Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Obraz szlachty w wierszu „Zbytki polskie” i satyrze „Świat zepsuty”... | wypracowanie

Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie współobywateli do większego starania o dobro kraju oraz pokazanie jakie ich wady są najbardziej niebezpieczne. Również... Więcej »

Więcej »

List otwarty w imieniu Antygony skierowany do Kreona nakłaniający go... | wypracowanie

Szlachetny i Potężny Kreonie chciałabym prosić cię o możliwość pochowania mojego brata Polinejkesa. Nakazałeś porzucić jego ciało jak gdyby było truchłem zwierzęcia. I też dzikie zwierzęta pożrą cielesne pozostałości mojego ukochanego krewnego. Dobrze wiesz że w naszej kulturze... Więcej »

Więcej »

Opis burzy letniej | wypracowanie

Lato to okres wspaniałego słońca ciepłych wietrzyków i jasnego nieba. Nie należy jednak zapominać że jest ono także czasem burz! W naturze wszystko pozostaje w równowadze i za uroki pięknej pogody płacić musimy groźnymi ulewami i przerażającymi grzmotami. Zbliżającą się... Więcej »

Więcej »

Opis owocu | wypracowanie

Owoce to ważna część diety. Zawierają mnóstwo witamin mikroelementów i są najzwyczajniej w świecie bardzo smaczne! Spośród wszystkich owoców najbardziej lubię jabłko. Jabłka są nie tylko wyborne w smaku ale również niezwykle ładne! Przypominają kulę... Więcej »

Więcej »

Poeci o sobie i znaczeniu poezji. Omów temat porównując fragment „Wielkiej... | wypracowanie

Od stuleci toczy się spór na temat znaczenia poezji. Część dyskutantów uważa że ma ona olbrzymi wpływ na rzeczywistość. W końcu to poeci rozbudzali pragnienie wolności lub rozniecali bitewny szał to poeci dawali natchnienie do wielkich przewrotów i rewolucji sławili... Więcej »

Więcej »

Napisz list do swojego idola | wypracowanie

Steven Spielberg Hollywood Szanowny Panie Spielberg piszę do Pana ponieważ jest Pan moim ulubionym reżyserem filmowym. Należę do zapalonych kinomanów i oglądam każdego roku około setki filmów! Na tej podstawie mogę śmiało stwierdzić że pańskie dzieła bardzo wyróżniają... Więcej »

Więcej »

Korzyści życia na wsi – rozprawka | wypracowanie

Żyjemy w czasach gwałtownego rozwoju miast. Coraz więcej osób przeprowadza się do metropolii licząc że w wielkich ośrodkach łatwiej znajdą dobrą pracę i będą mogli cieszyć się dużo bogatszą ofertą kulturalną. Trudno odmówić im racji – w końcu nawet najbogatsza... Więcej »

Więcej »

Rola lektur w życiu bohatera literackiego. W pracy na ten temat zawrzyj... | wypracowanie

Literatura może zmienić życie na dobre lub na złe – taki wniosek wydaje się nasuwać po lekturze „Lalki” Bolesława Prusa oraz „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Co więcej mowa nie tyle o wielkich księgach religijnych (np. „Biblia” lub... Więcej »

Więcej »

Jakiej oceny Polaków i Polski dokonują romantyczni poeci? | wypracowanie

Romantyzm należy do najważniejszych epok w dziejach polskiej literatur czy wręcz całej kultury narodowej. Wizje stworzone przez ówczesnych poetów od dwóch stuleci nieodmiennie oddziałują na zbiorową wyobraźnię naszego narodu. Również dzisiaj w sporach politycznych... Więcej »

Więcej »

Czy zgadzasz się z twierdzeniem że nie bogactwo jest przyjacielem ale... | wypracowanie

Dzisiejszy świat zachęca by przywiązywać dużą wagę do dóbr materialnych. W telewizji oglądamy teledyski na których gwiazdy muzyki obnoszą się ze swoimi willami i limuzynami. W Internecie czytamy artykuły wychwalające zdolnych przedsiębiorców – młodzi miliarderzy... Więcej »

Więcej »

Jeden dzień potrafi zmienić całe życie. W swojej wypowiedzi ustosunkuj... | wypracowanie

Wiele osób narzeka na to że w ich życiu nic się nie zmienia. „Nuda nuda nuda” powtarzają ze smutkiem. Dodają że często nie widzą żadnej różnicy między dniem dzisiejszym i wczorajszym – i tak przez całe lata. A jednak czasem bywa i tak że jeden dzień potrafi... Więcej »

Więcej »

Życie jest fascynujące, jeżeli się ma marzenia – rozwiń temat | wypracowanie

Wiele osób żali się na to że ich życie jest nudne. „Dzień mija za dniem i każdy jest podobny do poprzedniego” mówią się. Ale z drugiej strony każdy chyba zna mnóstwo osób pełnych energii poczucia humoru i pracowitych. Co różni te dwa rodzaje... Więcej »

