Mój wymarzony chłopak jest wyższy ode mnie. Ma czarne włosy i ciemne brązowe oczy. Ma bardzo ładny uśmiech i jest wysportowany. Chłopak o którym marzę to dobry człowiek. Jest lubiany w szkole i chętnie pomaga kolegom. Ma także swoją pasję. Może to być jakiś sport na przykład... Więcej »
Więcej »Moje wymarzone miasto jest bardzo nowoczesne. Wszystkie wieżowce zrobione są ze szkła a w mieście wiele jest dróg i mostów które ułatwiają komunikację. Jest także wiele domów wyposażonych w najnowsze systemy. Na rynku mojego miasta znajduje się interaktywna fontanna.... Więcej »
Więcej »Drogi Mateuszu piszę do Ciebie ponieważ wiem że są wakacje i masz dużo czasu. A ja chciałbym zachęcić Cię do tego byś podczas ich trwania przeczytał jakąś ciekawą książkę. Wiem że nie lubisz czytać. Mimo to uważam że akurat ta powieść Cię wciągnie. Słyszałeś na pewno o serii... Więcej »
Więcej »Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – to stwierdzenie które zna prawie każdy. W każdej szkole klasie znajdziemy wiele osób które mają psy. Większość z nich mieszka w domach coraz mniej zostawianych jest w budach. Jakie znaczenie ma pies w życiu człowieka?... Więcej »
Więcej »Każdy z nas lubi dzielnych bohaterów walczących ze złem i niegodziwością! Nie ma chyba człowieka który nie śledziłby z sympatią przygód Robin Hooda lub tajemniczego Zorro. Ale największa zabawa jest wtedy gdy próbujemy wymyślić własnego bohatera podobnego do... Więcej »
Więcej »Stare przysłowie mówi że „człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni”. Niektórzy twierdzą że w dzisiejszych czasach maksyma ta staje się coraz bardziej aktualna coraz mocniej skłania do zastanowienia. Czy rzeczywiście tak jest? Czy naprawdę musimy mieć swoje... Więcej »
Więcej »Batman i Superman należą do najbardziej znanych postaci amerykańskiej kultury masowej (popkultury). Są to bohaterowie komiksów które doczekały się mnóstwa adaptacji filmowych i telewizyjnych. Pojawili się również w wielu grach komputerowych. Ich przygody cieszą... Więcej »
Więcej »Żyjemy w czasach gdy podróże stały się powszechnie dostępne. Pomyślcie tylko że jeszcze dwieście lat temu podróż z jednego miasta do drugiego była prawdziwą wprawą! Jeżdżono konno lub powozami więc przemieszczanie się trwało długo –a drogi zapełniali zbójcy... Więcej »
Więcej »Tytuł dramatu Henrika Ibsena „Dzika kaczka” ma niezwykle wieloznaczną symbolikę. W utworze zyskuje ona wymiar niemal odrębnej bohaterki – ptak ten został zraniony na polowaniu przez Hagena Werlego i odtąd przebywa w domu Ekdalów gdzie opiekuje się nim czternastoletnia... Więcej »
Więcej »„Jądro ciemności” Josepha Conrada jest powieścią modernistyczną. Można tu odnaleźć ślady poetyk charakterystycznych dla literatury przełomu XIX i XX wieku przede wszystkim zaś impresjonizmu i symbolizmu. Impresjonizm został wprowadzony do literatury z inspiracji malarskich.... Więcej »
Więcej »Etyka Conradowska to charakterystyczna dla całej twórczości Jospeha Conrada postawa moralna którą pisarz propaguje w swoich dziełach. Chodzi tu przede wszystkim o posiadanie niezłomnych zasad etycznych i zachowanie wierności wobec nich w każdych okolicznościach. Źródłem... Więcej »
Więcej »Tytuł „Jądro ciemności” ma znaczenie symboliczne. Po pierwsze odnosi się do Afryki jako kontynentu czarnych ludzi – w sensie dosłownym – ale również przenośnym – „ciemnych” czyli dzikich niewyedukowanych. Marlow widzi w egzotycznym lądzie niemal... Więcej »
Więcej »Najważniejszym problemem powieści Josepha Conrada „Jądro ciemności” jest kolonializm. Chodzi tu o zjawisko polityczno-ekonomiczne które miało miejsce w XIX wieku a polegało na „pokojowym” podboju i cywilizowaniu Afryki przez Europejczyków. Jednocześnie jednak... Więcej »
Więcej »Moja rodzina jest bardzo duża. Mam wiele cioć i wujków oraz kuzynów. Mimo tego że jest nas dużo wszyscy trzymamy się razem i chętnie sobie pomagamy. Staramy się też jak najczęściej spotykać i spędzać razem czas w rodzinnym gronie. Moja najbliższa rodzina to mama Grażynka... Więcej »
Więcej »Władysław Reymont w powieści „Chłopi” bardzo trafnie przedstawia charakterystyczną dla wiejskiej społeczności hierarchię wartości. Pisarz pokazuje że wieś stanowi zwartą gromadę kierującą się określonymi zasadami i eliminującą jednostki niedostosowane do kanonów... Więcej »
