Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Opis mojego wymarzonego chłopaka | wypracowanie

Mój wymarzony chłopak jest wyższy ode mnie. Ma czarne włosy i ciemne brązowe oczy. Ma bardzo ładny uśmiech i jest wysportowany. Chłopak o którym marzę to dobry człowiek. Jest lubiany w szkole i chętnie pomaga kolegom. Ma także swoją pasję. Może to być jakiś sport na przykład... Więcej »

Więcej »

Moje wymarzone miasto - opis | wypracowanie

Moje wymarzone miasto jest bardzo nowoczesne. Wszystkie wieżowce zrobione są ze szkła a w mieście wiele jest dróg i mostów które ułatwiają komunikację. Jest także wiele domów wyposażonych w najnowsze systemy. Na rynku mojego miasta znajduje się interaktywna fontanna.... Więcej »

Więcej »

Napisz list do kolegi zachęcający go do przeczytania wybranej książki... | wypracowanie

Drogi Mateuszu piszę do Ciebie ponieważ wiem że są wakacje i masz dużo czasu. A ja chciałbym zachęcić Cię do tego byś podczas ich trwania przeczytał jakąś ciekawą książkę. Wiem że nie lubisz czytać. Mimo to uważam że akurat ta powieść Cię wciągnie. Słyszałeś na pewno o serii... Więcej »

Więcej »

Znaczenie psa w życiu człowieka - rozprawka | wypracowanie

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – to stwierdzenie które zna prawie każdy. W każdej szkole klasie znajdziemy wiele osób które mają psy. Większość z nich mieszka w domach coraz mniej zostawianych jest w budach. Jakie znaczenie ma pies w życiu człowieka?... Więcej »

Więcej »

Wymyśl nową postać taką jak Robin Hood lub Zorro i napisz opowiadanie... | wypracowanie

Każdy z nas lubi dzielnych bohaterów walczących ze złem i niegodziwością! Nie ma chyba człowieka który nie śledziłby z sympatią przygód Robin Hooda lub tajemniczego Zorro. Ale największa zabawa jest wtedy gdy próbujemy wymyślić własnego bohatera podobnego do... Więcej »

Więcej »

„Człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni” - rozprawka | wypracowanie

Stare przysłowie mówi że „człowiek bez ojczyzny jest jak drzewo bez korzeni”. Niektórzy twierdzą że w dzisiejszych czasach maksyma ta staje się coraz bardziej aktualna coraz mocniej skłania do zastanowienia. Czy rzeczywiście tak jest? Czy naprawdę musimy mieć swoje... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Supermana i Batmana | wypracowanie

Batman i Superman należą do najbardziej znanych postaci amerykańskiej kultury masowej (popkultury). Są to bohaterowie komiksów które doczekały się mnóstwa adaptacji filmowych i telewizyjnych. Pojawili się również w wielu grach komputerowych. Ich przygody cieszą... Więcej »

Więcej »

Dlaczego warto podróżować? Rozprawka | wypracowanie

Żyjemy w czasach gdy podróże stały się powszechnie dostępne. Pomyślcie tylko że jeszcze dwieście lat temu podróż z jednego miasta do drugiego była prawdziwą wprawą! Jeżdżono konno lub powozami więc przemieszczanie się trwało długo –a drogi zapełniali zbójcy... Więcej »

Więcej »

Znaczenie tytułu „Dzika kaczka” | wypracowanie

Tytuł dramatu Henrika Ibsena „Dzika kaczka” ma niezwykle wieloznaczną symbolikę. W utworze zyskuje ona wymiar niemal odrębnej bohaterki – ptak ten został zraniony na polowaniu przez Hagena Werlego i odtąd przebywa w domu Ekdalów gdzie opiekuje się nim czternastoletnia... Więcej »

Więcej »

Impresjonizm i symbolizm w „Jądrze ciemności” | wypracowanie

„Jądro ciemności” Josepha Conrada jest powieścią modernistyczną. Można tu odnaleźć ślady poetyk charakterystycznych dla literatury przełomu XIX i XX wieku przede wszystkim zaś impresjonizmu i symbolizmu. Impresjonizm został wprowadzony do literatury z inspiracji malarskich.... Więcej »

Więcej »

Etyka Conradowska w „Jądrze ciemności” | wypracowanie

Etyka Conradowska to charakterystyczna dla całej twórczości Jospeha Conrada postawa moralna którą pisarz propaguje w swoich dziełach. Chodzi tu przede wszystkim o posiadanie niezłomnych zasad etycznych i zachowanie wierności wobec nich w każdych okolicznościach. Źródłem... Więcej »

