Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Opis śmierci z cytatami | wypracowanie

Średniowieczny utwór zatytułowany „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią” ukazuje obraz śmierci w sposób dwojaki. Z jednej strony mamy do czynienia ze spersonifikowaną Śmiercią która staje przed mistrzem na kościelnej posadzce z drugiej strony poznajemy opis... Więcej »

Więcej »

Edgar Degas „Lekcja tańca” (1874) – opis interpretacja i analiza... | wypracowanie

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów Edgara Degasa „Lekcja tańca” poświęcony jest ulubionemu tematowi artysty – baletowi. Ponieważ Degasa interesuje nie tyle samo widowisko taneczne co raczej kuluary wszystko to co kryje się za kurtyną i w kulisach toteż scena... Więcej »

Więcej »

Telewizja – okno na świat czy guma do żucia dla oka? Rozprawka | wypracowanie

Pytanie o wartość tego co jest emitowane we współczesnej telewizji pobudza nas do trudnej refleksji. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę że telewizja stanowi dla nas bardzo ważną formę rozrywki ale pozostajemy też świadomi że nierzadko rozrywka ta nie kryje żadnych głębszych treści... Więcej »

Więcej »

Powieść polifoniczna – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki Powieść polifoniczna to specyficzny rodzaj powieści której nazwa nawiązuje do samego zjawiska polifonii. W przeciwieństwie do monofonii nie koncentruje się ona na jednym wybranym brzmieniu lecz na współbrzmieniu szeregu dźwięków. Zjawisko to zostało... Więcej »

Więcej »

Powieść psychologiczna – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady... | wypracowanie

Definicja wyznaczniki gatunku Jest to specyficzny rodzaj powieści który jak sama nazwa wskazuje skoncentrowany jest przede wszystkim na przeżyciach wewnętrznych psychice bohatera. Powieść ta posiada swoje korzenie nie tylko czysto literackie ale i takie które wynikają z rozwoju... Więcej »

Więcej »

Nowela – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Nowela to gatunek literacki którego głównym wyznacznikiem jest zwięzłość. Nowela to utwór charakteryzujący się jednowątkowością. Jej przynależność rodzajowa to epika. Jeśli chodzi o budowę noweli można powiedzieć że posiada on ściśle... Więcej »

Więcej »

Dramat symboliczny – definicja wyznaczniki gatunku przykłady twórcy... | wypracowanie

Definicja wyznaczniki gatunku Dramat symboliczny to specyficzny rodzaj dramatu który pozwala na szersze i niedosłowne przedstawienie zamierzonego przekazu. Sama nazwa wskazuje na to że poza przekazem dosłownym który odbiorca ma okazje odczytać niejako z treści wypowiedzi ważnym... Więcej »

Więcej »

Zwyczaje rdzennych mieszkańców Czarnego Lądu przedstawione w powieści... | wypracowanie

Powieść Henryka Sienkiewicza zatytułowana „W pustyni i w puszczy” to nie tylko opowieść o pięknie przyrody Afryki ale i o jej mieszkańcach. Czytelnik ma okazję poznać zarówno tych którzy odpowiedzialni są za porwanie dzieci jak i rodowitych mieszkańców owych... Więcej »

Więcej »

Tragedia – definicja, wyznaczniki, budowa | wypracowanie

Definicja wyznaczniki budowa Tragedia to gatunek który powstał już w starożytności a związany był z oddawaniem czci bogom. Tragedia to utwór który nie posiada radosnego wydźwięku ale porusza ważne wątki pokazując losy jednostki która nie potrafi dokonać odpowiedniego... Więcej »

Więcej »

Przypowieść – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Przypowieść to gatunek który kojarzony jest przede wszystkim z Biblią gdzie występuje wiele jego przykładów. Przypowieść bywa inaczej nazywaną parabolą a cała jej treść podporządkowana jest konkretnej idei przekazowi. Gatunek ten charakteryzuje... Więcej »

Więcej »

Literatura faktu – definicja, cechy, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja cechy Literatura faktu to rodzaj literatury który porusza tematykę wydarzenia które miały miejsce autentycznie nie są zaś kreacją świata dokonaną przez autora. Mianem literatury faktu określa się książki które niejednokrotnie są uważane za gatunek z pogranicza... Więcej »

Więcej »

