Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Judym jako bohater romantyczny | wypracowanie

Tomasz Judym to główny bohater powieści „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego. Dzieło to ukazało się w roku 1900 i uważane jest powszechnie za symbol polskiego modernizmu. Bohaterem jest lekarz człowiek nauki – już samo to wydaje się sugerować jego związek z ideałami... Więcej »

Więcej »

„Ludzie bezdomni” jako powieść młodopolska | wypracowanie

Powieść Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” umiejscowić należy między dwiema epokami. Z jednej strony dzieło mocno czerpie z tradycji pozytywistycznej z drugiej wszakże stanowi już zapowiedź modernizmu zwanego u nas Młodą Polską. To że powieść zapowiada nową jakość... Więcej »

Więcej »

Naturalizm w „Ludziach bezdomnych" | wypracowanie

Powieść Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” odczytywać można na kilku poziomach. Zwiera ona mocny ładunek symbolizmu – obrazy takie jak rozdarta sosna na trwale weszły do kultury polskiej i stanowią punkt odniesienia dla rodzimej inteligencji. Ale książka ta stanowi równocześnie... Więcej »

Więcej »

Tragizm Judyma | wypracowanie

Doktor Tomasz Judym to główna postać powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni”. Pod koniec książki bohater widzi rozdartą sosnę – staje się ona symbolem całego jego losu. Judym jawi się nam właśnie przede wszystkim jako postać tragiczna pełna cierpienia... Więcej »

Więcej »

Przyczyny samotności Judyma z „Ludzi Bezdomnych” | wypracowanie

Doktor Tomasz Judym to główny bohater powieści „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego. Tytuł książki można odnieść do tej postaci. Oczywiście nie jest pozbawiony domu w dosłownym tego słowa znaczeniu jednak pozostaje jednostką wyobcowaną ze społeczeństwa. Zastanowienie... Więcej »

Więcej »

Obraz Warszawy w „Ludziach bezdomnych” | wypracowanie

Warszawa nie jest głównym miejscem akcji powieści Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni”. Jednak wprowadzenie tego miejsca akcji staje się niesamowicie istotne zarówno dla przesłania utworu jak i dla rozwoju bohatera doktora Tomasza Judyma. Judym wywodził się z warstw... Więcej »

Więcej »

Omów różne rodzaje bezdomności w powieści Żeromskigo „Ludzie... | wypracowanie

Powieść Stefana Żeromskiego „Ludzie bezdomni” uchodzi za jedno z najbardziej przejmujących dzieł literackich z przełomu XIX i XX wieku. Sam tytuł sugeruje bolesną tematykę jaką zamierza poruszył autor w tekście. Bezdomność uważana jest za jedną z najstraszniejszych rzeczy... Więcej »

Więcej »

Kultura masowa – definicja, cechy, przykłady, twórcy | wypracowanie

Kultura masowa jest fenomenem związanym z nowoczesnymi społeczeństwami. Przez długie stulecia obowiązywał podział na kulturę dworską zrozumiałą dla garstki wykształconych ludzi i kulturę ludową odpowiadającą na potrzeby chłopów (czyli większości ludzi). Jednak przemiany gospodarcze... Więcej »

Więcej »

Holocaust – definicja, geneza, skutki | wypracowanie

Holocaust jest słowem wywodzącym się z języka greckiego i oznacza „ofiarę całopalną”. W XX wieku określenie to zostało przypisane procesowi eksterminacji Żydów dokonanemu przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Inne określanie Holocaustu to Shoah lub Zagłada.... Więcej »

Więcej »

Liberalizm – geneza, definicja, rozwój | wypracowanie

Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już w myśli średniowiecznej jednak do systematyzacji doktryny doszło dopiero w późniejszych stuleciach. Do najważniejszych... Więcej »

Więcej »

Fowizm – definicja, założenia, przedstawiciele, przykłady | wypracowanie

Louis Vauxcelles francuski krytyk sztuki w czasie podziwiania wystawy obrazów miał krzyknąć iż widzi Donatella wśród bestii (Donatello był renesansowym rzeźbiarzem). Od owego sformułowania które po francusku brzmiało Donatello chez les fauves pochodzi nazwa kierunku w... Więcej »

