Stanisław Wokulski rozczarowany obojętnością Izabeli Łęckiej opuszcza doskonale znaną mu Warszawę i udaje się do Paryża by wspólnie z Suzinem prowadzić tam interesy. Wizyta w stolicy Francji chociaż nieprzyozdobionej jeszcze wieżą Eiffla (czas budowy tejże to 1887 - 1889) wywiera... Więcej »
Więcej »Ludzkie losy często kształtowane są przez wzniosłe ideały uczucia i pragnienia. Na kartach największych dzieł literackich spisane zostały historie jednostek które podporządkowały swą drogę życiową osiągnięciu pewnych celów. Faust marzył o zdobyciu niemalże nieograniczonej... Więcej »
Więcej »Głównym miejscem akcji „Lalki” jest Warszawa. Prus ukazał dzisiejszą stolicę Polski w taki sposób by stanowiła ona miniaturę kraju a zamieszkujące jej społeczeństwo było reprezentatywną częścią narodu. Autor nie zapomniał więc o mniejszościach etnicznych które... Więcej »
Więcej »Pozytywiści chcąc poprawić sytuację społeczną i wzmocnić więzi łączące naród stanęli wobec wielu trudności będących dziedzictwem poprzednich epok. Spośród piętrzących się problemów do rangi największego urastała niezaradność ludzi najuboższych. Byli oni... Więcej »
Więcej »Historia miłości Stanisława Wokulskiego do Izabeli Łęckiej która została przedstawiona w „Lalce” Bolesława Prusa skłania do refleksji nad istotą tego uczucia. Czy bliski prawdy jest pogląd że miłość to siła destrukcyjna prowadząca do klęski? A może wręcz przeciwnie... Więcej »
Więcej »„Lalka” - monumentalna powieść realistyczna - należy do tych dzieł Bolesława Prusa które najlepiej obrazują jego niesamowite zdolności artystyczne. Jest to nie tylko pasjonująca opowieść o nieodwzajemnionej miłości i niespełnionych marzeniach w realiach postyczniowych... Więcej »
Więcej »Emancypacja kobiet czyli umożliwienie im bardziej aktywnego udziału w życiu publicznym zapewnienie edukacji oraz pracy zawodowej była jednym z najważniejszych haseł pozytywizmu. Wśród najważniejszych przyczyn sformułowania tego postulatu obok ambicji kobiet konieczności walki z ubóstwem... Więcej »
Więcej »Tadeusz Borkowski oraz Gustaw Herling-Grudzińśki to autorzy którzy w swojej twórczości poruszają trudną tematykę. Obydwa z utworów opowiadają o wydarzeniach które miały miejsce w obozach autorzy są także osobami które doświadczyły traumy tych miejsc.Zbiór... Więcej »
Więcej »Geneza Powstanie książki związane jest z osobistą historią samego autora. Miejsce w którym zamieszkiwał było położone w bezpośredniej bliskości przyrody i sprawiało że fascynacja nią mogła się rozwijać. Pisarz zamieszkiwał teren Indii. Czas i miejsce akcji Czas akcji nie został... Więcej »
Więcej »Mowgli to osoba której dramat widoczny jest niemalże przez całą książkę. Jego problem polegał na tym że nie pasował on ani do świata ludzi ani do świata zwierząt. To ludzkie dziecko przyjęte zostało przez wilki. Wychowywane przez zwierzęta poznawało ich tajemnice i samo czuło... Więcej »
Więcej »Najważniejszym problemem powieści Fiodora Dostojewskiego „Zbrodnia i kara” jest wewnętrzna metamorfoza głównego bohatera Rodiona Raskolnikowa. Ze skrajnego racjonalisty który decyduje się na dokonanie strasznej zbrodni w imię wymyślonych przez siebie wyższych celów... Więcej »