Więcej »

Wady i zalety bycia nauczycielem – rozprawka | wypracowanie

Nauczyciel to zawód z którym stykają się niemal wszyscy ludzie. W końcu każdy Europejczyk wiele lat swojego życia spędza w szkole zaś spora część decyduje się po studiach kontynuować pracę w edukacji tym razem w roli nauczyciela właśnie. Jakie są plus a jakie minusy tego... Więcej »

Więcej »

Czy kodeks rycerski obowiązuje dzisiaj? | wypracowanie

Rycerze należeli do najbardziej fascynujących postaci w historii ludzkości. W końcu prowadzili ciekawe życie na które składały się wojny turnieje czy hołdy wasalne. Ale nie tylko to jest istotne– bowiem rycerstwo stworzyło własny system wartości niepisany kodeks obejmujący... Więcej »

Więcej »

Napisz list do Dedala, w którym pocieszysz go po śmierci syna | wypracowanie

Szanowny i mądry Dedalu! Piszę do ciebie by przynieść Ci pociechę w najtrudniejszych chwilach Twojego życia. We wszystkich kulturach i epokach śmierć dziecka zawsze stanowiła powód największego cierpienia. Twój ból musi być szczególnie wielki ponieważ zdajesz... Więcej »

Więcej »

Artur Grottger Pożegnanie powstańca – opis interpretacja i analiza... | wypracowanie

„Pożegnanie powstańca” jest jedną z dwóch części dyptyku Artura Grottgera których tematyka wiąże się z powstaniem styczniowym. Płótno którego pole obrazowe składa się z kwadratu zwieńczonego półkolem obwiedzione złotą ramą ukazuje powstańca... Więcej »

Więcej »

Władysław Podkowiński Dzieci w ogrodzie – opis interpretacja i analiza... | wypracowanie

Znanego przede wszystkim z symbolistycznego „Szału uniesień” Władysława Podkowińskiego nie ominęła fascynacja impresjonizmem który na przełomie XIX i XX wieku święcił triumfy na salonach. Wyrazem zainteresowań Podkowińskiego impresjonizmem jest obraz „Dzieci w... Więcej »

Więcej »

Władysław Podkowiński Szał uniesień – opis interpretacja i analiza... | wypracowanie

„Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego to z pewnością jeden z najlepiej znanych polskich obrazów okresu przełomu wieków XIX i XX. Entuzjastycznie przyjęty podczas wystawy w warszawskiej Zachęcie stał się ważnym reprezentantem polskiego symbolizmu. Centralną... Więcej »

Więcej »

Claude Monet Łodzie rybackie wypływające z portu – opis interpretacja... | wypracowanie

„Łodzie rybackie wypływające z portu” to jeden z wielu obrazów Moneta na których malarz uwiecznia port morze i łodzie – jeden z jego ulubionych tematów malarskich. W zatoce morskiej widzimy szereg łodzi rybackich z wielkimi żaglami które kolejno opuszczają... Więcej »

Więcej »

Claude Monet Impresja wschód słońca – opis interpretacja i analiza... | wypracowanie

Malując w 1873 roku największe swoje dzieło Claude Monet nazwał go „impresją” chcąc w ten sposób podkreślić ulotność uchwyconej na płótnie chwili. Nie wiedział że już niebawem od tytułu obrazu impresjonistami nazwane zostanie całe środowisko artystów... Więcej »

Więcej »

Cechy poezji Norwida | wypracowanie

Chociaż Cyprian Kamil Norwid początkowo kształcił głównie umiejętności graficzne (opublikował wiele prac) jego imię zapisało się w historii przede wszystkim dzięki literaturze. Szczególnie zasłynął jako poeta - autor wierszy niebanalnych znacznie wybijających się na tle... Więcej »

Więcej »

Dwa światy – realny i fantastyczny w „Balladynie” – opracowanie... | wypracowanie

Ballada to gatunek literacki po który pisarze romantyczni sięgali bardzo często. Jedną z najważniejszych cech tych synkretycznych utworów było czerpanie motywów i postaci z ludowych wierzeń i legend. Nadając swojej tragedii tytuł „Balladyna” Słowacki w pełni... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny | wypracowanie

Alina i Balladyna to siostry. Są jednak postaciami zupełnie odmiennymi – odróżniają się nie tylko pod względem charakteru ale także cechami zewnętrznymi. Pierwsza z nich jest dziewczyną o zaróżowionej skórze jasnych włosach i fiołkowych oczach. Natomiast uroda... Więcej »

Więcej »