Czy sierotka Marysia była szczęśliwa? | wypracowanie

Odpowiedź na pytanie o szczęście sierotki Marysi nie jest łatwą. Dziewczynka pokazana jest jako osoba pracująca przy wypasie gęsi. Mała Marysia posiada jedynie swojego wiernego towarzysza w postaci pieska. Nie wie też że sympatią obdarza ją chomik. Dziecko stara się pracować dobrze jednak... Więcej »

Więcej »

Praca organiczna – definicja , przedstawiciele, przykłady | wypracowanie

Definicja Praca organiczna to jedno z pojęć którymi kierował się pozytywizm realizując to hasło poprzez szereg różnorodnych działań. Jest to postulat który odwołuje się do filozofii pozytywizmu a przede wszystkim do ówczesnego postrzegania świata a także definiowania... Więcej »

Więcej »

Praca u podstaw – definicja , przedstawiciele, przykłady | wypracowanie

Definicja Pojęcie pracy u podstaw było niezwykle popularnym w okresie pozytywizmu. Jej istnienie było przejawem typowych dla tej epoki tendencji. Jedną z nich było aktywne działanie na rzecz społeczeństwa a także dbanie o jego wszystkie warstwy niezależnie od ich zamożności. Koniec wieku... Więcej »

Więcej »

Legenda – definicja, cechy, przykłady | wypracowanie

Definicja cechy Legenda jest gatunkiem który posiada wiele niezwykłych cech i opowiada o niecodziennych wydarzeniach. Chcąc odnaleźć korzenie legendy należy cofnąć się do średniowiecza czyli epoki w której była ona gatunkiem niezwykle popularnym. Ówczesna legenda cechowała... Więcej »

Więcej »

Dramat – definicja, wyznaczniki, budowa | wypracowanie

Definicja Dramat to jeden z trzech rodzajów literackich który posiada szereg swoich odmian i gatunków w zależności od poruszanej tematyki a także i tego co w dramacie pełni najważniejszą rolę. Sam dramat jako taki ma swoje korzenie w starożytnej Grecji gdzie kształtował... Więcej »

Więcej »

Mit – definicja, cechy, przykłady | wypracowanie

Definicja cechy Mit to utwór którego korzenie sięgają czasów starożytnych a który miał przed sobą określone zadanie. Był to utwór religijny odnoszący się do wierzeń danej wspólnoty ludzi. Przekazywali oni sobie mity a te pełniły w ich życiu bardzo... Więcej »

Więcej »

Uniwersalizm średniowieczny – definicja, cechy, przykłady | wypracowanie

Uniwersalizm średniowieczny to jak sama nazwa wskazuje pojęcie które związane jest z jednorodnością charakterystyczną dla tej epoki. O uniwersalizmie czasu wieków średnich można mówić na wielu różnych płaszczyznach. Najważniejszym najbardziej widocznym był jego... Więcej »

Więcej »

Opisy przyrody (dżungli, pustyni itp.) w „W pustyni i w puszczy” | wypracowanie

Przyroda w książce zatytułowanej „W pustyni i w puszczy” pełni rolę niezwykle ważną. Uprowadzone dzieci kontynuują wędrówkę przez zmienny krajobraz który jest dla nich czymś zupełnie nowym. Przyroda przedstawiona w opowieści zdaje się mieć dwa oblicza. Może... Więcej »

Więcej »

Epos – definicja i wyznaczniki gatunku przykłady twórcy (w tym epopeja)... | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku To gatunek który wykształcił się już w starożytności a także w tym okresie wyraźnymi stały się jego wyznaczniki gatunkowe. Epos bywa również określany jako epopeja czy poemat heroiczny. Jest to utwór długi który w większości... Więcej »

Więcej »

Komedia – definicja, wyznaczniki, budowa | wypracowanie

Definicja wyznaczniki Komedia to podobnie jak tragedia rodzaj dramatyczny który posiada to samo źródło jakim są obrzędy religijne. Gatunek jakim jest komedia ukształtował się w starożytności. Posiada on jednak szereg elementów cech które różnią go od tragedii.... Więcej »

Więcej »

Elegia – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Elegia to utwór który podobnie jak tren posiada charakter żałobny choć nie zawsze zakres tematyczny elegii tożsamy jest z tematami bolesnymi trudnymi. Choć takie jest pochodzenie elegii która ukształtowała się w okolicach siódmego... Więcej »

Więcej »

Pieśń – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Pieśń to utwór poetycki który przeznaczony miał być do śpiewania. Wywodzi się on z obrzędowości związanej z religią i taki też temat często poruszał. Jednak nie jest to jedyna idea którą zajmuje się pieśń. Gatunek ten związany jest... Więcej »

Więcej »