Więcej »1. Ubogie życie Raskolnikowa i jego rozmyślania filozoficzne 2. Spotkanie Rodiona z Marmieładowem i historia alkoholika 3. List od matki donoszący o trudnej sytuacji Duni 4. Zabójstwo lichwiarki Alony Iwanowny i jej siostry Lizawiety przez Raskolnikowa 5. Kradzież kosztowności i powrót... Więcej »
Więcej »Petersburg to jedna z najpiękniejszych metropolii na świecie. Miasto wzniesione w XVIII wieku przez dynastię Romanowów miało pokazywać europejskie oblicze Rosji. Petersburg od początku swojego istnienia był ostoją nauki i sztuki. To tutaj mieści się słynny Ermitaż jedno z największych... Więcej »
Więcej »Kiedy upadło powstanie styczniowe wszystkie marzenia o wolności i niezależności prysnęły. Osłabiony klęską militarną naród znalazł się w bardzo trudnym położeniu co wiązało się z zapóźnieniem technologicznym ziem polskich i nieprzystosowaniem ludzi do nowej rzeczywistości... Więcej »
Więcej »Nakreślony w „Lalce” obraz polskiego społeczeństwa jest niezwykle obszerny i złożony. Bolesław Prus opierając się na wnikliwej obserwacji stworzył bogatą panoramę ludności zamieszkującej Warszawę. Na kartach utworu pojawia się wielu bohaterów którzy reprezentują... Więcej »
Więcej »Akcja „Lalki” Bolesława Prusa rozpoczyna się w roku 1878 a więc czternaście lat po upadku powstania styczniowego. Pamięć o klęsce na trwałe wpisała się w świadomość narodu który dzięki pozytywistycznym hasłom i programom dążył do umocnienia patriotycznego ducha... Więcej »
Więcej »Scena w której Wokulski dostrzega pannę Łęcką siedzącą w teatralnej loży ma symboliczne znaczenie. Od tego momentu zamożny kupiec będzie starał się wspiąć na tyle wysoko po szczeblach drabiny społecznej by okazać się godnym arystokratki i bywalczyni salonów. Zakończenie... Więcej »
Więcej »Wiersz Mirona Białoszewskiego „Wywiad” oraz „Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią” to utwory które koncentrują się na ukazaniu wizerunku śmierci. Jest jednak ona zilustrowana w sposób odmienny na co wpływ ma szereg czynników.Nie można zapomnieć... Więcej »
Więcej »Epikureizm oraz stoicyzm to kierunki filozoficzne które powstały w czasach starożytnych. Pierwszy z nich w swoich założeniach odwoływał się do ludzkiego powołania do bycia szczęśliwym. Każdy człowiek powinien dążyć do celu którym jest szczęście. Epikurejczycy definiowali... Więcej »
Więcej »Tajemniczy ogród był niegdyś miejscem niezwykle pięknym i tętniącym życiem. Jednakże po tragicznym wypadku sytuacja uległa zmianie. Tajemniczy ogród stał się miejscem ukrytym do którego ciężko jest znaleźć klucz a zarośnięta furtka jest niemalże niemożliwą do... Więcej »
Więcej »Sara bohaterka powieści „Mała księżniczka” miała wiele ciekawych przygód. Choć nie zawsze były one pozytywne wszystko zakończyło się dobrze. Jedną z najciekawszych przygód jest ta która doprowadziła ją do spotkania z przyjacielem ojca oraz rozpoznania jej... Więcej »
Więcej »Powieść „Tajemniczy Ogród” to nie tylko opowiadanie ukazujące dzieje zagubionych dzieci które zaczyna łączyć przyjaźń oraz wspólny cel czy zaangażowanie. To także opowieść która zawiera w sobie warstwę symboliczną. Patrząc na przedstawione wydarzenia... Więcej »
