Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Opowiadanie o miłości nastolatków – napisz opowiadanie miłosne | wypracowanie

Tego dnia w szkole odbywała się dyskoteka. Jak zawsze Kasia spięła długie włosy w wysoki kucyk pomalowała usta błyszczykiem i ubrała ulubioną spódnicę. Wiedziała że na dyskotece miał być Marcin który już od dawna jej się podobał.Gdy przybyła na miejsce już tam był.... Więcej »

Więcej »

Epitet – co to jest epitet? Przykłady, funkcja, definicja | wypracowanie

DefinicjaEpitet to środek stylistyczny którego głównym zadaniem jest określanie opisywanie słowa z którym w parze występuje. Może ono być zarówno nazwą rzeczy nazwą własną jak i innymi wyrazami. Epitety mogą przyjmować różnorodne formy mogą także pełnić... Więcej »

Więcej »

Człowiek faustyczny – cechy, charakterystyka | wypracowanie

CechyCzłowiek faustyczny to osoba której najważniejszymi cechami jest niezwykła wręcz ciekawość oraz chęć poznania. Osoba ta nie poprzestaje na poznaniu prawdy cząstkowej. Jej dążeniem jest dowiedzenie się jak najwięcej poznanie całej prawdy o otaczającym świecie oraz zgłębienie... Więcej »

Więcej »

Moja najciekawsza podróż (opowiadanie) | wypracowanie

Był to pierwszy dzień jesieni. Wstałem wcześnie rano obudzony przez rodziców. Mój plecak już był spakowany. Mama dała mi do niego napój i kanapki ciepły polar oraz latarkę. Te dwie ostatnie rzeczy bardzo mnie zaciekawiły. - Dlaczego spakowałaś mi latarkę mamo?- To... Więcej »

Więcej »

Opowiadanie o moich feriach zimowych | wypracowanie

Był piękny słoneczny dzień. Razem z mamą i tatą wyszliśmy przed dom. Każdy z nas miał swoją własną walizkę z niezbędnymi rzeczami. Poza kurtkami i ciepłymi ubraniami mieliśmy także kaski gogle buty oraz sprzęt narciarski. Ja miałem przygotowaną deskę snowboardową. To był mój... Więcej »

Więcej »

Opis ogrodu | wypracowanie

Mój ogród to miejsce niezwykłe. Choć nie prowadzi do niego tajemnicza furtka jest równie ciekawy jak ten w opowieści o przygodach dzieci których życie zmieniło się po odkryciu ogrodu. Do mojego ogrodu prowadzi ścieżka z kamieni porośniętych mchem. Ogród... Więcej »

Więcej »

Opis snu | wypracowanie

W moim śnie byłem dzielnym podróżnikiem który odkrył nowe miejsce na Ziemi. Przede mną znajdowała się ogromna łąką na której rosły niezwykłe kwiaty. Były bardzo wysokie różowe oraz błękitne. Różowe łapały muchy natomiast błękitne były niebezpieczne... Więcej »

Więcej »

„A mnie jest szkoda lata” – wypracowanie | wypracowanie

Bardzo lubię swoją szkołę i chętnie wracam do niej każdej jesieni. Jednak zawsze jest mi szkoda lata które mija by zawitać dopiero w kolejnym roku. Lato to moim zdaniem najpiękniejsza z pór roku. Czas odpoczynku o którym myśli się przez resztę roku.Każdego lata wyjeżdżam... Więcej »

Więcej »

List do istoty pozaziemskiej o nas ludziach | wypracowanie

Drogi Nieznajomy Piszę do Ciebie ponieważ jestem bardzo ciekaw tego jak wygląda Twoje życie. Jaki jesteś co lubisz i jak spędzasz swój czas? Jak wygląda Twoja planeta? Ja chętnie opowiem Ci trochę o ludziach. Jesteśmy niezwykłym gatunkiem i jestem pewien że byś nas polubił.Zamieszkujemy... Więcej »

Więcej »

Opis Syrenki Warszawskiej | wypracowanie

Syrenka Warszawska to pomnik który jest symbolem miasta. Jej postać ma przypominać o legendzie która tłumaczy jego powstanie i być ozdobą która wyróżnia miasto na tle innych. Syrenka ma także za zadanie strzeżenie Warszawy. Pomnik obrończyni miasta można znaleźć... Więcej »

