Wysoki sądzie szanowni ławnicy! Chciałem wznieść akt oskarżenia przeciw jednemu z najokrutniejszych władców w całej historii Słowian! Nie dopuścił się on jednak swych zbrodni sam – znalazł bowiem oddanego pomocnika a może nawet inspiratora w osobie swej żony Brunhildy! Popiel... Więcej »
Więcej »Za koniec średniowiecza uznaje się rok 1492 (podróż Kolumba do Ameryki i zakończenie tzw. Rekonkwisty czyli odbijania z rąk muzułmanów terenów Półwyspu Iberyjskiego). Niektórzy wskazują także jako punkt graniczny inne daty jak choćby 1517 rok (początek... Więcej »
Więcej »Patriotyzm jest od czasów starożytności istotnym tematem literatury. Autorzy zastanawiają się jak najlepiej służyć swojej ojczyźnie jaka nagroda powinna spotkać bohatera narodowego a także które cnoty są najbardziej pożądane dla kraju. Obrazy idealnych patriotów przedstawiano... Więcej »
Więcej »Człowiek byłby na pewno bardzo nieszczęśliwy gdyby nie towarzyszyły mu zwierzęta! To nasi „bracia mniejsi”. Pomagają nam w pracy zabawiają nas swoimi figlami. Gdy jesteśmy smutni domowi pupile przychodzą się połasić i pocieszają nas. Wiele zwierząt jest przyjaciółmi... Więcej »
Więcej »Kwestia winy i kary od stuleci zajmowała filozofów. Wyrafinowany intelektualiści rozważali czy zło zawsze spotka się z odpowiednią odpłatą czy też podłość ujść może bez potępienia i wyrównania. Rozmyślano jak to czynił Platon czy dusza tyrana nie jest czasem pełna cierpienia... Więcej »
Więcej »Kraków to jedno z najważniejszych polskich miast. Przez długie wieki był stolicą naszego kraju miejscem zamieszkania króla. To tutaj znajduje się prastary Uniwersytet Jagielloński a także mnóstwo bibliotek i muzeów. Ważne byśmy znali więc herb Krakowa. A jak on... Więcej »
Więcej »Szanowni Państwo chciałem dzisiaj poruszyć pewne zagadnienie moralne. Wybitny komediopisarz francuski Molier zawarł w dramacie „Świętoszek” celną uwagę. Mianowicie jedna z jego bohaterek Doryna mówi: „Jaka miarką kto mierzył taką mu odmierzą”. Słowa te dotyczą... Więcej »
Więcej »Wielki polski poeta Cyprian Kamil Norwid napisał wspaniały wiersz pod tytułem „Pielgrzym”. Opisuje w nim człowieka który uchodzić może za nędzarza. Nie ma domu tylko namiot ze skóry wielbłąda i zapewne nie posiada żadnego innego majątku. A jednak ten człowiek twierdzi... Więcej »
Więcej »W wierszu Czesława Miłosza „Przedmowa” pada pytanie Czymże jest poezja która nie ocala narodów ani ludzi? Jaka refleksja stała za tym retorycznym pytaniem? Dla zrozumienie myśli poety ważne jest odnotowanie iż utwór powstał w 1945 roku. Kontekst niejako sam... Więcej »
Więcej »Pewnego piątkowego południa siedziałem sobie nad rzeką z moim przyjacielem Krzyśkiem. Opowiadał mi on o filmie Andrzeja Wajdy który widział wczoraj w telewizji. Jego tytuł brzmiał „Człowiek z żelaza” i opowiadał o wydarzeniach z okresu walki „Solidarności”... Więcej »
Więcej »Konflikt dobra i zła jest jednym z najważniejszych tematów pojawiających się w kulturze. Przybiera on różne formy dowodzą pisarze i filozofowie. Często jest to starcie wyraźnie określonych sił – nie mamy wątpliwości że wojska Adolfa Hitlera reprezentowały zło a walczący... Więcej »