Więcej »Definicja Człowiek renesansu to określenie które niejednokrotnie używane jest w codziennych kontaktach i weszło do języka potocznego. Oznacza ono osobę która jest wszechstronnie uzdolniona potrafi wiele rzeczy nieobca jest jej wiedza z wielu różnych dziedzin. Samo określenie... Więcej »
Więcej »Panna Minchin była właścicielką pensji do której udała się Sara. Była to osoba której postępowanie mogę ocenić jako złe. Na początku jednak wydawało się że nie ma ona złych zamiarów i będzie opiekowała się dziewczynką w należyty sposób. Tak się jednak... Więcej »
Więcej »„Zbrodnię i karę” Fiodora Dostojewskiego można określić mianem powieści psychologicznej. Jej najistotniejsza płaszczyzna znaczeniowa obejmuje bowiem przeżycia wewnętrzne bohaterów a zwłaszcza głównej postaci Rodiona Raskolnikowa. Dzieło stanowi fascynujące studium... Więcej »
Więcej »Plac Broni był miejscem które dzięki wyobraźni chłopców na nim się bawiących stawał się przestrzenią niezwykłą która przenosiła ich w dalekie kraje. Pozornie jednak nie był miejscem ciekawym czy nadającym się do zabawy. Dla dzieci miał on wiele wspólnego... Więcej »
Więcej »W studium „Problemy poetyki Dostojewskiego Michaił Bachtin określił „Zbrodnię i karę” oraz inne powieści tego autora mianem powieści polifonicznych. Termin ten oznacza dosłownie „ powieść wielogłosową” i opisuje metodę przedstawiania bohaterów jaką... Więcej »
Więcej »Charakterystyka znaczenia rolaLiryka inwokacyjna to szczególny typ liryki który bywa nazywany również liryką zwrotu do adresata. Jak sama nazwa wskazuje jest to szczególny typ liryki w której to podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do adresata lirycznego.... Więcej »
Więcej »Zapadał wieczór. Nemeczek odczuwał chłód coraz bardziej. Od kilku dni był przeziębiony i miał wrażenie że czuje się coraz gorzej. Jednak miał ważną misję do wykonania i tylko dobro grupy liczyło się dla niego w tym momencie. Przeskoczył przez parkan i szybko przebiegł... Więcej »
Więcej »W wielu książkach pojawiają się dzielni bohaterowie którzy gotowi są do niezwykłych czynów. Nie każdy jednak jest takim bohaterem jakim moim zdaniem był Nemeczek którego nigdy nie zapomnę. Był to chłopiec niezwykły o dobrym sercu. Nemeczek był prawdziwym przyjacielem.... Więcej »
Więcej »Zarówno realizm jak i naturalizm były prądami związanymi z epoką pozytywizmu. To właśnie w trakcie jej trwania przypadał ich największy rozwój. Obydwa ze wspomnianych prądów widocznymi były w literaturze ale miały także swoje odbicie między innymi w sztuce. Zarówno... Więcej »
Więcej »Mały Nemeczek czuł się coraz gorzej. Jego przeziębienie zmieniło się w poważną chorobę która każdego dnia postępowała. Pomóc mu mogło tylko jedno bardzo drogie lekarstwo. Rodzina jednak nie mogła sobie na nie pozwolić. Gdy o tym rozmawiano Boka usłyszał o kłopotach mamy... Więcej »
Więcej »Szanowny Panie piszę do Pana w ważnej dla mnie i moich kolegów z klasy sprawie. Niedawno miałam okazję przeczytać powieść „Chłopcy z Placu Broni”. Historia napisana przez Pana bardzo mnie zaciekawiła ale jej zakończenie było moim zdaniem zbyt smutne. Rozmawiałam z kolegami... Więcej »
Więcej »DefinicjaPytanie retoryczne to pytanie które często pojawia się w literaturze czy też w różnego rodzaju mowach przemówieniach oraz wypowiedziach kierowanych bezpośrednio do adresata. Jest to pytanie które nie potrzebuje uzyskania odpowiedzi. Ma ono charakter jasny nakierowujący... Więcej »