Więcej »

Opis motyla (paź królowej) | wypracowanie

To jeden z najładniejszych motyli. Jego skrzydła przedstawiają ciekawy wzór. Na każdym z nich znajdują się barwne koła a brzeg każdego skrzydełka ma ciekawe obramowanie. Motyl ten dzięki temu wygląda niezwykle i zwraca na siebie uwagę.Każde ze skrzydeł ma barwę która jest... Więcej »

Więcej »

Na sukces trzeba sobie zapracować – rozprawka | wypracowanie

Sukces to słowo które każdy człowiek rozumie inaczej. Dla wielu osób jest ono związane z osiągnięciami w pracy inne definiują je jako osiągnięcia naukowe a część ludzi uważa że sukcesem jest udane życie osobiste oraz kochająca rodzina. Niezależnie jednak od tego która... Więcej »

Więcej »

Czy Polacy są tolerancyjni? – rozprawka | wypracowanie

Tolerancja to jedna z cech które są powszechnie cenionymi. Oznacza ona otwartość i zrozumienie innych poglądów. Dopuszczenie ich do głosu jednak nie jest to jednoznaczne z ich przejęciem. Osoba tolerancyjna to człowiek który posiada własne zdanie i przekonania oraz preferencje... Więcej »

Więcej »

Opis kwiatu (opis róży) | wypracowanie

Róża ma niezwykły kolor i piękny zapach. Jej płatki są barwy czerwonej. Nieco ciemniejsze im bliżej środka kwiatu jaśniejsze na końcach płatków prezentują wiele odcieni czerwieni – od tej bliskiej bordo po intensywną. Kielich kwiatu wyrasta na smukłej zielonej łodydze.... Więcej »

Więcej »

Symbolika i funkcje dwóch mogił w „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej | wypracowanie

Dwie mogiły w „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oznaczają dwie tradycje i dwa systemy wartości do których odwołuje się autorka powieści. Znamienne że pisarka nie dyskredytuje żadnego z przywołanych modeli pojmowania świata ale docenia oba jako współtworzące polską... Więcej »

Więcej »

Portrety kobiet wyemancypowanych - kobiety w „Nad Niemnem” Elizy... | wypracowanie

W całej twórczości Elizy Orzeszkowej niezwykle istotne miejsce zajmuje kwestia kobiecej emancypacji. Sztandarowym przykładem jest w tym względzie „Marta” ale problem ten pojawia się również w takich powieściach jak „Cham” czy „Nad Niemnem”. Jakie... Więcej »

Więcej »

Polska i Polacy w dramacie romantycznym i modernistycznym – „Wesele”... | wypracowanie

Związki literatury i polityki były wyjątkowo mocne w XIX-wiecznej Polsce. Państwo polskie przestało istnieć po rozbiorach jakie miały miejsce w poprzednim stuleciu. Nadzieje pokładane w Napoleonie nie spełniły się i naszym przodkom pozostawało tylko poddanie się zaborcom lub kolejne konspiracje.... Więcej »

Więcej »

Felieton z życia szkoły | wypracowanie

Drodzy koledzy i koleżanki! Witam w kolejnym numerze naszej szkolnej gazetki! Korzystając z okazji chciałbym dzisiaj zwrócić uwagę na pewną sprawę która zatruwa życie nam wszystkim. Denerwuje ona zarówno nauczycieli jak i uczniów i nikt nie wie za bardzo jak ją... Więcej »

Więcej »

Uczę się życia, czytając – rozwiń myśl zawartą w temacie | wypracowanie

Ludzie mawiają często że trzeba wielu lat by nauczyć się czym jest życie. Starsi ludzie wspominają że prawdę o świecie poznali podczas wojny zaś wiele osób utrzymuje iż szkołą życia jest ciężka praca. Kiedy młody człowiek zastanawia się jaką drogę obrać by nie zmarnować... Więcej »

Więcej »

Dlaczego ciekawie byłoby żyć w średniowieczu – opowiadanie z narracją... | wypracowanie

Czy zastanawialiście się kiedyś w jakich czasach chcielibyście żyć? Ja nieraz spędzałem całe dnie rozmyślając nad tym. Świat za oknem wydaje mi się dość nudny – samochody ludzie spieszący do pracy sąsiad podlewający kwiaty. Dużo bardziej emocjonujące musiało być życie w... Więcej »

