Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

List Małego Księcia do Róży napisany z Ziemi | wypracowanie

Najdroższa Różo Piszę do Ciebie z planety Ziemia na którą dotarłem po długiej i wyczerpującej podróży. W czasie mojej wędrówki wiele się dowiedziałem o świecie ale przede wszystkim o sobie. Poznałem tu wspaniałego przyjaciela Lisa który nauczył mnie... Więcej »

Więcej »

Opis planety Małego Księcia | wypracowanie

Mały Książę mieszkał na maleńkiej planecie którą w 1909 roku odkrył pewien turecki astronom. Naukowiec nadał jej oficjalną nazwę asteroidy B-612. Na planecie tej zamieszkiwał jedynie Mały Książę. Mieściły się na niej również trzy wulkany z których jeden był... Więcej »

Więcej »

„Mały Książę” – planety – jakie planety odwiedził Mały... | wypracowanie

Kiedy Mały Książę opuścił swoją planetę w pierwszej kolejności odwiedził ciała niebieskie zlokalizowane najbliżej jego asteroidy B-612. Były to planety 325 326 327 328 329 oraz 330. Na pierwszej z nich zamieszkiwał Król którego jedynym zajęciem było rządzeniem światem.... Więcej »

Więcej »

„Mały Książę” – baśń czy powiastka filozoficzna | wypracowanie

„Mały Książę” to utwór pod względem gatunkowym sytuujący się na pograniczu baśni i powiastki filozoficznej. Do cech typowo baśniowych należy zaliczyć takie cechy książki jak np. narracyjny schemat charakterystyczny dla konwencji baśniowej: bohater-dziecko wyrusza w... Więcej »

Więcej »

Dlaczego Mały Książę opuścił swoją planetę? | wypracowanie

Mały Książę z utworu Antoine’a de Saint-Exupery’ego to bardzo interesujący bohater którego międzygwiezdna podróż urasta do rangi metafory poszukiwania sensu życia. Najbardziej tajemniczym wątkiem w całej historii jest jednak motywacja chłopca do podjęcia owej podróży.... Więcej »

Więcej »

Czego nauczył się Mały Książę podczas wędrówki? | wypracowanie

„Mały Książę” Antoine’a de Sain-Exupery’ego to piękna baśń o dojrzewaniu poznawaniu świata i tego co w życiu najważniejsze – miłości i przyjaźni. Główny bohater utworu to chłopiec który decyduje się opuścić swoją maleńką planetę i wyruszyć... Więcej »

Więcej »

Symbole w „Małym Księciu” | wypracowanie

„Mały Książę” Antoine’a Saint-Exupery’ego to alegoryczna baśń w której pod postacią wymownych symboli autor zawarł wiele istotnych prawd. Najważniejsze z nich to: Baobaby – ogromne afrykańskie drzewa które nieustannie wyrastają na planecie Małego... Więcej »

Więcej »

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to co oswoiłeś” – miłość... | wypracowanie

„Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego to piękna alegoryczna opowieść o miłości i przyjaźni. Autor w historii chłopca zamieszkującego maleńką planetę zawarł prawdę o tym co w ludzkim życiu jest najistotniejsze. Główny bohater Mały Książę odbywając... Więcej »

Więcej »

Porównanie siebie z którymś z bohaterów „Kamieni na szaniec” | wypracowanie

Bohaterowie „Kamieni na szaniec” są postaciami niemal pomnikowymi. Kiedy myślimy o ich losach jesteśmy pełni podziwu dla ich niezwykłego męstwa i heroizmu. Zastanawiamy się też wówczas czy my w podobnych okolicznościach zachowalibyśmy się tak samo? Czy potrafilibyśmy... Więcej »

Więcej »

Z którym z bohaterów „Kamieni na szaniec” chciałbyś się zaprzyjaźnić... | wypracowanie

Wszyscy trzej bohaterowie „Kamieni na szaniec” to niezwykle wartościowi odważni i honorowi młodzi mężczyźni. Dla mnie jednak najbliższą postacią jest Alek czyli Aleksy Dawidowski. Chłopiec ten jeszcze zanim przyszło mu się zmierzyć z trudną rzeczywistością wojny odznaczał... Więcej »

Więcej »

Akcje Małego Sabotażu w „Kamieniach na szaniec” | wypracowanie

Bohaterowie „Kamieni na szaniec” Zośka Rudy i Alek uczestniczyli w akcjach Małego Sabotażu których celem było zasygnalizowanie niemieckiemu okupantowi braku zgody na jego obecność w stolicy ośmieszenie go i walka z hitlerowską propagandą. Podczas tego typu akcji nie używano... Więcej »

