich źródło wyżywienia stan posiadania a także niemal metafizyczną siłę nadającą sens ludzkiej egzystencji. W najbardziej podstawowym znaczeniu ilość posiadanej... Więcej »

Więcej »

Maciej Boryna jako symbol polskiego chłopa

Maciej Boryna z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta niewątpliwie może być traktowany jako symbol polskiego chłopa. Jest to mężczyzna posiadający charakterystyczne dla tej warstwy społecznej atrybuty: chatę ziemię i las a także znaczące przymioty i przywary. Co więcej... Więcej »

Więcej »

Następstwo pór roku w „Chłopach”

„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią w której natura odgrywa kluczową rolę. Kompozycja powieści – podział na cztery tomy – jest motywowana następstwem czterech pór roku. Akcja dzieła rozpoczyna się jesienią natomiast kończy latem. Ów... Więcej »

Więcej »

„Chłopi” jako powieść młodopolska

„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią małopolską na co wskazują cechy narracji stylu a także kompozycji i konstrukcji świata przedstawionego. Narracja dzieła ma charakter zróżnicowany występują w niej elementy realistyczne jak dbałość o szczegóły dialektyzacja... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Księga dżungli – opracowanie...

Geneza Powstanie książki związane jest z osobistą historią samego autora. Miejsce w którym zamieszkiwał było położone w bezpośredniej bliskości przyrody i sprawiało...

Carska Rosja i jej stolica. Na podstawie...

Przedstawione utwory to dzieła które powstały w czasie romantyzmu a ich autorem był Adam Mickiewicz. Przywołane fragmenty pochodzące z „Dziadów”...

Secesja – charakterystyka kierunku...

Charakterystyka kierunku cechy opis założenia Secesja to styl który rozwijał się na przełomie XIX oraz XX wieku. Nazwa kierunku wywodzi się od słowa oznaczającego...

Znaczenie psa w życiu człowieka...

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – to stwierdzenie które zna prawie każdy. W każdej szkole klasie znajdziemy wiele osób które mają psy....

Koncepcje naprawy Polski w „Przedwiośniu”...

Jednym z tematów podjętych przez Stefana Żeromskiego w „Przedwiośniu” była refleksja nad sposobem odbudowy Polski która w 1918 r. odzyskała niepodległość...

Surrealizm – charakterystyka kierunku...

Charakterystyka kierunku Surrealizm to kierunek który ujawnił się zarówno w literaturze jak i sztuce. Kierunek rozwinął się w 1924 roku. Inną nazwą kierunku...

Absurd – definicja charakterystyka...

Słowo absurd można rozumieć dwojako – albo jako określenie sfomułowania które jest sprzeczne albo (szerzej) jako coś co jest niezgodne z prawami logiki. „Młody...

Czy Stanisława Bozowska odniosła...

XIX wiek stanowił trudny okres dla Polaków. Kraj znajdował się pod zaborami a próby postań narodowych nie doprowadziły do odzyskania niepodległości. Jednak...

Tragizm pokolenia Kolumbów w poezji...

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 roku. Należał więc do pokolenia Kolumbów –owej grupy ludzi urodzonych w okolicach 1920 roku których los...