Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

List Małego Księcia do Róży napisany z Ziemi | wypracowanie

Najdroższa Różo Piszę do Ciebie z planety Ziemia na którą dotarłem po długiej i wyczerpującej podróży. W czasie mojej wędrówki wiele się dowiedziałem o świecie ale przede wszystkim o sobie. Poznałem tu wspaniałego przyjaciela Lisa który nauczył mnie... Więcej »

Więcej »

Opis planety Małego Księcia | wypracowanie

Mały Książę mieszkał na maleńkiej planecie którą w 1909 roku odkrył pewien turecki astronom. Naukowiec nadał jej oficjalną nazwę asteroidy B-612. Na planecie tej zamieszkiwał jedynie Mały Książę. Mieściły się na niej również trzy wulkany z których jeden był... Więcej »

Więcej »

„Mały Książę” – planety – jakie planety odwiedził Mały... | wypracowanie

Kiedy Mały Książę opuścił swoją planetę w pierwszej kolejności odwiedził ciała niebieskie zlokalizowane najbliżej jego asteroidy B-612. Były to planety 325 326 327 328 329 oraz 330. Na pierwszej z nich zamieszkiwał Król którego jedynym zajęciem było rządzeniem światem.... Więcej »

Więcej »

„Mały Książę” – baśń czy powiastka filozoficzna | wypracowanie

„Mały Książę” to utwór pod względem gatunkowym sytuujący się na pograniczu baśni i powiastki filozoficznej. Do cech typowo baśniowych należy zaliczyć takie cechy książki jak np. narracyjny schemat charakterystyczny dla konwencji baśniowej: bohater-dziecko wyrusza w... Więcej »

Więcej »

Dlaczego Mały Książę opuścił swoją planetę? | wypracowanie

Mały Książę z utworu Antoine’a de Saint-Exupery’ego to bardzo interesujący bohater którego międzygwiezdna podróż urasta do rangi metafory poszukiwania sensu życia. Najbardziej tajemniczym wątkiem w całej historii jest jednak motywacja chłopca do podjęcia owej podróży.... Więcej »

Więcej »

Czego nauczył się Mały Książę podczas wędrówki? | wypracowanie

„Mały Książę” Antoine’a de Sain-Exupery’ego to piękna baśń o dojrzewaniu poznawaniu świata i tego co w życiu najważniejsze – miłości i przyjaźni. Główny bohater utworu to chłopiec który decyduje się opuścić swoją maleńką planetę i wyruszyć... Więcej »

Więcej »

Symbole w „Małym Księciu” | wypracowanie

„Mały Książę” Antoine’a Saint-Exupery’ego to alegoryczna baśń w której pod postacią wymownych symboli autor zawarł wiele istotnych prawd. Najważniejsze z nich to: Baobaby – ogromne afrykańskie drzewa które nieustannie wyrastają na planecie Małego... Więcej »

Więcej »

"Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to co oswoiłeś” – miłość... | wypracowanie

„Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego to piękna alegoryczna opowieść o miłości i przyjaźni. Autor w historii chłopca zamieszkującego maleńką planetę zawarł prawdę o tym co w ludzkim życiu jest najistotniejsze. Główny bohater Mały Książę odbywając... Więcej »

Więcej »

Porównanie siebie z którymś z bohaterów „Kamieni na szaniec” | wypracowanie

Bohaterowie „Kamieni na szaniec” są postaciami niemal pomnikowymi. Kiedy myślimy o ich losach jesteśmy pełni podziwu dla ich niezwykłego męstwa i heroizmu. Zastanawiamy się też wówczas czy my w podobnych okolicznościach zachowalibyśmy się tak samo? Czy potrafilibyśmy... Więcej »

Więcej »

Z którym z bohaterów „Kamieni na szaniec” chciałbyś się zaprzyjaźnić... | wypracowanie

Wszyscy trzej bohaterowie „Kamieni na szaniec” to niezwykle wartościowi odważni i honorowi młodzi mężczyźni. Dla mnie jednak najbliższą postacią jest Alek czyli Aleksy Dawidowski. Chłopiec ten jeszcze zanim przyszło mu się zmierzyć z trudną rzeczywistością wojny odznaczał... Więcej »

Więcej »

Akcje Małego Sabotażu w „Kamieniach na szaniec” | wypracowanie

Bohaterowie „Kamieni na szaniec” Zośka Rudy i Alek uczestniczyli w akcjach Małego Sabotażu których celem było zasygnalizowanie niemieckiemu okupantowi braku zgody na jego obecność w stolicy ośmieszenie go i walka z hitlerowską propagandą. Podczas tego typu akcji nie używano... Więcej »

