Unikalne i sprawdzone teksty

Opis mojego wymarzonego chłopaka

Mój wymarzony chłopak jest wyższy ode mnie. Ma czarne włosy i ciemne brązowe oczy. Ma bardzo ładny uśmiech i jest wysportowany. Chłopak o którym marzę to dobry człowiek. Jest lubiany w szkole i chętnie pomaga kolegom. Ma także swoją pasję. Może to być jakiś sport na przykład... Więcej »

Więcej »

Moje wymarzone miasto - opis

Moje wymarzone miasto jest bardzo nowoczesne. Wszystkie wieżowce zrobione są ze szkła a w mieście wiele jest dróg i mostów które ułatwiają komunikację. Jest także wiele domów wyposażonych w najnowsze systemy. Na rynku mojego miasta znajduje się interaktywna fontanna.... Więcej »

Więcej »

Napisz list do kolegi zachęcający go do przeczytania wybranej książki...

Drogi Mateuszu piszę do Ciebie ponieważ wiem że są wakacje i masz dużo czasu. A ja chciałbym zachęcić Cię do tego byś podczas ich trwania przeczytał jakąś ciekawą książkę. Wiem że nie lubisz czytać. Mimo to uważam że akurat ta powieść Cię wciągnie. Słyszałeś na pewno o serii... Więcej »

Więcej »

Znaczenie psa w życiu człowieka - rozprawka

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – to stwierdzenie które zna prawie każdy. W każdej szkole klasie znajdziemy wiele osób które mają psy. Większość z nich mieszka w domach coraz mniej zostawianych jest w budach. Jakie znaczenie ma pies w życiu człowieka?... Więcej »

Więcej »

Wymyśl nową postać taką jak Robin Hood lub Zorro i napisz opowiadanie...

Każdy z nas lubi dzielnych bohaterów walczących ze złem i niegodziwością! Nie ma chyba człowieka który nie śledziłby z sympatią przygód Robin Hooda lub tajemniczego Zorro. Ale największa zabawa jest wtedy gdy próbujemy wymyślić własnego bohatera podobnego do... Więcej »

Więcej »

„Człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni” - rozprawka

Stare przysłowie mówi że „człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni”. Niektórzy twierdzą że w dzisiejszych czasach maksyma ta staje się coraz bardziej aktualna coraz mocniej skłania do zastanowienia. Czy rzeczywiście tak jest? Czy naprawdę musimy mieć swoje... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Supermana i Batmana

Batman i Superman należą do najbardziej znanych postaci amerykańskiej kultury masowej (popkultury). Są to bohaterowie komiksów które doczekały się mnóstwa adaptacji filmowych i telewizyjnych. Pojawili się również w wielu grach komputerowych. Ich przygody cieszą... Więcej »

Więcej »

Dlaczego warto podróżować? Rozprawka

Żyjemy w czasach gdy podróże stały się powszechnie dostępne. Pomyślcie tylko że jeszcze dwieście lat temu podróż z jednego miasta do drugiego była prawdziwą wprawą! Jeżdżono konno lub powozami więc przemieszczanie się trwało długo –a drogi zapełniali zbójcy... Więcej »

Więcej »

Znaczenie tytułu „Dzika kaczka”

Tytuł dramatu Henrika Ibsena „Dzika kaczka” ma niezwykle wieloznaczną symbolikę. W utworze zyskuje ona wymiar niemal odrębnej bohaterki – ptak ten został zraniony na polowaniu przez Hagena Werlego i odtąd przebywa w domu Ekdalów gdzie opiekuje się nim czternastoletnia... Więcej »

Więcej »

Impresjonizm i symbolizm w „Jądrze ciemności”

„Jądro ciemności” Josepha Conrada jest powieścią modernistyczną. Można tu odnaleźć ślady poetyk charakterystycznych dla literatury przełomu XIX i XX wieku przede wszystkim zaś impresjonizmu i symbolizmu. Impresjonizm został wprowadzony do literatury z inspiracji malarskich.... Więcej »

Więcej »

Etyka Conradowska w „Jądrze ciemności”

Etyka Conradowska to charakterystyczna dla całej twórczości Jospeha Conrada postawa moralna którą pisarz propaguje w swoich dziełach. Chodzi tu przede wszystkim o posiadanie niezłomnych zasad etycznych i zachowanie wierności wobec nich w każdych okolicznościach. Źródłem... Więcej »

Więcej »

„Jądro ciemności” - znaczenie tytułu

Tytuł „Jądro ciemności” ma znaczenie symboliczne. Po pierwsze odnosi się do Afryki jako kontynentu czarnych ludzi – w sensie dosłownym – ale również przenośnym – „ciemnych” czyli dzikich niewyedukowanych. Marlow widzi w egzotycznym lądzie niemal... Więcej »

Więcej »

Kolonializm w „Jądrze ciemności”

