Unikalne i sprawdzone teksty

Groteska w „Sklepach cynamonowych”

Groteska jest kategorią estetyczną która charakteryzuje się łączeniem w obrębie jednego utworu elementów przeciwstawnych a więc np. komizmu i tragizmu piękna i brzydoty. Dzieła utrzymane w groteskowej konwencji często charakteryzują się atmosferą tajemnicy absurdu. Cechy... Więcej »

Więcej »

Oniryzm w sklepach cynamonowych

Oniryzm jest konwencją literacką która polega na ukazywaniu rzeczywistości na wzór marzenia sennego. Co za tym idzie - obraz świata przedstawionego odznacza się charakterem irracjonalnym mogą zaznaczać swą byty nadprzyrodzone itp. Dochodzi tu także do zacierania się związków... Więcej »

Więcej »

Narracja w sklepach cynamonowych

„Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza to zbiór opowiadań które zabierają czytelnika w niezwykłą podróż do niewielkiego galicyjskiego miasteczka. Ich narratorem jest młody chłopiec o imieniu Józef. To właśnie jego sposób opowiadania - metaforyczny... Więcej »

Więcej »

Opis Białej Czarownicy

Biała Czarownica to jedna z głównych bohaterek całego cyklu „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. Była ona władczynią Narnii ale pod jej rządami kraina wegetowała ciągle panowała tu zima uniemożliwiająca rozwój a mieszkańcy zostali skazani na wygnanie i już dawno... Więcej »

Więcej »

Edmund – zdrajca czy ofiara?

Główny bohater utworu „Lew czarownica i stara szafa” – Edmund – to chłopiec jeden z czwórki rodzeństwa który do magicznej krainy wstępuje jako drugi zaraz po siostrze Łucji. Spotyka tu Białą Czarownicę i zostaje przez nią omamiony ptasim mleczkiem... Więcej »

Więcej »

Czy chciałbyś przenieść się na kilka dni do Narnii i poznać tę...

Szarość przeciętność i jednakowość każdego naszego dnia który prawie niczym nie różni się od poprzedniego sprawia że często zapominamy że może istnieć (przynajmniej w naszej wyobraźni) świat inny baśniowy tak piękny jakby wprost wyjęty z naszych marzeń i snów.... Więcej »

Więcej »

Niezapomniana przygoda - opowiadanie z opisem przeżyć wewnętrznych

Nigdy nie sądziłam że niezapomniana przygoda przytrafi mi się podczas drogi do szkoły. Od zawsze przecież chodziłam tą samą ścieżką przez las. Jednak do ostatniej środy nie działo się tam nic niezwykłego. Był ciepły czerwcowy dzień. Szłam zadowolona do szkoły wiedząc że dzisiejszy... Więcej »

Więcej »

Opis mojej drogi z domu do szkoły (z użyciem przyimków)

Moja droga z domu do szkoły jest długa i wiedzie przez całe miasto. Część z niej muszę przejść pieszo a część pokonuje autobusem. Obok mojego domu skręcam w alejkę. Przy drodze rosną wysokie topole. Idąc nią prosto mijam domy z czerwonymi dachami. Gdy tylko przejdę koło ostatniego... Więcej »

Więcej »

Moje wakacje - wypracowanie (po wakacjach)

Moje wakacje były naprawdę wspaniałe. W tym roku miałem okazje z moimi rodzicami zwiedzić Turcję. Podczas naszych wakacji przeżyłem niesamowite rzeczy. Przede wszystkim mogłem uczestniczyć w podróży balonem. Wzbiliśmy się w powietrze i mogliśmy oglądać coraz mniejszą ziemię.... Więcej »

Więcej »

Opis zimy i zimowego krajobrazu

Zima to najpiękniejsza pora roku. Jest też porą najbardziej tajemniczą i pobudzającą wyobraźnię. Zimą wcześniej zapada zmrok i na niebie szybko pojawiają się gwiazdy. Magię zimowego klimatu podkreśla także skrzący się mróz. Na dachach znajduje się śnieg. Całe miasta przykryte... Więcej »

Więcej »

Esej o przyjaźni

Nie muszę go często widywać by wiedzieć że zawsze mogę na niego liczyć. To nie towarzysz radosnych chwil który ulatania się gdy tylko pojawiają się kłopoty. Nasza relacja przeszła wiele upadków i wzlotów; budowaliśmy ją wolno i mozolnie niczym pierwsi osadnicy bezludnej... Więcej »

Więcej »

Motyw władcy w literaturze i sztuce

Władza od zawsze fascynowała zarówno artystów jak i odbiorców sztuki. Nie ma się czemu dziwić skoro zazwyczaj kojarzy się z nią potęga i bogactwo – a cóż bardziej pasjonuje ludzi? Królowie i książęta od wieków zatrudniali dworskich artystów... Więcej »

Więcej »

„W ludziach jest więcej rzeczy które zasługują na podziw niż na...