Więcej »

Witold Gombrowicz „Ferdydurke” - lekcja polskiego. Streszczenie interpretacja... | wypracowanie

Streszczenie W klasie panował hałas a uczniowie zajmowali miejsca krzycząc jakby za chwilę mieli zamilknąć na zawsze. Nagle nie wiadomo skąd na katedrze pojawił się nauczyciel. Zacisnął usta stłumił coś w sobie po czym westchnął i spróbował przemówić. Odpowiedział mu... Więcej »

Więcej »

Pięknie żyć i pięknie umierać – „Kamienie na szaniec” –... | wypracowanie

Aleksander Kamiński w książce „Kamienie na szaniec” przedstawia historię trzech harcerzy: Alka Zośki i Rudego którzy w trudnych czasach niemieckiej okupacji wykazali się niebywałą odwagą i potrafili stawić czynny opór wrogowi. Bohaterowie ci stali się wzorem dla... Więcej »

Więcej »

„Kamienie na szaniec” – akcje dywersyjne | wypracowanie

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego szczegółowo przedstawiają kilka akcji dywersyjnych w których brali udział główni bohaterowie opowieści: Zośka Rudy i Alek. Ci młodzi chłopcy w 1942 roku zostali wcieleni w struktur Kedywu czyli Kierownictwa Dywersji.... Więcej »

Więcej »

Czy warto przeczytać „Kamienie na szaniec”? | wypracowanie

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to książka przedstawiająca losy trzech polskich harcerzy: Alka Zośki i Rudego którym przyszło dojrzewać w bardzo trudnych czasach II wojny światowej. Z pewnością warto przeczytać tę poruszającą historię o honorze trudnych... Więcej »

Więcej »

„Kamienie na szaniec” – gatunek literacki | wypracowanie

„Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego można określić mianem powieści dokumentarnej. Utwór ten należy do literatury faktu każde przedstawione w tekście wydarzenie ma bowiem potwierdzenie w historii. Autor skrupulatnie dba o wierne odtworzenie realiów: podaje... Więcej »

Więcej »

„Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec” – interpretacja słów... | wypracowanie

Tytuł powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” został zaczerpnięty z wiersza Juliusza Słowackiego „Testament mój”. Pisarz posłużył się nim w ślad za pamiętnikiem Zośki (Tadeusza Zawadzkiego). Młody mężczyzna był świadkiem wzruszającej sceny... Więcej »

Więcej »

Akcja pod Arsenałem – zwycięstwo czy porażka Buków? Rozprawka | wypracowanie

Akcja pod Arsenałem była najbardziej brawurowym i najsłynniejszym działaniem podjętym przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów podczas II wojny światowej. Akcja zakończyła się sukcesem – jej główny cel a więc odbicie więźniów przewożonych przez Niemców... Więcej »

Więcej »

Akcja pod Arsenałem – opis sytuacji | wypracowanie

Akcja pod Arsenałem miała miejsce 26 marca 1943 roku w Warszawie. Została ona zaplanowana i przeprowadzona z sukcesem przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Chodziło o odbicie więźniów z Pawiaka przewożonych przez Niemców z Alei Szucha. Wśród nich znajdował się... Więcej »

Więcej »

Pojedynek na miny – opis i znaczenie | wypracowanie

Motyw pojedynku obecny jest w literaturze od najdawniejszych czasów. Już w „Iliadzie” stają naprzeciwko siebie potężny Achilles i Hektor syn Priama jeden z najmężniejszych wojowników Ilionu. Z kolei w „Hamlecie” Szekspira losy tytułowego bohatera i tronu... Więcej »

Więcej »

Obraz szkoły w „Ferdydurke” (m.in: lekcja języka polskiego i łaciny)... | wypracowanie

Józio - główny bohater i narrator „Ferdydurke” - obudził się o dziwnej porze. Początkowo miał wrażenie że musi pędzić na dworzec. Dopiero po chwili uświadomił sobie iż nie czeka na niego żaden pociąg. W nocy dręczył go dziwny sen - części jego ciała były... Więcej »

Więcej »

Groteska w „Ferdydurke” | wypracowanie

„Ferdydurke” jest powieścią przesyconą groteską. Przejawia się ona zarówno w fabule utworu jak i w sposobie jej prezentacji a więc konstrukcji języku i narracji. Dlaczego ta kategoria estetyczna odgrywa tak ważną rolę w utworze Gombrowicza jakie pełni w nim funkcje? Fabuła... Więcej »

