Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Opis mojego wymarzonego chłopaka | wypracowanie

Mój wymarzony chłopak jest wyższy ode mnie. Ma czarne włosy i ciemne brązowe oczy. Ma bardzo ładny uśmiech i jest wysportowany. Chłopak o którym marzę to dobry człowiek. Jest lubiany w szkole i chętnie pomaga kolegom. Ma także swoją pasję. Może to być jakiś sport na przykład... Więcej »

Więcej »

Moje wymarzone miasto - opis | wypracowanie

Moje wymarzone miasto jest bardzo nowoczesne. Wszystkie wieżowce zrobione są ze szkła a w mieście wiele jest dróg i mostów które ułatwiają komunikację. Jest także wiele domów wyposażonych w najnowsze systemy. Na rynku mojego miasta znajduje się interaktywna fontanna.... Więcej »

Więcej »

Napisz list do kolegi zachęcający go do przeczytania wybranej książki... | wypracowanie

Drogi Mateuszu piszę do Ciebie ponieważ wiem że są wakacje i masz dużo czasu. A ja chciałbym zachęcić Cię do tego byś podczas ich trwania przeczytał jakąś ciekawą książkę. Wiem że nie lubisz czytać. Mimo to uważam że akurat ta powieść Cię wciągnie. Słyszałeś na pewno o serii... Więcej »

Więcej »

Znaczenie psa w życiu człowieka - rozprawka | wypracowanie

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – to stwierdzenie które zna prawie każdy. W każdej szkole klasie znajdziemy wiele osób które mają psy. Większość z nich mieszka w domach coraz mniej zostawianych jest w budach. Jakie znaczenie ma pies w życiu człowieka?... Więcej »

Więcej »

Wymyśl nową postać taką jak Robin Hood lub Zorro i napisz opowiadanie... | wypracowanie

Każdy z nas lubi dzielnych bohaterów walczących ze złem i niegodziwością! Nie ma chyba człowieka który nie śledziłby z sympatią przygód Robin Hooda lub tajemniczego Zorro. Ale największa zabawa jest wtedy gdy próbujemy wymyślić własnego bohatera podobnego do... Więcej »

Więcej »

„Człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni” - rozprawka | wypracowanie

Stare przysłowie mówi że „człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni”. Niektórzy twierdzą że w dzisiejszych czasach maksyma ta staje się coraz bardziej aktualna coraz mocniej skłania do zastanowienia. Czy rzeczywiście tak jest? Czy naprawdę musimy mieć swoje... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Supermana i Batmana | wypracowanie

Batman i Superman należą do najbardziej znanych postaci amerykańskiej kultury masowej (popkultury). Są to bohaterowie komiksów które doczekały się mnóstwa adaptacji filmowych i telewizyjnych. Pojawili się również w wielu grach komputerowych. Ich przygody cieszą... Więcej »

Więcej »

Dlaczego warto podróżować? Rozprawka | wypracowanie

Żyjemy w czasach gdy podróże stały się powszechnie dostępne. Pomyślcie tylko że jeszcze dwieście lat temu podróż z jednego miasta do drugiego była prawdziwą wprawą! Jeżdżono konno lub powozami więc przemieszczanie się trwało długo –a drogi zapełniali zbójcy... Więcej »

Więcej »

Znaczenie tytułu „Dzika kaczka” | wypracowanie

Tytuł dramatu Henrika Ibsena „Dzika kaczka” ma niezwykle wieloznaczną symbolikę. W utworze zyskuje ona wymiar niemal odrębnej bohaterki – ptak ten został zraniony na polowaniu przez Hagena Werlego i odtąd przebywa w domu Ekdalów gdzie opiekuje się nim czternastoletnia... Więcej »

Więcej »

Impresjonizm i symbolizm w „Jądrze ciemności” | wypracowanie

„Jądro ciemności” Josepha Conrada jest powieścią modernistyczną. Można tu odnaleźć ślady poetyk charakterystycznych dla literatury przełomu XIX i XX wieku przede wszystkim zaś impresjonizmu i symbolizmu. Impresjonizm został wprowadzony do literatury z inspiracji malarskich.... Więcej »

Więcej »

Etyka Conradowska w „Jądrze ciemności” | wypracowanie

Etyka Conradowska to charakterystyczna dla całej twórczości Jospeha Conrada postawa moralna którą pisarz propaguje w swoich dziełach. Chodzi tu przede wszystkim o posiadanie niezłomnych zasad etycznych i zachowanie wierności wobec nich w każdych okolicznościach. Źródłem... Więcej »

