Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Zjawy w „Weselu” – symbolika, funkcja, opis | wypracowanie

Widmo – objawia się Marysi. Jest to zmarły narzeczony dziewczyny malarz Ludwik de Laveaux. Mężczyzna zmarł w Paryżu gdzie wyjechał studiować. Zaręczył się z Marią w wieku 21 lat. Widmo symbolizuje niespełnioną romantyczną miłość. Marysia pomimo że jest już żoną Wojtusia... Więcej »

Więcej »

Bohaterowie „Wesela” i ich pierwowzory – opis | wypracowanie

Gospodarz – Włodzimierz Tetmajer Tetmajer był młodopolskim malarzem pochodził z rodziny inteligenckiej. W 1890 roku ożenił się z chłopką Anną Mikołajczykówną. Związek ów uchodził za mezalians którego początkowo nie akceptowała ani rodzina ani środowisko malarza.... Więcej »

Więcej »

Na kołach – interpretacja i analiza | wypracowanie

Gdyby jednym słowem wskazać temat utworu Juliana Przybosia byłby to „ruch”. Z wiersza aż bije fascynacja pędem dynamizmem szybkością. Jak swój dzień wywieść z obiegu? – pyta poeta na początku. Już to pierwsze zdanie okazuje nam wizję świata Przybosia. Jego Ziemia... Więcej »

Więcej »

Raskolnikow i koncepcja podziału społeczeństwa | wypracowanie

Rodion Raskolnikow główny bohater powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara” to młody student który w imię wymyślonej przez siebie idei dokonuje zbrodni – morduje starą lichwiarkę i jej siostrę. Czyni to ponieważ pragnie uzyskać odpowiedź na nurtujące... Więcej »

Więcej »

Najważniejsze problemy filozoficzne i moralne w „Zbrodni i karze” | wypracowanie

W „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego pobrzmiewają różne koncepcje filozoficzne zarówno epoki pozytywizmu jak i całego dziedzictwa europejskiej myśli. Ujmując swoiste przesłanie powieści najbardziej ogólnie można powiedzieć że autor „Braci Karamazow”... Więcej »

Więcej »

Motyw stworzenia świata w literaturze i sztuce | wypracowanie

Stworzenie świata (kosmogonia) to jeden z ważniejszych motywów w dziejach religii i kultury. W niektórych tradycjach mamy zresztą do czynienia nie tyle ze stworzeniem świata co ze stworzeniem się świata. Jesteśmy wychowani w tradycji monoteizmu i nawet jeśli nie wierzymy już... Więcej »

Więcej »

Kobieta w romantyzmie i pozytywizmie | wypracowanie

W zdominowanym przez mężczyzn świecie dawnych wieków kobiety bardzo rzadko traktowano poważnie. Mogły być uważane za damy serca i obiekty westchnień ale artyści rzadko przywiązywali wagę do ich uczuć psychologii i marzeń. Zaczęło się to zmieniać w XIX stuleciu. Jeszcze w rozpoczynającej... Więcej »

Więcej »

Motyw nieszczęśliwej miłości w literaturze i sztuce | wypracowanie

Nieszczęśliwa miłość jest czymś co niezmiennie fascynuje artystów. Miłość szczęśliwa spełniona wydaje się czymś banalnym. Bajkowa fraza „i żyli długo i szczęśliwie” nie oferuje gorących emocji napięcia i konfliktu – a tym przecież żywi się literatura.... Więcej »

Więcej »

Motyw odpowiedzialności w literaturze i sztuce | wypracowanie

Odpowiedzialność przyjmować może różne formy. Inna jest odpowiedzialność człowieka prywatnego (małżonka rodzica) a inna – obywatela. Artyści poświęcili wiele czasu na analizę różnych rodzajów odpowiedzialności. Warto zapoznać się z ich refleksjami by lepiej... Więcej »

Więcej »

Motyw diabła w literaturze i sztuce | wypracowanie

Szatan jest postacią wyjątkowo istotną w dziejach ludzkiej kultury. Symbolizuje destrukcję nienawiści wszystkie mroczne instynkty człowieka. Nie trzeba być osobą wierzącą by uznać iż figura ta pomaga w refleksji nad naszą kondycją moralną. Artyści wielokrotnie przywoływali na kartach... Więcej »

Więcej »

Motyw paktu z diabłem w literaturze i sztuce | wypracowanie

Pakt z diabłem nazywany także cyrografem polega na zaprzedaniu duszy szatanowi w zamian za świadczone przez niego usługi. Ów bardzo popularny motyw folkloru zaadaptowany został również przez ambitną literaturę i sztukę. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Szatan to bardzo ważne... Więcej »

Więcej »