Więcej »Jan Kochanowski należał do najwybitniejszych postaci polskiej kultury w tak zwanym „złotym wieku” naszego państwa (XVI stulecie). Był on prawdziwym człowiekiem renesansu – wykształconym w obcych krajach znającym języki obce zanurzonym w cudownym dziedzictwie starożytności.... Więcej »
Więcej »Święty Graal był mitycznym kielichem poszukiwanym przez legendarnych średniowiecznych rycerzy. Średniowiecze skończyło się setki lat temu. Czy należy więc porzucić myśli o zdobyciu cudownego kielicha? Oczywiście że nie! Tylko nie należy tych poszukiwań rozumieć dosłownie. Nie dążymy... Więcej »
Więcej »Bunt należy do najpopularniejszych wątków literatury światowej przynajmniej od czasów Rewolucji Francuskiej. Wcześniej zazwyczaj kładziono w kulturze nacisk na zachowanie dawnych obyczajów a przeciwnicy panującego ustroju społecznego ukazywani byli jako przestępcy. Rewolucja... Więcej »
Więcej »Pasja to ważna rzecz! Dzięki niej możemy się odprężyć nabrać sił do dalszej pracy. Nieważne czy człowiek jest uczniem czy emerytem – powinien mieć swoje hobby. Pasja to niekoniecznie angażowanie się w wielkie przedsięwzięcia. Nie musimy podróżować dookoła świata albo... Więcej »
Więcej »Hobbity to niezwykle sympatyczne stworzenia żyjące w Śródziemiu (czyli świecie stworzonym przez J. R. R. Tolkiena). Żyją w norkach ale są to norki bardzo wygodne można wręcz powiedzieć – luksusowe! Mieszkanie Hobbita nie przypomina kreciej jamy albo siedziby lisa. To raczej elegancki... Więcej »
Więcej »Patrzenie przez okno to rzecz pozornie zwyczajna ale ileż przyjemności daje! Kto z nas podczas słodkiego leniuchowania nie zerkał co się dzieje na dworze? Niby ciągle widzimy to samo – te same drzewa domy i ulicę. Ale tak naprawdę za każdym razem możemy dostrzec nowe pasjonujące rzeczy!... Więcej »
Więcej »Czym jest dla mnie szczęście? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy z nas. Być może jest to najważniejsze pytanie z jakim się spotkamy w życiu. Przecież nikt nie chce być nieszczęśliwy! A żeby wieść dobre życie trzeba najpierw się zastanowić co sprawia że jesteśmy zadowoleni... Więcej »
Więcej »Gdy mowa o związkach literatury polskiej z miastami chyba najbardziej wybija się Warszawa. Bodaj żadne inne miasto naszej ojczyzny nie bywało tak często opisywane w powieściach i poezji nie doczekało się tak patetycznych a zarazem tak odbrązawiających ujęć. Warszawski folklor rozumieją... Więcej »
Więcej »W czasie ostatnich wakacji spędziłem kilka tygodni w Hiszpanii. Samo to było wystarczającą frajdą – mieszkałem niedaleko morza a pogoda udała się upalna. Kąpiele w śródziemnomorskiej wodzie prażące słońce hiszpańskie frykasy do jedzenia – żyć nie umierać! A mimo... Więcej »
Więcej »„Książka nie jest tak fajna jak film!” – powiedział ostatnio mój kolega. „W filmie widzisz co robią bohaterowie słyszysz jak rozmawiają. A w książce tego nie ma”. Ha! Gdyby tylko mógł usłyszeć mój księgozbiór!Sam nie miałem o tym... Więcej »
Więcej »Renesans był epoką która kładła dużo większy nacisk na człowieka niż wcześniejsze średniowiecze. Nie rezygnowano z religijności wręcz przeciwnie. Jednak znacznie więcej miejsca niż poprzednio poświęcano rozważaniu spraw ludzkich. Z owej wagi przypisywanej człowiekowi wynikał... Więcej »