Więcej »

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - lekcja polskiego. Streszczenie interpretacja... | wypracowanie

Streszczenie W klasie panował hałas a uczniowie zajmowali miejsca krzycząc jakby za chwilę mieli zamilknąć na zawsze. Nagle nie wiadomo skąd na katedrze pojawił się nauczyciel. Zacisnął usta stłumił coś w sobie po czym westchnął i spróbował przemówić. Odpowiedział mu... Więcej »

Więcej »

Pięknie żyć i pięknie umierać – „Kamienie na szaniec” –... | wypracowanie

Aleksander Kamiński w książce „Kamienie na szaniec” przedstawia historię trzech harcerzy: Alka Zośki i Rudego którzy w trudnych czasach niemieckiej okupacji wykazali się niebywałą odwagą i potrafili stawić czynny opór wrogowi. Bohaterowie ci stali się wzorem dla... Więcej »

Więcej »

„Kamienie na szaniec” – akcje dywersyjne | wypracowanie

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego szczegółowo przedstawiają kilka akcji dywersyjnych w których brali udział główni bohaterowie opowieści: Zośka Rudy i Alek. Ci młodzi chłopcy w 1942 roku zostali wcieleni w struktur Kedywu czyli Kierownictwa Dywersji.... Więcej »

Więcej »

Czy warto przeczytać „Kamienie na szaniec”? | wypracowanie

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to książka przedstawiająca losy trzech polskich harcerzy: Alka Zośki i Rudego którym przyszło dojrzewać w bardzo trudnych czasach II wojny światowej. Z pewnością warto przeczytać tę poruszającą historię o honorze trudnych... Więcej »

Więcej »

„Kamienie na szaniec” – gatunek literacki | wypracowanie

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego można określić mianem powieści dokumentarnej. Utwór ten należy do literatury faktu każde przedstawione w tekście wydarzenie ma bowiem potwierdzenie w historii. Autor skrupulatnie dba o wierne odtworzenie realiów: podaje... Więcej »

Więcej »

„Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec” – interpretacja słów... | wypracowanie

Tytuł powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” został zaczerpnięty z wiersza Juliusza Słowackiego „Testament mój”. Pisarz posłużył się nim w ślad za pamiętnikiem Zośki (Tadeusza Zawadzkiego). Młody mężczyzna był świadkiem wzruszającej sceny... Więcej »

Więcej »

Akcja pod Arsenałem – zwycięstwo czy porażka Buków? Rozprawka | wypracowanie

Akcja pod Arsenałem była najbardziej brawurowym i najsłynniejszym działaniem podjętym przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów podczas II wojny światowej. Akcja zakończyła się sukcesem – jej główny cel a więc odbicie więźniów przewożonych przez Niemców... Więcej »

Więcej »

Akcja pod Arsenałem – opis sytuacji | wypracowanie

Akcja pod Arsenałem miała miejsce 26 marca 1943 roku w Warszawie. Została ona zaplanowana i przeprowadzona z sukcesem przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Chodziło o odbicie więźniów z Pawiaka przewożonych przez Niemców z Alei Szucha. Wśród nich znajdował się... Więcej »

Więcej »

Pojedynek na miny – opis i znaczenie | wypracowanie

Motyw pojedynku obecny jest w literaturze od najdawniejszych czasów. Już w „Iliadzie” stają naprzeciwko siebie potężny Achilles i Hektor syn Priama jeden z najmężniejszych wojowników Ilionu. Z kolei w „Hamlecie” Szekspira losy tytułowego bohatera i tronu... Więcej »

Więcej »

Obraz szkoły w „Ferdydurke” (m.in: lekcja języka polskiego i łaciny)... | wypracowanie

Józio - główny bohater i narrator „Ferdydurke” - obudził się o dziwnej porze. Początkowo miał wrażenie że musi pędzić na dworzec. Dopiero po chwili uświadomił sobie iż nie czeka na niego żaden pociąg. W nocy dręczył go dziwny sen - części jego ciała były... Więcej »

Więcej »

Groteska w „Ferdydurke” | wypracowanie

„Ferdydurke” jest powieścią przesyconą groteską. Przejawia się ona zarówno w fabule utworu jak i w sposobie jej prezentacji a więc konstrukcji języku i narracji. Dlaczego ta kategoria estetyczna odgrywa tak ważną rolę w utworze Gombrowicza jakie pełni w nim funkcje? Fabuła... Więcej »

Więcej »