Więcej »

„Jądro ciemności” - znaczenie tytułu | wypracowanie

Tytuł „Jądro ciemności” ma znaczenie symboliczne. Po pierwsze odnosi się do Afryki jako kontynentu czarnych ludzi – w sensie dosłownym – ale również przenośnym – „ciemnych” czyli dzikich niewyedukowanych. Marlow widzi w egzotycznym lądzie niemal... Więcej »

Więcej »

Kolonializm w „Jądrze ciemności” | wypracowanie

Najważniejszym problemem powieści Josepha Conrada „Jądro ciemności” jest kolonializm. Chodzi tu o zjawisko polityczno-ekonomiczne które miało miejsce w XIX wieku a polegało na „pokojowym” podboju i cywilizowaniu Afryki przez Europejczyków. Jednocześnie jednak... Więcej »

Więcej »

Moja rodzina - opis | wypracowanie

Moja rodzina jest bardzo duża. Mam wiele cioć i wujków oraz kuzynów. Mimo tego że jest nas dużo wszyscy trzymamy się razem i chętnie sobie pomagamy. Staramy się też jak najczęściej spotykać i spędzać razem czas w rodzinnym gronie. Moja najbliższa rodzina to mama Grażynka... Więcej »

Więcej »

Hierarchia wartości w „Chłopach” | wypracowanie

Władysław Reymont w powieści „Chłopi” bardzo trafnie przedstawia charakterystyczną dla wiejskiej społeczności hierarchię wartości. Pisarz pokazuje że wieś stanowi zwartą gromadę kierującą się określonymi zasadami i eliminującą jednostki niedostosowane do kanonów... Więcej »

Więcej »

Koncepcja ludzkiego losu w "Chłopach" | wypracowanie

„Chłopi” to powieść wielowątkowa i bogata w różnorodne sensy. Jedną z jej płaszczyzn znaczeniowych jest koncepcja ludzkiego losu. Władysław Reymont wpisuje egzystencję człowieka w kilka różnych porządków: społeczny moralny i uniwersalny. Pojedyncza jednostka... Więcej »

Więcej »

Rola ziemi w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta | wypracowanie

Ziemia odgrywa bardzo ważną rolę w życiu bohaterów „Chłopów” Władysława Reymonta. Stanowi ona ich źródło wyżywienia stan posiadania a także niemal metafizyczną siłę nadającą sens ludzkiej egzystencji. W najbardziej podstawowym znaczeniu ilość posiadanej... Więcej »

Więcej »

Maciej Boryna jako symbol polskiego chłopa | wypracowanie

Maciej Boryna z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta niewątpliwie może być traktowany jako symbol polskiego chłopa. Jest to mężczyzna posiadający charakterystyczne dla tej warstwy społecznej atrybuty: chatę ziemię i las a także znaczące przymioty i przywary. Co więcej... Więcej »

Więcej »

Następstwo pór roku w „Chłopach” | wypracowanie

„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią w której natura odgrywa kluczową rolę. Kompozycja powieści – podział na cztery tomy – jest motywowana następstwem czterech pór roku. Akcja dzieła rozpoczyna się jesienią natomiast kończy latem. Ów... Więcej »

Więcej »

„Chłopi” jako powieść młodopolska | wypracowanie

„Chłopi” Władysława Reymonta są powieścią małopolską na co wskazują cechy narracji stylu a także kompozycji i konstrukcji świata przedstawionego. Narracja dzieła ma charakter zróżnicowany występują w niej elementy realistyczne jak dbałość o szczegóły dialektyzacja... Więcej »

Więcej »

„Chłopi” jako powieść realistyczna | wypracowanie

„Chłopi” Władysława Reymonta noszą wyraźne cechy powieści realistycznej. Pisarz stworzył w tym dziele niezwykle szczegółowy obraz wiejskiej społeczności i jej wewnętrznego zróżnicowania. Drobiazgowo przedstawił funkcjonowanie wsi na wszystkich znaczących poziomach:... Więcej »

Więcej »

„Chłopi” jako epopeja | wypracowanie

„Chłopów” Władysława Reymonta można nazwać epopeją wsi ponieważ ukazują drobiazgowy i sugestywny obraz tej warstwy społecznej. Reymont posługując się w dużej mierze realistyczną techniką narracji stworzył niezwykle prawdziwe dzieło odzwierciedlające skomplikowaną... Więcej »

Więcej »