Balladyna – kobieta ambitna czy zbrodniarka? | wypracowanie

Tytułowa bohaterka tragedii Juliusza Słowackiego jest postacią wykreowaną w niezwykle interesujący sposób. Bliscy i ci którzy mieli okazję ją poznać dostrzegają w niej piękno dobro i miłość bardzo łatwo dając się omamić jej urokowi. Wszak czyny Balladyny przynoszą jedynie... Więcej »

Więcej »

Przygotowanie – interpretacja fragmentu „Kordiana” | wypracowanie

Jest 31 grudnia 1799 r. Przed chatą czarnoksiężnika Twardowskiego która mieści się gdzieś w górach karpackich Czarownica czesze włosy i przywołuje siły zła. Na jej wezwanie odpowiada Szatan tuż za nim pojawiają się kolejne demony. Wkrótce rozpocznie się mroczny rytuał... Więcej »

Więcej »

Auguste Renoir, Huśtawka – opis, interpretacja i analiza obrazu | wypracowanie

Scena ukazana na obrazie słynnego impresjonisty przedstawia grupę osób zebraną wokół huśtawki w parku. Centralną postacią jest kobieta trzymająca rękoma sznury huśtawki i wspierająca na niej stopę. Kobieta ubrana jest w suknię od spodu niebieską na którą z góry... Więcej »

Więcej »

Spisek koronacyjny – interpretacja fragmentu „Kordiana” | wypracowanie

Trzeci akt „Kordiana” rozpoczyna się sceną ukazującą przygotowania do koronacji cara Mikołaja. Zgromadzeni ludzie wypowiadają swoje sądy dotyczące nowego władcy Żołnierz śpiewa nawet: Boże pochowaj nam króla! co stanowi ironiczne odwrócenie fragmentu angielskiego... Więcej »

Więcej »

„Bogurodzica” „Lament świętokrzyski” – interpretacja i analiza... | wypracowanie

„Bogurodzica” i „Lament świętokrzyski” to utwory poetyckie reprezentujące polską pieśń religijną okresu średniowiecza. Historycy literatury staropolskiej pozostają zgodni co do tego że oba teksty prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny oraz wykazują się niespodziewaną... Więcej »

Więcej »

Motyw „Stabat Mater Dolorosa” w „Lamencie świętokrzyskim” | wypracowanie

Sekwencja zredagowana w XIII wieku przez włoskiego franciszkanina Jacopone'a da Todi zatytułowana „Stabat Mater Dolorosa” stała się ważnym punktem odniesienia dla średniowiecznej poezji całej Europy. Wśród polskich dzieł poetyckich wieków średnich również... Więcej »

Więcej »

Podróże Kordiana - opis etapy znaczenie - motyw wędrówki w „Kordianie”... | wypracowanie

Pierwszy akt dramatu Juliusza Słowackiego ukazuje Kordiana jako piętnastoletniego młodzieńca który poszukuje prawdziwie wartościowej idei by nadać swemu życiu sens. Irytują go opowieści doświadczonego Grzegorza. Pragnie samodzielnie wytyczyć swój szlak nie korzystając z wskazówek... Więcej »

Więcej »

Testament mój – interpretacja i analiza | wypracowanie

Wiersz zatytułowany „Testament mój” napisał Juliusz Słowacki na przełomie lat 1839 - 1840 będąc w tym czasie w Paryżu. Dzieło odbija nastrój poety na którego kształtowanie się wpływ miały problemy z jakimi poeta borykał się w stolicy Francji oraz jego... Więcej »

Więcej »

Marionetki – interpretacja i analiza | wypracowanie

„Marionetki” Norwida to wiersz o bardzo wymownym tytule który nawiązuje do toposu theatrum mundi (teatr świata). Umiejscawiając ludzkość na scenie poeta poddaje analizie sznurki (odpowiadają za poruszanie się tytułowych lalek) jakie sterują ich poczynaniami. Interpretacja... Więcej »

Więcej »

Dlaczego powinniśmy zawsze sobie pomagać? | wypracowanie

Wiele osób skarży się że w dzisiejszym świecie coraz bardziej rozpowszechnioną postawą jest egoizm. W czasach nieustannego „wyścigu szczurów” coraz trudniej oderwać się od swoich zajęć i zainteresować kłopotami drugiej osoby. „Dlaczego mam zajmować się... Więcej »

Więcej »

Czy święta zbliżają ludzi? | wypracowanie

Święta należą do najwspanialszych dni w roku. Doskonałe jedzenie ciepła atmosfera prezenty i jasełka (w przypadku Bożego Narodzenia) piękne nabożeństwa w kościele. Mimo to wiele osób krytykuje święta uznając że tak naprawdę nie są to prawdziwe przeżycia tylko wszyscy udają... Więcej »

Więcej »

Edouard Manet Śniadanie na trawie – opis interpretacja i analiza obrazu... | wypracowanie