Motyw młodości w literaturze i sztuce | wypracowanie

Młodość to okres życia który cieszy się w dzisiaj największą estymą. Wszyscy chcą być młodzi lub przynajmniej za młodych uchodzić. Nie wypada zachowywać się lub ubierać jak „zgred”. Nawet szanowani starsi ludzie próbują naśladować młode pokolenia! Nie zawsze... Więcej »

Więcej »

Motyw zbrodni w literaturze | wypracowanie

Zabicie drugiego człowieka we wszystkich kulturach uchodzi za doświadczenie ekstremalne. Nawet w okresach brutalnych i okrutnych odebranie życia uznawano za najgorszą zbrodnię bądź najsurowszą sprawiedliwość. Twórcy literatury nie cofali się przed rozważaniem psychologicznych i społecznych... Więcej »

Więcej »

Opis stroju templariuszy, joannitów i krzyżaków | wypracowanie

Czasy krucjat to jeden z ciekawszych a zarazem najstraszniejszych okresów w dziejach chrześcijaństwa. Była to epoka surowa i okrutna a walki między chrześcijanami a muzułmanami należały do porządku dziennego. Rycerze nie widzieli sprzeczności między pokojowymi zaleceniami Jezusa a... Więcej »

Więcej »

Wakacje w Polsce czy za granicą? Rozprawka | wypracowanie

W okresie wakacyjnym Polacy stają przed dylematem czy spędzić czasy w ojczyźnie czy wyjechać zagranicę. Co roku ten sam problem te same rozważania. Dawniej gdy wakacje zagraniczne były drogie nie było się nad czym zastanawiać. Ale teraz kilka tygodni w ciepłych krajach to coś na co mogą... Więcej »

Więcej »

Opis pozytywnych przeżyć wewnętrznych | wypracowanie

Myślałem że ta środa będzie zwyczajnym dniem. Nic nie zapowiadało że przeżyję wspaniałą przygodę! Lekcje skończyłem jak zawsze o godzinie dwunastej. Byłem trochę zmęczony bo właśnie pisaliśmy sprawdzian z matematyki. Po czymś takim najlepiej położyć się w łóżku i zdrzemnąć... Więcej »

Więcej »

Jak wyglądałby mój wymarzony świat? | wypracowanie

Nasz świat jest daleki od ideału. Żeby się o tym przekonać wystarczy włączyć wieczorne wiadomości i obejrzeć relacje z różnych stron świata. Problemy i cierpienia mnożą się na każdym kroku. Człowiek patrzy na te wszystkie smutne reportaże i zastanawia się co należałoby zmienić?... Więcej »

Więcej »

Opis krainy wiecznej szczęśliwości – moja wizja | wypracowanie

Jak wygląda kraina wiecznej szczęśliwości? Ha nikt tego nie wie! W końcu nawet święty Paweł mówił że „ani ucho nie słyszało ani oko nie widziało” jakie wspaniałe rzeczy są w niebie! A jednak nie przestajemy sobie wyobrażać jak taka kraina mogłaby wyglądać. I dobrze... Więcej »

Więcej »

Opisz swoją twarz | wypracowanie

Opisz swoją twarz- co za ciekawe zadanie! Wydaje się to dość proste w końcu każdy wie jak wygląda jego twarz. Ale ale – przecież nie widzimy się wcale tak często! Łatwiej nam opisać wygląd naszego brata lub koleżanki niż nas samych! W końcu żeby zobaczyć siebie musimy zerknąć... Więcej »

Więcej »

Opis herbu Warszawy | wypracowanie

Warszawa to jedno z najpiękniejszych i najważniejszych miast Polski. To właśnie ona jest stolicą naszego kraju. To tu urzęduje prezydent premier obraduje sejm i senat. Rano ministrowie spieszą do pracy by dbać o bezpieczeństwo i bogactwo nas wszystkim. Do pracy udają się wówczas także... Więcej »

Więcej »

Mój ulubiony bohater romantyczny | wypracowanie

Romantyzm to w moim przekonaniu jeden z najciekawszych okresów w historii literatury. Zwraca uwagę wyobraźnia autorów tej epoki – karty ich dzieł zaludniają przecież upiory demony i inne niezwykłe postacie. Można nawet twierdzić że Mickiewicz czy Słowacki mieli większą... Więcej »

Więcej »

Czym jest miłość w dzisiejszych czasach? | wypracowanie

Ludzie często narzekają że w dzisiejszych czasach wszystkie wartości ulegają rozkładowi. Prawdziwa przyjaźń jest coraz większą rzadkością. Skupieni na karierze nie mamy czasu i cierpliwości do pielęgnowania przyjaźni. Podobnie rzecz ma się z wartościami rodzinnymi. Szybko upuszczamy... Więcej »

Więcej »

Warto poznawać literaturę dawnych epok – przekonaj o tym kolegę... | wypracowanie

