Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Ja jako Pinokio – przygoda | wypracowanie

Pewnego ranka obudziłem się z dziwnym uczuciem. Wydawało mi się że jestem jakiś zesztywniały – jakbym był zrobiony z drewna. „Zdarza się” – pomyślałem – „wczoraj cały dzień grałem z kolegami w piłkę więc zmęczyłem się stąd to dziwne wrażenie”.... Więcej »

Więcej »

Przygoda Pinokia – opowiadanie na podstawie książki | wypracowanie

Książka Carlo Collodiego pod tytułem „Pinokio” należy do najbardziej popularnych dzieł literatury dla dzieci. Została przetłumaczona na dwieście czterdzieści języków i chyba nie ma na świecie nikogo kto nie słyszałby o przygodach niesfornego pajacyka. Wszyscy znamy jego... Więcej »

Więcej »

Obraz arystokratów i rewolucjonistów w dramacie „Nie-Boska komedia”... | wypracowanie

W „Nie-boskiej komedii” Zygmunt Krasiński dokonał wnikliwej i precyzyjnej analizy zjawiska jakim jest rewolucja. Autor wykreował dwóch bohaterów – przywódców antagonistycznych obozów – którzy zdecydowanie wyróżniają się... Więcej »

Więcej »

„Nie-boska komedia” jako dramat romantyczny | wypracowanie

„Nie-boska komedia” Zygmunta Krasińskiego jest utworem szczególnym. Ten dramat romantyczny zaliczany jest do najważniejszych dzieł gatunku a jego autor wykreował niepowtarzalny - pełen zagadek tajemnic i napięcia świat. Odstępując od reguł określających dramat klasyczny... Więcej »

Więcej »

„Nie-boska komedia” jako dramat rodzinny | wypracowanie

„Nie-boska komedia” Zygmunta Krasińskiego to dzieło podejmujące bardzo rozległą tematykę. W tym kontekście wyraźnie zaznacza się jego dwudzielność. Pierwsza część (składa się z dwóch fragmentów) dotyka głównie życia rodzinnego prezentuje Męża w świecie... Więcej »

Więcej »

Cechy dramatu romantycznego ukazane na przykładzie „Nie-boskiej komedii”... | wypracowanie

Dramat romantyczny to szczególna odmiana tego gatunku literackiego która ukształtowała się w opozycji do poetyki klasycznej natomiast pod wyraźnym wpływem dokonań Szekspira i twórców hiszpańskiego baroku. Nowy rodzaj utworów scenicznych pełniej oddawał zawiłość... Więcej »

Więcej »

„Nie-boska komedia” jako dramat o poezji i poecie | wypracowanie

„Nie-boska komedia” Zygmunta Krasińskiego to dzieło poruszające rozległą tematykę. Obok problemów rewolucji i rodziny bardzo wyraźnie zaznacza swoją obecność poezja – siła która zdaje się mieć decydujący wpływ na los hrabiego Henryka. Już pierwsze fragmenty... Więcej »

Więcej »

Obraz rewolucji w „Nie-boskiej komedii” | wypracowanie

Chociaż rewolucja ukazana w „Nie-boskiej komedii” nie została osadzona w wyraźnym kontekście historycznym inspiracją i źródłem przemyśleń Krasińskiego była Wielka Rewolucja Francuska. To wydarzenie które zmieniło obraz świata stało się także zarzewiem wielu... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta | wypracowanie

Dwie podzielone murem części zamku oraz dwóch bohaterów między którymi wznosi się mur niezgody - tak można pokrótce zarysować fabułę „Zemsty” Aleksandra Fredry. Cześnik i Rejent czyli opiekunowie poszczególnych skrzydeł budynku są antagonistami... Więcej »

Więcej »

„Zemsta” - sprawozdanie z książki | wypracowanie

„Zemsta” to komedia napisana przez Aleksandra Fredrę na początku lat 30 XIX stulecia. Na okładce tej pozycji najczęściej pojawiają się mur krokodyl szlachcic zamek lub szabla – wszystkie te motywy odgrywają ważną rolę w utworze. Dzieło choć krótkie przedstawia... Więcej »

Więcej »

Dlaczego „Zemsta” Aleksandra Fredry pomimo tylu lat wciąż nas bawi... | wypracowanie

„Zemsta” Adama Fredry jest dziełem szczególnym. Ta komedia napisana niemal przed dwustu laty wciąż śmieszy i cieszy się olbrzymią popularnością. Uczniowie często wymieniają jako jedną z ulubionych lektur cenią ją także nauczyciele. Z kolei pewne cytaty zaczerpnięte... Więcej »