Narracja w „Chłopach” | wypracowanie

W „Chłopach” Władysława Reymonta mamy do czynienia z narracją charakterystyczną dla powieści modernistycznej. Jej główną cechą jest synkretyzm stylistyczny. Występuje tu narrator stylizowany z jednej strony na realistę w tekście pojawiają się bowiem drobiazgowe opisy... Więcej »

Więcej »

Impresjonizm w „Chłopach” | wypracowanie

„Chłopi” Władysława Reymonta posiadają wiele cech impresjonistycznych. Impresjonizm to kierunek wywodzący się z malarstwa powstały w drugiej połowie XIX wieku. Do najważniejszych twórców tej techniki zalicza się Claude’a Moneta E. Maneta E. Degasa czy W. Podkowińskiego.... Więcej »

Więcej »

Naturalizm w „Chłopach” – opracowanie | wypracowanie

W „Chłopach” Władysława Reymonta można odnaleźć liczne elementy naturalizmu. Kierunek ten w literaturze zapoczątkował Emil Zola w drugiej połowie XIX wieku. Charakteryzuje się on szczegółowym przedstawianiem fragmentu rzeczywistości z uwzględnieniem jej najbardziej drastycznych... Więcej »

Więcej »

Chłopi i ich widzenie świata – charakterystyka | wypracowanie

Władysław Reymont rekonstruuje w „Chłopach” specyficzną strukturę wiejskiej społeczności i jej mentalność. Spojrzenie na świat członków lipieckiej gromady wyznacza głównie przywiązanie do ziemi oraz wartości religijnych. Największym szacunkiem obdarza się tych... Więcej »

Więcej »

Konflikty w „Chłopach” | wypracowanie

Fabuła „Chłopów” Władysława Reymonta obfituje w konflikty o różnym charakterze. Na pierwszy plan wysuwa się spór Macieja Boryny z dziećmi – Antkiem oraz zięciem kowalem. Antek i kowal liczą bowiem na to że ojciec przepisze im ziemię tymczasem stary... Więcej »

Więcej »

Społeczeństwo i hierarchia w „Chłopach” – opis | wypracowanie

Wiejska społeczność przedstawiona w „Chłopach” Władysława Reymonta jest zbiorowością wyraźnie zhierarchizowaną. Pisarzowi udało się pokazać że chłopi nie są wcale warstwą jednolitą ale jak każda klasa społeczna mają swoją elitę a także członków zepchniętych... Więcej »

Więcej »

Zaduszki w „Chłopach” – opis | wypracowanie

Zaduszki stanowią w Lipcach jedno z najważniejszych świąt wpisujących się w ogólny stosunek wiejskiej społeczności do śmierci. Śmierć jest traktowana z dużą powagą i szacunkiem równie ważna jest także pamięć o zmarłych. Rankiem w Zaduszki ludzie modlą się za zmarłych... Więcej »

Więcej »

Obyczaje w „Chłopach” | wypracowanie

Chłopi z powieści Władysława Reymonta tworzą własną odrębną kulturę będącą swoistą mieszaniną obrzędów religijnych i pogańskich. Bardzo ważną rolę odgrywają w Lipcach święta kościelne w których uczestniczy cała zbiorowość. Wszyscy bardzo przeżywają kościelne... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka Bylicy i jego relacji z córkami | wypracowanie

Bylica jeden z bohaterów „Chłopów” Stanisława Reymonta to ubogi bezrolny chłop ojciec Hanki Borynowej i Weronki. Wdowiec w przeszłości pracował jako parobek u zamożniejszych gospodarzy jednak podeszły wiek uniemożliwia mu dalsze zarobkowanie. Co więcej Bylica przepisał... Więcej »

Więcej »

Sposoby postrzegania wsi i chłopów przez inteligentów – "Wesele" | wypracowanie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych polskich dramatów narodowych. Pisarz zawarł w nim trafną i wyrazistą ocenę społecznych podziałów pokazując brak solidarności pomiędzy inteligencją i chłopami. Przedstawione w dramacie wesele Lucjana... Więcej »

Więcej »

Jak przeszłość kształtuje relacje miedzy inteligencją i chłopami... | wypracowanie

Stanisław Wyspiański w „Weselu” dogłębnie analizuje kwestię wzajemnych relacji inteligencji i chłopów. Duże znaczenie na podjęcie tej problematyki miał fakt że dramat powstawał w okresie panującej w Galicji chłopomanii. Inteligencja tłumnie wyjeżdżała wówczas... Więcej »

Więcej »

„Wesele” jako dramat narodowy | wypracowanie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jest wielkim dramatem narodowym sytuującym pisarza na pozycji czwartego wieszcza. Dzieło to porusza najistotniejsze sprawy związane z polską historią mentalnością a także ocenia kwestię społecznych podziałów. Narodowe konotacje dramatu... Więcej »