Więcej »

Jak się czułem przed testem – opis przeżyć wewnętrznych | wypracowanie

Wreszcie nadszedł dzień testu z matematyki! Każdy przyzna że takie wydarzenie zawsze wiąże się z dużymi emocjami – każdy marzy o dobrych ocenach a te ze sprawdzianów są najważniejsze. Już dwa tygodnie wcześniej nasza nauczycielka zapowiedziała że będziemy mieć test więc... Więcej »

Więcej »

Motyw prometejski w literaturze | wypracowanie

Motyw prometejski jest jednym z tych motywów które pojawiają się w literaturze bardzo często i chętnie są przywoływane. Jest to związane z samą historią mitycznego bohatera a także z symboliką z nią związaną. Prometeusz to osoba która była gotowa do poświęceń.... Więcej »

Więcej »

Artyzm „Nad Niemnem” | wypracowanie

Artyzm według „Słownika terminów literackich” jest to ogół cech dzieła dający świadectwo biegłości twórcy w danej dyscyplinie sztuki jego umiejętnościom kształtowania materiału oraz sprawności w posługiwaniu się środkami i sposobami wypowiedzi zgodnie... Więcej »

Więcej »

Jakie postawy wobec tradycji narodowej reprezentują bohaterowie „Nad... | wypracowanie

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to powieść gloryfikująca narodową tradycję. Kult przeszłości zarówno tej bardzo odległej niemal mitycznej jak i bliższej współtworzy klimat całej książki i stanowi istotną płaszczyznę znaczeniową dzieła. Jakie postawy wobec... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka polskiego społeczeństwa w „Nad Niemnem” | wypracowanie

„Nad Niemnem” prezentuje interesujący i rozbudowany obraz polskiego społeczeństwa lat 80. XIX wieku. Eliza Orzeszkowa skupia się przede wszystkim na ziemiaństwie i chłopstwie swoistym dopełnieniem przedstawionego przez autorkę wizerunku Polaków jest natomiast „Lalka”... Więcej »

Więcej »

Poezja która mnie fascynuje. Zaprezentuj dorobek wybranego poety współczesnego... | wypracowanie

Spośród współczesnych poetów najbardziej fascynuje mnie zmarły przed ponad dekadą (w 2004 roku) Czesław Miłosz. Jest to autor bardzo ceniony o czym świadczy otrzymana przezeń nagroda Nobla. Jednak chyba każdy kto zetknął się z twórczością poety potwierdza jego... Więcej »

Więcej »

Sens przypowieści biblijnych | wypracowanie

Zazwyczaj gdy mowa o Biblii mamy na myśli jedną książkę. Gdy chodzi o formę fizyczną będziemy mieli rację – Pismo Święte to najczęściej jeden obszerny tom. Jednak zawiera on różnego rodzaju księgi. O ile dawniej uważano często że trzeba je odczytywać dosłownie to dzisiaj... Więcej »

Więcej »

Etos pracy w „Nad Niemnem” | wypracowanie

Jedną z najważniejszych płaszczyzn ideowych powieści „Nad Niemnem” jest etos pracy. Praca stanowi tu bowiem wzorzec kulturowy usankcjonowany przez tradycję i realizowany przez całe społeczeństwo a szczególnie przez najniższe warstwy. Jest ona powołaniem człowieka przyczynia... Więcej »

Więcej »

Rola miłości i literatury w życiu Wertera | wypracowanie

Główny bohater „Cierpień młodego Wertera” jest postacią wyróżniającą się pod wieloma względami. Czytając jego listy odbiorca dzieła otrzymuje wgląd w duszę młodzieńca poznaje jego najgłębsze przemyślenia i emocje. Może więc odgadnąć co ukonstytuowało... Więcej »

Więcej »

Werter jako bohater romantyczny | wypracowanie

Werter - tytułowy bohater głośnej powieści Johanna Wolfganga von Goethego - to postać doskonale znana wszystkim miłośnikom literatury. Od lat budzi on skrajne opinie gromadząc wokół siebie zarówno idealizujących go zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Już... Więcej »

Więcej »

Hasła pozytywistyczne w „Nad Niemnem” | wypracowanie

„Nad Niemnem” to powieść w której mamy do czynienia z wyraźną obecnością haseł pozytywistycznych. W postawach bohaterów ich życiowych wyborach działaniach ale także wygłaszanych poglądach pobrzmiewają bowiem echa pracy u podstaw pracy organicznej czy kobiecej... Więcej »