Więcej »

Komizm w „Zemście” | wypracowanie

„Zemsta” Aleksandra Fredry choć napisana niemal 200 lat temu śmieszy do dzisiaj o czym może świadczyć niesłabnąca popularność tego dzieła - także na deskach teatru. Wykreowany przez autora świat stanowi misterną pełną humoru budowę. W komedii można doszukać się trzech... Więcej »

Więcej »

„Boska komedia” jako dzieło przełomu wieków – opracowanie | wypracowanie

„Boska Komedia” podejmuje bardzo ważne dla współczesnego Dantemu świata problemy. Poeta z niepokojem obserwuje polityczne zawirowania które prowadzą do nadużyć władzy oraz zagubienia ludzkości którą on pragnie wyprowadzić na właściwe ścieżki. Największym... Więcej »

Więcej »

„Boska komedia” – tytuł. Znaczenie | wypracowanie

Tytuł arcydzieła Dantego może współczesnego czytelnika zadziwiać. Dramatyczne sceny w Piekle i Czyśćcu oraz pełne patosu w Raju głębokie refleksje o charakterze filozoficznym teologicznym politycznym nie wpisują się w nasze pojęcie komedii. Nawet poczucie humoru którego Dantemu... Więcej »

Więcej »

Piekło Dantego – opis | wypracowanie

Obraz Piekła w „Boskiej Komedii” Dantego jest bardzo wymowny i silnie alegoryczny. W toku narracji dowiadujemy się że Piekło powstało w momencie strącenia Lucyfera z nieba kiedy to zbuntowany anioł uderzył w ziemię i stworzył potężny lej na którego dziewięciu okręgach... Więcej »

Więcej »

„Pieśń o Rolandzie” jako chanson de geste – opracowanie | wypracowanie

Chanson de geste to gatunek poetycki który zrodził się w dobie średniowiecza na terenach dzisiejszej Francji. „Pieśni o czynach” - bo tak należy tłumaczyć francuską nazwę gatunku - powstawało w okresie między XI a XIII wiekiem sporo jednak to najstarsza z nich okazała... Więcej »

Więcej »

Roland jako ideał rycerza – opracowanie | wypracowanie

Rolanda dzielnego rycerza będącego bohaterem słynnej chanson de geste poznajemy jako postać niepozbawioną wad wynikających z dumnej postawy i trudnego charakteru ale jednak doskonałą w dziedzinie której poświęciła swoje życie. Będąc przedstawicielem grupy społecznej zwanej bellatores... Więcej »

Więcej »

Ceremoniał rycerskiej śmierci – rozwiń temat na podstawie fragmentów... | wypracowanie

Ars bene moriendi czyli sztuka dobrego umierania była w średniowiecznej literaturze dość dobrze rozwiniętą formą porady najczęściej obrazowanej przykładami w jaki sposób przygotować się do śmierci by po odejściu z tego świata trafić prosto do raju. Na ten temat powstawały całe... Więcej »

Więcej »

Analizując fragment „Dziejów Tristana i Izoldy” oraz opowiadania... | wypracowanie

Śmierć Tristana zarówno w słynnej średniowiecznej opowieści jak i we współczesnej reinterpretacji Andrzeja Sapkowskiego następuje w podobnych okolicznościach. Nieszczęśliwy kochanek zraniony w niefortunny sposób umiera czekając na przybycie swej wielkiej życiowej miłości... Więcej »

Więcej »

Miłość Tristana i Izoldy jako miłość tragiczna – opracowanie | wypracowanie

Tristan i Izolda od początku swojej znajomości byli wystawiani na ciężkie próby. Z jednej strony wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to iż są sobie przeznaczeni. Z drugiej jednak los zdecydowanie im nie sprzyjał sprawiając że ich szczera miłość stała się miłością... Więcej »

Więcej »

Św. Franciszek jako ideał świętego | wypracowanie

Święty Franciszek swoją postawę od samego początku starał się wzorować na Jezusie widząc w Nim najwyższy ideał. Wkroczył więc na drogę ubóstwa i cnoty wyrzekając się pokus tego świata. Przemierzając włoskie miasta swoją niezwykłą skromnością i umiłowaniem modlitwy przyciągał... Więcej »

Więcej »