Więcej »

Chocholi taniec - symbolika | wypracowanie

Chochoł pełni w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego bardzo istotną funkcję. Jest to rodzaj słomianego snopa którym zimą ochrania się róże. W dramacie chochoł symbolizuje uśpienie i marazm polskiego narodu który niejako zapadł w zimowy sen. Chochoł otrzymuje... Więcej »

Więcej »

Kobieta w literaturze i sztuce renesansu | wypracowanie

Renesans uchodzi za epokę w której ponownie odkryto pewne uroki życia „zapomniane” w średniowieczu. Wrócono do realistycznego przedstawiania ludzkiego ciała zaczęto więcej uwagi poświęcać życiu ziemskiemu. Jednak nie należy zapominać iż zmiany nie były rewolucyjne... Więcej »

Więcej »

Postawy ludzi wobec wojennej rzeczywistości w filmie "Pianista" Romana... | wypracowanie

Roman Polański uchodzi za jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Krytycy zachwycali się jego „Nożem w wodzie” „Chinatown” czy „Dzieckiem Rosemary”. Jednak sam Polański pytany o swoje najważniejsze osiągniecie wskazuje „Pianistę”.... Więcej »

Więcej »

„Wesele” jako dramat symboliczny – Symbole w „Weselu” | wypracowanie

Wyspiański w „Weselu” posługuje się wyrazistymi symbolami które są nośnikami określonych znaczeń i funkcji. W dramacie odnajdziemy zatem symboliczne postaci działania oraz rekwizyty. Cały akt II „Wesela” przybiera kształt swoistego seansu zjaw i duchów.... Więcej »

Więcej »

Ocena społeczeństwa polskiego w „Weselu” | wypracowanie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat w którym autor zawarł wyrazistą ocenę polskiego społeczeństwa. Jawi się ono przede wszystkim jako głęboko podzielone pozbawione solidarności i niezdolne do zjednoczenia nawet w obliczu wielkich idei. Źródłem owego podziału... Więcej »

Więcej »

Obraz inteligencji i chłopów w „Weselu” | wypracowanie

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych dramatów narodowych. Najistotniejszym kręgiem tematycznym utworu są wzajemne relacje polskiej inteligencji i chłopów. Tytułowe wesele to bowiem mariaż inteligenta Lucjana Rydla (Pana Młodego) i dziewczyny... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Moja pasja – wypracowanie

Pasja to ważna rzecz! Dzięki niej możemy się odprężyć nabrać sił do dalszej pracy. Nieważne czy człowiek jest uczniem czy emerytem – powinien mieć swoje hobby....

Krytyka obyczajów szlacheckich...

Epoka oświecenia przyniosła gwałtowny rozwój myśli społecznej i filozoficznej. XVIII-wieczna Europa zapełniła się utworami krytykującymi wady jej narodów...

Na podstawie satyry „Żona modna”...

Satyra Ignacego Krasickiego „Żona modna” doskonale przedstawia zwyczaje i przywary Polaków w XVIII wieku. W utworze skontrastowane zostały dwie postawy reprezentowane...

Komedia – definicja wyznaczniki...

Definicja wyznaczniki Komedia to podobnie jak tragedia rodzaj dramatyczny który posiada to samo źródło jakim są obrzędy religijne. Gatunek jakim jest komedia...

Uzasadnij tezę że nie ma zbrodni...

Kwestia zbrodni i kary należy do najważniejszych i najczęstszych tematów literatury światowej. Dylematy i problemy z nią związane opisywał między innymi Fiodor...

Motyw diabła w literaturze i sztuce...

Szatan jest postacią wyjątkowo istotną w dziejach ludzkiej kultury. Symbolizuje destrukcję nienawiści wszystkie mroczne instynkty człowieka. Nie trzeba być osobą wierzącą...

Forma w „Ferdydurke”

Jednym z najważniejszych zagadnień pojawiających się w „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza jest forma. Pod pojęciem tym skrywają się schematy działania i postawy...

Filozofia życia według Różewicza...

Poeci od zawsze wypowiadali się w najważniejszych sprawach dotyczących ludzkiego losu. Przedstawiali własne wizje powinności człowieka wyzwań przed nim stojących i radości...

Ekspresjonizm – charakterystyka...

Charakterystyka kierunku Ekspresjonizm to kierunek który widoczny był zarówno w literaturze jak i w sztuce. W obu formach twórczości uwidocznił się w...