Więcej »

Tragizm w Procesie | wypracowanie

„Proces” Franza Kafki ma opinię jednej z najbardziej pesymistycznych książek XX wieku. Paradoksalnie właśnie owa mroczna wizja doskonale wyraża przemiany jakie zaszły w owym stuleciu – stuleciu totalitaryzmów dyktatur i ludobójstwa. Dzieło Kafki przenika nastrój... Więcej »

Więcej »

Proces jako powieść awangardowa | wypracowanie

„Proces” Franza Kafki uznaje się za jedną z istotniejszych powieści XX wieku. Bogactwo treści jak i oryginalna forma inspirowały kolejne pokolenia czytelników. Wielu krytyków twierdzi że dzieło praskiego pisarza o kilka dekad wyprzedziło egzystencjalizm. Dla wyrażenia... Więcej »

Więcej »

Problem winy niezawinionej (motyw winy) | wypracowanie

Jedną z najistotniejszych problemów XX wieku jest wina niezawiniona. W czasie obu wojen światowych ale również po ich końcu miliony ludzi zostało zamordowanych za to tylko kim byli. Można tu mówić o „winie niezawinionej”. Zazwyczaj owa wina była wyłącznie... Więcej »

Więcej »

Proces jako powieść parabola | wypracowanie

Powieść Franza Kafki „Proces” zaliczana jest do najważniejszych literackich arcydzieł XX wieku. Uznaje się wręcz że na jej spisanych w latach 1914-1915 stronnicach autor przewidział najgorsze aspekty stulecia. Nie można odczytywać jednak „Procesu” wprost – jest... Więcej »

Więcej »

Tragizm pokolenia Kolumbów w poezji Baczyńskiego | wypracowanie

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 roku. Należał więc do pokolenia Kolumbów –owej grupy ludzi urodzonych w okolicach 1920 roku których los był może najbardziej tragiczny ze wszystkich polskich pokoleń. W końcu ich dorastanie i wchodzenie w dorosłość przypadło... Więcej »

Więcej »

Tragizm pokolenia Kolumbów w wybranych wierszach K.K. Baczyńskiego | wypracowanie

Rzadko kiedy jedno nazwisko uznać można za symbol całego pokolenia. Taki przypadek zachodzi jednak gdy mowa o pokoleniu tak zwanych Kolumbów – niejako syntezą życiorysów wszystkich tych młodych ludzi wydaje się postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kolumbowie – to... Więcej »

Więcej »

Forma w „Ferdydurke” | wypracowanie

Jednym z najważniejszych zagadnień pojawiających się w „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza jest forma. Pod pojęciem tym skrywają się schematy działania i postawy (gęby) które dana osoba wybiera lub przyjmuje znalazłszy się w określonej sytuacji. Owa forma ściśle wiąże... Więcej »

Więcej »

Pupa, gęba, łydka – symbolika | wypracowanie

Język „Ferdydurke” można scharakteryzować jako żywy dynamiczny i bardzo oryginalny. Autor posługuje się różnymi stylami (wysokim średnim niskim) dostosowuje wypowiedzi bohaterów do ich pochodzenia (przynależności) buduje złożone rytmiczne zdania często pozwala... Więcej »

Więcej »

„Ferdydurke” jako powieść awangardowa | wypracowanie

Powieść awangardowa to gatunek literacki który narodził się w XX stuleciu. Jego główną cechą było zerwanie z modelem powieści realistycznej a więc odejście od wiernego odbijania rzeczywistości w stronę nieskrępowanej wyobraźni autora licznych dygresji fantastycznych konwencji.... Więcej »

Więcej »

„Ferdydurke”– znaczenie tytułu | wypracowanie

„Ferdydurke” należy do najważniejszych i najchętniej czytanych dzieł Witolda Gombrowicza. Ta złożona i wielowarstwowa powieść która cechuje się oryginalną fabułą i żywym niezwykle dynamicznym językiem od zawsze nastręczała interpretatorom licznych problemów.... Więcej »

Więcej »

Sprawozdanie z przebiegu pierwszej walki o Brytanię w relacji Majora... | wypracowanie

2 sierpnia 1940 roku objąłem dowództwo nad Dywizjonem 303 złożonym z polskich pilotów. 1 września o godzinie 16.00 otrzymaliśmy rozkaz wyruszenia do walki. Zostaliśmy włączeni do eskadry A. Dowodziłem kluczem sześciu Hurricanów. Po kilku minutach na horyzoncie pojawiły... Więcej »

Więcej »