Moje spotkanie z kosmitą – opowiadanie z użyciem dialogu i opisu | wypracowanie

Pewnego letniego popołudnia udałem się na spacer do parku. Robiło się już ciemno i drzewa rzucały długie cienie. Stwarzało to atmosferę niezwykłości i tajemniczości chociaż znałem miejski park od lat! W pewnym momencie zauważyłem iż ptaki obniżyły swój lot a z nieba zaczęły... Więcej »

Więcej »

Wybrane pary małżeńskie w literaturze. Oceń jak wzajemnie partnerzy... | wypracowanie

Pisarze i poeci od tysiącleci sławią miłość – miłość nieszczęśliwą tragiczną lub też miłość spełnioną. Opis tej ostatniej zazwyczaj kończy się w chwili ślubu. Nieco mniej uwagi poświęca się małżeństwu. W porównaniu z porywami romantycznej miłości wydaje się... Więcej »

Więcej »

Fabryki, huty, kopalnie w oczach Stefana Żeromskiego. Wypracowanie | wypracowanie

Stefan Żeromski był pisarzem który w sposób bardzo plastyczny odmalowywał panoramę współczesnego mu świata. W „Ludziach bezdomnych” poznajemy więc z jednej strony pełen przepychu i beztroski świat arystokracji z drugiej - naznaczony biedą i ciężką pracą... Więcej »

Więcej »

Człowiek XXI wieku – bohater XXI wieku w literaturze – opracowanie... | wypracowanie

Bohaterowie powieści z początku XXI wieku niosą na swych barkach wszystkie te problemy które towarzyszą współczesnemu człowiekowi. Nierzadko znajdują się oni w opozycji do kultury dominującej i nie akceptując jej dogmatów prowadzą kontrowersyjny tryb życia. Literatura... Więcej »

Więcej »

Jan Matejko Rejtan upadek Polski – opis interpretacja i analiza obrazu... | wypracowanie

Dramatyczna scena ukazana przez Jana Matejkę na obrazie „Rejtan upadek Polski” rozgrywa się na Zamku Królewskim w Warszawie trzeciego dnia sejmu rozbiorowego który ostatecznie doprowadził do I rozbioru Rzeczypospolitej. Gorliwy patriota Tadeusz Rejtan chcąc zapobiec katastrofie... Więcej »

Więcej »

Jan Matejko, Kochanowski nad zwłokami Urszulki - interpretacja | wypracowanie

Urszula Kochanowska nie była jedynym dzieckiem Jana Kochanowskiego i też nie tylko ją spośród swych pociech polski poeta stracił jednak to jej śmierć była dla niego wyjątkowym ciosem i jej poświęcił „Treny” zbiór przepełnionych smutkiem i filozoficzną refleksją... Więcej »

Więcej »

Jan Matejko Konstytucja 3 maja – opis interpretacja i analiza obrazu... | wypracowanie

Na utrzymanym w akademickiej stylistyce obrazie „Konstytucja 3 maja” Jana Matejki rozpoznajemy twarze wielu historycznych postaci oświeceniowej Polski: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Tadeusza Kościuszki Hugona Kołłątaja Juliana Ursyna Niemcewicza Stanisława Staszica... Więcej »

Więcej »

Jan Matejko Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem – opis interpretacja... | wypracowanie

Na obrazie Jana Matejki widzimy astronoma Mikołaja Kopernika przebywającego nocą na szczycie budynku we Fromborku i obserwującego niebo. Młody mężczyzna z kruczoczarnymi włosami średniej długości ubrany jest w ciemny płaszcz z futrzanym obszyciem. W pozycji klęczącej ustawiony do odbiorcy... Więcej »

Więcej »

Jan Matejko, Stańczyk – opis, interpretacja i symbolika obrazu | wypracowanie

„Stańczyk” to jeden z tych obrazów Jana Matejki który poświęcony jest przyczynom upadku Rzeczypospolitej. Królewski błazen zasiadający na fotelu w centrum obrazu jest wyraźnie zasępiony. Od gorącej czerwieni jego wesołego błazeńskiego stroju odbija się silnym... Więcej »

Więcej »

Jan Matejko, Hołd pruski – opis, interpretacja i symbolika obrazu | wypracowanie

Obraz Jana Matejki zatytułowany „Hołd pruski” przedstawia historyczną scenę złożenia lennego hołdu polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu przez Albrechta Hohenzollerna ostatniego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Dzieło to wpisuje się w nurt historycznych obrazów... Więcej »

Więcej »

Jan Matejko Bitwa pod Grunwaldem – opis interpretacja i symbolika obrazu... | wypracowanie