Więcej »Młoda Polska to epoka literacka która cechowała się wieloma ciekawymi tendencjami. Jedną z nich było pojawienie się katastrofizmu jako elementu literatury tamtej epoki. Na jego funkcjonowanie miało wpływ wiele czynników jednakże jego geneza ściśle powiązana jest z samą epoką... Więcej »
Więcej »Geneza zjawiskaTeatr grecki był teatrem specyficznym który dał początki współczesnym formom teatru. Jego początkiem były obchody związane z kultem boga Dionizosa. Wykształciły się dwie podstawowe formy przedstawień – tragedia o smutnym charakterze oraz komedia o charakterze... Więcej »
Więcej »Zielone Wzgórze to miejsce które stało się domem małej Ani Shirley. Zamieszkiwane było przez dwie osoby – Mateusza oraz Marylę. Nie było to miejsce pełne przepychu jednak czyste i schludne. Dom był miejscem funkcjonalnym posiadającym pomieszczenia które służyły... Więcej »
Więcej »Ania z Zielonego Wzgórza to dziewczynka która dobrze radziła sobie w szkole i starała się być zawsze roztropną. Jednak często wpadała w tarapaty a każda z nich stawała się prawdziwą przygodą. Najciekawszą ale i najgorszą w skutkach było upicie Diany podczas oficjalnego... Więcej »
Więcej »Ania z Zielonego Wzgórza to dziewczynka która została wzięta pod opiekę przez rodzeństwo – Marylę oraz Mateusza. Jest ona osobą niezwykle wrażliwą na piękno której bardzo przeszkadza własny wygląd zewnętrzny. Ania to dziewczynka bardzo chuda co zarzuca jej między... Więcej »
Więcej »Droga Aniu! Mam na imię Asia i bardzo chciałabym być Twoją przyjaciółką. Myślę że świetnie byśmy się razem bawiły ponieważ posiadamy wiele wspólnych cech. Mam nadzieję że po przeczytaniu tego listu też będziesz tak myślała. Mam 12 lat i chodzę do szkoły podstawowej.... Więcej »
Więcej »Pojedynki funkcjonują w kulturze od stuleci. Nie ma się czemu dziwić – starcie dwóch osobowości dwóch wojowników zawsze budzi emocje. Pojedynek...
Poszukiwany król Koryntu! W dniu 14 sierpnia bieżącego roku ze świata podziemnego zbiegł Syzyf. Pod pretekstem powrotu na ziemię i ukarania żony która nie...
„Wenus z Milo” to jedna z najsłynniejszych rzeźb powstałych w antyku. Być może świat nigdy nie usłyszałby o niej gdyby nie przypadkowe odnalezienie jej przez...
Obecne w najstarszej części „Bogurodzicy” archaizmy są niespotykane w innych polskich tekstach wieków średnich. Świadczy to o bardzo wczesnym powstaniu...
Konflikt pokoleń jest czymś co w mniej lub bardziej wyraźnej formie ma miejsce od stuleci. Stary król powoli szykuje się na śmierć a dworacy skupiają się wokół...
Stabilne i spokojne życie jakie państwo Barykowie wiedli w Baku zostało zakłócone przez wybuch I wojny światowej. Wcielenie pana Seweryna do armii było szczególnie...
W czasie podróży z Baku do Moskwy Seweryn Baryka opowiadał synowi jak wygląda Polska którą odwiedził w czasie wojny. Zgodnie z jego słowami na kształtowanie...
„Chłopów” Władysława Reymonta można nazwać epopeją wsi ponieważ ukazują drobiazgowy i sugestywny obraz tej warstwy społecznej. Reymont posługując...
Główny bohater „Cierpień młodego Wertera” należy do grona postaci literackich które niedyskretnie wymknęły się poza karty powieści i zaczęły...