Tren – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Tren to utwór który posiada jasno zarysowany charakter żałobny funeralny. Jego zadaniem jest wyrażenie rozpaczy po odejściu kogoś ważnego a także ukazanie tejże osoby oraz oddanie jej charakteru jako niezwykłego. Opłakując śmierć zmarłego... Więcej »

Więcej »

Poemat – definicja i wyznaczniki gatunku, przykłady, twórcy | wypracowanie

Definicja i wyznaczniki gatunku Poemat to jeden z gatunków który charakteryzuje się szeregiem odmian nadających indywidualny rys utworom tworzonym w wybranej jego odnodze . Poemat zyskać może zatem wymiar niezwykle poważny jak i stać się utworem komicznym czy parodiującym inny... Więcej »

Więcej »

Widzenie ks. Piotra – interpretacja | wypracowanie

Widzenie księdza Piotra to jedna z najbardziej tajemniczych scen pojawiających się w trzeciej części „Dziadów”. Badacze literatury doszukują się w tym fragmencie wpływów Apokalipsy świętego Jana oraz różnorodnych tradycji mistycznych (m. in. kabały). Ksiądz... Więcej »

Więcej »

Patriotyzm jako poświęcenie jednostki w imię ojczyzny – na podstawie... | wypracowanie

Literatura podejmująca wątki patriotyczne wielokrotnie ukazywała bohaterów którzy gotowi byli do najbardziej ofiarnych poświęceń w imię dobra ojczyzny. W polskim romantyzmie koncepcja ta stała się szczególnie wartościowa - a jej najbardziej wyrazistym przedstawieniem... Więcej »

Więcej »

Spotkanie w karczmie interpretacja | wypracowanie

Ukazane w IV księdze „Pana Tadeusza” spotkanie w karczmie jest jednym z kluczowych momentów wątku patriotyczno - powstańczego poematu Adama Mickiewicza. W budynku przypominającym modlącego się Żyda każdej niedzieli spotykali się miejscowi by wymienić się informacjami porozmawiać... Więcej »

Więcej »

Patriotyzm w Panu Tadeuszu | wypracowanie

Patriotyzm w „Panu Tadeuszu” jest wartością szczególną immanentnie obecną w poemacie Mickiewicza. Już sama idea przyświecająca jego powstaniu - chęć podtrzymania rodaków na duchu pragnienie przywołania obrazu ojczyzny który napełni serca mieszkańców... Więcej »

Więcej »

Pan Tadeusz jako epopeja narodowa | wypracowanie

Epopeja oznacza rozbudowany utwór poetycki o charakterze epickim który ukazuje ważne doniosłe z punktu widzenia danej zbiorowości wydarzenia historyczne kreując na ich tle opowieść - np. o czynach bohaterskich. Gatunek ten wywodzi się ze starożytności a jednymi z najważniejszych... Więcej »

Więcej »

Opisy przyrody w Panu Tadeuszu – funkcja znaczenie środki stylistyczne... | wypracowanie

W „Panu Tadeuszu” zawarte zostały opisy przyrody które z pewnością należą do najpiękniej odmalowanych pejzaży w historii literatury. Natura jaką autor zapamiętał z lat dziecięcych pełni w dziele różnorodne funkcje - nie tylko staje się tłem kolejnych wydarzeń... Więcej »

Więcej »

Obyczaje szlacheckie w Panu Tadeuszu | wypracowanie

Chociaż akcja „Pana Tadeusza” obejmuje jedynie niewielki wycinek czasu (5 dni roku 1811 i dzien 1812) w poemacie Adama Mickiewicza ukazane zostało bogactwo zwyczajów i obyczajów które pielęgnowano na terenach ówczesnej Rzeczpospolitej. Już w pierwszych partiach... Więcej »

Więcej »

Obraz utraconej ojczyzny w Epilogu Panu Tadeusza | wypracowanie

Epilog „Pana Tadeusza” po raz pierwszy dołączono do dzieła w 1860 r. czyli 5 lat po śmierci autora. Najprawdopodobniej powstał on tuż po ukończeniu poematu lecz zdaje się iż sam twórca nie do końca miał uformowane jego ostateczne wyobrażenie. Dlatego ten przesiąknięty... Więcej »

Więcej »

Inwokacja – analiza i interpretacja | wypracowanie

Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie do antycznego eposu w którym adresatką prośby narratora (głównie o natchnienie) były Muzy lub bogowie.... Więcej »

Więcej »