Obraz przedstawiający scenę bitwy na polach Grunwaldu pomiędzy wojskami Władysława Jagiełły a żołnierzami zakonu krzyżackiego ukazuje epicentrum walki dwóch wrogich wojsk. Ze skłębionych ciał ludzkich wyłaniają się znane z historii postaci wśród których najsilniej... Więcej »

Więcej »

Nie ma winy bez kary. Jakie koncepcje ukarania i radości uczynienia... | wypracowanie

Sprzeciwianie się obowiązującym normom i łamanie zakazów leży w ludzkiej naturze tak samo jak ich ustalanie. Różnego rodzaju przewinienia opisane zostały w literaturze na przestrzeni kilku stuleci. Bohaterom wykraczającym poza obowiązujące normy towarzyszy nieraz radość z... Więcej »

Więcej »

Metamorfoza bohatera i jej sens w literaturze - omów na przykładach... | wypracowanie

Przemiany bohaterów literackich dokonują się na kilku płaszczyznach – może to być przemiana wewnętrzna lub zewnętrzna; przemiana może być konsekwencją doświadczeń jakich doświadcza bohater jego własną decyzją albo też może zostać narzucona przez siły zewnętrzne. W... Więcej »

Więcej »

Matka Boska jako bohaterka literacka. Przedstaw jej obraz funkcjonujący... | wypracowanie

Spośród wszystkich świętych Kościoła katolickiego największymi względami cieszy się w Polsce Matka Boska uznawana od czasów średniowiecza za najlepszą pośredniczkę pomiędzy niebem i ziemią. Nic więc dziwnego że stała się ona bohaterką wielu utworów literackich... Więcej »

Więcej »

Czy wiara pomaga w życiu. Rozprawka | wypracowanie

Gdy myślimy o wierze pierwszym naszym skojarzeniem jest wiara w Boga. Wierzyć możemy jednak w różne wartości w otaczających nas ludzi i w nas samych. Czasem wiara czy to religijna czy zupełnie z religią niezwiązana może okazać się prawdziwą siłą w pokonywaniu życiowych problemów.... Więcej »

Więcej »

Czy świat można naprawić uśmiechem? Rozprawka | wypracowanie

Śmiech jest naturalną reakcją człowieka na to co zabawne przyjemne miłe. Nie jest to jednak jedyny kontekst uśmiechu. Nierzadko uśmiechamy się gdy nie pozostaje nam nic innego ironicznie komentując w ten sposób absurdy tego świata. Po uśmiech sięgamy także wtedy gdy chcemy w jakiś... Więcej »

Więcej »

Świat jest darem dla człowieka – rozprawka | wypracowanie

W naszym codziennym życiu któremu towarzyszy poczucie stabilności i bezpieczeństwa często nie zastanawiamy się jak wielkim darem jest dla nas świat. Piękno otaczającej nas rzeczywistości towarzystwo bliskich nam osób możliwość uczestnictwa w życiu społecznym przyjmujemy... Więcej »

Więcej »

Nie ma zbrodni bez kary. Rozpawka. Podaj trzy przykłady z literatury. | wypracowanie

Literatura bardzo chętnie odsłania przed czytelnikiem mroczną stronę ludzkiej natury ukazując człowieka w sytuacji zbrodni analizując motywy jego postępowania oraz rozterki tuż po dokonaniu zbrodniczego czynu. Jak wykazują jednak dobitnie dzieła literackie zbrodnia nie powinna zostać nieodkryta... Więcej »

Więcej »

Jaki obraz wsi i jej mieszkańców wyłania się z literatury i sztuki?... | wypracowanie

Pierwsze szczere zainteresowanie wsią i chłopami pojawiło się w XIX wieku w dobie romantyzmu. Romantyków inspirowały ludowe wierzenia niesamowite podania i legendy oraz specyficzna religijność ludu łącząca wątki chrześcijańskie i magiczne. Ówcześni literaci chętnie eksplorujący... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Liberalizm – geneza definicja...

Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...

„Mistrz i Małgorzata” jako...

„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...

Motyw artysty w literaturze i sztuce...

Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...

Omów różne wizje powstania świata...

Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...

Opis burzy piaskowej w „W Pustyni...

Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...

„Hamlet” jako tragedia szekspirowska...

W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...

Inwokacja – analiza i interpretacja...

Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...

Odyseusz opowiada Telemachowi o...

Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...

Obraz szlachty w wierszu „Zbytki...

Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...