Albert Camus był wielkim pisarzem laureatem nagrody Nobla człowiekiem uznawanym wręcz za „sumienie Francji”. Stwierdził on kiedyś że W ludziach jest więcej rzeczy które zasługują na podziw niż na pogardę. Według mnie to bardzo ważne słowa skłaniające do zastanowienia... Więcej »

Więcej »

Uroda cieszy tylko oczy dobroć jest wartością trwałą. Uzasadnij...

Podejście do kwestii piękna i dobra na przestrzeni wieków często podlegało zmianom. Jeśli jednak uroda i dobro zostaną potraktowane jako wartości przeciwstawne pozytywna ocena sytuuje się po stronie tego drugiego pojęcia. Warto wskazać kilka przykładów literackich które... Więcej »

Więcej »

Literatura prawdy pamięci ocalenia? Rozważania młodego czytelnika...

XX wiek należał do najstraszniejszych okresów w dziejach ludzkości. Zaczął się w aurze nadziei na rozwój technologiczny i moralny człowieka – wkrótce jednak nastąpiły rzezie I wojny światowej powstanie komunizmu i nazizmu. Miliony ludzi zginęło na skutek morderczej... Więcej »

Więcej »

Problemy współczesnej (XXI-wiecznej) młodzieży

Starsi ludzie często powtarzają że dzisiejsza młodzież ma „wszystko”. „Za naszych czasów nie było takich możliwości” – powtarzają. I faktycznie trudno się nie zgodzić że mamy technologię której nie znali nasi rodzice w młodości. Któż... Więcej »

Więcej »

Gdybyś mógł cokolwiek, co zmieniłbyś we współczesnym świecie?

Ktoś mądry powiedział że trzeba umieć zachować złoty środek. Na pytanie co zmieniłbyś we współczesnym świecie gdybyś miał wielką władzę lub potężną moc można odpowiedzieć: wszystko! Przecież wokół jest tyle zła cierpienia i problemów że należałoby naszą... Więcej »

Więcej »

Opis miejsca, w którym zawsze czujesz się bezpiecznie

Miejsce w którym zawsze czuje się bezpiecznie to pokój moich rodziców. Nawet kiedy nie ma ich w tym samym pomieszczeniu ja czuję się jakby nadal nade mną czuwali. Pokój moich rodziców to przestronne miejsce. Ściany są białe a jedna z nich jest w kolorze niebieskim.... Więcej »

Więcej »

Moje wymarzone miejsce na ziemi

Moje wymarzone miejsce na ziemi to niewielkie miasteczko. Jest tam tylko kilka ulic a każdy z mieszkańców dobrze zna innych. Ludzie żyją z własnej pracy i własnych upraw. Każdy ma niewielkie pole i kilka zwierząt. Wiele osób wytwarza różne rzeczy własnego pomysłu. Skórzane... Więcej »

Więcej »

Mój cel w życiu

Każda osoba powinna mieć w życiu jakiś cel. Dla jednej będzie to dobra praca dla drugiej założenie rodziny inna będzie chciała poświęcić się dla dobra innych. Moim celem jest zrobienie kariery fotografa. Zdjęcia to sposób na zatrzymanie rzeczywistości. Zgadzam się z tą myślą... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Czy Polacy są tolerancyjni? –...

Tolerancja to jedna z cech które są powszechnie cenionymi. Oznacza ona otwartość i zrozumienie innych poglądów. Dopuszczenie ich do głosu jednak nie jest to...

Opisz miejsce w którym czujesz...

Mieszkam w niewielkim miasteczku. Każdego dnia mijam więc te same miejsca – maleńki nieco pochyły ryneczek wyłożony kostką brukową kościół w którego...

Znaczenie tytułu „Dzika kaczka”...

Tytuł dramatu Henrika Ibsena „Dzika kaczka” ma niezwykle wieloznaczną symbolikę. W utworze zyskuje ona wymiar niemal odrębnej bohaterki – ptak ten został...

Obrona Jasnej Góry w „Potopie”...

Obrona Jasnej Góry to moment przełomowy w „Potopie” Henryka Sienkiewicza. Dla Kmicica jest ona potwierdzeniem właściwego wyboru oraz początkiem drogi do...

Najważniejsze problemy filozoficzne...

W „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego pobrzmiewają różne koncepcje filozoficzne zarówno epoki pozytywizmu jak i całego dziedzictwa europejskiej...

Demitologizacja i deheroizacja w...

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall przedstawia powstanie w warszawskim getcie (1943) z punktu widzenia Marka Edelmana jednego z jego przywódców....

Obraz rewolucji w „Przedswiośniu”...

Stabilne i spokojne życie jakie państwo Barykowie wiedli w Baku zostało zakłócone przez wybuch I wojny światowej. Wcielenie pana Seweryna do armii było szczególnie...

Czym jest honor dla bohaterów „Krzyżaków”?...

Honor był jedną z najważniejszych wartości dla średniowiecznego rycerza. By zachować dobre imię i cieszyć się szacunkiem wśród równych sobie dworzan książąt...

Opis obrzędu dziadów w cmentarnej...

Jest noc. Ciemność spowiła świat gdzieniegdzie widać tylko błyskające oczy tajemniczych stworzeń. W niewielkiej kaplicy mieszczącej się tuż obok cmentarza zgromadzili...