Więcej »

„Jądro ciemności” - znaczenie tytułu | wypracowanie

Tytuł „Jądro ciemności” ma znaczenie symboliczne. Po pierwsze odnosi się do Afryki jako kontynentu czarnych ludzi – w sensie dosłownym – ale również przenośnym – „ciemnych” czyli dzikich niewyedukowanych. Marlow widzi w egzotycznym lądzie niemal... Więcej »

Więcej »

Kolonializm w „Jądrze ciemności” | wypracowanie

Najważniejszym problemem powieści Josepha Conrada „Jądro ciemności” jest kolonializm. Chodzi tu o zjawisko polityczno-ekonomiczne które miało miejsce w XIX wieku a polegało na „pokojowym” podboju i cywilizowaniu Afryki przez Europejczyków. Jednocześnie jednak... Więcej »

Więcej »

Moja rodzina - opis | wypracowanie

Moja rodzina jest bardzo duża. Mam wiele cioć i wujków oraz kuzynów. Mimo tego że jest nas dużo wszyscy trzymamy się razem i chętnie sobie pomagamy. Staramy się też jak najczęściej spotykać i spędzać razem czas w rodzinnym gronie. Moja najbliższa rodzina to mama Grażynka... Więcej »

Więcej »

Hierarchia wartości w „Chłopach” | wypracowanie

Władysław Reymont w powieści „Chłopi” bardzo trafnie przedstawia charakterystyczną dla wiejskiej społeczności hierarchię wartości. Pisarz pokazuje że wieś stanowi zwartą gromadę kierującą się określonymi zasadami i eliminującą jednostki niedostosowane do kanonów... Więcej »

Więcej »

Koncepcja ludzkiego losu w "Chłopach" | wypracowanie

„Chłopi” to powieść wielowątkowa i bogata w różnorodne sensy. Jedną z jej płaszczyzn znaczeniowych jest koncepcja ludzkiego losu. Władysław Reymont wpisuje egzystencję człowieka w kilka różnych porządków: społeczny moralny i uniwersalny. Pojedyncza jednostka... Więcej »

Więcej »

Rola ziemi w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta | wypracowanie

Ziemia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta. Stanowi ona ich źródło wyżywienia stan posiadania a także niemal metafizyczną siłę nadającą sens ludzkiej egzystencji. W najbardziej podstawowym znaczeniu ilość posiadanej... Więcej »

Więcej »

Maciej Boryna jako symbol polskiego chłopa | wypracowanie

Maciej Boryna z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta niewątpliwie może być traktowany jako symbol polskiego chłopa. Jest to mężczyzna posiadający charakterystyczne dla tej warstwy społecznej atrybuty: chatę ziemię i las a także znaczące przymioty i przywary. Co więcej... Więcej »

Więcej »

Następstwo pór roku w „Chłopach” | wypracowanie

„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią w której natura odgrywa kluczową rolę. Kompozycja powieści – podział na cztery tomy – jest motywowana następstwem czterech pór roku. Akcja dzieła rozpoczyna się jesienią natomiast kończy latem. Ów... Więcej »

Więcej »

„Chłopi” jako powieść młodopolska | wypracowanie

„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią małopolską na co wskazują cechy narracji stylu a także kompozycji i konstrukcji świata przedstawionego. Narracja dzieła ma charakter zróżnicowany występują w niej elementy realistyczne jak dbałość o szczegóły dialektyzacja... Więcej »

Więcej »

„Chłopi” jako powieść realistyczna | wypracowanie

„Chłopi” Władysława Reymonta noszą wyraźne cechy powieści realistycznej. Pisarz stworzył w tym dziele niezwykle szczegółowy obraz wiejskiej społeczności i jej wewnętrznego zróżnicowania. Drobiazgowo przedstawił funkcjonowanie wsi na wszystkich znaczących poziomach:... Więcej »

Więcej »

„Chłopi” jako epopeja | wypracowanie

„Chłopów” Władysława Reymonta można nazwać epopeją wsi ponieważ ukazują drobiazgowy i sugestywny obraz tej warstwy społecznej. Reymont posługując się w dużej mierze realistyczną techniką narracji stworzył niezwykle prawdziwe dzieło odzwierciedlające skomplikowaną... Więcej »

Więcej »

Narracja w „Chłopach” | wypracowanie

W „Chłopach” Władysława Reymonta mamy do czynienia z narracją charakterystyczną dla powieści modernistycznej. Jej główną cechą jest synkretyzm stylistyczny. Występuje tu narrator stylizowany z jednej strony na realistę w tekście pojawiają się bowiem drobiazgowe opisy... Więcej »