Więcej »„Chłopi” to powieść wielowątkowa i bogata w różnorodne sensy. Jedną z jej płaszczyzn znaczeniowych jest koncepcja ludzkiego losu. Władysław Reymont wpisuje egzystencję człowieka w kilka różnych porządków: społeczny moralny i uniwersalny. Pojedyncza jednostka... Więcej »
Więcej »Ziemia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta. Stanowi ona ich źródło wyżywienia stan posiadania a także niemal metafizyczną siłę nadającą sens ludzkiej egzystencji. W najbardziej podstawowym znaczeniu ilość posiadanej... Więcej »
Więcej »Maciej Boryna z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta niewątpliwie może być traktowany jako symbol polskiego chłopa. Jest to mężczyzna posiadający charakterystyczne dla tej warstwy społecznej atrybuty: chatę ziemię i las a także znaczące przymioty i przywary. Co więcej... Więcej »
Więcej »„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią w której natura odgrywa kluczową rolę. Kompozycja powieści – podział na cztery tomy – jest motywowana następstwem czterech pór roku. Akcja dzieła rozpoczyna się jesienią natomiast kończy latem. Ów... Więcej »
Więcej »„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią małopolską na co wskazują cechy narracji stylu a także kompozycji i konstrukcji świata przedstawionego. Narracja dzieła ma charakter zróżnicowany występują w niej elementy realistyczne jak dbałość o szczegóły dialektyzacja... Więcej »
Więcej »„Chłopi” Władysława Reymonta noszą wyraźne cechy powieści realistycznej. Pisarz stworzył w tym dziele niezwykle szczegółowy obraz wiejskiej społeczności i jej wewnętrznego zróżnicowania. Drobiazgowo przedstawił funkcjonowanie wsi na wszystkich znaczących poziomach:... Więcej »
Więcej »„Chłopów” Władysława Reymonta można nazwać epopeją wsi ponieważ ukazują drobiazgowy i sugestywny obraz tej warstwy społecznej. Reymont posługując się w dużej mierze realistyczną techniką narracji stworzył niezwykle prawdziwe dzieło odzwierciedlające skomplikowaną... Więcej »
Więcej »W „Chłopach” Władysława Reymonta mamy do czynienia z narracją charakterystyczną dla powieści modernistycznej. Jej główną cechą jest synkretyzm stylistyczny. Występuje tu narrator stylizowany z jednej strony na realistę w tekście pojawiają się bowiem drobiazgowe opisy... Więcej »
Więcej »„Chłopi” Władysława Reymonta posiadają wiele cech impresjonistycznych. Impresjonizm to kierunek wywodzący się z malarstwa powstały w drugiej połowie XIX wieku. Do najważniejszych twórców tej techniki zalicza się Claude’a Moneta E. Maneta E. Degasa czy W. Podkowińskiego.... Więcej »
Więcej »W „Chłopach” Władysława Reymonta można odnaleźć liczne elementy naturalizmu. Kierunek ten w literaturze zapoczątkował Emil Zola w drugiej połowie XIX wieku. Charakteryzuje się on szczegółowym przedstawianiem fragmentu rzeczywistości z uwzględnieniem jej najbardziej drastycznych... Więcej »
Więcej »Władysław Reymont rekonstruuje w „Chłopach” specyficzną strukturę wiejskiej społeczności i jej mentalność. Spojrzenie na świat członków lipieckiej gromady wyznacza głównie przywiązanie do ziemi oraz wartości religijnych. Największym szacunkiem obdarza się tych... Więcej »
Więcej »Fabuła „Chłopów” Władysława Reymonta obfituje w konflikty o różnym charakterze. Na pierwszy plan wysuwa się spór Macieja Boryny z dziećmi – Antkiem oraz zięciem kowalem. Antek i kowal liczą bowiem na to że ojciec przepisze im ziemię tymczasem stary... Więcej »
Więcej »Wiejska społeczność przedstawiona w „Chłopach” Władysława Reymonta jest zbiorowością wyraźnie zhierarchizowaną. Pisarzowi udało się pokazać że chłopi nie są wcale warstwą jednolitą ale jak każda klasa społeczna mają swoją elitę a także członków zepchniętych... Więcej »
Więcej »Zaduszki stanowią w Lipcach jedno z najważniejszych świąt wpisujących się w ogólny stosunek wiejskiej społeczności do śmierci. Śmierć jest traktowana z dużą powagą i szacunkiem równie ważna jest także pamięć o zmarłych. Rankiem w Zaduszki ludzie modlą się za zmarłych... Więcej »
Więcej »Chłopi z powieści Władysława Reymonta tworzą własną odrębną kulturę będącą swoistą mieszaniną obrzędów religijnych i pogańskich. Bardzo ważną rolę odgrywają w Lipcach święta kościelne w których uczestniczy cała zbiorowość. Wszyscy bardzo przeżywają kościelne... Więcej »