Wystawiony na Salonie Odrzuconych w 1863 roku uprzednio niezaakceptowany przez oficjalny Salon obraz Maneta ukazuje bardzo swobodną obyczajowo scenę. W centrum dzieła widzimy grupę ludzi spędzającą wolny czas w parku nad sadzawką. Troje z nich dwóch elegancko ubranych mężczyzn i jedna... Więcej »

Więcej »

„Bogurodzica” w kontekście poezji średniowiecznej | wypracowanie

Polską poezję średniowieczną dzieli się najczęściej na świecką i religijną. Przyporządkowanie niektórych tekstów do jednej z powyższych kategorii nie jest jednak łatwe i jednoznaczne gdyż świeckie teksty poetyckie nierzadko również podejmowały tematykę religijną... Więcej »

Więcej »

Rozłączenie – interpretacja i analiza | wypracowanie

„Rozłączenie” napisał Słowacki 20 lipca 1835 r. będąc nad szwajcarskim jeziorem Leman (czyli Jeziorem Genewskim). Liryczny krajobraz wywołał w poecie podniosły i melancholijny nastrój tęsknoty którego odbicie stanowi wiersz. Interpretacja Już pierwsza strofa bardzo... Więcej »

Więcej »

W pamiętniku Zofii Bobrówny – interpretacja i analiza | wypracowanie

Początek czwartej dekady XIX stulecia to okres w którym Słowacki przebywał w Paryżu. Tam też zakochał się w Joannie Bobrowej - kobiecie spotkanej w 1831 r. w Dreźnie kochance Zygmunta Krasińskiego (okres ich związku przypadał na lata 1834 - 1838). Nie jest to niestety uczucie szczęśliwe... Więcej »

Więcej »

Winkelriedyzm w Kordianie – wyjaśnij pojęcie „Polska Winkelriedem... | wypracowanie

Arnold Winkelried dzisiaj uważany jest za postać legendarną. Jednak jeszcze w XIX wieku jego istnienie traktowano jako absolutnie pewne. Właśnie wtedy będąc w Szwajcarii Słowacki musiał zapoznać się z opowieścią o wydarzeniach mających miejsce w 1386 roku pod Sempach. Stoczona została... Więcej »

Więcej »

Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc – interpretacja fragmentu | wypracowanie

Zdobycie szczytu najwyższej góry Europy czyli masywu Mont Blanc stanowi swoiste zwieńczenie wędrówki jaką odbył Kordian po opuszczeniu ojczyzny. Równocześnie jest to punkt kulminacyjny dramatu Słowackiego oraz przełomowy moment dla jego bohatera. Dochodzi tutaj do metamorfozy... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Sceny pojedynków w literaturze....

Pojedynki funkcjonują w kulturze od stuleci. Nie ma się czemu dziwić – starcie dwóch osobowości dwóch wojowników zawsze budzi emocje. Pojedynek...

List gończy wysłany za władcą...

Poszukiwany król Koryntu! W dniu 14 sierpnia bieżącego roku ze świata podziemnego zbiegł Syzyf. Pod pretekstem powrotu na ziemię i ukarania żony która nie...

Wenus z Milo – opis rzeźby

„Wenus z Milo” to jedna z najsłynniejszych rzeźb powstałych w antyku. Być może świat nigdy nie usłyszałby o niej gdyby nie przypadkowe odnalezienie jej przez...

Archaizmy w „Bogurodzicy” –...

Obecne w najstarszej części „Bogurodzicy” archaizmy są niespotykane w innych polskich tekstach wieków średnich. Świadczy to o bardzo wczesnym powstaniu...

„Młodzi” i „starzy” czyli...

Konflikt pokoleń jest czymś co w mniej lub bardziej wyraźnej formie ma miejsce od stuleci. Stary król powoli szykuje się na śmierć a dworacy skupiają się wokół...

Obraz rewolucji w „Przedswiośniu”...

Stabilne i spokojne życie jakie państwo Barykowie wiedli w Baku zostało zakłócone przez wybuch I wojny światowej. Wcielenie pana Seweryna do armii było szczególnie...

Funkcja mitu szklanych domów w...

W czasie podróży z Baku do Moskwy Seweryn Baryka opowiadał synowi jak wygląda Polska którą odwiedził w czasie wojny. Zgodnie z jego słowami na kształtowanie...

„Chłopi” jako epopeja

„Chłopów” Władysława Reymonta można nazwać epopeją wsi ponieważ ukazują drobiazgowy i sugestywny obraz tej warstwy społecznej. Reymont posługując...

Czuć kochać i cierpieć jak Werter...

Główny bohater „Cierpień młodego Wertera” należy do grona postaci literackich które niedyskretnie wymknęły się poza karty powieści i zaczęły...