Więcej »

Patriotyzm i powstanie styczniowe w „Nad Niemnem” | wypracowanie

Powstanie styczniowe stanowi jeden z najważniejszych problemów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Książka powstawała w warunkach ograniczeń cenzuralnych dlatego autorka nie mogła poruszać tematu polskiego Stycznia wprost ale musiała się posługiwać językiem ezopowym.... Więcej »

Więcej »

„Nad Niemnem” jako powieść tendencyjna | wypracowanie

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej nie jest typową powieścią tendencyjną jak np. inna książka pisarki pt. „Marta”. Można jednak wskazać w tym dziele cechy charakterystyczne dla tak zwanej powieści z tezą. Po pierwsze w zarysie „Nad Niemnem” widać wyraźny... Więcej »

Więcej »

Krytyka obyczajów szlacheckich w znanych Ci utworach oświecenia. | wypracowanie

Epoka oświecenia przyniosła gwałtowny rozwój myśli społecznej i filozoficznej. XVIII-wieczna Europa zapełniła się utworami krytykującymi wady jej narodów podkreślającymi zło i niesprawiedliwość jakie do tej pory panowały w relacjach międzyludzkich. Wzywano do nowego ułożenia... Więcej »

Więcej »

Motyw miłości spełnionej w literaturze | wypracowanie

Miłość spełniona wydaje się nie cieszyć specjalną popularnością jako temat literacki. W końcu tym co nas fascynuje jest droga do celu – wzajemne podchody zakochanej pary przezwyciężanie pierwszej niechęci nieśmiałości cały pasjonujący proces uwodzenia. Im miłość bardziej... Więcej »

Więcej »

Konflikt pokoleń w „Nad Niemnem” – opracowanie | wypracowanie

Jednym z kluczowych wątków w powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” jest konflikt pokoleń. Uwidacznia się on szczególnie w relacji między Benedyktem Korczyńskim i jego synem Witoldem a także między panią Andrzejową Korczyńską i jej synem Zygmuntem. Starsze pokolenie... Więcej »

Więcej »

Opis krajobrazu górskiego | wypracowanie

Wysokie góry oraz lasy to najważniejsze z elementów krajobrazu górskiego. Szczyty widoczne w oddali górują nad wszystkim co widoczne majacząc się na horyzoncie. Są jasne pokryte śniegiem i wydają się być na nieosiągalnej dla człowieka wysokości. Same góry... Więcej »

Więcej »

Archetyp literacki – definicja, geneza, przykłady archetypów | wypracowanie

DefinicjaArchetyp to jedno z najważniejszych pojęć która wyjaśnia powtarzalność pewnych wątków postaci czy postaw które dostrzec można w literaturze różnych epok. Jest to słowo które swe początki miało w psychologii. Archetyp to funkcjonowanie pewnych... Więcej »

Więcej »

List do Andersena – podziękuj w nim za swoją ulubioną baśń i wyjaśnij... | wypracowanie

Szanowny Panie Andersenie!Piszę ten list ponieważ chciałabym bardzo podziękować za baśń która pokazała mi wiele ważnych prawd. Każdy z pańskich utworów miał dla mnie duże znaczenie jednakże ten o którym piszę był z nich najważniejszy. Chciałabym bardzo podziękować... Więcej »

Więcej »

Opis wiosny | wypracowanie

Wiosna to niezwykła pora roku. Podczas niej przyroda zaczyna żyć na nowo. Trawa staje się zielona i pachnąca. Ziemia także zmienia swój zapach. Na łąkach oraz polanach kwitną pierwsze kwiaty. Stopniowo pojawiają się białe przebiśniegi fioletowe przylaszczki czy jeszcze zielone kiełkujące... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Liberalizm – geneza definicja...

Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...

„Mistrz i Małgorzata” jako...

„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...

Motyw artysty w literaturze i sztuce...

Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...

Omów różne wizje powstania świata...

Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...

Opis burzy piaskowej w „W Pustyni...

Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...

„Hamlet” jako tragedia szekspirowska...

W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...

Inwokacja – analiza i interpretacja...

Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...

Odyseusz opowiada Telemachowi o...

Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...

Obraz szlachty w wierszu „Zbytki...

Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...