Więcej »Rozważania na temat fatum wolnej woli i doli człowieka skazanego na niepewny los w świecie o nieustalonych zasadach – to sól która od stuleci nadaje smaku literaturze. Panuje przekonanie że z tragedią mamy do czynienia gdy jakaś osoba zmuszona zostaje do dokonania strasznego... Więcej »
Więcej »Historia Polski jest zagadnieniem skomplikowanym. Od dwóch wieków Polacy spierają się o sens lub szanse poszczególnych posunięć politycznych i wojskowych podejmowanych w okresie zaborów. Czy szansę miało powstanie listopadowe? Czy należało wywoływać powstanie styczniowe?... Więcej »
Więcej »Pewnego styczniowego popołudnia udałem się na sanki. Zima była tego roku wprost cudowna – puszysty śnieg pokrywał wszystko jak okiem sięgnąć! Mróz nie dokuczał jednak za bardzo i można było codziennie spędzać dużo czasu na dworze. Oczywiście i ja i moi przyjaciele bardzo... Więcej »
Więcej »W „Księdze rodzaju” Bóg zalecił ludziom by czynili sobie ziemią poddaną. Dzisiaj możemy się zastanowić czy człowiek podołał odpowiednio temu zadaniu. Czy nasza technologia i cywilizacja uczyniły świat lepszym miejscem czy przyniosły tylko zniszczenie i katastrofy przyrodnicze?... Więcej »
Więcej »XVIII wiek przyniósł Polsce wielkie zmiany – stworzono Komisję Edukacji Narodowej uchwalono pierwszą w Europie konstytucję. To wszystko nie byłoby jednak możliwe gdyby nie potężny prąd intelektualny jakim było oświecenie. Sprawił on że Polacy zaczęli nieco bardziej krytycznym... Więcej »
Więcej »Bohater tragiczny to figura która od tysiącleci fascynowała ludzi. Postać która mimo swojej szlachetności i mimo swoich czynów dąży nieodparcie do zagłady – czyż to nie jest pasjonujące? Owa fascynacja odnosić się może do różnych poziomów. Najprostszy... Więcej »
Więcej »Każdy z nas poszukuje autorytetów osób które mógłby naśladować. Wybór właściwego wzorca jest bardzo istotny – często nie robimy czegoś złego bo myślimy „oj przecież X by tak nigdy nie postąpił”. To w sumie dość oczywiste. Jeśli dla... Więcej »
Więcej »Przyjaźń uchodzi za jedną z najwspanialszych rzeczy jakie mogą spotkać człowieka. Przyjaciel wysłuchuje naszych problemów wspiera nas gotów jest pomóc w najgorszych tarapatach. Oczywiście mowa o przyjacielu prawdziwym –bowiem wiele osób udaje tylko że im na... Więcej »
Więcej »Szanowna Pani Jesień Ulica Opadłych Liści 12 Droga Pani piszę do Pani ponieważ może się Pani czuć niedoceniania jako pora roku. Ja jednak chciałbym wyrazić moją najserdeczniejszą wdzięczność za Pani działalność! Pragnę też zachęcić Panią do wytrwałości – podejrzewam bowiem... Więcej »
Więcej »„To raj na ziemi” – mówimy nieraz na widok jakiegoś pięknego zakątka. „Niebo w gębie” – powtarzamy jedząc jakiś wyjątkowy smakołyk. Jak jednak wyobrażamy sobie ten raj pozaziemski niebo gdzie zaznają radości dobrzy ludzie po śmierci? W Biblii nie... Więcej »
Więcej »Eksperci alarmują że w naszych czasach czytanie książek odchodzi do lamusa. Ludzie coraz więcej czasu spędzają przed monitorami komputerów ekranami telewizorów wreszcie nad wyświetlaczami telefonów. Wydaje się że dla starej dobre książki mamy już bardzo mało wolnych... Więcej »
Więcej »Epoka staropolska to jeden z najwspanialszych a zarazem najbardziej kontrowersyjnych rozdziałów w dziejach Polski. Przez długie lata od okresu oświecenia począwszy utożsamiano sarmatyzm z prowincjonalizmem zacofaniem czy – mówiąc dosadnie – ciemnotą. Wielcy historycy... Więcej »