Pan Tadeusz, epilog – streszczenie, interpretacja | wypracowanie

Streszczenie Epilog rozpoczyna się krótkim opisem emigracyjnego życia w Paryżu. Stolica Francji to miasto pełne zgiełku i huku. Między mieszkającymi w niej ludźmi którzy opuścili Rzeczpospolitą często dochodzi do sprzeczek i konfliktów. W tych realiach słabnie duch... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Zosi i Telimeny | wypracowanie

Kiedy Ewa po śmierci Stolnika Horeszki zmarła zesłana na Sybir opiekę nad jej córką - Zosią - przejęła na prośbę Jacka Soplicy Telimena. Postaci te są dwiema głównymi bohaterkami kobiecymi dzieła Adama Mickiewicza. Chociaż są sobie bliskie różnię się pod wieloma... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Gerwazego i Maćka Dobrzyńskiego | wypracowanie

Gerwazy Rębajło i Maciek Dobrzyński są niezwykle ciekawymi i bardzo wyrazistymi bohaterami drugoplanowymi „Pana Tadeusza” którzy pomimo niskiej pozycji w hierarchii szlacheckiej (nie należeli do zamożnych wysoko postawionych rodzin) odgrywają bardzo ważną rolę w Soplicowie... Więcej »

Więcej »

Motyw przyrody w Panu Tadeuszu | wypracowanie

Tym co na trwałe pozostało w pamięci narratora – postaci cierpiącej z powodu rozłąki z ojczyzną – są wspaniałe krajobrazy i przyroda które budują niepowtarzalny obraz kraju lat dziecięcych. W „Panu Tadeuszu” wiele miejsca zostało poświęcone naturze. Co ciekawe... Więcej »

Więcej »

Obraz szlachty w Panu Tadeuszu | wypracowanie

„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza ukazuje nie tylko piękno litewskiego krajobrazu ale także rozbudowaną zróżnicowaną panoramę ówczesnej szlachty. Warstwę tę postrzegać można jako bohatera zbiorowego epopei który reprezentuje pewne idee wartości oraz przekonania.... Więcej »

Więcej »

Opis dworku w Soplicowie | wypracowanie

Opis dworku w Soplicowie rozpoczyna właściwą fabułę „Pana Tadeusza”. Umieszczenie go zaraz po „Inwokacji” będącej przecież pochwałą rodzimego krajobrazu i prośbą do Matki Boskiej o przeniesienie ducha narratora w tę szczególną przestrzeń przedstawia go... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

Sceny pojedynków w literaturze....

Pojedynki funkcjonują w kulturze od stuleci. Nie ma się czemu dziwić – starcie dwóch osobowości dwóch wojowników zawsze budzi emocje. Pojedynek...

List gończy wysłany za władcą...

Poszukiwany król Koryntu! W dniu 14 sierpnia bieżącego roku ze świata podziemnego zbiegł Syzyf. Pod pretekstem powrotu na ziemię i ukarania żony która nie...

Wenus z Milo – opis rzeźby

„Wenus z Milo” to jedna z najsłynniejszych rzeźb powstałych w antyku. Być może świat nigdy nie usłyszałby o niej gdyby nie przypadkowe odnalezienie jej przez...

Archaizmy w „Bogurodzicy” –...

Obecne w najstarszej części „Bogurodzicy” archaizmy są niespotykane w innych polskich tekstach wieków średnich. Świadczy to o bardzo wczesnym powstaniu...

„Młodzi” i „starzy” czyli...

Konflikt pokoleń jest czymś co w mniej lub bardziej wyraźnej formie ma miejsce od stuleci. Stary król powoli szykuje się na śmierć a dworacy skupiają się wokół...

Obraz rewolucji w „Przedswiośniu”...

Stabilne i spokojne życie jakie państwo Barykowie wiedli w Baku zostało zakłócone przez wybuch I wojny światowej. Wcielenie pana Seweryna do armii było szczególnie...

Funkcja mitu szklanych domów w...

W czasie podróży z Baku do Moskwy Seweryn Baryka opowiadał synowi jak wygląda Polska którą odwiedził w czasie wojny. Zgodnie z jego słowami na kształtowanie...

„Chłopi” jako epopeja

„Chłopów” Władysława Reymonta można nazwać epopeją wsi ponieważ ukazują drobiazgowy i sugestywny obraz tej warstwy społecznej. Reymont posługując...

Czuć kochać i cierpieć jak Werter...

Główny bohater „Cierpień młodego Wertera” należy do grona postaci literackich które niedyskretnie wymknęły się poza karty powieści i zaczęły...