Więcej »

Pokolenie Kolumbów – geneza, charakterystyka, przedstawiciele | wypracowanie

W roku 1957 Roman Bratny opublikował trzytomową powieść „Kolumbowie. Rocznik 20”. Autor urodzony w 1921 roku opowiada w niej o losach swojego pokolenia. Tytuł książki stąd się w następnych latach powszechnym określeniem owej generacji. Skąd wyjątkowość równolatków... Więcej »

Więcej »

Sarmatyzm – charakterystyka | wypracowanie

W okresie Oświecenia sarmatyzm stał się wręcz synonimem zacofania i ciemnoty. Kojarzono go ze szlacheckim konserwatyzmem niechętnym edukacji nowym ideom i reformom politycznym – taki obraz wyłania się przynajmniej z pism jego przeciwników takich jak Ignacy Krasicki czy Julian Ursyn... Więcej »

Więcej »

Prometeizm – definicja, cechy, przykłady | wypracowanie

W mitologii greckiej ważną postacią jest tytan Prometeusz. Dzięki jego życzliwości ludzie mieli otrzymać ogień pozwalający na ochronę przed ciemnością i zimnem. Bez tego daru trudno byłoby wyobrazić sobie powstanie cywilizacji. Jednak swą dobroć przypłacił Prometeusz okrutną karą... Więcej »

Więcej »

Nowa Fala – geneza, założenia, przedstawiciele, dzieła | wypracowanie

Terminem „nowa fala” określa się wiele wydarzeń ze świata światowej kultury jakie miały miejsce w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. W ten sposób mówi się na przykład o twórcach kina francuskiego próbujących innego podejścia do... Więcej »

Więcej »

Nowa Fala – geneza, założenia, przedstawiciele, dzieła | wypracowanie

Terminem „nowa fala” określa się wiele wydarzeń ze świata światowej kultury jakie miały miejsce w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. W ten sposób mówi się na przykład o twórcach kina francuskiego próbujących innego podejścia do... Więcej »

Więcej »

Satyra – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Słowo „satyra” bardzo często pojawia się w prasie i telewizji. Przywykliśmy do niego tak bardzo że często sami nie zastanawiamy się jakie są cechy satyry czym tona w ogóle jest – podciągamy pod ten termin wszystko co kojarzy się nam z komizmem. Nie jest to skojarzenie... Więcej »

Więcej »

Bajka – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Bajki należą do najstarszych gatunków literackich wywodząc się ze starożytnej Grecji. Pierwszą znaną bajkę napisał żyjący przed prawie trzema tysiącami lat Hezjod. Tym dziwniejsze że zazwyczaj myli się bajki z baśniami chociaż utwory tego typu różnią się od siebie.... Więcej »

Więcej »

Baśń – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Baśń jest gatunkiem literackim częścią epiki. Często jest mylona zwłaszcza w języku potocznym z bajką. Bajki są jednak wierszowane a to co zazwyczaj mają na myśli ludzie mówiąc o bajkach to właśnie baśnie. Świat przedstawiony w baśniach jest fantastyczny – występują... Więcej »

Więcej »

Teatr absurdu – cechy, założenia, przedstawiciele, przykłady | wypracowanie

Sformułowanie „teatr absurdu” zawdzięczamy angielskiemu badaczowi Martinowi Esslinowi. W eseju o takim tytule opublikowanym w 1960 roku wskazał wyróżniki tego nurtu – Esslin rozwijał swoje rozważania na ten temat publikując kolejne wersje swojej książki (ostatnia ukazała... Więcej »

Więcej »

Absurd – definicja, charakterystyka, przedstawiciele, znaczenie | wypracowanie

Słowo absurd można rozumieć dwojako – albo jako określenie sfomułowania które jest sprzeczne albo (szerzej) jako coś co jest niezgodne z prawami logiki. „Młody starzec” może być uznany za absurd według obu tych wyznaczników gdyż już na pierwszy rzut oka widać... Więcej »

Więcej »