Najważniejszym problemem powieści Josepha Conrada „Jądro ciemności” jest kolonializm. Chodzi tu o zjawisko polityczno-ekonomiczne które miało miejsce w XIX wieku a polegało na „pokojowym” podboju i cywilizowaniu Afryki przez Europejczyków. Jednocześnie jednak... Więcej »

Więcej »

Moja rodzina - opis

Moja rodzina jest bardzo duża. Mam wiele cioć i wujków oraz kuzynów. Mimo tego że jest nas dużo wszyscy trzymamy się razem i chętnie sobie pomagamy. Staramy się też jak najczęściej spotykać i spędzać razem czas w rodzinnym gronie. Moja najbliższa rodzina to mama Grażynka... Więcej »

Więcej »

Hierarchia wartości w „Chłopach”

Władysław Reymont w powieści „Chłopi” bardzo trafnie przedstawia charakterystyczną dla wiejskiej społeczności hierarchię wartości. Pisarz pokazuje że wieś stanowi zwartą gromadę kierującą się określonymi zasadami i eliminującą jednostki niedostosowane do kanonów... Więcej »

Więcej »

Koncepcja ludzkiego losu w "Chłopach"

„Chłopi” to powieść wielowątkowa i bogata w różnorodne sensy. Jedną z jej płaszczyzn znaczeniowych jest koncepcja ludzkiego losu. Władysław Reymont wpisuje egzystencję człowieka w kilka różnych porządków: społeczny moralny i uniwersalny. Pojedyncza jednostka... Więcej »

Więcej »

Rola ziemi w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta

Ziemia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta. Stanowi ona ich źródło wyżywienia stan posiadania a także niemal metafizyczną siłę nadającą sens ludzkiej egzystencji. W najbardziej podstawowym znaczeniu ilość posiadanej... Więcej »

Więcej »

Maciej Boryna jako symbol polskiego chłopa

Maciej Boryna z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta niewątpliwie może być traktowany jako symbol polskiego chłopa. Jest to mężczyzna posiadający charakterystyczne dla tej warstwy społecznej atrybuty: chatę ziemię i las a także znaczące przymioty i przywary. Co więcej... Więcej »

Więcej »

Następstwo pór roku w „Chłopach”

„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią w której natura odgrywa kluczową rolę. Kompozycja powieści – podział na cztery tomy – jest motywowana następstwem czterech pór roku. Akcja dzieła rozpoczyna się jesienią natomiast kończy latem. Ów... Więcej »

Więcej »

„Chłopi” jako powieść młodopolska

„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią małopolską na co wskazują cechy narracji stylu a także kompozycji i konstrukcji świata przedstawionego. Narracja dzieła ma charakter zróżnicowany występują w niej elementy realistyczne jak dbałość o szczegóły dialektyzacja... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Praca w „Innym świecie” –...

„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego przedstawia niezwykle przejmujący obraz sowieckich łagrów. Do tych syberyjskich obozów pracy w czasach...

Współczesna „żona modna”...

Błyskotliwy biskup-poeta Ignacy Krasicki w satyrze „Żona modna” wykpił skłonność swoich współczesnych do bezmyślnego podążania za płynącymi z zagranicy...

Uzasadnij tezę że nie ma zbrodni...

Kwestia zbrodni i kary należy do najważniejszych i najczęstszych tematów literatury światowej. Dylematy i problemy z nią związane opisywał między innymi Fiodor...

Napisz opowiadanie na temat „Ja...

Byłem zły na mojego tatę. Po raz kolejny mnie zawiódł. Obiecał że razem ze mną poskłada model samolotu który dostałem od niego na urodziny i znowu wykręcił...

Do jakiego tworzywa lub materiału...

Pewnego piątkowego południa siedziałem sobie nad rzeką z moim przyjacielem Krzyśkiem. Opowiadał mi on o filmie Andrzeja Wajdy który widział wczoraj w telewizji....

Sztuka i artyści w "Weselu" - przedstaw...

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat który stanowi nie tylko przedstawienie uroczystości weselnych ale i odzwierciedla ówczesne społeczeństwo....

Leonardo da Vinci Madonna wśród...

„Madonnę wśród skał” namalował Leonardo da Vinci w okresie 1483 – 1490 czyniąc to na zamówienie Bractwa Niepokalanego Poczęcia Najświętszej...

„Człowiek jest trzciną na wietrze...

Wielki francuski filozof i matematyk Blaise Pascal zauważył niegdyś że człowiek jest tylko trzciną najwątlejszą w przyrodzie ale trzciną myślącą. Zdanie to frapuje...

Komedia – definicja wyznaczniki...

Definicja wyznaczniki Komedia to podobnie jak tragedia rodzaj dramatyczny który posiada to samo źródło jakim są obrzędy religijne. Gatunek jakim jest komedia...