Więcej »

Impresjonizm w „Chłopach” | wypracowanie

„Chłopi” Władysława Reymonta posiadają wiele cech impresjonistycznych. Impresjonizm to kierunek wywodzący się z malarstwa powstały w drugiej połowie XIX wieku. Do najważniejszych twórców tej techniki zalicza się Claude’a Moneta E. Maneta E. Degasa czy W. Podkowińskiego.... Więcej »

Więcej »

Naturalizm w „Chłopach” – opracowanie | wypracowanie

W „Chłopach” Władysława Reymonta można odnaleźć liczne elementy naturalizmu. Kierunek ten w literaturze zapoczątkował Emil Zola w drugiej połowie XIX wieku. Charakteryzuje się on szczegółowym przedstawianiem fragmentu rzeczywistości z uwzględnieniem jej najbardziej drastycznych... Więcej »

Więcej »

Chłopi i ich widzenie świata – charakterystyka | wypracowanie

Władysław Reymont rekonstruuje w „Chłopach” specyficzną strukturę wiejskiej społeczności i jej mentalność. Spojrzenie na świat członków lipieckiej gromady wyznacza głównie przywiązanie do ziemi oraz wartości religijnych. Największym szacunkiem obdarza się tych... Więcej »

Więcej »

Konflikty w „Chłopach” | wypracowanie

Fabuła „Chłopów” Władysława Reymonta obfituje w konflikty o różnym charakterze. Na pierwszy plan wysuwa się spór Macieja Boryny z dziećmi – Antkiem oraz zięciem kowalem. Antek i kowal liczą bowiem na to że ojciec przepisze im ziemię tymczasem stary... Więcej »

Więcej »

Społeczeństwo i hierarchia w „Chłopach” – opis | wypracowanie

Wiejska społeczność przedstawiona w „Chłopach” Władysława Reymonta jest zbiorowością wyraźnie zhierarchizowaną. Pisarzowi udało się pokazać że chłopi nie są wcale warstwą jednolitą ale jak każda klasa społeczna mają swoją elitę a także członków zepchniętych... Więcej »

Więcej »

Zaduszki w „Chłopach” – opis | wypracowanie

Zaduszki stanowią w Lipcach jedno z najważniejszych świąt wpisujących się w ogólny stosunek wiejskiej społeczności do śmierci. Śmierć jest traktowana z dużą powagą i szacunkiem równie ważna jest także pamięć o zmarłych. Rankiem w Zaduszki ludzie modlą się za zmarłych... Więcej »

Więcej »

Obyczaje w „Chłopach” | wypracowanie

Chłopi z powieści Władysława Reymonta tworzą własną odrębną kulturę będącą swoistą mieszaniną obrzędów religijnych i pogańskich. Bardzo ważną rolę odgrywają w Lipcach święta kościelne w których uczestniczy cała zbiorowość. Wszyscy bardzo przeżywają kościelne... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka Bylicy i jego relacji z córkami | wypracowanie

Bylica jeden z bohaterów „Chłopów” Stanisława Reymonta to ubogi bezrolny chłop ojciec Hanki Borynowej i Weronki. Wdowiec w przeszłości pracował jako parobek u zamożniejszych gospodarzy jednak podeszły wiek uniemożliwia mu dalsze zarobkowanie. Co więcej Bylica przepisał... Więcej »

Więcej »

Sposoby postrzegania wsi i chłopów przez inteligentów – "Wesele" | wypracowanie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych polskich dramatów narodowych. Pisarz zawarł w nim trafną i wyrazistą ocenę społecznych podziałów pokazując brak solidarności pomiędzy inteligencją i chłopami. Przedstawione w dramacie wesele Lucjana... Więcej »

Więcej »

Jak przeszłość kształtuje relacje miedzy inteligencją i chłopami... | wypracowanie

Stanisław Wyspiański w „Weselu” dogłębnie analizuje kwestię wzajemnych relacji inteligencji i chłopów. Duże znaczenie na podjęcie tej problematyki miał fakt że dramat powstawał w okresie panującej w Galicji chłopomanii. Inteligencja tłumnie wyjeżdżała wówczas... Więcej »

Więcej »

„Wesele” jako dramat narodowy | wypracowanie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jest wielkim dramatem narodowym sytuującym pisarza na pozycji czwartego wieszcza. Dzieło to porusza najistotniejsze sprawy związane z polską historią mentalnością a także ocenia kwestię społecznych podziałów. Narodowe konotacje dramatu... Więcej »