Groteska – definicja, charakterystyka, przedstawiciele, znaczenie | wypracowanie

W XV wieku odkryto w Rzymie niezwykłą grotę pełną zadziwiających malowideł. Przedstawiały one połączenia ludzi i zwierząt i roślin. Motywy owe zaczęły być kopiowane i rozpowszechniane a od miejsca znalezienia nazwano je „groteskami” (źródłosłów jest zrozumiał... Więcej »

Więcej »

Nowomowa – definicja, charakterystyka zjawiska, przykłady | wypracowanie

Termin „nowomowa” (ang. newspeak) został ukuty przez brytyjskiego pisarza George’a Orwella w jego antyutopii „Rok 1984”. Orwell przedstawia w nim totalitarne państwo (wzorowane na Związku Radzieckim) które chce kontrolować wszystkie przejawy życia obywateli.... Więcej »

Więcej »

Katastrofizm – definicja charakterystyka przedstawiciele znaczenie... | wypracowanie

Katastrofizm należy do bardzo charakterystycznych prądów kulturalnych XX wieku a jego rozkwit przypada na dwudziestolecie międzywojenne. Jednak korzenie nurtu tkwią głębiej w przeszłości. Wiek XIX uznawany jest za okres olbrzymiego postępu ludzkości. Postęp dokonywał się wówczas... Więcej »

Więcej »

Nazwiska znaczące w literaturze – omów zagadnienie na wybranych przykładach... | wypracowanie

Nazwisko znaczące w literaturze to zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego „nazwisko bohatera utworu literackiego które stanowi aluzję do charakteru lub typu psychicznego tego bohatera”. Jeśli postać zostaje obdarzona takim nazwiskiem najczęściej pełni ona funkcję... Więcej »

Więcej »

Czy Stanisława Bozowska odniosła zwycięstwo czy poniosła klęskę?... | wypracowanie

XIX wiek stanowił trudny okres dla Polaków. Kraj znajdował się pod zaborami a próby postań narodowych nie doprowadziły do odzyskania niepodległości. Jednak problemy naszego narodu wiązały się nie tylko z brakiem niepodległości. Istotne były również bolączki społeczne... Więcej »

Więcej »

Czy Stanisława Bozowska zasługuje na miano siłaczki? | wypracowanie

Stanisława Bozowska to zapewne jedna z najciekawszych postaci wykreowanych przez Stefana Żeromskiego. Jest ona bohaterką noweli „Siłaczka” i to do niej odnosi się jej tytuł. Czy aby na pewno? Czy rzeczywiście Stanisława Bozowska była „siłaczką”? Żeby ocenić tę... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Stanisławy Bozowskiej i Pawła Obereckiego... | wypracowanie

W noweli „Siłaczka” (1895) Stefan Żeromski odmalował dylematy i postawy polskiej inteligencji pod koniec XIX wieku. Polska znajdowała się wówczas pod jarzmem zaborów ale nie tylko to było problem społeczeństwa. Duża jego część żyła mianowicie w okropnej nędzy... Więcej »

Więcej »

Czy gimnazjaliści z Klerykowa byli zagubieni w labiryncie historii? | wypracowanie

Stefan Żeromski opierając się na własnych wspomnieniach i obserwacjach napisał powieść „Syzyfowe prace”. To dzieło bez wątpienia wielowątkowe – przedstawia obraz pokolenia młodych Polaków pod koniec XIX wieku odbierających edukację w zaborze rosyjskim i wkraczających... Więcej »

Więcej »

Syzyfowe prace jako powieść o dorastaniu – opracowanie | wypracowanie

Powieść Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace” to dzieło wyjątkowe. Można ją interpretować jako książkę polityczną – opowiada przecież o ważnych kwestiach związanych z relacjami polsko-rosyjskimi pod koniec XIX wieku. Żeromski przedstawia bezlitosną rzeczywistość... Więcej »

Więcej »

Rusyfikacja w „Syzyfowych pracach” i metody walki z nią | wypracowanie

Rusyfikacja należy do kluczowych tematów powieści Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace”. Dzieło owo wydane po raz pierwszy w 1897 roku oparte jest w dużej mierze na własnych wspomnieniach autora z okresu kiedy uczył się w rosyjskim gimnazjum. W XVIII wieku doszło do rozbiorów... Więcej »