Tragizm w Procesie | wypracowanie

„Proces” Franza Kafki ma opinię jednej z najbardziej pesymistycznych książek XX wieku. Paradoksalnie właśnie owa mroczna wizja doskonale wyraża przemiany jakie zaszły w owym stuleciu – stuleciu totalitaryzmów dyktatur i ludobójstwa. Dzieło Kafki przenika nastrój... Więcej »

Więcej »

Proces jako powieść awangardowa | wypracowanie

„Proces” Franza Kafki uznaje się za jedną z istotniejszych powieści XX wieku. Bogactwo treści jak i oryginalna forma inspirowały kolejne pokolenia czytelników. Wielu krytyków twierdzi że dzieło praskiego pisarza o kilka dekad wyprzedziło egzystencjalizm. Dla wyrażenia... Więcej »

Więcej »

Problem winy niezawinionej (motyw winy) | wypracowanie

Jedną z najistotniejszych problemów XX wieku jest wina niezawiniona. W czasie obu wojen światowych ale również po ich końcu miliony ludzi zostało zamordowanych za to tylko kim byli. Można tu mówić o „winie niezawinionej”. Zazwyczaj owa wina była wyłącznie... Więcej »

Więcej »

Proces jako powieść parabola | wypracowanie

Powieść Franza Kafki „Proces” zaliczana jest do najważniejszych literackich arcydzieł XX wieku. Uznaje się wręcz że na jej spisanych w latach 1914-1915 stronnicach autor przewidział najgorsze aspekty stulecia. Nie można odczytywać jednak „Procesu” wprost – jest... Więcej »

Więcej »

Tragizm pokolenia Kolumbów w poezji Baczyńskiego | wypracowanie

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 roku. Należał więc do pokolenia Kolumbów –owej grupy ludzi urodzonych w okolicach 1920 roku których los był może najbardziej tragiczny ze wszystkich polskich pokoleń. W końcu ich dorastanie i wchodzenie w dorosłość przypadło... Więcej »

Więcej »

Tragizm pokolenia Kolumbów w wybranych wierszach K.K. Baczyńskiego | wypracowanie

Rzadko kiedy jedno nazwisko uznać można za symbol całego pokolenia. Taki przypadek zachodzi jednak gdy mowa o pokoleniu tak zwanych Kolumbów – niejako syntezą życiorysów wszystkich tych młodych ludzi wydaje się postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kolumbowie – to... Więcej »

Więcej »

Forma w „Ferdydurke” | wypracowanie

Jednym z najważniejszych zagadnień pojawiających się w „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza jest forma. Pod pojęciem tym skrywają się schematy działania i postawy (gęby) które dana osoba wybiera lub przyjmuje znalazłszy się w określonej sytuacji. Owa forma ściśle wiąże... Więcej »

Więcej »

Pupa, gęba, łydka – symbolika | wypracowanie

Język „Ferdydurke” można scharakteryzować jako żywy dynamiczny i bardzo oryginalny. Autor posługuje się różnymi stylami (wysokim średnim niskim) dostosowuje wypowiedzi bohaterów do ich pochodzenia (przynależności) buduje złożone rytmiczne zdania często pozwala... Więcej »

Więcej »

„Ferdydurke” jako powieść awangardowa | wypracowanie

Powieść awangardowa to gatunek literacki który narodził się w XX stuleciu. Jego główną cechą było zerwanie z modelem powieści realistycznej a więc odejście od wiernego odbijania rzeczywistości w stronę nieskrępowanej wyobraźni autora licznych dygresji fantastycznych konwencji.... Więcej »

Więcej »

„Ferdydurke”– znaczenie tytułu | wypracowanie

„Ferdydurke” należy do najważniejszych i najchętniej czytanych dzieł Witolda Gombrowicza. Ta złożona i wielowarstwowa powieść która cechuje się oryginalną fabułą i żywym niezwykle dynamicznym językiem od zawsze nastręczała interpretatorom licznych problemów.... Więcej »

Więcej »

Sprawozdanie z przebiegu pierwszej walki o Brytanię w relacji Majora... | wypracowanie

2 sierpnia 1940 roku objąłem dowództwo nad Dywizjonem 303 złożonym z polskich pilotów. 1 września o godzinie 16.00 otrzymaliśmy rozkaz wyruszenia do walki. Zostaliśmy włączeni do eskadry A. Dowodziłem kluczem sześciu Hurricanów. Po kilku minutach na horyzoncie pojawiły... Więcej »

Więcej »

„Dywizjon 303” – rodzaj i gatunek literacki | wypracowanie

„Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera można nazwać zbiorem literackich reportaży. Przynależność do literatury faktu jest tu związana przede wszystkim z autentycznością przedstawionych w książce wydarzeń. Pisarz spisywał niejako „na gorąco” relacje polskich pilotów... Więcej »