Drogi Marku piszę do Ciebie by przekonać cię do czytania książek pochodzących z dawnych epok. Wiem że uwielbiasz czytać ale zdaję sobie też sprawę że jesteś wielkim miłośnikiem literatury współczesnej. Nieraz mówiłeś mi że najbardziej lubisz science-fiction i powieści... Więcej »

Więcej »

Wyobraź sobie że zgubiłeś się w lesie i szukasz drogi powrotnej.... | wypracowanie

Każdy ma coś czego się boi. Niektórzy lękają się ciemności inni groźnie ujadających psów. Wreszcie są tacy dla których nie ma nic bardziej przerażającego niż… myszy. Strach to nic wstydliwego bo nie ma nikogo kto byłby całkiem go pozbawiony! Mnie na przykład... Więcej »

Więcej »

Motyw artysty w literaturze i sztuce | wypracowanie

Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują jest wartościowe. Tak jak budowlaniec przygląda się wzniesionemu domowi i mówi sobie „kawał dobrej roboty”... Więcej »

Więcej »

Motyw marzycieli w literaturze i sztuce | wypracowanie

Marzyciel to postać bardzo dwuznaczna. Dzisiaj nie wydaje się być w cenie. W końcu nasza epoka jak mało która ceni konkretne osiągnięcia. Najlepiej żeby osiągniecia owe były od razu przeliczone na pieniądze – wszystko ma przypominać biznesplan. Tymczasem marzyciel to ktoś... Więcej »

Więcej »

Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem że literatura baroku to przerost... | wypracowanie

Okres baroku przez długi czas cieszył się złą sławą wśród odbiorców sztuki i literatury. Uważano że dzieła pochodzące z tej epoki są wręcz synonimem złego smaku mętności i nadmiernego skomplikowania. Przerost formy nad treścią – deklarowano zgodnie. Czy tak było... Więcej »

Więcej »

Barok jako epoka konceptualnego geniuszu | wypracowanie

Gdy przyjrzymy się dziejom sztuki wyróżnić możemy dwie postawy artystów i odbiorców wobec twórczości. Oczywiście jest to pewne uproszenie ale zasadniczo można dostrzec że w pewnych okresach bardziej ceniono prostotę w innych zaś wyrafinowanie. Dotyczy to zresztą... Więcej »

Więcej »

Obyczaje rycerskie w „Krzyżakach” | wypracowanie

Pisząc „Krzyżaków” Henryk Sienkiewicz posiłkował się wieloma opracowaniami i tekstami źródłowymi. Jego celem było jak najwierniejsze oddanie realiów średniowiecznego życia. Najwięcej miejsca poświęcił autor rycerstwu - stanowi uprzywilejowanemu i w dużej... Więcej »

Więcej »

Postacie i wydarzenia historyczne w „Krzyżakach” | wypracowanie

Akcja „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza rozpoczyna się w trzynastym roku panowania Władysława Jagiełły (1399) a kończy się chwalebnym zwycięstwem polskich wojsk pod Grunwaldem (15 lipca 1410 r.). Zawarta w 1385 r. unia polsko-litewska w Krewie inkorporowała Wielkie Księstwo... Więcej »

Więcej »

Losy Juranda ze Spychowa | wypracowanie

Imię Juranda ze Spychowa budziło wśród Krzyżaków lęk. Nazywali go oni diabłem a de Fourcy na słowa o pojedynku z Polakiem odrzekł: Raz go widziałem ... i nie chcę widzieć więcej. Jednakże ojciec Danusi nie zawsze był wrogiem zakonu w pewnym okresie bracia i ich towarzysze... Więcej »

Więcej »

Historia miłości Zbyszka i Danusi | wypracowanie

Dwóch rycerzy rodem z Bogdańca wracając z Litwy gdzie walczyli dla księcia Witolda zmierza do Krakowa. Wkrótce ma przyjść na świat dziecko króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Organizowane dla uświetnienia tego momentu turnieje rycerskie to doskonała... Więcej »

Więcej »

Czym jest honor dla bohaterów „Krzyżaków”? | wypracowanie

Honor był jedną z najważniejszych wartości dla średniowiecznego rycerza. By zachować dobre imię i cieszyć się szacunkiem wśród równych sobie dworzan książąt i królów musieli oni przestrzegać pewnych zasad. W poczet najważniejszych cnót rycerskich zaliczano... Więcej »

Więcej »

Opis bitwy pod Grunwaldem w „Krzyżakach” | wypracowanie

Bitwa pod Grunwaldem jedno z największych starć w historii średniowiecznej Europy w czasie którego zgodnie ze źródłami stanęły naprzeciwko siebie składająca się z ok. 26 000 rycerzy armia krzyżacka i ok. 29 000 armia polsko - litewska stanowi punkt kulminacyjny „Krzyżaków”... Więcej »