Więcej »

„Syzyfowe prace” - znaczenie tytułu | wypracowanie

Jak wyjaśnić znaczenie tytułu powieści Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace”? Żeby przeanalizować ten problem musimy przypomnieć kilka faktów o powieści jak i mit o Syzyfie. Otóż powieść ukazała się w 1897 roku na łamach prasy (książkowe wydanie pojawiło się... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka | wypracowanie

Powieść Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace” stanowi wyjątkowy obraz dorastania Polaka w zaborze rosyjskim pod koniec XIX wieku. Bohaterowie dojrzewają psychicznie i intelektualnie gromadzą nową wiedzę przeżywają dramaty osobiste i religijne. Wszystko to rozgrywa się na tle mrocznego... Więcej »

Więcej »

Dzieje Andrzeja Radka (w punktach) | wypracowanie

1. Dzieciństwo chłopskiego syna. Andrzej (Jędrek) Radek pasie zwierzęta. 2. Skłonienie przez rodzinę do parodiowania wiejskiego nauczyciela Antoniego Paluszkiewicza zwanego Kawką. 3. Paluszkiewicz przyłapuje Radka na kpinach. Chłopak boi się kary jednak nauczyciel częstuje go słodyczami... Więcej »

Więcej »

Dzieje Marcina Borowicza (w punktach) | wypracowanie

1. Ośmioletni Marcin Borowicz oddany panu Wiechowskiemu nauczycielowi w Owczarach (ma on przygotować chłopaka do nauki w gimnazjum). 2. Poznawanie zasad panujących w szkole – nie wolno używać języka polskiego na lekcjach za nieposłuszeństwo grożą kary fizyczne. Poczucie osamotnienia... Więcej »

Więcej »

Moja ocena Tomka Sawyera | wypracowanie

Chyba mało która postać literacka cieszy się taką sympatią jak Tomek Sawyer bohater powieści Marka Twaina! Dowodzi tego nieustająca popularność książek opisujących jego przygody („Przygody Tomka Sawyera” „Przygody Hucka Finna” i inne) oraz ponad dwadzieścia... Więcej »

Więcej »

Najciekawsza przygoda Tomka Sawyera – opis | wypracowanie

Tomek Sawyer to chyba największy łobuz w dziejach literatury! Ten bohater książek amerykańskiego pisarza Marka Twaina przeżył tyle przygód i spłatał tyle psikusów że trudno wybrać ten najciekawszy! Czy bardziej interesujący był jego sposób uniknięcia malowania płotu... Więcej »

Więcej »

Recenzja książki „W 80 dni dookoła świata” | wypracowanie

Juliusz Verne to według mnie jeden z najciekawszych pisarzy jacy żyli w XIX wieku! Była to epoka obfitująca w wielkich literatów – wtedy tworzyli Henryk Sienkiewicz i Aleksander Dumas (autor „Trzech muszkieterów” rodak pana Verne). Mimo to twórczość Verne’a... Więcej »

Więcej »

Opis najciekawszej przygody Fileasa Fogga | wypracowanie

Powieść „W 80 dni dookoła świata” to chyba najpopularniejsze dzieło słynnego francuskiego pisarza Juliusza Verne. Nie ma się co dziwić! Rzadko można trafić na książkę tak pełną niezwykłych przygód charakterystycznych bohaterów i nagłych zwrotów akcji!... Więcej »

Więcej »

Czego uczy nas Pinokio? | wypracowanie

„Pinokio” Carlo Collodiego to jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci w historii literatury! Doczekała się przekładów na dwieście czterdzieści różnych języków i chyba trudno znaleźć dziecko które nie słyszałoby o łobuzie wystruganym z drewna... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Liberalizm – geneza definicja...

Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...

„Mistrz i Małgorzata” jako...

„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...

Motyw artysty w literaturze i sztuce...

Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...

Omów różne wizje powstania świata...

Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...

Opis burzy piaskowej w „W Pustyni...

Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...

„Hamlet” jako tragedia szekspirowska...

W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...

Inwokacja – analiza i interpretacja...

Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...

Odyseusz opowiada Telemachowi o...

Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...

Obraz szlachty w wierszu „Zbytki...

Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...