Więcej »Miłość stanowi jedno z najsilniejszych uczuć jakich doświadczyć może człowiek. Skłania do poświęcenia zdrowia a nawet życia dla dobra ukochanej osoby. Inspiruje do dokonywania rzeczy wydawałoby się nadludzkich. Nie ma się więc co dziwić że stanowi niezwykłe natchnienie dla pisarzy.... Więcej »
Więcej »Figura matki należy do najważniejszych motywów literatury czy nawet szerzej – kultury. Matka to nie tylko kobieta wychowująca dziecko to również symbol – symbol płodności sił witalnych więzów społecznych. W chrześcijaństwie szczególnie w katolicyzmie... Więcej »
Więcej »Pewnie mi nie uwierzycie ale jestem jedynym człowiekiem na świecie który miał kontakt z cywilizacją spoza galaktyki! Wszystko zaczęło się bardzo niepozornie. Jak każdego wieczoru poszedłem do mojego przyjaciela Krzyśka by pograć z nim na konsoli. Akurat przechodziliśmy grę o inwazji... Więcej »
Więcej »Rozważania na temat cnoty jej wartości i jej form należą do kwestii najczęściej poruszanych przez filozofów i artystów. Wydaje się to rzeczą dość oczywistą – w końcu jakie może być ważniejsze pytanie przed jakim staje człowiek niż to co jest dobre a co złe? A przecież... Więcej »
Więcej »Drodzy zebrani panie i panowie! Ludzkość ma na sumieniu niejeden grzech. W porównaniu z niektórymi stworzeniami żyjemy na tej planecie stosunkowo krótko – a mimo to dorobiliśmy się pokaźnego spisu zbrodni wojen i okrucieństw. Co więcej dzięki nowoczesnym rodzajom... Więcej »
Więcej »Przez długie lata pokutowała opinia iż średniowiecze było okresem ciemnoty i zabobonu. Mówiono o nim wręcz jako o „wiekach ciemnych” stanowiących ponury okres pomiędzy chwalebną starożytnością a wspaniałym renesansem. Nie sądzę by to była prawda. Średniowiecze pozostawiło... Więcej »
Więcej »Pojedynki funkcjonują w kulturze od stuleci. Nie ma się czemu dziwić – starcie dwóch osobowości dwóch wojowników zawsze budzi emocje. Pojedynek...
Poszukiwany król Koryntu! W dniu 14 sierpnia bieżącego roku ze świata podziemnego zbiegł Syzyf. Pod pretekstem powrotu na ziemię i ukarania żony która nie...
„Wenus z Milo” to jedna z najsłynniejszych rzeźb powstałych w antyku. Być może świat nigdy nie usłyszałby o niej gdyby nie przypadkowe odnalezienie jej przez...
Obecne w najstarszej części „Bogurodzicy” archaizmy są niespotykane w innych polskich tekstach wieków średnich. Świadczy to o bardzo wczesnym powstaniu...
Konflikt pokoleń jest czymś co w mniej lub bardziej wyraźnej formie ma miejsce od stuleci. Stary król powoli szykuje się na śmierć a dworacy skupiają się wokół...
Stabilne i spokojne życie jakie państwo Barykowie wiedli w Baku zostało zakłócone przez wybuch I wojny światowej. Wcielenie pana Seweryna do armii było szczególnie...
W czasie podróży z Baku do Moskwy Seweryn Baryka opowiadał synowi jak wygląda Polska którą odwiedził w czasie wojny. Zgodnie z jego słowami na kształtowanie...
„Chłopów” Władysława Reymonta można nazwać epopeją wsi ponieważ ukazują drobiazgowy i sugestywny obraz tej warstwy społecznej. Reymont posługując...
Główny bohater „Cierpień młodego Wertera” należy do grona postaci literackich które niedyskretnie wymknęły się poza karty powieści i zaczęły...