Więcej »

Jaki obraz Polaków w XVII wieku wyłania się z „Potopu” Sienkiewicza... | wypracowanie

„Potop” Henryka Sienkiewicza jest niezwykle rozbudowaną powieścią historyczną w której autor nie tylko przytoczył autentyczne wydarzenia z czasów najazdu szwedzkiego (1655 - 1660) ale także ukazał sytuację społeczną siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.... Więcej »

Więcej »

Koncepcja człowieka i ludzkiego losu w „Lalce” | wypracowanie

„Lalka” Bolesława Prusa powszechnie uważana jest za najwybitniejsze dzieło polskiego realizmu. Wielowątkowa fabuła złożony świat przedstawiony ukazanie społeczeństwa polskiego na tle przemian gospodarczych politycznych i ideowych – wszystko to sprawia że powieść otwiera... Więcej »

Więcej »

Dzieje Stanisława Wokulskiego | wypracowanie

1. Narodziny – najprawdopodobniej ok. 1832 r.2. Rodzina Wokulskiego – przedstawiciele ubogiej szlachty – traci majątek.3. Praca u Hopfera.4. Spotkanie z Ignacym Rzeckim którego opieka i wsparcie umożliwiły Wokulskiemu rozpoczęcie edukacji.5. Wokulski uczniem Szkoły Przygotowawczej... Więcej »

Więcej »

„Lalka” jako powieść realistyczna – cechy, opracowanie | wypracowanie

Powieść realistyczna wykształcona została w XIX stuleciu. Ten nowy gatunek zgodnie z założeniami realizmu jako nurtu w literaturze dążył do jak najściślejszego i najbardziej obiektywnego oddawania rzeczywistości. Jego początków można doszukiwać się w starożytności a dokładniej... Więcej »

Więcej »

Wydarzenia historyczne w Potopie | wypracowanie

Akcja „Potopu” Henryka Sienkiewicza rozgrywa się w okresie szwedzkiego najazdu na Rzeczpospolitą który miał miejsce w latach 1655 – 1660. Autor bazując na modelu powieści walterskotowskiej (rozwinął się w tzw. klasyczną powieść historyczną którą reprezentował... Więcej »

Więcej »

Dzieje Andrzeja Kmicica | wypracowanie

Andrzej Kmicic – główny bohater „Potopu” – często uważany jest za jedną z najbardziej interesujących i najbarwniejszych postaci w historii polskiej literatury. Jego droga życiowa – pełna błędów zaskakujących zwrotów akcji i niespodziewanych... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Rozstrzelanie powstańców madryckich...

„Rozstrzelanie powstańców madryckich” to obraz którego autorem był Francisco Goya. Obraz namalowany został sześć lat po tym jak przedstawione wydarzenie...

Scjentyzm – definicja przedstawiciele...

Definicja Pogląd zwany scjentyzmem pojawił się w XIX wieku i w tym okresie stał się niezwykle popularnym. Jego nazwa pochodzi od słowa nauka i na takie też poznanie zwraca...

Czy kultura polska jest kulturą...

Odpowiedź na pytanie czy kultura polska jest kulturą o cechach mieszczańskich nie jest odpowiedzią łatwą. Można bowiem w polskiej kulturze dostrzec elementy twórczości...

Jaką rolę odgrywa cierpienie w...

Jednym z poważniejszych problemów „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego jest rola cierpienia w ludzkim życiu. Pisarz opisuje jego znaczenie w kategoriach...

Moja pasja – wypracowanie

Pasja to ważna rzecz! Dzięki niej możemy się odprężyć nabrać sił do dalszej pracy. Nieważne czy człowiek jest uczniem czy emerytem – powinien mieć swoje hobby....

Opis bezludnej wyspy

Bezludna wyspa! Na to hasło wszyscy chyba wyobrażamy sobie ląd smutny i ponury. Fale oceanu uderzają o samotne skały a zimny wiatr wyje ponad nimi. Jednak w mojej wyobraźni...

Najciekawsza przygoda Ani z Zielonego...

Ania z Zielonego Wzgórza to dziewczynka która dobrze radziła sobie w szkole i starała się być zawsze roztropną. Jednak często wpadała w tarapaty a każda...

Moje wakacje - wypracowanie (po...

Moje wakacje były naprawdę wspaniałe. W tym roku miałem okazje z moimi rodzicami zwiedzić Turcję. Podczas naszych wakacji przeżyłem niesamowite rzeczy. Przede wszystkim...

Opis owocu

Owoce to ważna część diety. Zawierają mnóstwo witamin mikroelementów i są najzwyczajniej w świecie bardzo smaczne! Spośród wszystkich owoców...