Więcej »Bylica jeden z bohaterów „Chłopów” Stanisława Reymonta to ubogi bezrolny chłop ojciec Hanki Borynowej i Weronki. Wdowiec w przeszłości pracował jako parobek u zamożniejszych gospodarzy jednak podeszły wiek uniemożliwia mu dalsze zarobkowanie. Co więcej Bylica przepisał... Więcej »
Więcej »„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych polskich dramatów narodowych. Pisarz zawarł w nim trafną i wyrazistą ocenę społecznych podziałów pokazując brak solidarności pomiędzy inteligencją i chłopami. Przedstawione w dramacie wesele Lucjana... Więcej »
Więcej »Stanisław Wyspiański w „Weselu” dogłębnie analizuje kwestię wzajemnych relacji inteligencji i chłopów. Duże znaczenie na podjęcie tej problematyki miał fakt że dramat powstawał w okresie panującej w Galicji chłopomanii. Inteligencja tłumnie wyjeżdżała wówczas... Więcej »
Więcej »„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jest wielkim dramatem narodowym sytuującym pisarza na pozycji czwartego wieszcza. Dzieło to porusza najistotniejsze sprawy związane z polską historią mentalnością a także ocenia kwestię społecznych podziałów. Narodowe konotacje dramatu... Więcej »
Więcej »Chochoł pełni w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego bardzo istotną funkcję. Jest to rodzaj słomianego snopa którym zimą ochrania się róże. W dramacie chochoł symbolizuje uśpienie i marazm polskiego narodu który niejako zapadł w zimowy sen. Chochoł otrzymuje... Więcej »
Więcej »Renesans uchodzi za epokę w której ponownie odkryto pewne uroki życia „zapomniane” w średniowieczu. Wrócono do realistycznego przedstawiania ludzkiego ciała zaczęto więcej uwagi poświęcać życiu ziemskiemu. Jednak nie należy zapominać iż zmiany nie były rewolucyjne... Więcej »
Więcej »Roman Polański uchodzi za jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Krytycy zachwycali się jego „Nożem w wodzie” „Chinatown” czy „Dzieckiem Rosemary”. Jednak sam Polański pytany o swoje najważniejsze osiągniecie wskazuje „Pianistę”.... Więcej »
Więcej »Wyspiański w „Weselu” posługuje się wyrazistymi symbolami które są nośnikami określonych znaczeń i funkcji. W dramacie odnajdziemy zatem symboliczne postaci działania oraz rekwizyty. Cały akt II „Wesela” przybiera kształt swoistego seansu zjaw i duchów.... Więcej »
Więcej »„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat w którym autor zawarł wyrazistą ocenę polskiego społeczeństwa. Jawi się ono przede wszystkim jako głęboko podzielone pozbawione solidarności i niezdolne do zjednoczenia nawet w obliczu wielkich idei. Źródłem owego podziału... Więcej »
Więcej »„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych dramatów narodowych. Najistotniejszym kręgiem tematycznym utworu są wzajemne relacje polskiej inteligencji i chłopów. Tytułowe wesele to bowiem mariaż inteligenta Lucjana Rydla (Pana Młodego) i dziewczyny... Więcej »
Więcej »Bajki należą do najstarszych gatunków literackich wywodząc się ze starożytnej Grecji. Pierwszą znaną bajkę napisał żyjący przed prawie trzema tysiącami lat...
Akcja pod Arsenałem miała miejsce 26 marca 1943 roku w Warszawie. Została ona zaplanowana i przeprowadzona z sukcesem przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Chodziło...
Empiryzm to teoria utrzymująca że wiedza pochodzi z doświadczenia zmysłowego. Żyjemy w czasach przesiąkniętych empiryzmem więc nieco trudno zrozumieć nam wyjątkowość...
„Pożegnanie powstańca” jest jedną z dwóch części dyptyku Artura Grottgera których tematyka wiąże się z powstaniem styczniowym. Płótno...
Najwięksi filozofowie pisarze i naukowcy zastanawiali się czy życie ma sens. A jeśli tak co jest tym sensem? Dzięki czemu nasz czas na ziemi nabiera znaczenia i smaku. Co...
Odpowiedź na pytanie o szczęście sierotki Marysi nie jest łatwą. Dziewczynka pokazana jest jako osoba pracująca przy wypasie gęsi. Mała Marysia posiada jedynie swojego...
Człowiek byłby na pewno bardzo nieszczęśliwy gdyby nie towarzyszyły mu zwierzęta! To nasi „bracia mniejsi”. Pomagają nam w pracy zabawiają nas swoimi figlami....
Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...
Definicja Agnostycyzm to nazwa poglądu która pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „niepoznawalny”. Osoby wyznające agnostycyzm negują możliwość...