Więcej »

Chocholi taniec - symbolika | wypracowanie

Chochoł pełni w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego bardzo istotną funkcję. Jest to rodzaj słomianego snopa którym zimą ochrania się róże. W dramacie chochoł symbolizuje uśpienie i marazm polskiego narodu który niejako zapadł w zimowy sen. Chochoł otrzymuje... Więcej »

Więcej »

Kobieta w literaturze i sztuce renesansu | wypracowanie

Renesans uchodzi za epokę w której ponownie odkryto pewne uroki życia „zapomniane” w średniowieczu. Wrócono do realistycznego przedstawiania ludzkiego ciała zaczęto więcej uwagi poświęcać życiu ziemskiemu. Jednak nie należy zapominać iż zmiany nie były rewolucyjne... Więcej »

Więcej »

Postawy ludzi wobec wojennej rzeczywistości w filmie "Pianista" Romana... | wypracowanie

Roman Polański uchodzi za jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Krytycy zachwycali się jego „Nożem w wodzie” „Chinatown” czy „Dzieckiem Rosemary”. Jednak sam Polański pytany o swoje najważniejsze osiągniecie wskazuje „Pianistę”.... Więcej »

Więcej »

„Wesele” jako dramat symboliczny – Symbole w „Weselu” | wypracowanie

Wyspiański w „Weselu” posługuje się wyrazistymi symbolami które są nośnikami określonych znaczeń i funkcji. W dramacie odnajdziemy zatem symboliczne postaci działania oraz rekwizyty. Cały akt II „Wesela” przybiera kształt swoistego seansu zjaw i duchów.... Więcej »

Więcej »

Ocena społeczeństwa polskiego w „Weselu” | wypracowanie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat w którym autor zawarł wyrazistą ocenę polskiego społeczeństwa. Jawi się ono przede wszystkim jako głęboko podzielone pozbawione solidarności i niezdolne do zjednoczenia nawet w obliczu wielkich idei. Źródłem owego podziału... Więcej »

Więcej »

Obraz inteligencji i chłopów w „Weselu” | wypracowanie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych dramatów narodowych. Najistotniejszym kręgiem tematycznym utworu są wzajemne relacje polskiej inteligencji i chłopów. Tytułowe wesele to bowiem mariaż inteligenta Lucjana Rydla (Pana Młodego) i dziewczyny... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Symbolika i funkcje dwóch mogił...

Dwie mogiły w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oznaczają dwie tradycje i dwa systemy wartości do których odwołuje się autorka powieści. Znamienne że...

Dzięki temu moje życie ma sens......

Najwięksi filozofowie pisarze i naukowcy zastanawiali się czy życie ma sens. A jeśli tak co jest tym sensem? Dzięki czemu nasz czas na ziemi nabiera znaczenia i smaku. Co...

Sceptycyzm ironia żart w twórczości...

Wisława Szymborska znana jest z poezji pełnej uszczypliwej ironii i nieco złośliwej refleksji nad rzeczywistością. Jednocześnie twórczość owa stanowi wyraz sceptycznego...

Historyzm – definicja cechy znaczenie...

Definicja Historyzm jest pojęciem niezwykle szerokim odnoszącym się do kultury. W jego obrębie wyróżnić można historyzm architektoniczny i związany ze sztukami...

Obraz utraconej ojczyzny w Epilogu...

Epilog „Pana Tadeusza” po raz pierwszy dołączono do dzieła w 1860 r. czyli 5 lat po śmierci autora. Najprawdopodobniej powstał on tuż po ukończeniu poematu...

Symbolizm i realizm w „Tajemniczym...

Powieść „Tajemniczy Ogród” to nie tylko opowiadanie ukazujące dzieje zagubionych dzieci które zaczyna łączyć przyjaźń oraz wspólny cel...

Liryka apelu (inwokacyjna) – charakterystyka...

Charakterystyka znaczenia rolaLiryka inwokacyjna to szczególny typ liryki który bywa nazywany również liryką zwrotu do adresata. Jak sama nazwa wskazuje...

Motyw vanitas w baroku

Słowo „vanitas” oznacza po łacinie marność. Biblijna Księga Koheleta zawierająca słowa „marność nad marnościami i wszystko marność” (Koh 1...

Opis miłości Romeo i Julii

Miłość jaka narodziła się między tytułowymi bohaterami tragedii Williama Szekspira jest szczególnym przykładem uczucia. Targana sporem między Kapuletami i Montekimi...