„Dywizjon 303” – rodzaj i gatunek literacki | wypracowanie

„Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera można nazwać zbiorem literackich reportaży. Przynależność do literatury faktu jest tu związana przede wszystkim z autentycznością przedstawionych w książce wydarzeń. Pisarz spisywał niejako „na gorąco” relacje polskich pilotów... Więcej »

Więcej »

Czy bohaterów „Dywizjonu 303” można nazwać współczesnymi rycerzami?... | wypracowanie

Arkady Fiedler w swojej książce „Dywizjon 303” nazywa polskich pilotów biorących udział w bitwie o Anglię współczesnymi rycerzami. Porównanie pisarza można uznać za w pełni uzasadnione. Polscy żołnierze podczas agresywnych nalotów hitlerowskich Niemiec... Więcej »

Więcej »

Refleksja o kulturze z perspektywy obozowej pryczy | wypracowanie

Tadeusz Borowski w „Opowiadaniach” nie tylko przedstawia drobiazgowy obraz funkcjonowania obozów koncentracyjnych ale także dokonuje głębokiej refleksji nad kulturą europejską która wydała tak zatrute owoce. Rozważania narratora Tadka niejednokrotnie mają charakter... Więcej »

Więcej »

Narrator i narracja w „Opowiadaniach” Borowskiego | wypracowanie

„Opowiadania” Tadeusza Borowskiego to utwór w którym autor zastosował interesującą metodę narracji i konstrukcję narratora. W cyklu przeważa opowiadanie w I osobie liczbie pojedynczej. Narratorem jest Tadek osoba o cechach przypominających samego pisarza. Świadczy... Więcej »

Więcej »

Obraz obozu w „Opowiadaniach” Borowskiego | wypracowanie

Tadeusz Borowski w „Opowiadaniach” przedstawia przerażający obraz obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Za materiał do powstania książki posłużyły pisarzowi własne tragiczne wspomnienia ponieważ sam był więźniem Auschwitz i świadkiem niewyobrażalnych masowych zbrodni. Borowski... Więcej »

Więcej »

Człowiek w czasach zagłady. Jaki obraz człowieka i cywilizacji europejskiej... | wypracowanie

Tadeusz Borowski w swoich „Opowiadaniach” nie tylko pokazuje okrutny świat obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej ale także na podstawie tych trudnych doświadczeń snuje uniwersalne rozważania filozoficzne na temat człowieka i świata. Borowski kreuje bardzo... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka nauczycieli | wypracowanie

W utworze „Sposób na Alcybiadesa” zostały zaprezentowane wyraźne i dosyć barwne sylwetki nauczycieli. Dyrektor – stoi na czele Liceum im. Lindego w Warszawie. Próbuje zarządzać nim silną ręką i trzymać silny rygor. Chce by uczniowie go podziwiali i by był dla... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Moje wakacje - wypracowanie (po...

Moje wakacje były naprawdę wspaniałe. W tym roku miałem okazje z moimi rodzicami zwiedzić Turcję. Podczas naszych wakacji przeżyłem niesamowite rzeczy. Przede wszystkim...

Liberalizm – geneza definicja...

Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...

Jan Matejko Stańczyk – opis interpretacja...

„Stańczyk” to jeden z tych obrazów Jana Matejki który poświęcony jest przyczynom upadku Rzeczypospolitej. Królewski błazen zasiadający na...

Agnostycyzm – definicja filozofia...

Definicja Agnostycyzm to nazwa poglądu która pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „niepoznawalny”. Osoby wyznające agnostycyzm negują możliwość...

Dlaczego powinniśmy zawsze sobie...

Wiele osób skarży się że w dzisiejszym świecie coraz bardziej rozpowszechnioną postawą jest egoizm. W czasach nieustannego „wyścigu szczurów”...

Nowa Fala – geneza założenia...

Terminem „nowa fala” określa się wiele wydarzeń ze świata światowej kultury jakie miały miejsce w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku....

Obraz społeczeństwa w „Granicy”...

Tragiczny koniec tak dobrze zapowiadającej się kariery Zenona Ziembiewicza stał się szeroko komentowanym tematem w pewnym niewielkim miasteczku. O niedawnych wydarzeniach...

„Dywizjon 303” – rodzaj i...

„Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera można nazwać zbiorem literackich reportaży. Przynależność do literatury faktu jest tu związana przede wszystkim z autentycznością...

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki...

Akwarela Jana Matejki pochodzi z 1862 roku. Inspirowana jest oczywiście cyklem „Treny” Jana Kochanowskiego i zawiera wiele bezpośrednich odniesień do niego. Obraz...