Więcej »

Czy bohaterów „Dywizjonu 303” można nazwać współczesnymi rycerzami?... | wypracowanie

Arkady Fiedler w swojej książce „Dywizjon 303” nazywa polskich pilotów biorących udział w bitwie o Anglię współczesnymi rycerzami. Porównanie pisarza można uznać za w pełni uzasadnione. Polscy żołnierze podczas agresywnych nalotów hitlerowskich Niemiec... Więcej »

Więcej »

Refleksja o kulturze z perspektywy obozowej pryczy | wypracowanie

Tadeusz Borowski w „Opowiadaniach” nie tylko przedstawia drobiazgowy obraz funkcjonowania obozów koncentracyjnych ale także dokonuje głębokiej refleksji nad kulturą europejską która wydała tak zatrute owoce. Rozważania narratora Tadka niejednokrotnie mają charakter... Więcej »

Więcej »

Narrator i narracja w „Opowiadaniach” Borowskiego | wypracowanie

„Opowiadania” Tadeusza Borowskiego to utwór w którym autor zastosował interesującą metodę narracji i konstrukcję narratora. W cyklu przeważa opowiadanie w I osobie liczbie pojedynczej. Narratorem jest Tadek osoba o cechach przypominających samego pisarza. Świadczy... Więcej »

Więcej »

Obraz obozu w „Opowiadaniach” Borowskiego | wypracowanie

Tadeusz Borowski w „Opowiadaniach” przedstawia przerażający obraz obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Za materiał do powstania książki posłużyły pisarzowi własne tragiczne wspomnienia ponieważ sam był więźniem Auschwitz i świadkiem niewyobrażalnych masowych zbrodni. Borowski... Więcej »

Więcej »

Człowiek w czasach zagłady. Jaki obraz człowieka i cywilizacji europejskiej... | wypracowanie

Tadeusz Borowski w swoich „Opowiadaniach” nie tylko pokazuje okrutny świat obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej ale także na podstawie tych trudnych doświadczeń snuje uniwersalne rozważania filozoficzne na temat człowieka i świata. Borowski kreuje bardzo... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka nauczycieli | wypracowanie

W utworze „Sposób na Alcybiadesa” zostały zaprezentowane wyraźne i dosyć barwne sylwetki nauczycieli. Dyrektor – stoi na czele Liceum im. Lindego w Warszawie. Próbuje zarządzać nim silną ręką i trzymać silny rygor. Chce by uczniowie go podziwiali i by był dla... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Bajka – definicja i wyznaczniki...

Bajki należą do najstarszych gatunków literackich wywodząc się ze starożytnej Grecji. Pierwszą znaną bajkę napisał żyjący przed prawie trzema tysiącami lat...

Akcja pod Arsenałem – opis sytuacji...

Akcja pod Arsenałem miała miejsce 26 marca 1943 roku w Warszawie. Została ona zaplanowana i przeprowadzona z sukcesem przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Chodziło...

Empiryzm – definicja przedstawiciele...

Empiryzm to teoria utrzymująca że wiedza pochodzi z doświadczenia zmysłowego. Żyjemy w czasach przesiąkniętych empiryzmem więc nieco trudno zrozumieć nam wyjątkowość...

Artur Grottger Pożegnanie powstańca...

„Pożegnanie powstańca” jest jedną z dwóch części dyptyku Artura Grottgera których tematyka wiąże się z powstaniem styczniowym. Płótno...

Dzięki temu moje życie ma sens......

Najwięksi filozofowie pisarze i naukowcy zastanawiali się czy życie ma sens. A jeśli tak co jest tym sensem? Dzięki czemu nasz czas na ziemi nabiera znaczenia i smaku. Co...

Czy sierotka Marysia była szczęśliwa?...

Odpowiedź na pytanie o szczęście sierotki Marysi nie jest łatwą. Dziewczynka pokazana jest jako osoba pracująca przy wypasie gęsi. Mała Marysia posiada jedynie swojego...

Opis zwierzęcia

Człowiek byłby na pewno bardzo nieszczęśliwy gdyby nie towarzyszyły mu zwierzęta! To nasi „bracia mniejsi”. Pomagają nam w pracy zabawiają nas swoimi figlami....

Omów różne wizje powstania świata...

Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...

Agnostycyzm – definicja filozofia...

Definicja Agnostycyzm to nazwa poglądu która pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „niepoznawalny”. Osoby wyznające agnostycyzm negują możliwość...